Ioan Papp

iscop

PAPP IOAN (din botez lgnatie), episcop.

N. 1 ian. 1848, în Pociovelişte, jud. Bihor, decedat la 21 ian. 1915, în Arad.

Gimnaziul la Beiuş (abs. 1868), apoi Institutul teologic la Arad (1868-1871). Funcţoinar (1971-1876), secretar (1876-1891), apoi consilier (1891-1903) Ia Episcopia Aradului. Diacon (1879) şi preot necăsătorit, Călugărit la Hodoş-Bodrog, cu numele loan (1900), hirotesit protosinghel. La 30 ian./12 febr.

1903 ales episcop al Aradului (instalat 4 mai 1903), păstorind până la moarte. Locţiitor de mitropolit al Ardealului (oct. 1918-mai 1920), copreşedinte al Mării Adunări Naţionale de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918, îndrumător şi apărător al şcolilor Româneşti din eparhia sa împotriva încercărilor de maghiarizare a lor, ctitorul unei biserici în Pociovelişte, întemeietorul unei fundaţii pentru acordarea de burse studenţilor teologi.

<

13 Februarie 2009

Vizualizari: 281

Voteaza:

Ioan Papp 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.