Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   DUBII!!! botezul in Catehismul Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9885)

52ZIZO 25.08.2010 23:21:31

mai marii preoti voiau sa omoare pe Iisus
 
Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 277203)
Daca preotii erau interesati de bani de ce isi dadeau viata pentru Iisus?

Haideti sa citim mai intai ce zice Biblia despre preoti. "Și se apropia sărbătoarea Azimelor, care se chema Paști. Și arhiereii și cărturarii căutau cum să-L omoare; căci se temeau de popor". Aici am gasit cum mai marii preoti (arhierei) voiau sa omoare pe Iisus. Acum dumneavoastra daca vreti demonstrati-mi tot cu Scriptura cum preotii isi dadeau viata pentru Iisus.
Am cautat in DEX. ARHIEREU= Nume generic pentru gradele superioare ale clerului (episcop, arhiepiscop, mitropolit)

bairstow 25.08.2010 23:38:37

Draga doamna il cunosc pe acest Bairstow deoarece sunt eu. Recunosti ca esti o mincinoasa si nu esti o ortodoxa?Bun.
52Zizo :Crestinismul s-a degenerat.
raspuns: daca crestinismul s-a degenerat si intr-un timp foarte rapid atunci Duhul Sfant care era trimis de Iisus nu a avut grija de biserica sa si Nt minte cand spune ca biserica este cladita pe piatra si portile iadului nu o vor birui!.
cat despre al doilea citat iar gresesti! Vedem ca si leprosii sunt trimisi la preotii iar insusi Iisus predica in sinagoga ! Iisus nu submineaza autoritatea preotilor ci doar spun ca unii dintre ei sunt rai! Pai nu au fost si preoti buni? A spus Iisus ca poporul nu mai trebuie sa asculte de preoti si de sinagoga? A alungat poporul din sinagoga asa cum vrei sa o faci tu?Preotii si din ziua asta sunt unii nu stiu cum unii (parca nu aveai voie sa judeci semenul?) dar nu inseamna ca toti ar fi la fel. Nu pastreaza mereu Dmnezeu o ramasita? Apoi tu esti prea slaba la minte ca sa nu iti dai seama (sau rea voita) ca eu nu vorbesc despre acei preoti ci despre preotii din primele secole crestine care asa cum ne-a lasat in scris istoria isi dadeau cu bucurie viata pentru Iisus. Ortodocsi nu va incredeti in astfel de oameni mincinosi care se mint chiar pe ei insusi. Doamna asta nu este ortodoxa si nici nu a fost! A fi ortodox inseamna sa te duci de cel putin o data la trei saptamani la slujba(sau chiar mai strict) si absenta sa fie bine motivata!
Eu cred ca femeia asta poate sa bata campii in continuare. de convins nu o vom putea convinge. Daivolu s-a instalat in ea si putem sa-i si demonstram matematic ca nu mai poate sa se intoarca la adevar. Doar rugaciunile noastre pot sa o mai ajute. Cat despre ortodoxul sovaielnic care nu ar trebui sa citeasca si sa vorbeasca cu eretici cred ca si-a dat seama ca astfel de oameni nu sunt deloc pe calea cea buna. Sa spui ca biserica a degenerat e ca si cum ai spune ca crestinismul este o mare lucrarea omeneasca! Nu a zis fratilor Domnul Iisus ca va avea grija de biserica sa si sa ne bucuram ca el Se Inalta La Cer? Si ca va trimite Duhul Sfant sa ne calauzeasca spre adevar?Eu sper ca mi-am facut datoria si am scris destul de suficient aratand cat de proaste sunt aceste conceptii si bisericii sectare.

52ZIZO 25.08.2010 23:53:13

nu oricine se exprima cu atata dragoste
 
Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
Draga doamna .....Apoi tu esti prea slaba la minte ca sa nu iti dai seama.

nu oricine se exprima cu atata dragoste

52ZIZO 25.08.2010 23:55:24

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
Iisus nu submineaza autoritatea preotilor ci doar spun ca unii dintre ei sunt rai!

dar ce spunea EL despre preoti?

52ZIZO 25.08.2010 23:57:14

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
Doamna asta nu este ortodoxa si nici nu a fost!

Nu va e frica sa judecati in locul lui Dumnezeu?

52ZIZO 26.08.2010 00:02:00

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
A fi ortodox inseamna sa te duci de cel putin o data la trei saptamani la slujba(sau chiar mai strict) si absenta sa fie bine motivata!

Stiti dumneavoastra prin ce trec eu? nici nu va inchipuiti. As vrea sa vad ce-ati face daca ati fi in locul meu.
Dute la biserica. Unde este Biserica asta, ca nu-i!

Stit de cand nu am intrat intr-o bise ortodoxa sau da cand nu am intalnit un crestin? nu stiti nici asta, dar va puneti in locul lui Dumnezeu sa judecati.

Vi se par protestante intrebarile mele? sunt texte din Cuvantul lui Dumnezeu la care nu am gasit explicatii nici pe acest site nici in alta parte. Nu bat campii

52ZIZO 26.08.2010 00:06:11

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
Sa spui ca biserica a degenerat e ca si cum ai spune ca crestinismul este o mare lucrarea omeneasca!

de ce cerem in Tatal Nostru sa vina imparatia Sa? de ce cerem "faca-se voia Ta precum in cer asa si pe pamant"? pentru ca pe pamant nu se face voia lui Dumnezeu. Altfel de ce am mai fi cerut aceasta? Gandim la ceea ce spunem, nu?

Tot mai credeti ca crestinismul nu e degenerat?

52ZIZO 26.08.2010 00:16:16

Dumnezeu a numit pe Hristos "preot in veac"
 
Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
A spus Iisus ca poporul nu mai trebuie sa asculte de preoti si de sinagoga?

Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6. În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".

52ZIZO 26.08.2010 00:22:04

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 281909)
Doar rugaciunile noastre pot sa o mai ajute.

"9. Cel ce își oprește urechea de la ascultarea legii, chiar rugăciunea lui e urâciune. "

bairstow 26.08.2010 00:24:14

Imi pare putin rau
 
Ca v-am luat asa tare.Dar sa stiti ca daca biserica a degenerat inseamna ca predica apostolilor a fost proasta? Sau inseamna ca predica lui Luther a fost mai buna? Apoi Domnul Iisus nu se intreaba ca atunci cand se va intoarce va mai gasi credinta? E adevarat multi preoti au luat drumul gresit(cine suntem noi sa-i judecam dupa vorbele tale?) si se intampla exact ce a spus Si domnul nostru dar si apostolii.Ca la sfarsit vine apostazia si delasarea! Protestantii mint cand spun ca la sfarsit se vor intoarce oamenii la credinta! Prin ce treceti? Neascultarea fata de biserica aduce la iadul pe pamant! Ortodoxia ideamna la jertfa munca asiduua si nu numai. Indeamna la renuntarea placerilor omenesti etc etc. Normal ca daca nu va veti intoarce la credinta care a fost data odata pentru totdeauna veti trai ca si in iad! Eu nu imi fac decat datoria sa va explic! Noi nu suntem adventi care spunem ca Iisus se va intoarce incurand asa ca incurajam lenea si alte lucruri.Pai ce sa mai invete omul adventist si nu numai cand el stie ca iisus se va intoarce incurand? Am intrebat o adventista: daca tu crezi ca pana in anul 2000 sau nu mult dupa acest an Iisus se va intoarce ce chef mai ai tu sa dai la o facultate etc etc? Gasiti-va un bun duhovnic ca inca mai sunt atatia buni care sa va linisteasca sufletul! Vor veni vremuri grele si multi preotii vor lua drumul celui rau asa cum au si luat deja acest drum! Va recomand cartea:ortodoxia viata noastra in hristos! Citind-o sper ca sufletul dumneavoastra sa gaseasca pacea si alinarea de care avem atata nevoie. Si rugati-va neaincetat si cu incredere ca Domnul Iisus sa nu va lase sa cadeti prada ispitei. Si cand veti deveni adevarat ortodoxa o sa fiti fericita aici pe pamant. M-a intrebat odata pritena mea: E usor sa fi crestin? Ea care crede in slujbe si in puterea icoanelor etc etc care au ajutat-o imediat sa-si gaseasca un serviciu bun.Si i-am zis :la inceput totul pare greu. dar dupa a te jertfi Domnului a-ti cara crucea va fi o adevarata fericire! Nu mai zic ca ascult uneori Viata sperantei si adventisti recunosc ca in randurile lor satana le-a luat unora mintile devenind violenti afemeiati etc etc .sa nu-i credeti pe acestia(protestanti) ca ei sunt crestini si nu au problemele lor cu pacatul! Cercetati! Apoi uitati-va la fetele lor uitai-va cum comunica ei cu lumea de care se feresc de ea in loc sa o iubeasca. caci spune scriptura:mare tanguire este in cer pentru orice pacatos! dar cum te priveste o maica? Cu ura si cu groaza sau cu bucurie in suflet cu zambetul deschis? Dupa faptele lor ii veti cunoaste. Adevarul ne va face liberi si vom fi fericitii! Si vom lumina si pe altii oameni nu vom ascunde lumina noastra! Pe cand pocaitii asta fac! Numai cand te duci la ei in biserica se prefac ca va iubesc! Cercetati si vedeti daca cea ce va spun este adevarat.
Apoi sa spui ca preotii din vt erau rai si vicleni ar trebui sa recunosti ca datorita lor avem Vt! Erau rai ca erau lacomi dar dumnezeu avea grija de Israel!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:54:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.