Mitropolia Basarabiei

A fost infiintata in 1925; desfiintata in urma ocupatiei sovietice din 1940-1944. Dupa declararea independentei Republicii Moldova (1991), adunarea eparhiala a hotarat la 14 sept. 1992 reactivarea mitropoliei, sub obladuirea Sf. Sinod al B. O. R. La 19 oct. 1992 episcopul de Balti, Petru Paduraru, a fost ales loctiitor si membru al Sf. Sinod, iar la 3 oct. 1995 mitropolit, cu resedinta la Chisinau.

13 Februarie 2009

Vizualizari: 285

Voteaza:

MITROPOLIA BASARABIEI 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.