Sebastian Rusan

tropolit

RUSAN SEBASTIAN, mitropolit.

N. 22 sept. 1884, în Secăşel ,jud. Alba, decedat la 15.sept. 1956, în Iaşi.

Liceul în Blaj (1896- 1904), Institutul Teologic la Hunedoara (1912-1929), preot militar în primul război mondial, administrator protopopesc în Haţeg (1929-1931), preot-paroh în Ocna Sibiului (1931-1933), preot paroh şi administrator protopopesc în Odorhei (1933-1940), preot în Vistea de Jos-Făgăraş (1940-1945), preot paroh şi protopop în Satu-Mare (1945 - 1946).

A construit biserici noi în Crăciuneşti, Vulcan şi Odorhei, a condus societăţi culturale. Rămas văduv, la 1 nov. 1946 Sf. Sinod I-a încredinţat cu conducerea provizorie a Episcopiei Maramureşuluiş la 21 nov. 1947 a fost ales episcop al Maramureşului (hirotonit 30 nov., instalat la Sighet la 29 dec. 1947); în sept. 1948 Sf. Sinod I-a numit titular al noii Arhiepiscopii a Sucevei şi Maramureşului (cu reşedinta în Suceava); Ia 26 febr. 1950 ales arhiepiscop al laşilor şi mitropolit al Moldovei şi Sucevei (înscăunat 25 mart. 1950), unde a păstorit până la moarte.

Delegat de Sf. Sinod la câteva consfătuiri interortodoxe şi congrese peste hotare.

Cuvântările şi o parte din predici strânse în volumul Osteneli chiriarhale, Neamţ, 1954,465 p.

<

13 Februarie 2009

Vizualizari: 1014

Voteaza:

Sebastian Rusan 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.