Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre parintele Cristian Pomohaci (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11620)

mela me 25.12.2010 21:34:15

Despre parintele Cristian Pomohaci
 
Doamne ajuta!

Am auzit de parintele Cristian Pomohaci ca ar savarsi minuni, ca-ti cunoaste trecutul si asa mai departe; zic multi ca e foarte cautat, trebuie programare ca sa ajungi la el; in ultima vreme l-a cautat o ruda de-a mea si mi l-a recomandat si mie. As vrea sa stiu si parerea voastra despre acest parinte sau daca sunt dintre voi care au interactionat direct cu parintele.



Sarbatori pline de bucurii!:)

ioan_strainul 25.12.2010 21:40:47

Pr: Cristian Pomohaci
 
Roagate bunului Dumnezeu sati deschida calea si sati arate ce trebuie sa faci , si El te va Indruma , Eu vad in acest Parinte O bunatate si o Liniste cum rar se poate vedea pe fata cuiva , nu zic sa fii deacord cu mine insa creceteaza si vei vedea daca am dreptate
Salva Intru cei de Sus Lui Dumnezeu si pe pamInt Intre oameni Pace si buna voire amin amin amin +++ +++ +++ +++

Iulita 25.12.2010 21:51:32

Despre Pr Cristian Pomohaci
 
daca doriti un Parinte cu adevarat duhovnicesc, mergeti la Pr. Justin Parvu de la Manastirea Petru Voda si nu va mai pierdeti vremea cu oameni care nu stiti daca miracolele le face de la diavol sau de la Dumnezeu. Dumnezeu sa ne lumineze calea! Craciun fericit

ioan_strainul 26.12.2010 21:07:33

despre Pr: Cristian Pomohaci
 
Citat:

În prealabil postat de Iulita (Post 316335)
daca doriti un Parinte cu adevarat duhovnicesc, mergeti la Pr. Justin Parvu de la Manastirea Petru Voda si nu va mai pierdeti vremea cu oameni care nu stiti daca miracolele le face de la diavol sau de la Dumnezeu. Dumnezeu sa ne lumineze calea! Craciun fericit



+++++ ++++++ +++++++ ++++++++++ ++++++++++++++++++++++++

Draga mea daca ai avut o experenta neplacuta sau ai cunostinta de faptul ca acest Parinte ar fi stapInit de Duhul Necurat sau de Devolul cum spui tu atunci nu te sfii spune sa aflam si noi care Inca mai credm ca Darul Preotiei este dat de Dumnezeu si nu de Parerile noastre : Depinde de fiecare Primitor cum foloseste Daru ce a primit Unu a primit Un talant si la ingropat altul a ptimit doi sa a adus rod Indoit Inmultind talantii dat lui , Insa judecata a facuto StapInul acelui Rob nu Lumea sau noi sarmani , daca sunt cazuri care se dovedesc si se confirma atunci nu zic nimic Insa numai asa sa ne aflam ca vorbim ne cred ca este bine ;
Acum iartama si nu fii suparata Incearca sa Intelegi ce am spus si daca gasesti ca nu am spus bine nu fii suparata ci iartama ca si Dumnezeu ne iarta pe toti pentru multele pacate care le facem .


SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH AMIN
+++ +++ +++ +++
SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI SA TRAITI SI SA VA BUCURATI DE BUNATATEA LUI DUMNEZEU SI DE NASTEREA DOMNULUI NOSTRI IISUS HRISTOS
amin amin amin

horatiu.miron 27.12.2010 15:05:48

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 316330)
Am auzit de parintele Cristian Pomohaci ca ar savarsi minuni, ca-ti cunoaste trecutul si asa mai departe; zic multi ca e foarte cautat, trebuie programare ca sa ajungi la el; in ultima vreme l-a cautat o ruda de-a mea si mi l-a recomandat si mie. As vrea sa stiu si parerea voastra despre acest parinte sau daca sunt dintre voi care au interactionat direct cu parintele.

Concurs! Sesizati diferentele:

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 316330)
Am auzit de vrajitoarea Stafida ca ar savarsi minuni, ca-ti cunoaste trecutul si asa mai departe; zic multi ca e foarte cautata, trebuie programare ca sa ajungi la ea; in ultima vreme l-a cautat o ruda de-a mea si mi-a recomandat-o si mie. As vrea sa stiu si parerea voastra despre aceasta vrajitoare sau daca sunt dintre voi care au interactionat direct cu vrajitoarea.

Pentru premii, trimiteti-mi un mesaj privat.

Melissa 27.12.2010 15:36:01

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 316570)
Concurs! Sesizati diferentele:



Pentru premii, trimiteti-mi un mesaj privat.

Asta-i tare de tot..:-)))

s1c2h3m4i5d6t7 27.12.2010 16:34:39

Fiti foarte precauti in legatura cu pr.Pomohaci.Mergeti la pr.Iustin Parvu si nu la cei vazatori cu diavolul. Acest preot a adus in biserica si penticostali sa predice...exact ce a zis pr.Arsenie Boca,ca-n Ardeal vor predica in biserici ortodoxe ,penticostalii.Si apoi e f.simplu:daca ai dubiu in privinta lui,roaga-te sa te intelepteasca daca e preot cu har sau cu altceva si ai sa cunosti SIGUR un semn.Eu am cunoscut.Din cantat cantece.unele de curvie,cum bine a remarcat si Mihaela Radulescu in emisiune,dupa ce parintele a cantat un cantec popular despre mai multe mandre,din cantat nu capeti duh de adevar,ci din mucenicie,asa ca parintele Iustin ce a stat 15 ani in inchisoare..

mela me 04.01.2011 11:16:37

Doamne ajuta si An Nou Fericit!

Ideea era sa aflu mai multe despre parintele Pomohaci, nu ca as vrea sa merg, desi am primit "recomandare", voiam sa aflu mai multe de la voi ca am tot auzit de acest parinte, dar nu suntem in masura sa-l judecam noi, eu cred in continuare in Dumnezeu si Iisus Hristos, nimic nu va schimba asta:)
Multumesc de raspunsuri,apreciez( mi-a placut partea cu talantii), sa stiu sa ii zic si rudei mele mai multe despre parinte.

colaps 04.01.2011 11:38:59

Care „părintele” Pomohaci ? E doar Pomohaci, a încetat a mai fi părinte când l-a lăsat pe drac să-l stăpânească și atunci când l-a adus pe sectantul Vladimir Pustan să propovăduiască în Sfânta Biserică, unde toți „credincioșii” făceau pe nebunii și strigau „Amin” mai des decât respirau.

Priviți și vă îngroziți! http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek

Feriți-vă de stârpituri!!

medusa 04.01.2011 13:23:40

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 316330)
Doamne ajuta!

Am auzit de parintele Cristian Pomohaci ca ar savarsi minuni, ca-ti cunoaste trecutul si asa mai departe; zic multi ca e foarte cautat, trebuie programare ca sa ajungi la el; in ultima vreme l-a cautat o ruda de-a mea si mi l-a recomandat si mie. As vrea sa stiu si parerea voastra despre acest parinte sau daca sunt dintre voi care au interactionat direct cu parintele.

si rudei tale ce i-a spus? lucruri adevarate din trecut? ce urmeaza sa i se intample in viitor? niscaiva pacate comise?

Adriana Cluj 04.01.2011 14:01:17

Bravo !
 
Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 316570)
Concurs! Sesizati diferentele:



Pentru premii, trimiteti-mi un mesaj privat.

O fi aceeasi persoana cu dobrestefania........... Total neseriosi.
Daca asta devine acest forum atunci prefer sa ma retrag.

Eu una nu prea intru des pe forum si oricum nu am timp sa citesc tot ce se posteaza (nici macar subiectele care m-ar interesa nu-mi permit sa stau sa le citesc din cauza lipsei de timp), voi cei care aveti mai mult timp e bine sa sesizati impostorii.

mela me 05.01.2011 15:56:34

Citat:

În prealabil postat de medusa (Post 319186)
si rudei tale ce i-a spus? lucruri adevarate din trecut? ce urmeaza sa i se intample in viitor? niscaiva pacate comise?

Da, cica lucruri adevarate din trecut si cica ca ii e legata casatoria fiului...

colaps 05.01.2011 16:40:53

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 319592)
Da, cica lucruri adevarate din trecut si cica ca ii e legata casatoria fiului...

Și dracul știe lucrurile ăstea... Să nu-l crezi pe Pomohaci, te va duce în pierzare ca iubitor de sectanți ce e el.

Adriana Cluj 06.01.2011 13:24:07

Atentie
 
Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 319592)
Da, cica lucruri adevarate din trecut si cica ca ii e legata casatoria fiului...

Ostoaie-te !

Seraphim7 06.01.2011 13:44:59

Si eu am fost la parintele Pomohaci,si nu prea mi-a placut ce am vazut acolo,o matusa de-a mea merge des acolo,si m-am dus si eu acum vreo 2 ani.La inceput m-am speriat,auzit zgomote ciudate,apoi am vazut cum unii,poate chiar bolnavi se manifestau,se tavaleau pe jos,zbierau etc.Am fost curios mai ale pt faptul ca citea moliftele Sf. Vasile,dar in acea seara nu le-a citit ci doar a savarsit Sf. Liturigie pe la 12 cred,cu inca un preot.Ce sa zic e putin inafara Ortodoxiei ,e un caz particular,nu contest nici nu afirm harismele sale,dar daca vreti adevarati duhovnici si inaintevazatori,aceia stau mai ascunsi,trebuie cautati ,caci nu stau in mijlocul strazii ci in locuri mai ferite.
Doamne lumineaza-ne!!!

mela me 06.01.2011 14:23:52

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 319848)
Si eu am fost la parintele Pomohaci,si nu prea mi-a placut ce am vazut acolo,o matusa de-a mea merge des acolo,si m-am dus si eu acum vreo 2 ani.La inceput m-am speriat,auzit zgomote ciudate,apoi am vazut cum unii,poate chiar bolnavi se manifestau,se tavaleau pe jos,zbierau etc.Am fost curios mai ale pt faptul ca citea moliftele Sf. Vasile,dar in acea seara nu le-a citit ci doar a savarsit Sf. Liturigie pe la 12 cred,cu inca un preot.Ce sa zic e putin inafara Ortodoxiei ,e un caz particular,nu contest nici nu afirm harismele sale,dar daca vreti adevarati duhovnici si inaintevazatori,aceia stau mai ascunsi,trebuie cautati ,caci nu stau in mijlocul strazii ci in locuri mai ferite.
Doamne lumineaza-ne!!!

Da, de acord cu tine, intr-adevar duhovincii adevarati stau mai ascunsi, am auzit numai lucruri bune despre Parintele Papacioc, Parintele Iustin si altii.
Oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri, eram curioasa de cei care au auzit/interactionat cu parintele.

medusa 06.01.2011 14:36:09

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 319592)
Da, cica lucruri adevarate din trecut si cica ca ii e legata casatoria fiului...

si i-a spus ce sa faca pentru ca sa fie dezlegata casatoria fiului ?

mela me 07.01.2011 09:47:21

Citat:

În prealabil postat de medusa (Post 319870)
si i-a spus ce sa faca pentru ca sa fie dezlegata casatoria fiului ?

cica da...din cate stiu, i-a zis sa tina ceva post si rugaciune

Eugen7 07.01.2011 11:21:51

Pentru o judecata obiectiva trebuie mers la fata locului. Omul se cunoaste si se judeca dupa fapte, precum pomul dupa roade.

Daca ceea ce face preotul Cristian Pomohaci e de la Dumnezeu, va dainui, daca nu, nu va dainui si nici nu va putea face nimic.

Sa nu uitam ca evreii nu negau (si nici acum nu contesta) minunile lui Iisus ci doar le considera de natura diavoleasca (vrajitoreasca. In Talmud Iisus Hristos e deschis ca un iscusit vrajitor.)

Sa urmam indemnul Sfintei Scripturi si sa "cercetam" (I Tesaloniceni 5,21; I Ioan 4,1) caci Duhul Sfant marturiseste pentru Adevar. Asadar sa nadajduim intru Duhul Sfant in Sfanta Biserica Ortodoxa.

jonzy30 07.01.2011 12:21:24

Pentru o judecata obiectiva trebuie mers la fata locului. Omul se cunoaste si se judeca dupa fapte, precum pomul dupa roade.

Daca ceea ce face preotul Cristian Pomohaci e de la Dumnezeu, va dainui, daca nu, nu va dainui si nici nu va putea face nimic.

Sa nu uitam ca evreii nu negau (si nici acum nu contesta) minunile lui Iisus ci doar le considera de natura diavoleasca (vrajitoreasca. In Talmud Iisus Hristos e deschis ca un iscusit vrajitor.)



cata intelepciune in acest mesaj... mai rar intalnesti mesaje ca acestea pe acest forum ... mi-a placut mult ... precizarea mea:lucrarea parintelui Cristian Pomohaci dainuieste de mai bine de 10 ani cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles .

medusa 07.01.2011 13:13:53

eu l-am vazut la televizor de cateva ori pe acest parinte.

colaps 07.01.2011 13:55:39

Citat:

În prealabil postat de jonzy30 (Post 320204)
lucrarea parintelui Cristian Pomohaci dainuieste de mai bine de 10 ani cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles .

Și sectele dăinuiesc de mult timp. Și protestantismul la fel....

Măi fraților măi, nu mai vorbiți prostii, omul ăla a adus un sectant îndrăcit în biserică! Și fenomene ciudate chiar că... uitați-vă la dovezi, la filmări! Uitați turma de „credincioși” cum se comportă ca niște spălați pe creier!

Adică acolo în spate icoana Maicii Domnului și sectantul ăsta hulitor de Maica Domnului în față, propovăduind minciuni smintite de la tatăl lui diavolul! E un teatru grotesc nemaipomenit în biserica aia! Hulă și batjocură a avut loc acolo, și Pomohaci a îngăduit totul!

Partea I - http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek
Partea II - http://www.youtube.com/watch?v=9ahshA5uSDs
Partea III - http://www.youtube.com/watch?v=ni8rqvuiR1w
Partea IV - http://www.youtube.com/watch?v=l-0MzTFD6S4

Nu-i nici o îndoială că e sectant. Până și felul cum zice: „Cristos”. Nu ascultați de ei, sunt vicleni vicleni vicleni, ca diavolul! Ăla e pastor penticostal, hulitor Vladimir Pustan! Anatema tuturor sectanților!

Aghioritul 07.01.2011 14:15:49

Of, judecata, judecata!
 
Nici macar cu parerea nu suntem indreptatiti sa judecm actiunile aroapelui nostru! De ne-am vedea sufletul in astfel de discutii cum plange si cat de jerpelit si muradr e, ne-am ingrozi... noi ca oameni fapturi ai lui Dumnezeu, Il uitam pe Creator... uitam IUBIREA pusa de El in noi, si actionam dupa ratiunea omeneasca care nicidecum nu corespunde cu ratiunea divina! Judecam si vrem dreptate omeneasca, analizam actiunila aproapelui nostru dupa aparente si partea exterioara, nestiind inima si sufletul cuiva! (nu scriu in apararea pr.Cristian, ci a APROAPELUI in general - mereu am urat si uarasc barfa, judecata, clevetirea, jignirea, etc, cu alte cuvinte Staretul Emilianos de la Simonos Petras din Sf.Munte, spune ca omul care cauta sa il injoseasca pe aproapele sau in fata celorlalti, se face asemeni dracilor cu sufletul si uraciune in fata lui Dumnezeu!

Parintele Cristian daca face ceva, face pe raspunderea lui, are UN Dumnezeu Care il va judeca, are un Ierarh care il va baga in Consistoriu Patriarhal de greseste, noi nu pitem face NIMIC! Cui nu ii place sa NU mearga sau sa nu il asculte! Nimeni nu e obligat sa creada si sa asculte pe un parinte , fiecare are LIBERTATE! Daca mie imi place Enorm Cuv.PAISIE AGHIORITUL asta nu inseamna ca si tie frate care citesti acum (sau soro) trebuie sa iti placa ca imi place mie! NU! Fiecare isi alege parintele sau de inima, sau Hristos i-l descopera... Eu-l prefer spre ex pe Pr.Rafail Noica, decat pe Pr.Iustin Parvu! Ma judeca cineva de ce tin eu la Pr.Rafail si nu la Pr.Iustin? Nu am acces nici la unul nici la altul, dar am conferintele Pr.rafail din care ma adap mai aceva ca dintr-un izvor! Il inteleg si ma patrunde mai ceva decat Pr.Iustin, dar asta nu ma indreptateste sa il judec pe pr.Iustin, sau sa zic lucruri urate! Mi-e drag si Pr.Iustin, dar sufletul meu il simte mai aproape pe Pr.Rafail!

NU in asta sta mantuirea omului! Ci in jertfa lui Hristos!
Sf.Siluan Athonitul nu a avut niciun duhovnic pe masura sfinteniei sale... dar asta nu insemna ca era indreptatit sa ii jdece pe Parintii duhovnici ai Sf.Munte... atat s-a smerit si s-a luptat cu gandurile si cu diavolii incat nu a dat prilej mintii sa judece sau sa isi caute indreptatire, pana Insusi Hristos i-a luminat mintea!

Noi ne cautam placerea noastra, dreptatea omeneasca, si aici cadem din HAR! Cititi pe Sf.Siluan „Intre Iadul deznadejdii si Iadul Smereniei” si veti invata cum sa va rugati, cum sa iubiti pe aproapele, cum sa castigati Smerenia lui Hristos, cum veti DOBANDI PE DUHUL SFANT!

canarias 07.01.2011 14:39:29

Despre pr.C.Pomohaci
 
Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 319156)
Care „părintele” Pomohaci ? E doar Pomohaci, a încetat a mai fi părinte când l-a lăsat pe drac să-l stăpânească și atunci când l-a adus pe sectantul Vladimir Pustan să propovăduiască în Sfânta Biserică, unde toți „credincioșii” făceau pe nebunii și strigau „Amin” mai des decât respirau.

Priviți și vă îngroziți! http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek

Feriți-vă de stârpituri!!

Fratele meu,nici Iisus nu are dreptul sa judece,decat Tatal,dar tie,lut de oale,cine iti da dreptul sa judeci ? Nu pe fratele alaturi de care mananci o paine sau bei o cana de vin , ci pe un preot !!!! Nu stii ca odata cu hirotonia a primit Darul Sfantului Duh ? Tu ce har ai ?????al radio sant ?Cata scoala teologica ai ?sau ce curs fara speranta ai practicat ducandu-te la biserica de joi pana mai apoi ca sa vezi ce lume vine si ce bijuterii mai etaleaza ? Cum iti permiti sa judecai Harul ? Preotul are un ierarh,are o instanta ecleziasta,are o constiinta,are cine sa-l judece.Pe cei pe care ii judeci cu cuvinte aspre i-ai cunoscut fata catre fata ?Ai stat sa le asculti durerile si bucuriile ?Stii ce aspiratii au ? Cu poti ridica sabia asupra lor ?Si o ultima intrebare,la care fireste nu astept raspuns :la judecata crezi ca vei fi intrebat daca ai fost de acord cu sectantii si simpatizantii lor ?De porunca IUBIRII ai auzit ?Ce raspuns vei da ? "Da Doamne am iubit,dar numai pe unii,iar pe altii i-am batjocorit ".Nu-mi permit sa dau sfaturi,dar daca as fi in locul tau m-as spovedi de indata si mi-as lua singur canon sa nu mai judec pe numeni pana la sfarsitul vietii.Retine : ce semanam,aceea culegem la implinirea roadei.Sa te lumineze Dumnezeu !!!!!

colaps 07.01.2011 14:48:39

Această problemă ne privește direct! Nu-i judecată, e apărarea Ortodoxiei.

Zicea părintele Amfilohie: „Tăcerea aceasta este foare periculoasă pentru noi” și iarăși „Este mare crimă tăcerea aceasta”! În ziua de azi ni se cere viclenește falsa smerenie și muțenia în fața fărădelegii!

Nu judec dacă preotul bea sau fumează sau înjură sau e mânios sau face cutare faptă căci acestea sunt păcatele omului său, sunt personale și îl privesc; nu e treaba mea sau a nostră. Dar în momentul în care cade în erezie sau încalcă cu mare viclenie Sfintele Canoane aducând un penticostal în biserică, atunci nu mai tac, nu am voie, e păcat tăcerea. Trebuie să strigi! Căci atunci nu îl privește doar pe el, ci ne privește pe toți căci prin fapta sa el smintește și aduce hulă lui Hristos!

Căci păcatul îl face spre osânda sa și nu a noastră, dar erezia e comisă spre rătăcirea oamenilor și spre hulă față de Domnul nostru Iisus Hristos!

Erezia nu se judecă, erezia se atacă! Nu se tace în fața ereziei niciodată! Se numește lașitate și nu se face!

Nu putem permite compromisuri, mai ales în ziua de astăzi în care vezi cum orbecăiesc peste tot jidani și sectanți și masoni și toată lumea tace și amuțește. Nu se poate! Ortodoxia este absolută și ecumenismul este desfrânata dracului. Toți preoții cei care cad în ecumenism, anume erezia ereziilor, merită caterisire și o pereche de palme peste față!

Cum ai vrea să facem? Să tăcem ? Da, ăștia aduc dracu în biserică.... noi tăcem. Vin sectanții și jidanii peste noi ... tăcem. Invită Patriarhul pe papă în România... noi tăcem. Vin jidanii criminali și cenzurează Prohodul și Sinodiconul și noi tăcem... Că vezi Doamne uite cât de smeriți și mielușei suntem noi, răbdăm totul dar când vom ridica capul din pământ va fi prea târziu căci va fi cipu și papa pe pomelnice și antihristu în noul său templu al lui solomon și dracii dănsuind pe cer... Nu se poate, asta e lașitate. Noi ce suntem domnule? Creștini ortodocși sau niște gelatine fără vlagă?

I-auzi cum se ruga Sfântul Ioan de Kronstadt: „Doamne pierde-i pe eretici sau îndreaptă-i”. Atât de periculoși sunt ei căci stârpesc Duhul și cei ce cad în capcanele lor își vor pierde și ei Duhul.

colaps 07.01.2011 15:01:27

Și încă ceva!

I-auziți ce este scris în Sinodiconul Ortodox cel cenzurat pe nedrept de jidani și masoni:

„Si celor ce se află în unire duhovnicească cu aceşti eretici sau îi sprijină pre ei, sau apără noul lor eres ecumenist, închipuindu-l drept dragoste frăţească şi drept unire a creştinilor despărţiţi care, chipurile, se va întîmpla, ANATEMA

Nu-i de glumit cu ecumenismul! Niciodată să nu tăcem în fața lui. Uitați-vă cât de grav e dacă este atât de aspru pedepsibil prin anatemă.

Aghioritul 07.01.2011 15:05:44

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320290)
Această problemă ne privește direct! Nu-i judecată, e apărarea Ortodoxiei.

Zicea părintele Amfilohie: „Tăcerea aceasta este foare periculoasă pentru noi” și iarăși „Este mare crimă tăcerea aceasta”! În ziua de azi ni se cere viclenește falsa smerenie și muțenia în fața fărădelegii!

Nu judec dacă preotul bea sau fumează sau înjură sau e mânios sau face cutare faptă căci acestea sunt păcatele omului său, sunt personale și îl privesc; nu e treaba mea sau a nostră. Dar în momentul în care cade în erezie sau încalcă cu mare viclenie Sfintele Canoane aducând un penticostal în biserică, atunci nu mai tac, nu am voie, e păcat tăcerea. Trebuie să strigi! Căci atunci nu îl privește doar pe el, ci ne privește pe toți căci prin fapta sa el smintește și aduce hulă lui Hristos!

Căci păcatul îl face spre osânda sa și nu a noastră, dar erezia e comisă spre rătăcirea oamenilor și spre hulă față de Domnul nostru Iisus Hristos!

Erezia nu se judecă, erezia se atacă! Nu se tace în fața ereziei niciodată! Se numește lașitate și nu se face!

Nu putem permite compromisuri, mai ales în ziua de astăzi în care vezi cum orbecăiesc peste tot jidani și sectanți și masoni și toată lumea tace și amuțește. Nu se poate! Ortodoxia este absolută și ecumenismul este desfrânata dracului. Toți preoții cei care cad în ecumenism, anume erezia ereziilor, merită caterisire și o pereche de palme peste față!

Cum ai vrea să facem? Să tăcem ? Da, ăștia aduc dracu în biserică.... noi tăcem. Vin sectanții și jidanii peste noi ... tăcem. Invită Patriarhul pe papă în România... noi tăcem. Vin jidanii criminali și cenzurează Prohodul și Sinodiconul și noi tăcem... Că vezi Doamne uite cât de smeriți și mielușei suntem noi, răbdăm totul dar când vom ridica capul din pământ va fi prea târziu căci va fi cipu și papa pe pomelnice și antihristu în noul său templu al lui solomon și dracii dănsuind pe cer... Nu se poate, asta e lașitate. Noi ce suntem domnule? Creștini ortodocși sau niște gelatine fără vlagă?

I-auzi cum se ruga Sfântul Ioan de Kronstadt: „Doamne pierde-i pe eretici sau îndreaptă-i”. Atât de periculoși sunt ei căci stârpesc Duhul și cei ce cad în capcanele lor își vor pierde și ei Duhul.

Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!

colaps 07.01.2011 15:19:36

Citat:

În prealabil postat de Paisie Aghioritul (Post 320307)
Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!

În primul rând cine a zis ceva de talion, de spânzurători și de omorurir? Că ești hotărât înseamnă că trebuie să fii criminal?

Au doară nu zice porunca „Să nu ucizi”? Păi atunci cum adică ?

Căderea lui ca a lui, și-a adus-o asupra sa, dar mai dureroasă e căderea credincioșilor care ascultă de el ! Pentru că sunt călăuziți de eres în prăpastie și departe de Adevăr fără voia lor! Ei cred de bună dar săracii dacă ar știi adevărul despre ascultarea față de eretici imediat ar fugi!

Tu crezi că anatema e moarte sufletească? Nicidecum, ea înseamnă mustrare a lui Dumnezeu și doar știm că Dumnezeu pe care îi mustră îi iubește. Ereticii trebuie anatemizați ca să simtă cum e atunci când sunt lipsiți de Duhul Sfânt, ca să simtă acel gol în suflet și apoi să își amintească că nu aveau parte de acest gol în adevărata credință Ortodoxă.

Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului dar nici nu intervine dacă omul nu vrea îndreptare ci stăruie în rătăcire. Trebuie să strigăm ca să înțeleagă lumea că erezia nu-și are locul în România, pe pământul acesta Sfânt.

În ziua de azi așa e ... să vină dracul să-i ia pe toți, să-i ducă în tot felul de rătăciri grave... în secte, în ecumenism, la catolici, la protestanți, să le bage pe gât yoga, reîncarnarea, comunicarea cu morții.

Unul este adevărul și nu putem să îl lăsăm pe vrăjmașul diavol să vină și să întunece mintea oamenilor. Adică ce, am abdicat de la luptă ??

Iulita 07.01.2011 15:31:25

Treziti-va!
 
Eu sunt de acord cu Colaps! Asa este! Si apropo cu "duhul Pr. Amfilohie si ravna lui Ilie", dar de Sf Ierarh Nicolae care din ravna dumnezeiasca, i-a tras o palma lui Arie, pentru care i s-a luat omoforul arhieriei?? Dar aflandu-se in inchisoare, a venit la el Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos, inapoindu-i omoforul si Sf Evanghelie.Eu nu-l judec pe Parintele Pomohaci, dar din experienta personala foarte neplacuta, si din ceeea ce bine v-a spus si Colaps, nu vi-l recomand.
Citat:

În prealabil postat de Paisie Aghioritul (Post 320307)
Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!


Iulita 07.01.2011 15:40:07

Curaj!!!!!
 
Citat:

În prealabil postat de Iulita (Post 320337)
Eu sunt de acord cu Colaps! Asa este! Si apropo cu "duhul Pr. Amfilohie si ravna lui Ilie", dar de Sf Ierarh Nicolae care din ravna dumnezeiasca, i-a tras o palma lui Arie, pentru care i s-a luat omoforul arhieriei?? Dar aflandu-se in inchisoare, a venit la el Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos, inapoindu-i omoforul si Sf Evanghelie.Eu nu-l judec pe Parintele Pomohaci, dar din experienta personala foarte neplacuta, si din ceeea ce bine v-a spus si Colaps, nu vi-l recomand.

si nu mai inecati pe altii care au curajul sa strige ceea ce este nedrept, si nu pentru dreptate omeneasca ci pentru Sf Noastra Ortodoxie, pentru care s-au sacrificat atatea suflete ca sa ne dea exemplu ca trebuie sa ne aparam Ortodoxia, cu pretul vietii noastre. Cum mucenicia este dar de la Dumnezeu, sa cerem tarie in credinta si curaj, ca la momentul potrivit, sa nu fim lasi. Ori suntem adevarati soldati a lui Hristos, ori suntem mamaligi. Sa luam exemplul Sf. Brancoveni, a inchisorilor, si multi altii, din fericire.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea tarie si curaj! Nu taceti, ca nu mai este timp!

Aghioritul 07.01.2011 15:56:28

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320325)
Căderea lui ca a lui, și-a adus-o asupra sa, dar mai dureroasă e căderea credincioșilor care ascultă de el ! Pentru că sunt călăuziți de eres în prăpastie și departe de Adevăr fără voia lor! Ei cred de bună dar săracii dacă ar știi adevărul despre ascultarea față de eretici imediat ar fugi!

Caderea lui e si mea! Asta este in iubirea lui Hristos: daca un madular sufera, tot trupul sufera! Dar nu se razvrateste sa fie aruncat madularul cel bolnavicios! Sufera si doreste vindecarea lui, tocmai ca Trupul lui Hristos sa ramana intreg! Desi mii de pagani si eretici sfarteca trupul Sau, El nu Se impotriveste.. Il lasa pe om in LIBERTATEA LUI! (citeste „Despre Ingrijirea Sufletului” de Sf.Nectarie din Eghina)

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320325)
Tu crezi că anatema e moarte sufletească? Nicidecum, ea înseamnă mustrare a lui Dumnezeu și doar știm că Dumnezeu pe care îi mustră îi iubește. Ereticii trebuie anatemizați ca să simtă cum e atunci când sunt lipsiți de Duhul Sfânt, ca să simtă acel gol în suflet și apoi să își amintească că nu aveau parte de acest gol în adevărata credință Ortodoxă.

Ereticii sunt anatematizati de un SINOD nu de o persoana! Un sinod, un total al Ierarhilor, care se aduna pentru a condamna o erezie! Ca persoana NU AI NICIO PUTERE! Sf.Maxim Marturisitorul desi era SINGURUL ortodox in vremea sa, autentic, nu a indraznit nici sa isi faca dreptate singur nici sa isi faca Biserica lui! S-a rugat si a implorat mila si Iubirea lui DUmnezeu, a rabdat asemeni lui Hristos! Avem nevoie si de un Sf.Nicolae care sa il plesneasca pe „arie” de azi, sau de un Sf.Ioan Prodromul care sa ii mustre pe „Irozii” de azi, dar IUBIREA lui DUmnezeu intrece orice pacat - citeste rugaciunea a 7-a de la Sf.Impartasanie!
Mustrarea nu ajuta la nimic, ci arata-I-l omului pe Hristos asa cum este El: IUBIRE, RABDARE, IERTARE!

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320325)
Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului dar nici nu intervine dacă omul nu vrea îndreptare ci stăruie în rătăcire. Trebuie să strigăm ca să înțeleagă lumea că erezia nu-și are locul în România, pe pământul acesta Sfânt.

Degeaba strigi pana iti rupi plamanii si corzile vocale! Pana NU TE FACI ASEMENI LUI HRISTOS incat ei sa Il vada pe Hristos in tine, nu vei face nimic! Predica cu viata si faptele tale! Predica cu Exemplul lui Hristos, asa cum sfintii faceau! Nu se aratau pe ei cu faptele lor, ci pe Hristos! De aceea se convertea N imparati si N pagani la crestinism, pt ca sfintii il feceau cunoscut pe Hristos in IUBIREA LUI!

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320325)
În ziua de azi așa e ... să vină dracul să-i ia pe toți, să-i ducă în tot felul de rătăciri grave... în secte, în ecumenism, la catolici, la protestanți, să le bage pe gât yoga, reîncarnarea, comunicarea cu morții.

In ziua de azi, vine dracul si daca isi gaseste pamant bun de roada isi sadeste samanta sa! Dar noi nu putem si nu avem puterea de a rupe aceste radacini infipte in adancurile inimilor lor! Daca ai vointa sa te rupi de satan o faci, dar nu faci pana nu IL CUNOSTI PE DUMNEZEU PRECUM ESTE (citeste pe Sf.Sofronie Saharov „Vom vedea pe Dumnezeu precum este”!) Tu nu poti decat sa TE ROGI in iubirea ta pentru Dumnezeu, sa lupti cu pacatul cand te intalnesti cu el, nu sa te zbati ca pestele pe uscat, ca iubirea lui DUmnezeu nu face cu toporul!

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 320325)
Unul este adevărul și nu putem să îl lăsăm pe vrăjmașul diavol să vină și să întunece mintea oamenilor. Adică ce, am abdicat de la luptă ??

Lupta nu se da stand la masa ecumenica/ecumnista si dand cu pumnul in masa! Ci prin VEDEREA LUI HRISTOS in rugaciune, in SMERENIEA LUI, in IUBIREA LUI, prin exemplul nostru de pastratori ai Evangheliei Sale propovaduite de insasi presfanta GURA Sa, fapte pe care El Insusi mai intai le-a facut! Asta este exemplul lui Hristos, asta vrea Hristos de la noi!
Lupta o dai direct cu tine insuti ca sa iti tai toate pacatele si patimile, sa te curatesti pe tine insuti, apoi sa iesi la vindecarea celor bolnavi! Asta este boala crestinului infierbantat de azi, dar fara discernamant, fara trezvie! Arunca cu pietre in caini fara ca acesti sa fi latrat macar! Frica crestinului de azi nu e justificata decat de propria-i teama de hoti! Cel fara de pacat arunca primul cu piatra!

Sa dea Domnul sa ne luminam si sa vedem prin okii lui Hristos lumea, nu prin okii nostri, caci noi am pierde-o! Daca ar lasa-o Dumnezeu pe mana unui singur om, cat de sfant ar fi, ea s-ar ruina! Priveste la Hristos, priveste la Jertfa si Iubirea Sa, priveste ranile Sale, pentru care a suferit atat! Priveste cu mila pe „paraliticul de 38 de ani”, priveste cu mila spre „lepros”, priveste cu mila pe „Lazar” mort de 4 zile, priveste cu ochii Lui, nu cu ai iudeilor care vedeau in Hristos un vrajmas! El nu vrea moartea nimanui!
Dumnezeu a murit pentru un pacatos care avea trebuinta de el, nu pntru 99 de drepti care NU au trebuinta!

gabriela8 07.01.2011 15:59:50

Citat:

În prealabil postat de Iulita (Post 320344)
si nu mai inecati pe altii care au curajul sa strige ceea ce este nedrept, si nu pentru dreptate omeneasca ci pentru Sf Noastra Ortodoxie, pentru care s-au sacrificat atatea suflete ca sa ne dea exemplu ca trebuie sa ne aparam Ortodoxia, cu pretul vietii noastre. Cum mucenicia este dar de la Dumnezeu, sa cerem tarie in credinta si curaj, ca la momentul potrivit, sa nu fim lasi. Ori suntem adevarati soldati a lui Hristos, ori suntem mamaligi. Sa luam exemplul Sf. Brancoveni, a inchisorilor, si multi altii, din fericire.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea tarie si curaj! Nu taceti, ca nu mai este timp!

Subscriu! E timpul cernerii...

Aghioritul 07.01.2011 16:09:04

Citat:

În prealabil postat de Iulita (Post 320344)
Cum mucenicia este dar de la Dumnezeu, sa cerem tarie in credinta si curaj, ca la momentul potrivit, sa nu fim lasi. Ori suntem adevarati soldati a lui Hristos, ori suntem mamaligi. Sa luam exemplul Sf. Brancoveni, a inchisorilor, si multi altii, din fericire.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea tarie si curaj! Nu taceti, ca nu mai este timp!

NU TREBUIE SA FIM LASI ASA ESTE! Dar nu putem arata cu degetul O PERSOANA CARE NI SE PARE NOUA CA GRESESTE! Judecata noastra nu e ca a lui Hristos! Citeste pe Sf.Siluan Athonitul, citeste Patimi si Virtuti (vol.5 al Cuv.Paisie) si vezi cum e iubirea lui DUmnezeu CARE NE IARTA PE TOTI! Erezia dupa capul nostru este la tot pasul, in fata lui Hristos, lucrurile noastre bolnave, El le vede cu MILA SI DUERE! Noi taiem si spargem, EL RABDA SI ASPEAPTA SI IUBESTE! Vrea INTOARCEREA pacatosului!
Arata-I tu lui Hristos greseala aproapelui tau si te vei osandi singura!
In pateric un pustinic spune: „daca cineva iti va spune de aroapele tau ca a facut cutare pacat, sa il alungi de la tine ca pe un calcator de lege, iar de il vei vedea tu gresind, sa nu crezi nici pe jumatate, ci sa te rogi pentru el”!
CIne suntem noi viermii si necuratii sa aratam cine este murdar sau spurcat?
Pr.Teofil Paraian ne spunea: „Cel smerit sta la locul lui!” Cum stam noi la locul nostru daca noi nu vedem lungul nasului, nu ne intindem doar cat ne este plamuma? Vedem paiul din ochiul aproapelui dar pe BARNA din al nostru NU o vedem!
Cum vom vedea iubirea lui Hristos, daca noi suntem ORBITI de pacate, de patimi si rautate? Cum vom vindeca pe cineva daca nu ai nici o putere fara de Hristos?

Uitam ca suntem oameni marginit si limitati, gata oricand de cadere, dar judecam si aratm cu degetul si aruncam cu piatra in cei care gresesc! Asa se va cunoasta ca suntem uncenicii lui Hristos?

Rugaciunea si iubirea sunt SINGURELE arme cu care ar trebui sa se inarmeze azi crestinul ca sa ajunga la ASEMANAREA lui Hristos! Daca Hristos ar judeca dupa judecata omeneasca, ar muri toti... NICIUNUL NU SUNTEM VREDNICI DE EL, nici de Sf.Euharistie si noi CONTINUAM sa luam pe nevrednicie Sf.Taine... continuand sa judecam si sa luam decizii in locul lui Hristos!

Doriana 07.01.2011 16:09:23

Citat:

În prealabil postat de Paisie Aghioritul (Post 320352)
Caderea lui e si mea! Asta este in iubirea lui Hristos: daca un madular sufera, tot trupul sufera! Dar nu se razvrateste sa fie aruncat madularul cel bolnavicios....
Pana NU TE FACI ASEMENI LUI HRISTOS incat ei sa Il vada pe Hristos in tine, nu vei face nimic! Predica cu viata si faptele tale! Predica cu Exemplul lui Hristos, asa cum sfintii faceau! Nu se aratau pe ei cu faptele lor, ci pe Hristos! De aceea se convertea N imparati si N pagani la crestinism, pt ca sfintii il feceau cunoscut pe Hristos in IUBIREA LUI!

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te umple de harul lui, frate...

Seraphim7 07.01.2011 16:24:02

E interesant ce s-a scris pana aici,dar topicul este ,,Despre parintele Cristian Pomohaci '',nu mai este nici o indoiala,pt multi ca face minuni,dar la fel de bine ca este putin deviat de la Ortodoxie.Dar oare ,Paisie Aghioritul,crezi ca trecerea cu vederea peste caderea aproapelui este intotdeauna bine venita,altceva este iubirea adevarata,daca il iubesti cu adevarat incerci sa il scoti din greseala cum zicea colaps,ca sa il faci din nou madular al Ortodoxiei.Cred ca PS Andrei ar trebui sa decida soarta parintelui Pomohaci.

Aghioritul 07.01.2011 16:29:02

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 320354)
E timpul cernerii...

...asa zice Pr.Rafail Noica, dragutu!
Dar nu ne cerne nimeni, nici macar Hristos! Ci NOI ne cernem! Noi prin faptele si actiunile noastre ne cernem, de ramanem cu/in Hristos, sau fara de Hristos! Noi prin judecatile noastre dupa parerile proaste si seci ale noastre INDEPARTAM Harul de la noi! Noi plini de pacate si murdari, spuracti, putem vedea oare CINE ESTE MURDAR? Asa puritate sufleteasca avem incat sa cunoastem pe fiecare in ce stadiu este? Sfintii ziceau chiar inainte de moarte catre ingeri: „mai lasa-ma ca INCA NU m-am pocait!” si noi avem obraznica indrazneala sa ii judecam pe oameni, nu mai zic de preoti! Sau se smereau si ziceau ca „nici macar nu am pus inceput pocaintei”! Daca ii zicea cineva de aroapele ca a cazut, suferea cu durerea lui Hristos si SE RUGA PENTRU EL, nu lua decizii in locul lui Hristos!
Asa gresim noi, ne grabim sa osandim! Ne grabim sa categorim oamenii care sunt buni si care NU!
Dumnezeu sa ne miluasca sa ne vedem de propriile pacate, atunci ar fi RAIUL PE PAMANT!

gabriela8 07.01.2011 16:44:25

Citat:

În prealabil postat de Aghioritul (Post 320377)
...asa zice Pr.Rafail Noica, dragutu!

Nu stiu cine a zis, pur si simplu asa am gandit si cred ca mai devreme sau mai tarziu aceste cuvinte vor fi cat se poate de reale.

ekajad 07.01.2011 16:45:59

Doamne ajuta!
 
http://www.youtube.com/watch?v=ryR3Iz8w3S0

Aghioritul 07.01.2011 16:49:55

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 320369)
Paisie Aghioritul,crezi ca trecerea cu vederea peste caderea aproapelui este intotdeauna bine venita, altceva este iubirea adevarata, daca il iubesti cu adevarat incerci sa il scoti din greseala cum zicea colaps,ca sa il faci din nou madular al Ortodoxiei.Cred ca PS Andrei ar trebui sa decida soarta parintelui Pomohaci.

Ce este ALTCEVA iubirea adevarata decat Iubirea lui Aproaplelui IN HRISTOS? Tu ca om neputincios ce faci in ajutarea celui neputincios? NIMIC! Dar poti face ceva: sa IUBESTI, sa RABZI, si sa IERTI! atat! toate se realizeaza in Hristos, in vederea lui Hristos, cine nu l-a cunoscut pe Hristos nu poate cunoaste iubirea Sa! Nu poate iubi! Nu poate Ierta!
A incerca sa il scoti pe om din greseala nu de la DISTANTA ocarandu-l si ponegrindu-l! Mergi de fata cu el si trage-l de o parte si spune-i in taina, nestiind decat tu si Hristos! Dar daca nu te asculta, mai ia unul cu tine, daca nu te asculta, spune-l Bisericii! Daca nici nici de Biserica nu asculta sa iti fie ca un dusman! Dar noi oamenii repet NE GRABIM sa osandim, ne punem in locul lui Hristos! AMARNICA ZIUA JUDECATII IN CARE NI SE VOR CERNE PACATELE JUDECATII!

Seraphim7 07.01.2011 16:58:49

Citat:

În prealabil postat de Aghioritul (Post 320395)
Ce este ALTCEVA iubirea adevarata decat Iubirea lui Aproaplelui IN HRISTOS? Tu ca om neputincios ce faci in ajutarea celui neputincios? NIMIC! Dar poti face ceva: sa IUBESTI, sa RABZI, si sa IERTI! atat! toate se realizeaza in Hristos, in vederea lui Hristos, cine nu l-a cunoscut pe Hristos nu poate cunoaste iubirea Sa! Nu poate iubi! Nu poate Ierta!
A incerca sa il scoti pe om din greseala nu de la DISTANTA ocarandu-l si ponegrindu-l! Mergi de fata cu el si trage-l de o parte si spune-i in taina, nestiind decat tu si Hristos! Dar daca nu te asculta, mai ia unul cu tine, daca nu te asculta, spune-l Bisericii! Daca nici nici de Biserica nu asculta sa iti fie ca un dusman! Dar noi oamenii repet NE GRABIM sa osandim, ne punem in locul lui Hristos! AMARNICA ZIUA JUDECATII IN CARE NI SE VOR CERNE PACATELE JUDECATII!

Da este adevarat,dar ceace ce spui tu inseamna desavarsirea,iubirea este ultima treapta a virtutiilor,pana acolo eu ca un muritor si pacatos,inca cad,lupt ,iar cad,iar ma ridic.As vrea sa incercam o adordare mai concreta a lucrurilor,caci daca ne avantam prea sus ,putem sa cadem foarte rau,si chiar sa nu ne mai putem ridica asa de usor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:30:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.