Miron Cristea

CRISTEA  MIRON (din botez Ilie), primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane

N. 18 iul. 1868, in Toplita, jud. Harghita, decedat la 6 mart.1939, la Cannes - Franta (inmormantat in catedrala patriarhala din Bucuresti)

Studiul la Gimnaziul sasesc din Bistrita (1879 - 1883), apoi la Liceul graniceresc din Nasaud (1883 - 1887), la Institutul teologic-pedagogic din Sibiu (1897 - 1890) si la Facultatea de Litere si Filosofie a Universitatii din Budapesta (1891 - 1895), unde obtine doctoratul cu o teza despre "Viata si opera lui Eminescu` (tiparita  in limba maghiara, 1895)

Invatator - director la Scoala confesionala romaneasca din Orastie (1890 - 1891)

Secretar (1895 - 1902), apoi consilier (asesor, 1902 - 1909) la Arhiepiscopia Sibiului

Hirotonit diacon necasatorit (30 ian. 1900), arhidiacon (8 Sept. 1901)

Calugarit la manastirea Hodos Bodrog (1902), sub numele Miron, ieromonah (13 apr. 1903), protosinghel (1 iun. 1908)

Redactor la "Telegraful Roman" (1898 - 1900), presedinte al  "despartamantului" Sibiu al Astrei (1905).

Presedinte al Reuniunii Romane de Muzica din Sibiu si al altor institutii culturale romanesti: in calitate de consilier a adus o contributie directa la ridicarea actualei catedrale mitropolitane si la infiintarea Bancii culturale "Lumina" din Sibiu, inca din timpul studentiei s-a numarat printre militantii de frunte pentru realizarea idealurilor de unitate nationala ale poporului roman. 

La 21 nov. - 3 dec. 1909 ales episcop al Caransebesului (inscaunat 25 apr - 8 mai 1910)
In aceasta calitate, a aparat scolile confesionale romanesti din Banat in fata incercarilor guvernului din Budapesta de a le desfiinta.

Participant la Marea Adunare Nationala de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918 si membru al delegatiei romanilor transilvaneni care a prezentat actul unirii la Bucuresti. Membru de onoare al Academiei Romane (1919).

La 18 dec. 1919 a fost ales mitropolit primat al Romaniei intregite, iar in ziua urmatoare investit si inscaunat.

 La 4 febr. 1925 devine primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, fiind instalat in noua demnitate la 1 nov. 1925. 

Sub el s-a facut unificarea bisericeasca din noul stat roman unitar, s-a organizat Biserica noastra ca Patriarhie, s-a votat Statutul de organizare si functionare al Bisericii Ortodoxe Romane din 1925

In timpul pastoririi lui, a reaparut revista "Biserica Ortodoxa Romana" (1921), a initiat aparitia revistei "Apostolul", organ de publicitate al Arhiepiscopiei Bucurestilor (1924), s-a ingrijit de traducerea si tiparirea Bibliei sinodale din 1936 (in traducerea preotilor pofesori  Gala Galaction, Vasile Radu si mitropolitul Nicodim), precum si a unor editii din Noul Testament, a sprijinit tiparirea de carti teologice in Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane

A infiintat Seminarul teologic "Miron Patriarhul" din Campulung (1922) pentru orfanii de razboi si Academia de Muzica religioasa din Bucuresti (1927), a sprijinit o serie de tineri teologi la Studii peste hotare.

Sub el s-a ridicata actualul palat patriarhal si a fost repictata catedrala patriarhala, si a ctitorit schitul de lemn de la Toplita.

A contribuit la intarirea legaturilor cu alte Biserici crestine, prin vizitele sale la Locurile Sfinte (1927), Anglia (1936), Polonia (1938) sau prin delegatiile straine pe care le-a primit si a sprijinit participarea teologilor ortodocsi romani la congrese si intalniri ecumeniste peste hotare sau convocarea unor asemenea intalniri in tara (Conferinta regonala a Aliantei mondiale pentru infratirea popoarelor prin Biserica la Bucuresti, in 1933 fiind ales presedinte de onoare, Conferinta romano-anglicana de la Bucuresti din 1935 s.a.).

A publicat culegeri de folclor, o lucrare de iconografie, cateva volume de cuvantari.

Pe plan politic, a facut parte din "Regenta" (20 iul. 1927 - 8 iun. 1930) si a fost prim - ministru (10 febr. 1938 - 6 mart. 1939).

Lucrari:

- Alexandru Roman, Sibiu, 1997, 31 p 

- Arhiepiscopul si mitropolitul Miron Romanul Sibiu, 1898, 66 p. (sub pseodonimul "Ilie Dinurseni")

- Proverbe, maxime, asemanari si idiotisme, colectate din graiull romanilor din Transilvania si Unagaria, Sibiu, 1901, XXIV + 279 p.

- Iconoarafia si intocmirile din interni (interiorii. n.n.) bisericei rasaritene, Sibiu, 1905, 300 p.

- Catedrala mitropolitana din Sibiu, Istoricul zidirii, Sibiu, 1908, p. 45 - 195 (in colaborare)

- Principii fundamentale pentru organizarea unitara a Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1920, 44 p.

- Cuvantari si predici ale unui teolog, mai tarziu cleric roman in tara sub stapinire straina, Vol. I. Bucuresti 1923, 383

- Pastorale si cuvintari ale unuii episcop roman in tara sub stapinire straina, Vol. II, Bucuresti, 1923, 306 + 11 p.

- Trei ani de propovaduire. Pastorale si cuvantari, vol. III, Bucuresti, 1923, 356 p.

- Pastorale, predici si cuvantari, Vol. IV, Bucuresti, 1938, 278 + III p

- Pastorale, predici si cuvantari, Vol. V, Bucuresti, 1938. III + 298 + III p.

- Pastorale, predici: si cuvantari, Vol. VI, Bucuresti, 1939, 238 p.

Colaborari la:

- "Telegraful Roman"- Sibiu

- "Tribuna" - Sibiu

- "Familia" - Oradea

- "Gazeta Transilvania" - Brasov

- "Libertatea" - Orastie

- "Drapelul" - Lugoj

- "Luceafarul" - Budapesta

- "Tara Noastra" - Sibiu

- "Romanul" - Arad

- "Foaia Diecezana" - Caransebes

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 374

Voteaza:

Miron Cristea 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.