Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Iude in sutana ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12670)

guardian knight 15.04.2011 11:37:40

Iude in sutana !
 
http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !

glykys 15.04.2011 14:14:17

Si pe bunica-mea au vrut sa o racoleze, sa dea informatii. Dar ea l-a refuzat politicos si curajos pe securist, spunand ca nu este in masura sa faca asa ceva si ca nu o intereseaza ce fac oamenii, cu cine si despre cine vorbesc... A suportat consecinte, in sensul ca nu a fost avansata si a lucrat pe un post inferior pregatirii sale, avand apoi si pensie mai mica, in timp ce altii, mult mai slab pregatiti, dar cu carnet de partid, au ocupat functii, pentru ca le aveau cu turnatoria. Dar nu i-a parut rau, ca nu a avut ocazia sa le faca rau oamenilor. Oricum, la serviciu stiau toti ca merge la biserica, tine post negru vinerea, se roaga, dar nu a avut probleme din cauza asta, poate si pentru ca nu avea functie. Se intalnise odata cu securistul, chiar langa biserica: "Unde mergi, doamna X?" "Dumneata nu vezi unde merg?" Dar nu i s-a intamplat nimic.
Cand mai vedea pe cate unul la TV acuzat de colaborare, ca nu recunostea, spunea: "Cum sa nu fi colaborat, ca nu il punea altfel nimeni in functie?!"
Acum, atitudinea pe care o adopta ea si care, cred eu, e cea mai potrivita, e cea a parintelui mentionat in articolul de mai sus: fiecare e liber sa aleaga, pentru ca este ceva foarte personal, dar sa isi asume responsabilitatea: tii la functie si la viitor, colaborezi, daca nu vrei sa colaborezi, inseamna ca esti pregatit sa iti asumi niste consecinte.
Cred eu ca oamenii slabi sunt cei care au colaborat. Bine, unii poate or fi fost si amenintati.

Edit: Oricum, solutia Calciu-Dumitreasa nu e la indemana oricui. Mi-aduc ca parintele Teoctist, Dumnezeu sa-l ierte, spunea ceva de genul ca a trebuit sa colaboreze, ca sa nu se desfiinteze BOR si ca trebuiau sa mai ramana si oameni care sa perpetueze Biserica in timp, nu doar mucenici care sa isi dea viata in acel moment. Si zic eu ca are dreptate, conteaza intentia cu care faci gestul: colaborezi gandindu-te sa ajungi "om bine" sau colaborezi gandindu-te ca de tine depinde o institutie pe care nu trebuie sa o lasi sa moara.

AlinB 15.04.2011 16:22:27

Si care este utilitatea promovarii acestui gen de informatii?

guardian knight 15.04.2011 18:33:54

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 354625)
Si pe bunica-mea au vrut sa o racoleze, sa dea informatii. Dar ea l-a refuzat politicos si curajos pe securist, spunand ca nu este in masura sa faca asa ceva si ca nu o intereseaza ce fac oamenii, cu cine si despre cine vorbesc... A suportat consecinte, in sensul ca nu a fost avansata si a lucrat pe un post inferior pregatirii sale, avand apoi si pensie mai mica, in timp ce altii, mult mai slab pregatiti, dar cu carnet de partid, au ocupat functii, pentru ca le aveau cu turnatoria. Dar nu i-a parut rau, ca nu a avut ocazia sa le faca rau oamenilor. Oricum, la serviciu stiau toti ca merge la biserica, tine post negru vinerea, se roaga, dar nu a avut probleme din cauza asta, poate si pentru ca nu avea functie. Se intalnise odata cu securistul, chiar langa biserica: "Unde mergi, doamna X?" "Dumneata nu vezi unde merg?" Dar nu i s-a intamplat nimic.
Cand mai vedea pe cate unul la TV acuzat de colaborare, ca nu recunostea, spunea: "Cum sa nu fi colaborat, ca nu il punea altfel nimeni in functie?!"
Acum, atitudinea pe care o adopta ea si care, cred eu, e cea mai potrivita, e cea a parintelui mentionat in articolul de mai sus: fiecare e liber sa aleaga, pentru ca este ceva foarte personal, dar sa isi asume responsabilitatea: tii la functie si la viitor, colaborezi, daca nu vrei sa colaborezi, inseamna ca esti pregatit sa iti asumi niste consecinte.
Cred eu ca oamenii slabi sunt cei care au colaborat. Bine, unii poate or fi fost si amenintati.

Edit: Oricum, solutia Calciu-Dumitreasa nu e la indemana oricui. Mi-aduc ca parintele Teoctist, Dumnezeu sa-l ierte, spunea ceva de genul ca a trebuit sa colaboreze, ca sa nu se desfiinteze BOR si ca trebuiau sa mai ramana si oameni care sa perpetueze Biserica in timp, nu doar mucenici care sa isi dea viata in acel moment. Si zic eu ca are dreptate, conteaza intentia cu care faci gestul: colaborezi gandindu-te sa ajungi "om bine" sau colaborezi gandindu-te ca de tine depinde o institutie pe care nu trebuie sa o lasi sa moara.

foarte bine a facut bunica dvs. a avut o atitudine demna,crestina, de om adevarat !
din pacate, nu asa a fost cu multi dintre romani,de aici, si maraslul moral in care ne scaldam azi, incapabili sa iesim la liman !

guardian knight 15.04.2011 18:39:53

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 354660)
Si care este utilitatea promovarii acestui gen de informatii?

fii linistit ca "acest gen de informatii" a fost rarisim,si ocolit cu grija de presa romaneasca !

Societatea noastra preferand sa ingrope in nisip,ca psica !
de asta o si ducem asa bine acuma...politisiti se imusca in cap,daca nu le vine mintea sa-i execute familia mai inatai,cu arma din dotare ,in timp ce clanurile tiganesti fura in voie si-si fac de cap !
- taranului i-e rusine ca e taran si nu stie cum sa fuga de la tara in strainatate sau la oras !

si alte si alte, efecte vizibile, in societatea noastra de ortodoxi 90%,parca ?

In tot timpul asta inaltii ierarhi ai bor,au adoptat comportamentul pisicii ,timp de 20 de ani
!

Efectul...se vede !

guardian knight 15.04.2011 18:41:56

parere !
 
de aceasta degringolada a societatii,cred ca trebuie sa raspunda si biserica( fiecare biserica procentual,desigur !)

mihaila_alin 15.04.2011 21:53:58

Slavit sa fie Domnul
 
mai gardianule fi bun si tu si nu mai zgiria, dute roagate posteste,spovedeste-te ca tot omul,fa o milostenie dupa putere si asteapta sfintele sarbatori cu dragoste si pace.ne bucuram si de mult si de putin multumind si laudind pe Domnul

sarbatori fericite alaturi de cei dragi ai tai.Amin.

guardian knight 16.04.2011 20:55:10

[quote=mihaila_alin;354728]mai gardianule fi bun si tu si nu mai zgiria, dute roagate posteste,spovedeste-te ca tot omul,fa o milostenie dupa putere si asteapta sfintele sarbatori cu dragoste si pace.ne bucuram si de mult si de putin multumind si laudind pe Domnul

sarbatori fericite alaturi de cei dragi ai tai.Amin.[/QUOTE


Nu este oare Dumnezeu un iubitor de dreptate ???
Ai place lui Dumnezeu ascunzisul si minciuna ,nepasarea si delasarea ???
Ba tocmai in aceste momente Adevarul trebuie spus,si nu trebuie tacut !
Numai Diavolului ai place ascunzisul cald al minciunii,odihna cea dulce a nepasarii si a delasarii,si tacerea fata de nedreptati !

Cristos insusi, nu a venit pe lume pentru a lenevi la umbra unui pom discutand filosofie cu o mana de adepti, ci el s-a implicat activ,denuntand pe marii preoti,conturbandu-le dogmele,cutumele si rosturile !
De aceea a fost urat de marii preoti si condamant la moarte in sinderiu !!!

Cristos a fost un revolutionar, si trebuie sa-l urmama si noi !
Nu a adus el sabia ,nu pacea ?

guardian knight 16.04.2011 20:57:50

parere !
 
Adoptandu-l pe Cristos ca model suprem, trebuie sa actionam aidoma lui,denuntand miciuna, faradelegea, si iubind duhul adevarului si al dreptatii !!!
Si Cristos s-a legat de preotii din vremea sa,acest lucru aducandu-i de fapt condamnarea !
Nu faptul ca s-a proclamat Fiul lui Dumnezeu, ci faptul ca i-a atacat pe marii preoti,asta i-a adus condamanarea la moarte !!!

andreicozia 16.04.2011 21:45:21

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 354906)
Nu faptul ca s-a proclamat Fiul lui Dumnezeu, ci faptul ca i-a atacat pe marii preoti,asta i-a adus condamanarea la moarte !!!

Evreii cu care am discutat, unul din ei fiind profesor de istorie iudaica la ei la evrei mi-a spus zimbind ca Hristos nu a fost omorit din nici unul din motivele scrise de tine ci l-au casapit romanii ca pe multii alti anarhisti sau suspectati de anarhie si neascultare a LEGII ROMANE pentru care te crucificau fara mult tam-tam.
Scurt pe doi.
Mi-a spus clar ca evreii PRIN LEGE nu omorau si nu executau pe ci doar zimbeau calmi si ironici si-i trimiteau la plimbare pe numerosii profeti care veneau cu idei din afara comunitatii evreiesti precum Hristos( ei ,evreii asa il considera).

Miha-anca 18.04.2011 18:51:01

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 354913)
Evreii cu care am discutat, unul din ei fiind profesor de istorie iudaica la ei la evrei mi-a spus zimbind ca Hristos nu a fost omorit din nici unul din motivele scrise de tine ci l-au casapit romanii ca pe multii alti anarhisti sau suspectati de anarhie si neascultare a LEGII ROMANE pentru care te crucificau fara mult tam-tam.
Scurt pe doi.
Mi-a spus clar ca evreii PRIN LEGE nu omorau si nu executau pe ci doar zimbeau calmi si ironici si-i trimiteau la plimbare pe numerosii profeti care veneau cu idei din afara comunitatii evreiesti precum Hristos( ei ,evreii asa il considera).

Si chiar te asteptai la autocritica, Andrei?!?

andreicozia 18.04.2011 22:46:48

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 355246)
Si chiar te asteptai la autocritica, Andrei?!?

Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.

Erethorn 18.04.2011 23:00:39

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355305)
Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.

În concluzie, făcând abstracție de ceea ce ți-au spus evreii:

Andrei, tu crezi că Iisus Hristos este Dumnezeu ?

Miha-anca 18.04.2011 23:05:42

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355305)
Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.

Da, cred ca asta ti s-a spus. Dar tu in ce baza ii crezi? Doar pe cuvant? Nu exista alte motive sa crezi ceea ce spune Biserica? Sau tu traiesti in anul 5500, nu in 2011?!?
Mesajele tale de la inceputul perioadei tale pe forum erau crestine; acum nu mai sunt. Carui fapt se datoreaza acest lucru? Necunoasterii de la inceput, sau uitarii de dupa?
Iarta-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ma nedumiresti; de parca ai fi trecut pe la "spalatoria chimica".
Ma doare ca ortodocsi fiind, cautam alta Biserica; ma doare ca ortodocsi fiind, credem ceea ce ne spun cei ce nu cred. Oare chiar ai uitat ca sunt multi prooroci mincinosi in vremurile noastre? Asa ceva nu se uita.

andreicozia 18.04.2011 23:09:05

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 355309)
În concluzie, făcând abstracție de ceea ce ți-au spus evreii:

Andrei, tu crezi că Iisus Hristos este Dumnezeu ?

Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!

Miha-anca 18.04.2011 23:10:06

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355305)
insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint.

Dar Parintele Nicolae Steinhardt? Dar Richard Wurmbrandt? Si cati ca ei...
Secretul este acesta, Andrei: smerenia. Dumnezeu nu accepta pe cei mandri.

andreicozia 18.04.2011 23:15:43

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 355313)
Da, cred ca asta ti s-a spus. Dar tu in ce baza ii crezi? Doar pe cuvant? Nu exista alte motive sa crezi ceea ce spune Biserica? Sau tu traiesti in anul 5500, nu in 2011?!?
Mesajele tale de la inceputul perioadei tale pe forum erau crestine; acum nu mai sunt. Carui fapt se datoreaza acest lucru? Necunoasterii de la inceput, sau uitarii de dupa?
Iarta-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ma nedumiresti; de parca ai fi trecut pe la "spalatoria chimica".
Ma doare ca ortodocsi fiind, cautam alta Biserica; ma doare ca ortodocsi fiind, credem ceea ce ne spun cei ce nu cred. Oare chiar ai uitat ca sunt multi prooroci mincinosi in vremurile noastre? Asa ceva nu se uita.

Anca, ti-am mai listat odata, CONDITIILE venirii pe pamint a Mesiei DIN SCRIPTURI cu care discuta evreii, nu?
Cine ti-a spus ca ei fac polemica, deloc!
mai vorbim

Miha-anca 18.04.2011 23:28:32

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355317)
Anca, ti-am mai listat odata, CONDITIILE venirii pe pamint a Mesiei DIN SCRIPTURI cu care discuta evreii, nu?
Cine ti-a spus ca ei fac polemica, deloc!
mai vorbim

Atunci, lasa ca va veni curand "Mesia" cel mult asteptat de evrei. Vremurile sunt de asa natura.
Cand am scris de Pr. Steinhardt si de Wurmbrandt nu ma refeream la polemica, ci la faptul ca acestia au realizat adevarul si s-au convertit.
Iar Wurmbrandt, la o conferinta despre Holocaust chiar le-a spus-o verde in fata, asa cum numai un evreu o poate spune altui evreu (daca vrei iti citez).

Cu toate astea, Dumnezeu fiind bun, ii va mantui si pe evrei; iar noi atata putem face: sa-i lasam in pace, caci caderea lor a dat neamurilor posibilitatea de a deveni popor al lui Dumnezeu.
Iar ca dovada de netagaduit a venirii lui Hristos pot sa enumar minunile, care au loc, atunci cand un credincios se roaga Domnului, Maicii Domnului si Sfintilor. Am ales ceva "palpabil", ca sa nu fie dubiu.

Miha-anca 18.04.2011 23:38:03

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 354609)
http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !

Ca unii preoti au colaborat, e stiut. Avem pentru toate pacatele Taina Sfintei Spovedanii; dar trebuie credinta si smerenie.
Credeam insa ca topicul se refera la alt aspect: la securisti care au devenit preoti. Credinta? Smerenie?

marioad24 19.04.2011 00:03:14

Dar cine esti tu maria ta?
 
dar cine esti tu sa iti confirme personal? cui apartii tu? pe cine frecventezi tu? te-ai ingrijit doar de egoul tau si l-ai ridicat la cer, in timp ce tu esti doar un prizonier al unor sabloane. vrei sa fiu viu, cauti Viata. dar nu, tu cauti sa te impui altora, sa vada altii ca tu nu esti oricine; iar altii daca vor sa obtina ceva trebuie sa treaca de cenzura ta "spirituala", tu, marele spirit....
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355315)
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!


Miha-anca 19.04.2011 00:09:25

Citat:

În prealabil postat de marioad24 (Post 355329)
dar cine esti tu sa iti confirme personal? cui apartii tu? pe cine frecventezi tu? te-ai ingrijit doar de egoul tau si l-ai ridicat la cer, in timp ce tu esti doar un prizonier al unor sabloane. vrei sa fiu viu cauti Viata. dar nu, tu cauti sa te impui altora, sa vada altii ca tu nu esti oricine; iar altii daca vor sa obtina ceva trebuie sa treaca de cenzura ta "spirituala", tu, marele spirit....

Nu, Andrei joaca aici rolul lui Toma-necredinciosul, de frica sa nu greseasca. Din pacate geseste tocmai pentru ca se indoieste.

andreicozia 19.04.2011 03:15:18

Citat:

În prealabil postat de marioad24 (Post 355329)
te-ai ingrijit doar de egoul tau si l-ai ridicat la cer, ........ tu, marele spirit....

Speculezi si te joci cu cuvinte cica denigratore ca sa ma plasezi pe mine intr-o categorie INCHIPUITA DE TINE
Tu altceva mai faci decit sa-ti imaginezi si sa-ti inchipui scenarii?
De ce nu argumentezi cu calm ci intrati cu totii in isterii?

Cica cine sunt eu?
Sunt un simplu om care doreste raspunsuri cu verificari, nu pe cuvint( ca m-oi fi nascut eu noaptea dar nu m-am nascut noaptea trecuta) :))))) si care NU VREA SA FIE MANIPULAT DE catre TINE, CEL IN SUTANA

blackswan 19.04.2011 10:22:59

Totuși mă gândesc că nu știm ce credeau oamenii despre securitate la acea vreme. Poate că n-a știut în ce se bagă, sau a intuit ceva, dar nu destul. Plus că s-o fi simțit și amenințat și trebuia să colaboreze. Credeți că pe acea vreme se știa despre comunism ceea ce știm în prezent?

marioad24 19.04.2011 10:30:05

te-am "mirosit" demult; nu sunt isteric sunt chirurg... iar chirurgii mai folosesc si bisturiul cand medicatia nu da rezultate. si poate ai dreptate; poate sunt preot, dar nu in sutana, cum ma definesti tu, ci unul in duh, patruns de Adevarul revelat si intrupat...
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355348)
Speculezi si te joci cu cuvinte cica denigratore ca sa ma plasezi pe mine intr-o categorie INCHIPUITA DE TINE
Tu altceva mai faci decit sa-ti imaginezi si sa-ti inchipui scenarii?
De ce nu argumentezi cu calm ci intrati cu totii in isterii?

Cica cine sunt eu?
Sunt un simplu om care doreste raspunsuri cu verificari, nu pe cuvint( ca m-oi fi nascut eu noaptea dar nu m-am nascut noaptea trecuta) :))))) si care NU VREA SA FIE MANIPULAT DE catre TINE, CEL IN SUTANA


Erethorn 19.04.2011 12:18:53

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355315)
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!

Eu nu am intrebat daca STII, am intrebat daca CREZI. Nu e de loc acelasi lucru.

Crestinul CREDE.

nutucutu 19.04.2011 14:25:48

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355315)
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L!

SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!

Cu siguranta ca nu se supara si cu siguranta ca a incercat sa-ti spuna adevarul de multe ori, asa cum a facut-o cu sfintul apostol Pavel, cu alti sfinti, dar si cu noi. Ne-a raspuns PERSONAL la intrebarile si nelamuririle noastre. Unii oameni sint pregatiti sa primeasca ORICE adevar (ca in cazul sfintului Apostol Pavel) si atunci Il intilnesc personal pe Domnul nostru Isus Cristos, iar altii doresc sa primeasca NUMAI "adevarul" lor (ca in cazul celorlati farisei) si atunci nu-L vad, pentru ca EL este asa cum este si nu cum doresc altii sa fie (nici Cleopa si celalalt apostol nu L-au recunoscut, cu toate ca au mers alaturi de El 10 stadii).

Da, cu siguranta ca Domnul nostru Isus Cristos nu se supara ca-i cerem ceva, chiar si o confirmare. Cred insa ca, mai ales in aceste zile, El este foarte intristat ca noi nu vrem sa ne destupam urechile pentru a auzi Glasul Lui.

Melissa 19.04.2011 15:04:07

Citat:

În prealabil postat de marioad24 (Post 355372)
nu sunt isteric sunt chirurg...

Ca in bancul cu patronul care isi intreaba noul contabil: "Si sotia?? Tot contabila?...Aaaa..nuuu ..sotia-i mignona!"..:-))

Miha-anca 19.04.2011 15:36:24

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355305)
SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE,
Asta mi-a spus.

Si care ar fi aceste dovezi scripturistice? Te rog sa le repeti aici, pe acest topic, ca sa avem o baza de discutie.

Miha-anca 19.04.2011 16:02:19

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 355424)
Ca in bancul cu patronul care isi intreaba noul contabil: "Si sotia?? Tot contabila?...Aaaa..nuuu ..sotia-i mignona!"..:-))

Asta doar daca faci abstractie de restul mesajului...

Miha-anca 19.04.2011 16:05:02

Citat:

În prealabil postat de blackswan (Post 355369)
Totuși mă gândesc că nu știm ce credeau oamenii despre securitate la acea vreme. Poate că n-a știut în ce se bagă, sau a intuit ceva, dar nu destul. Plus că s-o fi simțit și amenințat și trebuia să colaboreze. Credeți că pe acea vreme se știa despre comunism ceea ce știm în prezent?

Totusi se stie. Elementul pe care s-a bazat securitatea atunci a fost frica. De frica oamenii fac multe.

blackswan 19.04.2011 16:19:57

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 355433)
Totusi se stie. Elementul pe care s-a bazat securitatea atunci a fost frica. De frica oamenii fac multe.

Așa este, dragă miha_anca. Și nu doar că le era frică pentru ei, dar le era frică și pentru familiile lor, cea din urmă frică fiind uneori chiar mai mare. Un om parcă s-ar mai jertfi pentru țară, dar să-și mai jertfească și familia, mai greu.

Miha-anca 19.04.2011 21:51:52

Citat:

În prealabil postat de blackswan (Post 355436)
Așa este, dragă miha_anca. Și nu doar că le era frică pentru ei, dar le era frică și pentru familiile lor, cea din urmă frică fiind uneori chiar mai mare. Un om parcă s-ar mai jertfi pentru țară, dar să-și mai jertfească și familia, mai greu.

Corect! Jertfa personala este mai acceptabila decat suferinta membrilor familiei. Pentru unii jertfa personala a constat in colaborare.
Pentru altii jertfa personala a constat in acceptarea situatiei, ca fiind voia Domnului, ceea ce i-a transformat in final in sfinti. Unul dintre acestia, Pr. Arsenie Papacioc a spus ca in atare situatie, in cazul lui inchisoarea comunista, trebuie sa te consideri MORT din prima clipa; atunci nu mai ai ce pierde.

guardian knight 20.04.2011 22:47:38

problema !
 
Desigur, putem sa-i scuzam pe acei preoti,care la un moment dat au fost "manipulati" si prin intermediul acestei forte teribile care poate fi ,frica...mai ales pentru personalitati slabe si lipsite de putere interioara !

Perfect, ai scuzam, oamnei sunte, si la o adica, puteam foarte bine fi si noi,in acea situatie !

Problema mare care ramane,si e una grava, sau agravanta,evident fara motivatie,este aceea ca, aceste capete bisericesti,in loc sa-si faca mea culpa in public,dupa revolutia din 89, au persistat intr-o tacere mormantala, ascunzand mizeria ca si pisica in nisip,cu larga aprobare a inaltilor ierarhi (unii dintre ei din colegialitate...dar nu pe linie bisericeasca ci pe alta linie ierarhica,stie secu care !)refuzand astfel sa faca decentul pas inapoi !!!

De ce nu a existat un astfel de pas inapoi,care, in lipsa lui la nivelul dregatorilor puterii politice seculare, reprezenta atat de mult la nivelul functionarilor sacrului,ca exemplu binefacator !!!

Insemna si o exorcizare a raului, facuta public, si de asteptat din partea slujitorilor Adevarului !

Unul dintre primii inalti iararhi, si cred ca si singurul,care a recunoscut si si-a cerut iertare a fost Nicolae Corneanu ! Cinste lui !

guardian knight 20.04.2011 22:52:01

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 355315)
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!

cred ca ar trebui sa renunti putin la ego-centrism ! In aceasta problema,trebuie sa facem un mic salt si in afara noastra, pentru a ne lepada eul,si a avea o judecata mult mai cuprinzatoare din diverse unghiuri de vedere !
eul la tine ai ca o piatra de moara care ti-e legata de picior ! Numai daca dezlegi pietroiul poti fi mai usor si mai liber !
acesta e un sfat !

ioan cezar 21.04.2011 03:28:42

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 354903)
Cristos a fost un revolutionar, si trebuie sa-l urmama si noi !
Nu a adus el sabia ,nu pacea ?

Interpretarea Sfintelor Scripturi presupune intotdeauna un risc.
Eu cred ca, dincolo de oamenii care discuta in fel si chip despre Iisus Hristos, crestinii botezati in Hristos cred ca Acesta este Dumnezeu care S-a intrupat pentru noi si pentru a noastra mantuire.

Revolutionari au fost altii, iar ei au inlocuit o ordine sociala si istorica cu alta, macar o vreme.
Mantuitorul S-a intrupat pentru a rupe zapisul pacatelor noastre si robia mortii, pentru a darui viata vesnica si mantuirea oamenilor. Nu din motive de ordine sociala S-a pogorat Domnul din Ceruri. Nu pentru imparatiile acestei lumi (unde a spus sa dam Cezarului ce-i al Cezarului). Hristos este Pastorul care intoarce oaia ratacita Acasa, in Biserica Lui, in Imparatia lui Dumnezeu.

Cand pomenim de sabie, rog sa revedem ce-i spune Mantuitorul, lui Petru, cand acesta loveste cu sabia, in Gradina Ghetsimani.
Apoi, asa cum cred, este vorba despre SABIA POCAINTEI, despre omorirea patimilor, despre lupta launtrica a fiecarui om intru despatimire si mantuire, in impreuna-lucrare cu intreaga Biserica (al carei Cap este Insusi Domnul nostru Iisus Hristos).
Domnul spune ca e pacat inaintea lui Dumnezeu chiar si GANDUL de judecare a altui om. Si indeamna la indepartarea barnei din ochiul PROPRIU.
Nu revolutii si razboaie cu sabia impotriva oamenilor cere Dumnezeu, ci nevointa intru metanoia, pocainta, smerire de sine (nu de altul!), omorire de sine (a patimilor PROPRII, care sunt ziduri intre om si Dumnezeu, ca si idolii care le reprezinta in chip vazut). Din acest motiv Parintele Steinhardt spunea, la prima vedere paradoxal, in Jurnalul Fericirii, ca Hristos ne-a inviat ca sa ne omoare. Iar Domnul a spus in chip minunat ca vinul nou se pune in burdufuri noi. Asadar, pentru crestin, afara cu butoiul vechi! (din propria camara, cea personala)
Eu asa inteleg, asa spun. Asa ma straduiesc, vai mie pacatosul.
Va cer iertare daca v-am gresit cu ceva.

glykys 21.04.2011 13:19:52

Zicea parinteel Teofil, cand il tot intrebau ce parere are despre cipuri, ca nu trebuiau acceptate carnetele de partid, nu cartile de identitate de acum.

umilul 21.04.2011 14:23:32

Iertati-ma !!
 
Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 354609)
http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !

Dar cand vad un astfel de topic nu pot sa nu remarc decat reaua-vointa a unora, petru ai atrage si pe altii in pacatul acesta- de a judeca. Drept pentru care citez pe unul dintre mari Sfinti Parinti ai nostri sa vorbesca despre vorbele noastre fara de folos :
"Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu. “Cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua” si: “Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste” (Matei 10, 41, 40), si: “Cinsteste pe preot si da-i partea lui” (întelepciunea lui Isus Sirah 7, 32). De aici s-au învatat iudeii a-L dispretui pe Dumnezeu, fiindca l-au dispretuit pe Moise, fiindca l-au alungat cu pietre. Când cineva se poarta cu evlavie fata de preot, cu atât mai mult se va purta fata de Dumnezeu. Chiar de ar fi preotul rau, totusi Dumnezeu, vazând ca pentru cinstea Sa tu te porti cuviincios fata de cel ce nu este vrednic de cinste, îti va rasplati tie dupa dreptate.
Caci daca “cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua”, la fel si cel ce se pleaca si este supus preotului. Ca, daca fiind vorba de ospitalitate si primesti rasplata, desi nu stii cine este cel ospatat, apoi cu atât mai mult vei primi daca te supui celui ce ti se porunceste a te supune.
“Carturarii si fariseii, zice, au sezut în scaunul lui Moise; deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti”. (Matei 23, 2-3) Nu stii ce este preotul? Nu stii ca este îngerul Domnului? Nu cumva spune poate cele ale sale? Daca îl dispretuiesti, nu pe el îl dispretuiesti, ci pe Dumnezeu, Care l-a hirotonit pe el. “Si de unde este învederat, zici, ca Dumnezeu l-a hirotonit?” Daca nu ai aceasta credinta, speranta ta este desarta. Ca, daca Dumnezeu nu lucreaza nimic printr-însul, atunci nici botez nu ai, nici de taine nu te împartasesti, nici de binecuvântari nu te bucurii si, prin urmare, nici nu esti crestin.
“Dar ce? zici tu; Dumnezeu îi hirotoneste pe toti, chiar si pe cei nevrednici?” Nu pe toti îi hirotoneste Dumnezeu, însa prin toti lucreaza – chiar de ar fi si nevrednici – pentru mântuirea poporului.
Caci, daca Dumnezeu a vorbit pentru popor printr-un magar si prin Valaam(A se vedea Numerii, cap. 22-24), printr-un om spurcat, cu atât mai mult prin preot.
Asa ca nu se cuvine noua a judeca pe altii, caci "a judeca" i se cuvine doar Domnului si iubitului nostru Mantuitor Iisus Hristos. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

guardian knight 21.04.2011 15:34:04

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 355664)
Interpretarea Sfintelor Scripturi presupune intotdeauna un risc.
Eu cred ca, dincolo de oamenii care discuta in fel si chip despre Iisus Hristos, crestinii botezati in Hristos cred ca Acesta este Dumnezeu care S-a intrupat pentru noi si pentru a noastra mantuire.

Revolutionari au fost altii, iar ei au inlocuit o ordine sociala si istorica cu alta, macar o vreme.
Mantuitorul S-a intrupat pentru a rupe zapisul pacatelor noastre si robia mortii, pentru a darui viata vesnica si mantuirea oamenilor. Nu din motive de ordine sociala S-a pogorat Domnul din Ceruri. Nu pentru imparatiile acestei lumi (unde a spus sa dam Cezarului ce-i al Cezarului). Hristos este Pastorul care intoarce oaia ratacita Acasa, in Biserica Lui, in Imparatia lui Dumnezeu.

Cand pomenim de sabie, rog sa revedem ce-i spune Mantuitorul, lui Petru, cand acesta loveste cu sabia, in Gradina Ghetsimani.
Apoi, asa cum cred, este vorba despre SABIA POCAINTEI, despre omorirea patimilor, despre lupta launtrica a fiecarui om intru despatimire si mantuire, in impreuna-lucrare cu intreaga Biserica (al carei Cap este Insusi Domnul nostru Iisus Hristos).
Domnul spune ca e pacat inaintea lui Dumnezeu chiar si GANDUL de judecare a altui om. Si indeamna la indepartarea barnei din ochiul PROPRIU.
Nu revolutii si razboaie cu sabia impotriva oamenilor cere Dumnezeu, ci nevointa intru metanoia, pocainta, smerire de sine (nu de altul!), omorire de sine (a patimilor PROPRII, care sunt ziduri intre om si Dumnezeu, ca si idolii care le reprezinta in chip vazut). Din acest motiv Parintele Steinhardt spunea, la prima vedere paradoxal, in Jurnalul Fericirii, ca Hristos ne-a inviat ca sa ne omoare. Iar Domnul a spus in chip minunat ca vinul nou se pune in burdufuri noi. Asadar, pentru crestin, afara cu butoiul vechi! (din propria camara, cea personala)
Eu asa inteleg, asa spun. Asa ma straduiesc, vai mie pacatosul.
Va cer iertare daca v-am gresit cu ceva.

tot ce ati spus este foarte frumos, si corect, insa am doua intrebari-nelamuriri :

1) cum se face ca Isus pune mana pe bici, intrand in templu cu maxima violenta loveste bisnitarii cu biciul,strigand si rasturnandu-le mesele pe jos ???
acuzandu-i ca au transformat templul in "pestera de talhari" ???

2) imitatio cristi e valabil,in viziunea dvs,sau Cristos nu trebuie imitat deloc, atunci in ce mai credem ,si ce model practic de urmat sa mai avem,daca nu-l imitam pe Cristos ???

3) e permis asemena lui Crisros sa iei biciul impotriva talharilor ,fie el si verbal ,in vitutea modelului cristic !

guardian knight 21.04.2011 15:39:56

Citat:

În prealabil postat de umilul (Post 355735)
Dar cand vad un astfel de topic nu pot sa nu remarc decat reaua-vointa a unora, petru ai atrage si pe altii in pacatul acesta- de a judeca. Drept pentru care citez pe unul dintre mari Sfinti Parinti ai nostri sa vorbesca despre vorbele noastre fara de folos :
"Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu. “Cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua” si: “Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste” (Matei 10, 41, 40), si: “Cinsteste pe preot si da-i partea lui” (întelepciunea lui Isus Sirah 7, 32). De aici s-au învatat iudeii a-L dispretui pe Dumnezeu, fiindca l-au dispretuit pe Moise, fiindca l-au alungat cu pietre. Când cineva se poarta cu evlavie fata de preot, cu atât mai mult se va purta fata de Dumnezeu. Chiar de ar fi preotul rau, totusi Dumnezeu, vazând ca pentru cinstea Sa tu te porti cuviincios fata de cel ce nu este vrednic de cinste, îti va rasplati tie dupa dreptate.
Caci daca “cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua”, la fel si cel ce se pleaca si este supus preotului. Ca, daca fiind vorba de ospitalitate si primesti rasplata, desi nu stii cine este cel ospatat, apoi cu atât mai mult vei primi daca te supui celui ce ti se porunceste a te supune.
“Carturarii si fariseii, zice, au sezut în scaunul lui Moise; deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti”. (Matei 23, 2-3) Nu stii ce este preotul? Nu stii ca este îngerul Domnului? Nu cumva spune poate cele ale sale? Daca îl dispretuiesti, nu pe el îl dispretuiesti, ci pe Dumnezeu, Care l-a hirotonit pe el. “Si de unde este învederat, zici, ca Dumnezeu l-a hirotonit?” Daca nu ai aceasta credinta, speranta ta este desarta. Ca, daca Dumnezeu nu lucreaza nimic printr-însul, atunci nici botez nu ai, nici de taine nu te împartasesti, nici de binecuvântari nu te bucurii si, prin urmare, nici nu esti crestin.
“Dar ce? zici tu; Dumnezeu îi hirotoneste pe toti, chiar si pe cei nevrednici?” Nu pe toti îi hirotoneste Dumnezeu, însa prin toti lucreaza – chiar de ar fi si nevrednici – pentru mântuirea poporului.
Caci, daca Dumnezeu a vorbit pentru popor printr-un magar si prin Valaam(A se vedea Numerii, cap. 22-24), printr-un om spurcat, cu atât mai mult prin preot.
Asa ca nu se cuvine noua a judeca pe altii, caci "a judeca" i se cuvine doar Domnului si iubitului nostru Mantuitor Iisus Hristos. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!

Noi nu dispretium pe preot ca si functionar al absolutului !
Dar oare Cristos nu a venit sa judece Lumea ?!
Nu a venit mantuitorul ca sa judece raul si spurcaciunea din Lume ???
Oare noi nu trebuie sa-l avem model de comportament pe Mantuitor ???
Deci, si prin urmare, cand vedem raul trebuie sa tacem malc ???
Nu a intrat oare Cristos cu biciul in Templu, urland la bisnitari sa iasa afara si lovindu-i cu biciul ???

mishi55 21.04.2011 17:29:34

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 355747)
Noi nu dispretium pe preot ca si functionar al absolutului !
Dar oare Cristos nu a venit sa judece Lumea ?!
Nu a venit mantuitorul ca sa judece raul si spurcaciunea din Lume ???
Oare noi nu trebuie sa-l avem model de comportament pe Mantuitor ???
Deci, si prin urmare, cand vedem raul trebuie sa tacem malc ???
Nu a intrat oare Cristos cu biciul in Templu, urland la bisnitari sa iasa afara si lovindu-i cu biciul ???

Domnul Iisus Hristos zice sa ne luam crucea si sa-L urmam. Sa-L imitam in iubire si iertare. Daca-L imitam in luarea biciului, sa-L imitam si in purtarea crucii, si in smerenie, si in jertfire si in iubirea aproapelui si in intoarcerea celuilalt obraz. Sa-L imitam in smerenia cu care El, Cel coborat din ceruri, Fiul Dumnezeului Celui Preainalt, S-a facut "purtatorul stergarului", spaland picioarele ucenicilor Sai.
Daca vrem sa-L imitam pe Hristos, sa-L imitam intai in ceea ce ne-a invitat El Insusi sa-L imitam. Nu uitati ca El ne-a spus ca cei blanzi vor mosteni pamantul. Sa nu uitam ca El ne-a spus sa nu ridicam sabia, ca cine ridica sabia, de sabie va pieri. Sa nu uitam ca El ne-a spus ca Imparatia Lui nu-i din lumea aceasta si nu trebuie sa alergam dupa bunurile acestei lumi.
Daca vrem sa-L imitam, sa fim gata sa ne dam viata pentru aproapele nostru, pentru mantuirea lui, sa lepadam iubirea de sine si mandria si toata rautatea...

Pentru ca altfel, de dat cu biciul ... oricine se pricepe.
In Patericul egiptean se povesteste despre un avva care nu ingaduia ucenicilor sai sa pescuiasca, spunandu-le: "De ce sa moara pestele acela pentru lacomia pantecelui tau?" Unul din ucenici, mai "dezghetat", a gasit cu cale sa-l infrunte: "Dar de ce, avva, nu ne dai voie sa pescuim? Ca si ucenicii lui Hristos pescuiau!" Iar avva raspunde: "Dar ce, voi sunteti ucenicii lui Hristos?" Si a tacut acela, rusinat.

Insa noi mergem si mai sus: ne asemanam Insusi Domnului, si vrem sa facem curatenie... pai, cel mai bine ar fi sa incepem fiecare cu ograda sa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:50:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.