Iustinian Chira

CHIRA IUSTINIAN (din botez Ioan), episcop

N. 28 mai 1921, in Plopis - jud. Maramures

Frate in manastirea "Sf. Ana", de la Rohia - Maramures (1941), tuns in monahism in aceeasi manastire, sub numele Iustinian (1942)

Hirotonit ierodiacon (1942), si ieromonah (1943)

Staret al manastirii (1944 - 1973), unde a desfasurat o apreciabila activitate gospodgreasca si pastorala; protosinghel (1948); Arhimandrit (1967)

Studii la Seminarul teologic din Cluj si apoi la Institutul Teologic Universitar din Sibiu, ulnde a obtinut licenta.

La 11 iun. 1973, Sf. Sinod l-a ales Episcop - vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului si Clujului, cu titlul "Maramuresanul" (hirotonit 9  Sept. 1973)

La 9 iun. 1990 Sf. Sinod l-a numit loctiitor de episcop al Maramuresului si Satmarului
(cu resedinta in Baia Mare)

Episcop eparhiot la 26 Sept. 1990 si inscaunat la 11 nov. 1990.

 In noua slujire, a infiintat un Seminar teologic in Baia Mare

A initiat  foaia eparhiala "Graiul Bisericii Noastre"

 

Publicatii: numeroase articole si predici in:

- "Viata Crestina" si "Renasterea" de la Cluj

- "Telegraful Roman", "Mitropolia Ardealului" si "Indrumatorul Bisericesc" de la Sibiu

- "Indrumatorul Pastoral" de la Alba lulia

- din 1978 pana in 1989 s-a ocupat cu redactarea "Indrumatorului Bisericesc" de la Cluj.

- 0 parte din articole au fost stranse in volumul Darurile Bisericii, Cluj-Napoca, 1983, 255 p.

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 482

Voteaza:

Iustinian Chira 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.