Isaia Vicol


VICOL ISAIA (din botez Ioan), episcop.

N. 1 ian. 1821, in Sarata Dobreni, jud. Neamt, in familie de preot, decedat la 20 iun. 1878, in Roman.

Studii la Seminarul de la Socola. Hirotonit preot la 19 mart. 1844 pentru parohia Valea Viei - Neamt, dar in anul urmator a ramas vaduvs s-a calugarit la Socola, sub numele Isaia, fiind numit duhovnic al elevilor si eclesiarh al bisericii Seminarului;

Din 1848 a fost numit si profesors in 1963 numit rector "provizoriu" si egumen la Socolas protosinghel in 1956, arhimandrit, iar din 1862 arhiereu titular cu titlul "Dioclias"; in 1863 "Curator provizoriu" la manastirea Burboi din Iasi; in 1865 egumen la Golia in Iasi;

La 21 mai 1866 delegat sa sfinteasca schitul Romanesc Prodromul din Muntele Athos.

La 9 nov. 1868 numit "Iocotenent de episcop" la Roman, iar la 18 ian. 1873 ales episcop eparhiot.

Sub el s-a ridicat actuala resedinta episcopala din Roman.

13 Februarie 2009

Vizualizari: 364

Voteaza:

Isaia Vicol 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.