Partenie Ciopron

CIOPRON PARTENIE (din botez Petru), episcop. 

N. 30 sept. 1896, in Paltinis, jud. Botosani, decedat la 28 iul. 1980, la manastirea Varatec. 

Dupa absolvirea Scolii de cantareti din Iasi, a luptat in prmul razboi mondial. Dupa razboi s-a calugarit in manastirea Slatina, sub numele Partenie; a facut Studii la Seminarul "Veniamin" din Iasi (1922 - 1929), la Factiltatea de Teologie din Cernauti (1929 - 1933), unde a obtinut doctoratul in 1935.

In timpul studiilor a fost ierodiacon si ieromonah la catedrala mitropolitana din Iasi, iar dupa absolvire arhimandrit, exarh al manastirilor din Arhiepiscopia Iasilor si profesor de Religie in Iasi. 

La 17 iun. 1937 numit episcop al Armatei, cu sediul in Alba Iulia (inscaunat 10 oct.), unde a pastorit pana in aug. 1948 (in 1941 - 1944 loctiitor de episcop la Balti).

Dupa 1948 a fost profesor si director al Seminarului monahal din manastirea Neamt (1948 - 1950).

Staret al manastirii "Sf. loan cel Nou" de la Suceava (1950 - 1961).

Loctiitor de episcop al Romanului si Husilor (dec. 1961 - febr. 1962).

La 18 febr. 1962 ales episcop eparhiot al acesteia (inscaunat la 4 mart.); a pastorit pana la 1 ian. 1978, cand s-a retras din scaun.

O scrie de realizari gospodaresti.

Diverse articole in:

- "Viata Monahala" - la Iasi (tiparita cu sprijinul sau)

Pastorale in:

- "Mitropolia Moldovei si Sucevei".

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 1084

Voteaza:

Partenie Ciopron 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.