Teofil Herineanu

HERINEANU TEOFIL, arhiepiscop. 

N. 11 nov. 1909, in Arcalia, jud.  Bistrita-Nasaud, decedat la 13 nov. 1992, in Cluj-Napoca.  Studiile secundare la Liceele "Andrei Muresanu " din Dej si "George Baritiu" din Cluj (1920 - 1928), cele superioare la Academia teologica unita din Gherla-Cluj (trei ani) si la Facultatea de Teologie catolica din Paris (un an), in 1928-1932.  Preot necasatorit in parohiile Ceaba, Babut si Panticeu din jud. Cluj (1931-1949).  Revenind la Biserica Ortodoxa, la 8 iun. 1949 a fost ales episcop al Romanului si Husilor; calugarit la manastirea Cetatuia (29 iun. 1949), hirotonit arhiereu la schitul Dragoslavele (21 aug.), inscaunat la Roman la 28 aug. 1949. 

La 19 dec. 1957 ales episcop al Vadului, Feleacului si Clujului (inscaunat 22 dec. 1957);

La 11 iun. 1973 Sf.  Sinod a ridicat Episcopia Clujului la treapta de Arhiepiscopie, titularul ei devenind arhiepiscop (inscaunat in noua demnitate la 9 sept. 1973). 

Ca intaistatator al celor doua eparhii, a fost preocupat atat de probleme administrativ-gospodgresti, cat  si de restaurarea monumentelor de arta bisericeasca, de ridicarea, restaurarea si pictarea unor biserici si a unor noi cladiri pentru cele doua centre eparhiale si Seminarul teologic din Cluj-Napoca; a indrumat publicarea unor lucrari de istorie si arta bisericeasca, a indrumatorului bisericesc, misionar si  patriotic (1978-1992) si a. 

A facut parte din cateva delegatii sinodale care au vizitat diferite Biserici Ortodoxe surori. 

A publicat articole si cuvantari in "Mitropolia Moldovei si Sucevei", "Mitropolia Ardealului", "Telegraful Roman", "Indrumatorul Bisericesc" de la Sibiu si cel de la Cluj-Napoca etc; pastoralele de Pasti si de Craciun au fost stranse in volumul "Talcuiri din Sfanta Scriptura", Cluj-Napoca, 1987, 470 p.

 

 

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 1580

Voteaza:

Teofil Herineanu 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.