Mitropolitul Neofit

tropolit

NEOFIT, mitropolit.

N. 1 ian. 1787, în Bucureşti, decedat la 14 ian. 1850, în Bucureşti.

Probabil a Studiat în Bucureşti. lerodiacon în 1818, ieromonah şi arhimandrit în 1824, episcop al Râmnicului la 18 apr. 1824 (hirotonit 20 apr.);

In ian. 1829 - aug. 1833 a fost şi locţiitor de mitropolit;

Intre anii 1834 şi 1840 a făcut parte din `ocârmuirea" provizorie care a condus treburile Mitropoliei vacante (împreună cu episcopii de Buzău şi Argeş);

La 29 iun. 1840 ales mitropolit (conducând, în continuare şi Episcopia Râmnicului, până în ian. 1848);

La 27 iul. 1849 s-a retras din scaun.

Preocupat de probleme şcolare: în timpul lui s-au înfiinţat Seminariile din `Ara Românească (1836-1837);

A trimis patru bursieri la Pesta, cinci la Atena, şapte în Rusia, din care s-au recrutat viitori profesori la seminarii;

Câteva tipărituri.

<

13 Februarie 2009

Vizualizari: 465

Voteaza:

Mitropolitul Neofit 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.