Comsa Petrovici

iscop

PETROVICI COSMA, episcop.

N. 11 ian. 1873, în Brăila, decedat la 16 dec. 1948, în Galaţi.

Seminarul teologic din Galaţi (1888 - 1892) şi `Veniamin" din Iaşi (1892-1896), apoi Facultatea de Teologie din Cernăuţi (1896-1900). Diacon (1897), apoi protopop în Dorohoi ( 1902 - 1913), preot şi profesor de Religie în Pomârla (1913- 1917 ); rămas văduv, în 1923 este ales vicar al Arhiepiscopiei laşilor, cu titlul `Botoşăneanul`, la 25 iun. 1924 ales episcop al Dunării de Jos (înscăunat la 19 iul. 1924), retras din scaun în anul 1947.

<

13 Februarie 2009

Vizualizari: 297

Voteaza:

Comsa Petrovici 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.