Iosif Gafton

GAFTON IOSIF (din botez Ioan), episcop. 

N. 5 dec. 1896, in Puteni (azi Valea Marului), jud.  Galati, in familie de preot, decedat la  9 iun. 1984, in Ramnicu Valcea. 

Seminarul teologic la Galati (abs. 1920), Facultatea de Teologie din Bucuresti ( 1920- 1924). 

Preot in parohia Rotari, jud.. Prahova (1925-19351), apoi la biserica "Sf.  Ecaterina" din Bucuresti (1935-1943), consilier referent  cultural la Arhiepiscopia Bucurestilor ( 1942 - 1943);

Ramas vaduv, in 1942 a fost tuns in monahism la manastirea Neamt, cu  numele Iosif si  hirotesit si protosinghel. 

La 3 dec. 1943 Sf. Sinod l-a ales arhiereu-Vicar la patriarhie, cu titlul "Sinaitul" (hirotonit 19 dec.)

La 15 ian. 1944 ales episcop al Argesului (inscaunat 21 mai 1944) girant al treburilor Patriarhiei in timpul bolii patriarhului Nicodim (oct. 1947-febr. 1948); din 11 martie 1948  pana la inceputul anului 1949 a condus  si  eparhia Ramnicului.

In urma noilor arondari ale eparhiilor, in febr. 1949 Sf. Sinod l-a ales episcop al "Eparhiei RamnicuIui  si  Argesului" instalat la Ramnic la 27 mart. 1949), unde a pastorit pana la moarte.

In febr. 1945 a condus delegatia Bisericii noastre la alegerea  si inscaunarea patriarhului Alexei al Moscovei; membru in delegtia  si sinodala care a vizitat Patriarhia ecumenica (1968). 

Preocupat de restaurarea monumentelor istorice-bisericesti din eparhie, de valorificarea patrimoniului Cultural artistic, de ridicarea de noi locasuri de inchinare sau de refacerea celor existente. 

A publicat brosuri de zidire sufleteasca pentru credinciosi, articole, pastorale  si  predici in periodicele bisericestis un apreciat predicator  si  misionar.

   

 

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 586

Voteaza:

Iosif Gafton 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.