Vasile Hossu

HOSSU VASILE, episcop. 

N. 30 ian. 1866, in Targu Mures, decedat la 13 ian. 1916, in Budapesta (inmormantat in Gherla).

Studiile gimnaziale in Reghin si Targu Mures, apoi studii teologice in Colegiul "De  Propaganda Fide" din Roma (doctoratul in Filosofie in 1884, in Teologie in 1887). 

Profesor de Dogmatica la Seminarul teologic din Blaj (1887-1898), rector al internatului arhidiecezan ( 1892 - 1898), iar din 1898 canonic mitropolitan;

Episcop de Lugoj (numit 16 mai 1903, hirotonit 8 Sept. 1903, instalat 27 Sept. 1903), apoi de Gherla (numit 11 nov. 1911, instalat 11 aug. 1912), unde a pastorit pana la moarte.

A redactat foaia bisericeasca-politica:

- "Unirea" de la Blaj (1890 - 1892) si a publicat un manual de Psihologie si logica pentru gimnazii;

Colaborator la Enciclopedia Romana de la Sibiu.  Ca episcop a indrumat scolile romanesti din eparhiile pe care le-a carmuit.

 

 

13 Februarie 2009

Vizualizari: 327

Voteaza:

Vasile Hossu 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.