Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   DESPRE PSALTIRE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2204)

moro.d 26.09.2007 14:05:36

Citat:

Tocmai acesta e si scopul, sa-i deranjam, nu credeti?
eu cred ca scopul este mantuirea.
rugaciunile sunt de diferite intensitati si in functie de pregatirea duhovniceasca a fiecaruia, parintele duhovnicesc poate stabili ce rugaciuni poate citi fiul (duhovnicesc)... si nu cred ca ne putem compara noi cu un ascet. ascetul... sau in general cel care se pregateste bine... poate citi multe rugaciuni. rugaciunea este ca o arma sau ca un scut intr-o lupta (in cazul nostru, lupta cu patimile). de vreme ce noi nu suntem in stare sa "manevram" armele mai mici, pe care ni le da duhovnicul, oare cum ne vom descurca cu altele mai mari?

ancah 27.09.2007 16:38:45

Iata niste lucruri pe care nu le-am stiut. Va multumesc.

sofiaiuga 23.10.2007 21:06:54

PSALTIRE A,acest manunchi de rugaciuni catre DUMNEZEU sint foarte frumoase ,dar si foarte puternice si de accea dracul da din coada dupa cum zice par.Ioanichie Balan intr-o cuvintare.Adica lui dracu nu-i place acest fapt ca noi sa citim psaltirea. noi tre sa o citim spre slava lui DUMNEZEU si sa nu citim psalmii cu blesteme .Deci este f. bine sa citimpsaltirea cind avem probleme seriose pt. a ne lumina Dumnezeu ;da altfel este f. bine de citit zilnic,numai ca cel rau ne pune piedici ca nu-i place sa ne rugam lui Dumnezeu cu rugaciunile puternice ale psalmilor.

olo 13.11.2007 20:10:28

Este adevarat ca Pasltirea se citeste numai cu binecuvantarea preotului. Inainte de a citi Psaltirea trebuie mai intai sa ai sufletul curat, adica sa fii spovedit pentru a-ti merge bine, atunci cand citesti Psaltirea, deoarece, ea, este scris de duhul sfant, si este foarte puternica. De aceea parintele ati da ceea ce trebuie sa citesti.

mirelat 10.07.2008 06:11:23

Citat:

În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate

de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)

cristiboss56 10.07.2008 11:20:38

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Citat:

În prealabil postat de ory
psaltirea se citeste doar cu binecuvantarea duhovnicului, de preferat pe nemancate

de binecuvantare stiam si eu, dar nu si ca ar fi bine de citit pe nemancate. deci ar trebui citita cumva dimineata, nu-i asa?

ma bucur ca tocmai am primit si eu o Psaltire din Romania, tocmai de la o prietena de pe acest forum. :)

Psaltira se citeste ori de cate ori simti nevoi si citind-o cu dragoste, o sa ai mai tot timpul nevoie de ea. Este de mare folos si va face parte, cu siguranta, din viata, existenta ta.

Elena78 18.07.2008 12:30:37

Citat:

În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?

Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.

cristiboss56 19.07.2008 13:48:11

Citat:

În prealabil postat de Elena78
Citat:

În prealabil postat de iubire
AS VREA SA STIU PARERILE VOASTRE LEGATE DE PSALTIRE, VOI CATE CATISME CITITI?

Eu mi-am salvat psalmii pe calculator. Si ascultam cate o catisma pe zi. Ii ascult mai mult seara cand este liniste.

Totusi, cititul din carte, este mult mai indicat. Trairea este alta! Poti alterna ascultarea cu cele ce le citesti tu. Nu stiu, dar uitam pe zi ce trece, caldura carti, a cuvantului tiparit, citit de mintea, sufletul si gura noastra. Iarta-ma, dar asta este parerea mea !

mirelat 19.07.2008 19:55:00

si eu sunt de aceeasi parere, cristi.

anita 13.08.2008 17:01:16

Cum se pomeneste cineva la Psaltire?


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:34:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.