Ioan Vancea


VANCEA IOAN, mitropolit.

N. 18 mai 1820, in Vasad, jud. Bihor, decedat la 31 iul. 1892, in Blaj.

Studii gimnaziale la Oradea, teologia - cu examen de doctorat - la Viena (1841-1848). Preot si functionar la Episcopia Romana din Oradea (1849), secretar (1849), apoi canonic (1855), tot acolos episcop la Gherla (numit 4 iul. 1865, hirotonit 3 dec. 1865, instalat 28 ian. 1866), arhiepiscop si mitropolit la Blaj (numit 21 oct. 1868, instalat 11 apr. 1869), pana la moarte. Ca mitropolit a convocat la Blaj doua "concilii provinciale", in 1872 si 1882, prin care a urmarit " fara rezultat insa - catolicizarea Bisericii Romanesti unite din Transilvania si supunerea ei totala fata de papa.

A sprijinit si indrumat seminariile teologice din Gherla si Blaj, gimnaziul si scoala pedagogica din Blaj, solile confesionale Romanesti unite din eparhiile Gheria si Blaj, s-a impotrivit, in Casa magnatilor din Budapesta, incercarilor de maghiarizare a invatamantului Romanesc din Transilvania, a pus bazele unei fundatiuni la Blaj, pentru sprijinirea elevilor, studentilor, preotilor si meseriasilor saraci ("Fundatia vanceana").

13 Februarie 2009

Vizualizari: 291

Voteaza:

Ioan Vancea 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.