Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pericolul nestiut al vaccinurilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6524)

Iustin32 14.06.2009 23:34:15

Pericolul nestiut al vaccinurilor
 
Vaccinarea si mutatiile genetice : mobilitatea materialului
genetic intre formele de viata
In septembrie 1971 a devenit evident faptul ca vaccinarile pot sa modifice structura genetica a omului; la acea data oameni de stiinta din Geneva au descoperit ca substantele biologice care intra direct in curentul sanguin pot deveni parte integranta a codului genetic uman. Initial, bacteriologi japonezi au descoperit ca bacteriile unei specii au transferat propria rezistenta la antibiotice bacteriilor dintr-o specie complet diferita. Dr. Maurice Stroun si dr. Philip Anker de la Departamentul de Fiziologie a Plantelor din cadrul Universitatii din Geneva, au inceput sa acumuleze dovezi ca transferul de informatie genetica nu se limiteaza la bacterii, ci poate sa survina si de la bacterii la specii superioare de plante si animale. Potrivit unui articol din “World Medicine” din 22 septembrie 1971, “oamenii de stiinta din Geneva sunt convinsi ca animalele si plantele normale pot elibera ADN si acest ADN este preluat de alte celule din alt organism”.

In cadrul unui experiment, cercetatorii din Geneva au extras auriculele din inima de broasca si le-au imersat pentru mai multe ore intr-o suspensie de bacterii. Dupa aceea, ei au gasit un procentaj inalt de hibridizare ADN-ARN intre ADN-ul bacterian extras din aceeasi specie de bacterii ca cea folosita in experiment si ADN-ul titrat extras din auriculele care fusesera imersate in suspensia bacteriana. ADN-ul bacterian fusese absorbit de celulele animale. Acest fenomen a fost denumit “transcesiune”. Exista dovezi ca acest fenomen se intampla permanent in interiorul corpului omenesc. Se poate presupune, de exemplu, ca afectarea inimii dupa reumatismul articular acut ar putea fi rezultatul actiunii sistemului imunitar impotriva propriilor celule care produc un ARN strain ca urmare a absorbtiei de ADN strain.

In revista “Science” din 10 noiembrie 1972, a aparut un articol in care s-a demonstrat ca in celulele creierului de broasca a fost gasit ARN bacterian dupa o infectie bacteriana peritoneala. In numarul din aprilie 1973 al “Journal of Bacteriology”, ADN bacterian eliberat spontan a fost gasit incorporat in nucleii celulari ai auriculelor de broasca. Studiile lui Phillipe Anker si Maurice Stroun au demonstrat producerea urmatoarelor fenomene : procese de eliberare spontana de ADN din celulele mamiferelor, transfer spontan de ADN de la bacterii la organisme superioare, transfer spontan de ADN intre celulele organismelor superioare, eliberare de ARN din celulele de mamifere si activitate biologica a complexelor eliberate care contin ARN.

Transformari celulare maligne cauzate de ADN-ul strain

Exista dovezi ca ADN-ul strain circulant poate cauza transformare maligna. Intr-un numar din 1977 a “International Review of Cytology”, vol. 51, Anker si Stroun discuta posibilele efecte ale ADN-ului strain in transformarea celulara maligna. Cand ADN-ul strain este transcris intr-o celula dintr-un organism diferit, “acest eveniment biologic general este legat de preluarea de catre celule a ADN-ului bacterian eliberat spontan, sugerand astfel existenta ADN-ului circulant. Avand in vedere transformarile maligne obtinute cu ADN, este postulat rolul oncogen (cauzator de cancer) al ADN-ului circulant”.

Problema a devenit si mai interesanta dupa anul 1975 cand s-a descoperit ca virusurile cauzatoare de cancer la animale poseda o enzima speciala numita revers-transcriptaza. Aceste virusuri sunt numite ARN- virusuri. Un ARN-virus, care poseda revers-transcriptaza in structura sa, are capacitatea de a forma lanturi de ADN care se integreaza cu usurinta in ADN-ul celulei-gazda pe care virusul a infectat-o. Studii ale dr. Robert Simpson de la Universitatea Rutgers indica faptul ca virusurile ARN care nu cauzeaza cancer pot, de asemenea, sa formeze ADN, chiar fara prezenta revers-transcriptazei. ADN-ul format in acest fel, dintr-un virus ARN se numeste provirus. Se stie ca unele virusuri necancerigene au tendinta sa persiste timp indelungat in celule ca provirusuri, fara sa cauzeze, in aparenta, vreo boala. Cu alte cuvinte, raman in stare latenta. Exemple de virusuri ARN obisnuite care nu cauzeaza cancer, per se, dar au capacitatea de a forma provirusuri sunt : influenza (gripa), pojarul, oreionul si virusul poliomielitei. In numarul din 22 octombrie 1967 al “British Medical Journal”, cercetatori germani au relevat faptul ca scleroza multipla pare sa fie provocata de vaccinarile impotriva variolei, febrei tifoide, tetanosului, poliomielitei, tuberculozei si difteriei. Chiar mai devreme, in 1965, Zintchenko a raportat 12 cazuri in care scleroza multipla a aparut dupa vaccinarea anti-rabie.

Amintiti-va faptul ca intre anii 1950-1970, milioane de oameni au fost injectati cu vaccinurile polio (anti-poliomielita) care contineau virusul simian 40 (virus de la maimuta, numit SV-40), transferat in vaccinuri din rinichiul de maimuta contaminat, folosit pentru cultivarea vaccinului. Este imposibil sa indepartezi virusurile animale din culturile vaccinale. Va reamintim ca SV-40, al 40-lea virus descoperit in tesuturile simiene este un virus oncogen (cauzator de cancer).

Programele de vaccinare in masa impotriva gripei, pojarului, oreionului si poliomielitei reprezinta, de fapt, insamantarea oamenilor cu ARN si provirusuri care devin latente pentru perioade lungi de timp in interiorul corpului omenesc, si care se activeaza mai tarziu, in cursul vietii.

Sindromul post-poliomielita este un bun exemplu in acest sens. Alte exemple pot include asa-numitele boli mezenchimale si de colagen, ca artrita reumatoida, scleroza multipla si lupusul eritematos, in care sistemul imunitar produce anticorpi impotriva propriilor tesuturi ale bolnavului – tesuturi care au fost impregnate cu material genetic strain.




Iustin32 14.06.2009 23:34:52

Urmarea:

Potrivit unui numar special al revistei “Postgraduate Medicine” din mai 1962, “desi organismul omenesc nu produce, in conditii normale, anticorpi impotriva propriilor tesuturi, se dovedeste ca mici modificari in caracterul antigenic al tesuturilor poate face ca tesuturile respective sa fie identificate ca straine de catre sistemul imunitar si devin astfel o tinta pentru producerea de anticorpi”. Doi ani mai tarziu, in 1964, au fost facute studii asupra virusului polyoma, un virus ADN producator de tumori. S-a descoperit ca ADN-ul genetic persistent in virusul polyoma a produs transformari maligne in culturile de celule embrionare de hamster. Aceasta descoperire a fost publicata in numarul din 23 noiembrie 1964 al “Journal of the American Medical Association”. Chiar si virusuri obisnuite, necancerigene, inclusive cele din vaccinul anti-variola si virusul polio 2, pot actiona ca oncogene (producatoare de cancer).

In revista “Science” din 15 decembrie 1961 s-a raportat faptul ca aceste virusuri obisnuite au actionat ca si catalizatori in producerea cancerului cand au fost administrate soarecilor in combinatie cu substante organice carcinogene cunoscute, acestea din urma fiind date in cantitati prea mici pentru a produce cancer prin ele insele. Aceasta inseamna ca unele vaccinuri vor induce cancer atunci cand se combina cu efectul in crestere al poluarii mediului inconjurator prin produse toxice din agricultura (pesticide pe si in mancare) si industrie. Bineinteles ca aceasta informatie este ascunsa publicului pentru ca FDA (Food and Drug Adminstration), EPA si industriile bazate pe agricultura sa mearga inainte cu “aprobarea” a mici cantitati de poluanti in mancare, apa si aer. Legatura sus-amintita cu poluantii nu a fost facuta publica spre bucuria industriei chimice, a National Cancer Institute si a industriei dezvoltate in jurul cancerului, care continua, in mod fraudulos, sa solicite donatii publice ca sa-si justifice existenta. Ca o paranteza, a fost deja recunoscut faptul ca vaccinarea impotriva poliomielitei a cauzat 100% din cazurile de poliomielita in SUA dupa anul 1980 si marea majoritate a cazurilor de poliomielita paralitica de dupa anul 1972 (“Science”, 4 aprilie 1977). Se suspecteaza faptul ca vaccinurile anti-poliomielita Salk si Sabin, produse prin cultura pe tesut de maimuta, sunt, de asemenea, responsabile de cresterea leucemiei in SUA.,/

Avand in vedere faptul ca aceste informatii se cunosc de peste 20 ani, folosirea virusurilor, bacteriilor si tesuturilor animale in campanile de vaccinare in masa constituie crearea intentionata a unui risc pentru organismul omenesc. Impactul global asupra marii diversitati a genotipului omenesc este dificil de evaluat, dar impactul este, fara indoiala, negativ si permite insamantarea fiintelor umane cu provirusuri latente. Acest lucru nu poate avea alta motivatie decat asigurarea unui profit medical continuu si constituie o conspiratie criminala de proportii vaste, o politica de genocid impotriva populatiei, reprezentand, prin urmare, crime impotriva umanitatii care sunt, la nivel international, pedepsite cu moartea.

Dar acest lucru este, bineinteles, ignorat si ascuns de publicul larg, mai ales in SUA, in ciuda unei pledoarii facute in 1984 de cativa medici americani intr-un raport catre Natiunile Unite. Faptul ca acest lucru merge inainte cu buna stiinta a comunitatii medicale internationale il transforma intr-o conspiratie internationala in care populatia nu are nici o scapare, avand in vedere ca vaccinarile devin treptat obligatorii si constituie conditii necesare pentru multe programe sociale.

Persistenta virusurilor si a proteinelor straine in organismul omenesc si relatia lor cu bolile cronice si degenerative a fost, de asemenea, semnalata de dr. Robert Simpson de la Universitatea Rutgers in 1976, cand s-a adresat cercetatorilor la un seminar al Societatii Americane a Cancerului, spunand ca “aceste provirusuri ar putea fi molecule in cautarea unei boli”. Dr. Wendell Winters, un virolog de la Universitatea California a afirmat “vaccinarile pot cauza schimbari ale virusurilor lente si modificari in mecanismul ADN-ului”. Desi celulele gazda care contin particule virale latente actioneaza mai mul sau mai putin normal, ele incep sa sintetizeze proteine virale sub controlul ADN-ului viral, creand circumstantele pentru variate boli autoimmune, incluzand boli ale sistemului nervos central, care, din nefericire, agraveaza fenomenul in crestere al comportamentelor sociale aberante.

http://www.nccn.net/~wwithin/mutatiile.htm

LapetiteMoc 17.06.2009 01:41:11

Mulțumim !!!
 
Mulțumim pentru aceste informații !!! DELOC de neglijat !

Nevrednicul 17.06.2009 01:52:08

Pentru cei care nu au rabdarea sa citeasca atat va pot oferi niste variante mai comode si mai complete (poate) de aflare a pericolului adus de U.E. prin aceste vaccinuri:

http://www.youtube.com/watch?v=B1bjJcjo1uU

http://www.youtube.com/watch?v=HK4_Bjr3QUc

tigerAvalo9 17.06.2009 13:05:02

Exista cateva vaccinuri care sunt periculoase in rest,antigripalul,antitetanusul,antirabicul nu sunt deloc periculoase.45% este adevarata povestea.

AlinB 03.12.2009 03:36:44

Toate vaccinurile si orice tratament medical in general poate fi periculos daca este aplicat necorespunzator sau in mod excesiv.

antoniap 15.12.2009 17:39:02

Google si Microsoft, sub comanda Bildeberg, in implantarea cu cipuri. Unul dintre pretexte: gripa porcina

12/14/2009 de admin

http://apologeticum.files.wordpress....pg?w=180&h=164

Un singur Chip va controla daca persoana identificata poarta virusul, daca s-a vaccinat si daca a platit asigurarile medicale * Pasul doi: Chip-ul va controla datele bancare si daca individul se hraneste conform Codex Alimentarius * Generatia a treia, pana in 2015: localizare GPS.
Actiunile “VeriChip Corp” s-au triplat, conform NASDAQ, dupa ce reprezentații companiei au afirmat, recent, ca firmei i s-a acordat licenta exclusiva asupra a doua patente, ceea ce o va ajuta sa creeze sisteme implantabile la om ce vor fi folosite pentru detectarea virusilor. Patentele, detinute de partenerul “VeriChip”, “Receptors LLC”, se refera la biosenzori ce pot detecta AH1N1 si alti virusi, precum si amenintarile biologice cum ar fi Staphylococcus aureus rezistent la meticilina (stafilococ meticilinio-rezistent).
La o prima vedere, faptul ca va exista un “nanorobot” in organism capabil sa detecteze virusi si alte boli pare o solutie salvatoare a Omenirii. Tehnologia va fi combinată cu dispozitivele implantabile de radio-frecventa VeriChip pentru a se realiza astfel sistemele de detectare a virusilor. Sistemul de triere va avea mai multe nivele de identificare – primul va identifica agentul ca fiind sau nu un virus, al doilea nivel va clasifica virusul și va alerta utilizatorul implantului în legătură cu prezenta unei amenintari a virusurilor pandemici si la al treilea nivel va identifica cu precizie agentul patogen, s-a precizat intr-un ghid VeriChip publicat pe 7 mai 2009. Curios, cand nu aparuse inca isteria gripei porcine, iar Planeta nu era amenintata cu nicio pandemie.
“Nanorobotul” care controleaza sanatatea
Si mai interesant este ca dupa aparitia informatiei ca un Chip va fi inoculat in organism, deocamdata sub forma unei pastile de detectie, o alta stire din acelasi domeniu a aparut la cateva zile. Anume ca o companie americana va crea o bratara de radiofrecventa “RFID Bracelet” care va detecta automat dupa implantul VeriChip daca persoana in cauza s-a vaccinat sau nu impotriva unui anumit virus.
„Greg Evensen, fost membru în Kansas State Troopers, vorbește la un congres in Texas, Oklahoma cu privire la planurile guvernului federal de a implementa un sistem de supraveghere incorporat în bratari și de a suprima drepturile de liberă calatorie. Din pacate, eu cred că acesta este unul dintre multele planuri realizate pentru a asigura punerea in practica a decretului guvernamental pentru obligativitatea vaccinarii, care din nefericire a fost adoptat si in Oklahoma saptamana trecuta. Acest decret stipuleaza faptul ca toata lumea din Statul Oklahoma va fi vaccinata.”
Firma care se va ocupa de fabricarea acestor bratari este “Protheus BioMedical”. Cat priveste implantarea Chipului “nanorobot”, pe langa comapania “VeriChip”, o licenta similiara a fost castigata la jumatatea lunii noiembrie 2009 de catre “Novartis”. Continuă să citești »


Postat in anti-cip, anti-masonerie | Etichetat 666, apocalipsa, biometrie, google, gps, implant, microcip, microsoft, Rockefeller, verichip | 4 Comentarii »

onofriescu 15.12.2009 18:40:45

vaccinurile sunt utile
 
este revoltator ca sunt pe acest site atitea voci care LUPTA impotriva vaccinurilor.

PRELUATI NUMAI INFORMATIILE MEDICALE

POLIOMIELITA (CITI OAMENI CU DEFICITE MOTORII AU SALVAT)
RUBEOLA (CITI COPII NASCUTI CU MALFORMATII AU FOST EVITATI)
HEPATITA B TOTI NOU NASCUTII SUNT VACCINATI

VACCINUL GRIPAL ESTE UN VACCIN INACTIVAT FOLOSIT CURENT IN TARILE CIVILIZATE

VACCINUL ANTI HPV VA FI FOLOSIT PESTE CITIVA ANI IN MOD CURENT

TREZITI-VA

Miha-anca 15.12.2009 18:56:33

Citat:

În prealabil postat de onofriescu (Post 191542)
este revoltator ca sunt pe acest site atitea voci care LUPTA impotriva vaccinurilor.

PRELUATI NUMAI INFORMATIILE MEDICALE

POLIOMIELITA (CITI OAMENI CU DEFICITE MOTORII AU SALVAT)
RUBEOLA (CITI COPII NASCUTI CU MALFORMATII AU FOST EVITATI)
HEPATITA B TOTI NOU NASCUTII SUNT VACCINATI

VACCINUL GRIPAL ESTE UN VACCIN INACTIVAT FOLOSIT CURENT IN TARILE CIVILIZATE

VACCINUL ANTI HPV VA FI FOLOSIT PESTE CITIVA ANI IN MOD CURENT

TREZITI-VA

Nu lupta impotriva vaccinurilor, ci impotriva UNOR vaccinuri. S-a si explicat de ce.
Pentru crestini nu moartea e o tragedie, ci pierderea sufletului.

Noesisaa 15.12.2009 20:07:31

Cum poti sa iti pierzi sufletul din cauza unui vaccin anti-gripal?????? Eu vad clar ca destul de multi si-au pierdut viata si poate ocazia de pocainta din cauza gripei asteia. De pierdut sufletul, nu stiu cati si l-au pierdut din cauza ca s-au vaccinat.

anna21 15.12.2009 21:46:01

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 191577)
Cum poti sa iti pierzi sufletul din cauza unui vaccin anti-gripal?????? Eu vad clar ca destul de multi si-au pierdut viata si poate ocazia de pocainta din cauza gripei asteia.

Cu riscul sa par foarte "inapoiata", afirm ca Dumnezeu ne tine in viata (nu vaccinarea!) si tot El stabileste care este perioada in care mai putem sa ne pocaim.
Vaccinurile antigripale nu-si prea ating scopul. Am citit ca asupra copiilor fie nu au efectul dorit (nu-i protejeaza), fie ca le sporeste sansele sa contacteze gripa (scade imunitatea, nu sunt medic, nu stiu exact in ce fel se intampla aceasta).
Titlu de stiri azi pe yahoo: "Kids' Swine flu shots recalled; not strong enough" (http://news.yahoo.com/s/ap/20091215/...ne_flu_vaccine)

Fani71 15.12.2009 22:50:18

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 191605)
Cu riscul sa par foarte "inapoiata", afirm ca Dumnezeu ne tine in viata (nu vaccinarea!) si tot El stabileste care este perioada in care mai putem sa ne pocaim.
Vaccinurile antigripale nu-si prea ating scopul. Am citit ca asupra copiilor fie nu au efectul dorit (nu-i protejeaza), fie ca le sporeste sansele sa contacteze gripa (scade imunitatea, nu sunt medic, nu stiu exact in ce fel se intampla aceasta).
Titlu de stiri azi pe yahoo: "Kids' Swine flu shots recalled; not strong enough" (http://news.yahoo.com/s/ap/20091215/...ne_flu_vaccine)

Insa sunt grupe din populatie care sunt mai in pericol in fata gripei decat in fata vaccinului, de exemplu femeile insarcinate, care risca complicatii foarte grave daca iau gripa porcina, incepand cu trimestrul al doilea.
Sigur, Dumnezue este cel care ne tine in viata, dar nu ne-o baga in traista.

anna21 15.12.2009 23:01:51

Nu stiu daca femeile insarcinate sunt mai expuse pericolului de a contacta gripa porcina.. eu am citit mai mult despre efecte asupra copiilor, ca asta m-a interesat.
Dar ai de ales intre riscul bolii.. si riscurile unui vaccin testat 7 zile pe oameni! (7 zile, asa am citit ca a dura testarea pe oameni. Restul testelor au fost facute pe nevastuici). Aaa, un vaccin nu te protejeaza 100%. (Nu stiu despre acesta, cel de gripa sezoniera cica are o eficienta de vreo 60%).

Noesisaa 15.12.2009 23:18:57

Ca are, ca nu are efect -- ce ma deranjeaza este aura de misticism care i se da vaccinului astuia. Din nou, cum anume isi pierde cineva sufletul daca se vaccineaza?? Sa spunem ca nu a fost testat destul, ca nu e eficient...la fel sunt si multe alte medicamente, dar ce treaba are asta cu pierderea sufletului?

anna21 16.12.2009 00:22:07

Imi pare rau ca nu am timp sa concep un raspuns f elaborat. Cred ca Anca Miha are pe undeva dreptate. Ne cream idoli din stiinta si medicina.
Am vazut cu mult timp in urma Decalog (film- Krzysztof Kieslowski).. tatal (ateu) al unui baietel calculeaza pe calculator grosimea ghetii unui lac si ajunge la concluzia ca nu se va rupe gheata cu baietelul sau. Asa incat il lasa sa mearga pe lac (cred ca vroia sa patineze), crezandu-l in siguranta. Gheata se sparge si copilul moare.. (contrazicand toate calculele stiintifice, desigur).
(Am gasit filmul subtitrat in engleza, merita vazut, sper sa-l revad si eu zilele astea: http://www.youtube.com/watch?v=-LXpR...F72D8A&index=0).
Cred ca trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu inainte de orice altceva.
(Si eu sunt departe de credinta pe care o doresc. Ma intrebam cum traiau inainte oamenii fara atatea medicamente... cred ca traiau cu nadejdea in Dumnezeu. Nu este normal sa-L limitam noi pe Dumnezeu si sa credem ca El ne apara, dar doar prin intermediul medicinii moderne!).

AlinB 16.12.2009 02:35:36

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 191684)
Imi pare rau ca nu am timp sa concep un raspuns f elaborat. Cred ca Anca Miha are pe undeva dreptate. Ne cream idoli din stiinta si medicina.
Am vazut cu mult timp in urma Decalog (film- Krzysztof Kieslowski).. tatal (ateu) al unui baietel calculeaza pe calculator grosimea ghetii unui lac si ajunge la concluzia ca nu se va rupe gheata cu baietelul sau. Asa incat il lasa sa mearga pe lac (cred ca vroia sa patineze), crezandu-l in siguranta. Gheata se sparge si copilul moare.. (contrazicand toate calculele stiintifice, desigur).
(Am gasit filmul subtitrat in engleza, merita vazut, sper sa-l revad si eu zilele astea: http://www.youtube.com/watch?v=-LXpR...F72D8A&index=0).
Cred ca trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu inainte de orice altceva.
(Si eu sunt departe de credinta pe care o doresc. Ma intrebam cum traiau inainte oamenii fara atatea medicamente... cred ca traiau cu nadejdea in Dumnezeu. Nu este normal sa-L limitam noi pe Dumnezeu si sa credem ca El ne apara, dar doar prin intermediul medicinii moderne!).

Exemplul dat de tine cred ca este inteles gresit.
Priveste tot ce este in jurul tau, cladiri, masini, calculatoare, poduri, etc. nu sunt facute la intamplare ci in urma unor calcule stiintifice, si ghci ce, uite ca ele se dovedesc adevarate pentru ca lucrurile astea chiar functioneaza cum sunt proiectate.

Ca nu functioneaza in 100% din cazuri e o alta chestiune si stiinta nici nu-si propune sa aiba 100% dreptate pentru ca tot stiinta spune ca asa ceva este imposibil, mai exact sa cunosti toate variabilele si modul in care ele evolueaza.

Dar in majoritatea timpului chestiile astea functioneaza si chiar gasesc amuzant ca tocmai cei care profia de pe urma lor ajung sa le puna la indoiala, inclusiv medicina.

Chiar, daca te doare ceva, tu nu alergi la medic sau la farmacie?
Este o diferenta intre a idolatriza niste lucruri, servicii, cunostinte, etc. si de a le folosi cu intelepciune ca sa nu mai vorbim de extrema cea mai hilara, de a le folosi si pune la indoiala eficacitatea.

Si oamenii aia de care vorbesti tu ca nu traiau cu pastile mureau pe capete mai cauta si tu indici cum ar fi speranta de viata, mortalitatea (inclusiv infantila) si alte lucruri asemenea inainte de a da astfel de sfaturi "spirituale".

AlinB 16.12.2009 02:39:44

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 191577)
Cum poti sa iti pierzi sufletul din cauza unui vaccin anti-gripal?????? Eu vad clar ca destul de multi si-au pierdut viata si poate ocazia de pocainta din cauza gripei asteia. De pierdut sufletul, nu stiu cati si l-au pierdut din cauza ca s-au vaccinat.

Pai dupa unii mareti "teologic" authotoni care s-au trezit peste noapte cu competente in tehica moderna si medicina (eg. Danion Vasile si altii), cel care isi administreaza vaccinul antigripal, pacatuieste grav pentru ca-si submineaa trupul - templul Duhului Sfant.

Asta nu ca as considera ca acest vaccin este unul indicat dar de aici pana la astfel de afirmatii facute pe un ton de predicator pre-apocaliptic e o distanta cam mare, zic eu.

AlinB 16.12.2009 02:59:57

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 191549)
Nu lupta impotriva vaccinurilor, ci impotriva UNOR vaccinuri. S-a si explicat de ce.
Pentru crestini nu moartea e o tragedie, ci pierderea sufletului.

E o linie destul de subtire intre a refuza unele vaccinuri si a manifesta opozitie in masa fata de orice vaccin.

Cunosc persoane care au inceput de la opozitia impotriva vaccinarii HPV si a gripei porcine si au ajuns sa faca afirmatii cum ca de fapt orice vaccin este daunator, ca sunt un produs al unei conspiratii mondiale, etc.

Si asta nu este tot.
Mai grav este ca unii din ei sunt medici si semneaza pentru naivi cu titulatura lor de doctor, si multi naivi nu stiu ca doctor nu inseamna atotstiutor in toate domeniile medicale.

Si chiar acesti "doctori", prin afirmatiile care le fac demonstreaza ca nu au nici un fel de competente in domeniul asta si mai grav, nici macar nu se obosesc sa studieze problema temeinic, ci prefera sa inghita de-a gata si la randul lor sa serveasca si altor naivi afirmatii culese de aiurea, fara nici o baza stiintifica.

Mai mult chiar, dovedesc o clara lipsa de etica medicala, refuzand sa-si asume orice consecinte vizavi de afirmatiile pe care le fac, dar binenteles, acuzand corporatiile care produc vaccinurile ca la randul lor incearca sa faca acelasi lucru.

Si un alt aspect, inca si mai grav, ca nu sunt persoane oarecare ci oameni din BOR, unii chiar reprezentati ai unor organizatii umanitare care se vor si ortodoxe, oameni care in alte ocazii si in alte probleme au dovedit ca pot face o treaba buna, insa risca sa compromita tot ce au realizat prin lipsa de etica si profesionalism in problematica vaccinarii.

Mai mult, sunt sprijiniti direct si indirect de alte asociatii care, desi ezita sa atace astfel de probleme direct, de teama repercursiunilor legale, prefera sa le sustine vocea mergand pana la incalacarea celor mai elementare norme de etica, cum ar fi dreptul la replica pe grupurile unde astfel de indivizi isi expun teoriile.

Si nu vorbesc de cine stie ce persoane oarecare, ci chiar de binecunoscuta organizatie "Provita", pe a carei grup de discutii (administrat de Provita Bucuresti) este cenzurata orice opiniei care ar contrazice pe acesti pretinsi doctori, competenti probabil in domeniile unde au o diploma, insa in nici un caz in imunologie.

Mesajele care indica afirmatii medicale eronate, nu sunt permise, in schimb ceea ce afirma respectivii "doctori" (un doctor fara etica cred ca se poate numi doctor) trec binenteles fara nici un fel de retinere.

Interpelandu-i pe acesti oameni vizavi de responsabilitatea pe care si-o asum facand unele afirmatii, n-am reusit sa obtin nici un raspuns la obiect, in mod clar nu pare nici unul sa admita posibilitatea sa greseasca, fiind binenteles ortodocsi si infailibili (foarte la moda chestia asta in ultima vreme).

Desigur, Internetul este plin de materiale anti-vaccinare si nu-ti trebuie vaste cunostinte ca sa traduci cateva si sa te simti "informat", insa cine simte ca l-ar lua valul pe directia asta, ii recomand sa caute (google e prietenul tau) si materiale anti-anti-vaccinare, pentru ca la fel de bine e plin Internetul si de asa ceva.

Un razboi vechi de cand vaccinrea, care nu se va termina niciodata, regretabil ca in ziua de azi multi profita de autoritatea pe care o au pentru a se erija ca autoritati in domenii care ii depasesc.

Pacat ca de la o treaba buna (opozitia fata de vaccinarea HPV, gripala) s-a ajuns la o aberatie (opozitia totata fata de vaccinare in general).

Iar omul de rand nu prea stie ce/pe cine sa mai creada, mai ales ca multi nu pot sa conceapa ca cineva care a avut dreptate intr-o privinta s-ar putea inseala in alta asemanatoare..

anna21 16.12.2009 03:17:04

Alin, vad ca esti suparat astazi. Nu fii. Fiecare are dreptul la o opinie.. eu le am pe ale mele. Si am medic in familie, asa ca opinia mea despre eficienta medicinii nu este deplasata, zic eu. (Aaa.. si mai am alta experienta prin care presupun ca tu nu ai trecut: copilul meu era sa moara in spital din culpa medicala cu trei ani in urma. Nu doresc nimanui sa treaca prin asta: ma uitam la el, stiam ca moare si cu toata medicina puteai sa te stergi la fund, scuze. Si era tratat de "nume sonore". Si facea saptamanal analize (aceleasi) la trei institute (inclusiv cel care a produs vaccinul anti H1N1 la noi)..si-l gaseau sanatos! Intai trebuie sa fii un pic bolnav sau sa ai pe cineva drag bolnav ca sa vezi cat de departe a ajuns medicina).
Cat despre tehnologia folosita.. avem televizorul care este privit in medie 4 ore pe zi de omul de rand. Deci anii castigati prin progresele medicinei ii cheltuim cu folos privind micul ecran (cam 10 ani, daca am calculat corect).
Apoi avem calculatorul care da, are parti bune, dar a adus si pornografia in viata a 70% dintre barbati care acceseaza macar lunar situri pt adulti. Etc.

Ok, nu o sa fiu foarte ipocrita si admit ca am mare nevoie de masina si calculator.. dar chiar conteaza?
Admitand ca exista un scop al existentei noastre pe pamant, tehnologia, oricat ne infrumuseteaza viata, nu ne apropie de scopul nostru: mantuirea.


Revenind la exemplul meu care poate fi "inteles gresit".. eu nu neg eficienta calculelor, nici validitatea descoperirilor stiintifice.
Dar nu vreau sa-L neg nici pe Dumnezeu! El nu se supune legilor fizice ale propriei creatii, daca la noi 1+1 fac 2, la El 1+1+1 fac Unu si daca nu intelegem asta, trebuie macar sa intelegem ca suntem limitati si suntem toti in voia Lui. (Cu tot cu stiinta, desigur).

AlinB 16.12.2009 03:47:15

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 191700)
Alin, vad ca esti suparat astazi. Nu fii. Fiecare are dreptul la o opinie.. eu le am pe ale mele. Si am medic in familie, asa ca opinia mea despre eficienta medicinii nu este deplasata, zic eu. (Aaa.. si mai am alta experienta prin care presupun ca tu nu ai trecut: copilul meu era sa moara in spital din culpa medicala cu trei ani in urma. Nu doresc nimanui sa treaca prin asta: ma uitam la el, stiam ca moare si cu toata medicina puteai sa te stergi la fund, scuze. Si era tratat de "nume sonore". Si facea saptamanal analize (aceleasi) la trei institute (inclusiv cel care a produs vaccinul anti H1N1 la noi)..si-l gaseau sanatos! Intai trebuie sa fii un pic bolnav sau sa ai pe cineva drag bolnav ca sa vezi cat de departe a ajuns medicina).
Cat despre tehnologia folosita.. avem televizorul care este privit in medie 4 ore pe zi de omul de rand. Deci anii castigati prin progresele medicinei ii cheltuim cu folos privind micul ecran (cam 10 ani, daca am calculat corect).
Apoi avem calculatorul care da, are parti bune, dar a adus si pornografia in viata a 70% dintre barbati care acceseaza macar lunar situri pt adulti. Etc.

Ok, nu o sa fiu foarte ipocrita si admit ca am mare nevoie de masina si calculator.. dar chiar conteaza?
Admitand ca exista un scop al existentei noastre pe pamant, tehnologia, oricat ne infrumuseteaza viata, nu ne apropie de scopul nostru: mantuirea.

Revenind la exemplul meu care poate fi "inteles gresit".. eu nu neg eficienta calculelor, nici validitatea descoperirilor stiintifice.
Dar nu vreau sa-L neg nici pe Dumnezeu! El nu se supune legilor fizice ale propriei creatii, daca la noi 1+1 fac 2, la El 1+1+1 fac Unu si daca nu intelegem asta, trebuie macar sa intelegem ca suntem limitati si suntem toti in voia Lui. (Cu tot cu stiinta, desigur).

Experienta ta, ca baza pentru ceea ce afirmi arata intr-adevar ca ai idolatrizat medicina si ai avut asteptari peste ceea ce este de fapt.

Si deasemeni, n-ai luat in calcul si latura eroare/reaua vointa a celor care o practica, aspecte de care nu e vinovata medicina/stiinta in sine.

Da, unii petrec acesti 10 ani "extra" in fata televizorului. De ce? Pentru ca sunt convinsi ca e modul cel mai bun in care ii pot cheltui. Vrei sa-i convingi de altceva? Succes.

Da, ai dreptate cu calculatorul (desi ghici ce, pornografia nu a aparut o data cu el si nici nu cred ca i-a marit semnificativ incidenta) insa ai uitat sa mentionezi si cele 70% dintre femei (poate mai mult) care isi consuma timpul din fata calculatorului cu trivialitati.

Si ca sa-ti raspund la intrebare:
Da, conteaza.
Cel putin pentru tine.
Altfel renuntai la el.

Si nu poti da sfaturi/indemnuri despre/spre post avand stomacul plin.

A te folosi de stiinta nu inseamna lepadare de credinta. Decat pentru cei care si-au facut din stiinta un idol/dumnezeu.

Dar nu despre ast vorbeam aici, nu?

Ideea e ca nu se pot clarifica/rezolva anumite chestiuni medicale (vezi topicul) prin afirmatii de genul "mai bine nu, ca si daca da, tot S-AR PUTEA sa nu mearga..".

O chestiune asupra careia planeaza ambiguitatea, nu poate fi rezolvata cu o atitudine ambigua.

P.S. Cred ca am motive sa fiu suparat. Dar nu pe tine in mod special si sper ca n-ai luat-o ca atare..

anna21 16.12.2009 04:38:26

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 191703)
Experienta ta, ca baza pentru ceea ce afirmi arata intr-adevar ca ai idolatrizat medicina si ai avut asteptari peste ceea ce este de fapt.

LOL
Am avut asteptari extraordinare de la medici: sa-mi vindece copilul.
La fel am avut pretentii exagerate sa fie facute analize care sa indice ceva.. orice.. Dar copilul ajunsese la 10 kg la varsta de 3 ani, nu manca (hranit prin perfuzii).. iar analizele (inclusiv cele de la institutul cantacuzino) nu spuneau nimic.. sanatos, cum ar veni.

Pe de alta parte nu este nerealist sa asteptam ca vaccinele sa nu aiba efecte secundare.. Dar nu sunt aceiasi oameni? De data asta eroarea umana nu intervine?
Cine idolatrizeaza medicina?

Una este sa decizi asupra ta daca te vaccinezi.
Dar cand vine vorba de copii.. situatia se schimba..
Duc copilul perfec sanatos la vaccinele obligatorii.. il aduc acasa ca o leguma! Are fata rosie si geme usor. Si febra. Cand il misc incepe sa planga (ca si cum l-ar durea ingrozitor capul cu fiecare miscare). Si daca ating patul pe care sta.. miscarea patului ii este dureroasa, plange. Experienta personala cu cel mic.
Bun, dar eu inchid ochii si ignor avertismentele de pe siturile antivaccinare unde se afirma ca vaccinele produc intotdeauna la copii o inflamare a creierului care declanseaza ulterior boli degenerative (ca alzheimer) sau ADHD.. Pai asta ce a fost? (Nu era trecuta in lista de posibile efecte secundare primita la medic.)
Cine urmareste de fapt tot ce se intampla cu copiii dupa vaccinare?

Fani71 16.12.2009 11:04:01

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 191700)
Alin, vad ca esti suparat astazi. Nu fii. Fiecare are dreptul la o opinie.. eu le am pe ale mele. Si am medic in familie, asa ca opinia mea despre eficienta medicinii nu este deplasata, zic eu. (Aaa.. si mai am alta experienta prin care presupun ca tu nu ai trecut: copilul meu era sa moara in spital din culpa medicala cu trei ani in urma. Nu doresc nimanui sa treaca prin asta: ma uitam la el, stiam ca moare si cu toata medicina puteai sa te stergi la fund, scuze. Si era tratat de "nume sonore". Si facea saptamanal analize (aceleasi) la trei institute (inclusiv cel care a produs vaccinul anti H1N1 la noi)..si-l gaseau sanatos! Intai trebuie sa fii un pic bolnav sau sa ai pe cineva drag bolnav ca sa vezi cat de departe a ajuns medicina).
Cat despre tehnologia folosita.. avem televizorul care este privit in medie 4 ore pe zi de omul de rand. Deci anii castigati prin progresele medicinei ii cheltuim cu folos privind micul ecran (cam 10 ani, daca am calculat corect).
Apoi avem calculatorul care da, are parti bune, dar a adus si pornografia in viata a 70% dintre barbati care acceseaza macar lunar situri pt adulti. Etc.

Ok, nu o sa fiu foarte ipocrita si admit ca am mare nevoie de masina si calculator.. dar chiar conteaza?
Admitand ca exista un scop al existentei noastre pe pamant, tehnologia, oricat ne infrumuseteaza viata, nu ne apropie de scopul nostru: mantuirea.


Revenind la exemplul meu care poate fi "inteles gresit".. eu nu neg eficienta calculelor, nici validitatea descoperirilor stiintifice.
Dar nu vreau sa-L neg nici pe Dumnezeu! El nu se supune legilor fizice ale propriei creatii, daca la noi 1+1 fac 2, la El 1+1+1 fac Unu si daca nu intelegem asta, trebuie macar sa intelegem ca suntem limitati si suntem toti in voia Lui. (Cu tot cu stiinta, desigur).

Am vazut si eu filmul de care ziceai si m-a impresionat foarte mult.
Insa morala nu este sa nu ne incredem de loc in stiinta. Este sa nu o punem in locul lui Dumnezeu, sa o idolatrizam. Cum zici si tu.

Dar ce inseamna asta? Inseamna sa stim sa o folosim in mod intelept.
Stiu si eu, din familie, ca unii prefera medicina alternativa, bazata pe metode naturale. Dar ea nu se potriveste oriunde.

In cazul vaccinului gripal, sa cantarim pro-urile si contra-urile. Sigur, nu este 100 la 100 eficient, (cel sezonier este 80 la suta din cate stiu eu), sigur, popate avea efecte secundare. dar trebuie vazut daca efectul pozitiv nu este mai mare decat riscul de a fi contaminat, pentru anumite persoane cel putin. Pentru femeile insarcinate, din tot ce am auzit de la medici, exista dupa 4-5 luni de sarcina pericol mare de complicatii respiratorii ale mamei, de exemplu.
Acestea fiind zise, eu nu m-am hotarat daca sa il fac sau nu. Dar probabil in ultima instanta o sa fac ce o sa ma sfatuiasca doctorita, pentru ca totusi daca te duci la un doctor trebuie sa ai cat de cat incredere in el.

Deci, sa folosim cu intelepciune stiinta si sa nu ne lasam dusi de teoriile conspirationiste pseudospirituale.

PS Cred ca nu ai vrea sa apara o epidemie de ciuma neagra ca in Europa de la sfarsitul Evului Mediu si sa moara 60 la suta din oameni, nu? Medicina a facut totusi si ceva bun pe lumea asta.

Fani71 16.12.2009 11:06:52

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 191706)
Bun, dar eu inchid ochii si ignor avertismentele de pe siturile antivaccinare unde se afirma ca vaccinele produc intotdeauna la copii o inflamare a creierului care declanseaza ulterior boli degenerative (ca alzheimer) sau ADHD.. Pai asta ce a fost? (Nu era trecuta in lista de posibile efecte secundare primita la medic.)
Cine urmareste de fapt tot ce se intampla cu copiii dupa vaccinare?

Exista pericolul si de a 'idolatriza' siturile antivaccinare.

Ai vrea ca copilul tau sa faca poliomelita? Sau tifos? Sau alte boli din astea? Eu una nu mi-as lua acest risc.

Noesisaa 16.12.2009 11:09:34

ADHD este o boala degenerativa?? Eh.
Unii spun ca vaccinurile pot provoca autismul, dar de ADHD nu am auzit.
In fine, desi cred ca toata lumea pe care o cunosc a fost vaccinata, nu cunosc pe nimeni cu autism, deci chiar sa fie o mica sansa, tot i-as vaccina pe copiii mei, cand o sa ii am.

Cred ca exagerezi...Medicina are intr-adevar limitele ei. Nici pe bunica mea nu au salvat-o, le-a luat o luna si ceva sa ii dea un diagnostic foarte grav, si apoi nici pe de parte nu au vindecat-o, nici macar ameliorare, intr-un final a murit dupa 3 luni. Sigur, inca sunt suparata pe chestia asta, sigur unii medici sunt cam incompetenti, altii nesimtiti. Dar sunt si boli foarte grave, care evolueaza in legea lor, care nu raspund la tratamente...asta nu inseamna ca tot ce inseamna medicament sau terapie este aiurea.

Cat despre febra dupa vaccin. Sigur ca o sa fie. Dar e temporar. Si la cat de mila iti este ca are febra si il doare capul dupa un vaccin, cat de mila ti-ar fi daca ar face poliomielita care are efecte permanente permanente si invalizante? Sa vezi atunci durere si diperare... Sau daca baiatul tau face varsat de vant sau mai stiu eu ce alta boala pe la 14-15-16 ani si ramane steril pe toata viata...Cum ar fi? Sau altele. Mai bine sa multumim lui Dumnezeu pentru ce ne-a dat.

Si eu merg la medic doar daca simt ca-s pe moarte, poate nici atunci daca e o simpla raceala. Nu din dispret fata de medicina, ci fiindca sunt tanara si nu am avut niciodata probleme serioase de sanatate.

Apoi siteurile anti-vaccinare sunt in general conduse de oameni dubiosi care sunt impotriva multor alte lucruri...oameni care nu au o pregatore in imunologie, dar isi permit sa raspandeasca tot felul de zvonuri si frici fara nici un scrupul.

antoniap 16.12.2009 11:09:35

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 191577)
Cum poti sa iti pierzi sufletul din cauza unui vaccin anti-gripal?????? Eu vad clar ca destul de multi si-au pierdut viata si poate ocazia de pocainta din cauza gripei asteia. De pierdut sufletul, nu stiu cati si l-au pierdut din cauza ca s-au vaccinat.

De fapt e imporant sa observam din materialele prezentate la pag. 1 viclenia mai-marilor acestei lumi. Sup pretextul protectiei de gripa porcina vor sa ne introduca microcipul. Daca unii sunt interesati sa fim insemnati cu 666, unii dintre noi, crestinii, nu suntem. Asta e. Citeste Apocalipsa, capitolele XIII, XIV si XV. Daca vrei sa afli adevarul din perspectiva crestina.

Noesisaa 16.12.2009 11:14:04

Eh, am citit apocalipsa, dar nu scrie nimic de vaccinuri.

Fani71 16.12.2009 11:25:41

Antoniap,; cred ca citesti prea mult sf. ;-) Si chiar nu vad cum ar putea sa ne iontruduca un cip cu o siringa. Sa fim seriosi..

Lavrentiu 16.12.2009 11:39:27

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191740)
Antoniap,; cred ca citesti prea mult sf. ;-) Si chiar nu vad cum ar putea sa ne iontruduca un cip cu o siringa. Sa fim seriosi..

Bineinteles ca se poate. Nanotehnologia este realitate. Nano vine de la "nanometru", adica 10 la puterea -9 dintr-un metru, adica 1/1000000000 dintr-un metru. Tehnologia exista si intr-adevar dimensiunile sunt infinitezimale, insesizabile practic pentru ochiul uman.

antoniap 16.12.2009 12:16:26

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191740)
Antoniap,; cred ca citesti prea mult sf. ;-) Si chiar nu vad cum ar putea sa ne iontruduca un cip cu o siringa. Sa fim seriosi..

N-ar fi rau sa citesti si tu. Uite:



Google si Microsoft, sub comanda Bildeberg, in implantarea cu cipuri. Unul dintre pretexte: gripa porcina

12/14/2009 de admin

http://apologeticum.files.wordpress....pg?w=180&h=164

Un singur Chip va controla daca persoana identificata poarta virusul, daca s-a vaccinat si daca a platit asigurarile medicale * Pasul doi: Chip-ul va controla datele bancare si daca individul se hraneste conform Codex Alimentarius * Generatia a treia, pana in 2015: localizare GPS.
Actiunile “VeriChip Corp” s-au triplat, conform NASDAQ, dupa ce reprezentații companiei au afirmat, recent, ca firmei i s-a acordat licenta exclusiva asupra a doua patente, ceea ce o va ajuta sa creeze sisteme implantabile la om ce vor fi folosite pentru detectarea virusilor. Patentele, detinute de partenerul “VeriChip”, “Receptors LLC”, se refera la biosenzori ce pot detecta AH1N1 si alti virusi, precum si amenintarile biologice cum ar fi Staphylococcus aureus rezistent la meticilina (stafilococ meticilinio-rezistent).
La o prima vedere, faptul ca va exista un “nanorobot” in organism capabil sa detecteze virusi si alte boli pare o solutie salvatoare a Omenirii. Tehnologia va fi combinată cu dispozitivele implantabile de radio-frecventa VeriChip pentru a se realiza astfel sistemele de detectare a virusilor. Sistemul de triere va avea mai multe nivele de identificare – primul va identifica agentul ca fiind sau nu un virus, al doilea nivel va clasifica virusul și va alerta utilizatorul implantului în legătură cu prezenta unei amenintari a virusurilor pandemici si la al treilea nivel va identifica cu precizie agentul patogen, s-a precizat intr-un ghid VeriChip publicat pe 7 mai 2009. Curios, cand nu aparuse inca isteria gripei porcine, iar Planeta nu era amenintata cu nicio pandemie.
“Nanorobotul” care controleaza sanatatea
Si mai interesant este ca dupa aparitia informatiei ca un Chip va fi inoculat in organism, deocamdata sub forma unei pastile de detectie, o alta stire din acelasi domeniu a aparut la cateva zile. Anume ca o companie americana va crea o bratara de radiofrecventa “RFID Bracelet” care va detecta automat dupa implantul VeriChip daca persoana in cauza s-a vaccinat sau nu impotriva unui anumit virus.
„Greg Evensen, fost membru în Kansas State Troopers, vorbește la un congres in Texas, Oklahoma cu privire la planurile guvernului federal de a implementa un sistem de supraveghere incorporat în bratari și de a suprima drepturile de liberă calatorie. Din pacate, eu cred că acesta este unul dintre multele planuri realizate pentru a asigura punerea in practica a decretului guvernamental pentru obligativitatea vaccinarii, care din nefericire a fost adoptat si in Oklahoma saptamana trecuta. Acest decret stipuleaza faptul ca toata lumea din Statul Oklahoma va fi vaccinata.”
Firma care se va ocupa de fabricarea acestor bratari este “Protheus BioMedical”. Cat priveste implantarea Chipului “nanorobot”, pe langa comapania “VeriChip”, o licenta similiara a fost castigata la jumatatea lunii noiembrie 2009 de catre “Novartis”. Continuă să citești »


Postat in anti-cip, anti-masonerie | Etichetat 666, apocalipsa, biometrie, google, gps, implant, microcip, microsoft, Rockefeller, verichip | 9 Comentarii »

Fani71 16.12.2009 12:25:50

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 191755)
N-ar fi rau sa citesti si tu. Uite:
[u][B

Asta ar presupune o conspuiratie mondiala a medicilor in care eu nu cred.
In general, conspirationismul erste o mare exagerare.
Cunosc personal multi medici si este abvsurd asa ceva.

Mai bine sa ne gandim la cum sa ne apropiem de Dumnezeu si cum sa-i ajutam pe altii, decat sa luptam impotriva unor astfel de scenarii.

moshu 16.12.2009 12:56:43

Si iarasi o dam in conspiratii uitand ideea de baza a unui simplu vaccin...

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191740)
Antoniap,; cred ca citesti prea mult sf. ;-) Si chiar nu vad cum ar putea sa ne iontruduca un cip cu o siringa. Sa fim seriosi..

Se introduce cu o seringa. Si cred ca va veni vremea aceea, insa odata ce refuzi politicos, la fel cum am semnat si eu pentru refuzul vaccinului AH1N1, nu te poate obliga nimeni asa ceva. Cred ca in momentul de fata altele ar trebui sa fie prioritatile pentru un crestin, nu temerile, nu inchiderea mintii si refuzarea unor adevaruri cand in acelasi timp accepti cu usurinta o dubioasa teorie a conspiratiei, nu pornirile acestea de ura fata de "ei" care vor sa controleze lumea, toate aceste sminteli si exagerari fiind alimentate de asa-zisi teologi romani, gen Danion si... altii.

andrei25 16.12.2009 13:55:07

...
 
Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191733)
Exista pericolul si de a 'idolatriza' siturile antivaccinare.

Ai vrea ca copilul tau sa faca poliomelita? Sau tifos? Sau alte boli din astea? Eu una nu mi-as lua acest risc.

Fani, situatia e simpla. sunt oameni care pun botu' la orice le serveste presa, televizorul, oameni de stiinta si altele. Si sunt oameni care nu pun botu', care au incredere in alti oameni care au dovedit clar ca aceste vaccinuri sunt rau intentionate. Tu spui ca se exagereaza cu conspiratiile. Esti libera sa crezi ce vrei, fiecare e liber, dar unii oameni prefera sa nu creada toate minciunile din presa, de la tv, ale unor oameni de stiinta in toate domeniile, care sunt atei sau care fac parte din tot felul de religii sataniste (new age), ci prefera sa se increada in oameni induhovniciti, adevarati traitori ai ortodoxiei. Singurul care le va arata pe toate, va fi TIMPUL. Asa cum spune in Apocalipsa, asa cum pe timpul lui Noe, oamenii beau, mancau, se insurau si maritau, si nu-l credeau pe Noe, si mai si radeau de el, si cand a venit potopul si s-au trezit a fost prea tarziu pt ei, asa si acum sunt oameni care nu cred in acesti oameni induhovnicit ai ortodoxiei, si mai si rad de ei, si tot asa se vor trezi si ei, dupa un TIMP, dar Doamne fereste pt ei, sa nu fie prea tarziu. Ma rog din suflet sa nu fie asa. Pt unii nu va fi tarziu, dar pt unii da. Numai bine si Doamne ajuta!

andrei25 16.12.2009 13:56:14

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191740)
Antoniap,; cred ca citesti prea mult sf. ;-) Si chiar nu vad cum ar putea sa ne iontruduca un cip cu o siringa. Sa fim seriosi..

Fani, replic la ce i-ai spus Antoniei. Cred ca esti prea credula.

lareine 16.12.2009 14:03:11

Nu o sa zic de pro sau de contra in legatura cu vaccinul asta - eu nu mi-l fac si foarte multe cadre medicale aleg sa nu il faca (dar nu din cauza nanorobotilor). O sa ma rezum sa spun ca e o optiune personala si atat.
Cineva a mentionat insa SF'ul, cateva posturi mai 'sus'. Oameni buni, din foarte multe puncte de vedere, nici macar nu mai putem vorbi de science-fiction, ci de science-reality si asta in conditiile in care sunt convinsa ca oricum nu se publica totul, si nu pe site-urile la care sunt abonata si care-mi umplu zilnic feedul. La inceput mi-a stat mintea in loc, vazand pe ce culmi a ajuns stiinta, de la brainscans care pot aproxima continutul gandirii pana la computere care pot scana o multime, intr-un aeroport, de exemplu, si identifica un comportament "suspicios" al unui potential terorist, orice. 2009 a fost anul Darwin si cam orice chestie va trece prin cap si vi se pare fantezista - ganditi-va ca e posibil sa se fi descoperit/inventat deja :) Evident, Dumnezeu nu intra in ecuatia asta, in afara doar de cazul in care va intereseaza care parte a creierului este activa cand sunteti pusi sa luati o decizie si "ajustati" putin vointa unei autoritati divine, pentru a se conforma propriilor voastre pareri (aviz celor care se cred in stare sa interpreteze obiectiv, de capul lor fiind, vreun text sacru). Dupa umila mea parere, stiinta a devenit ea insasi un soi de religie si ca e doar o chestiune de timp pana cand toate lucrurile astea vor pusca intr-o distopie generala :) Si totul pentru siguranta (controlul terorismului si al infractionalitatii), pace, comunicare, cooperare, si mai multa pace, sanatate, viata lunga, comfort, whatever.
Intre timp, tot in numele pacii si al dragostei, se propune un orgasm mondial, produs la o data si ora fixa, ca sa vibram toti mai cu spor si sa ne canalizam energiile creatoare spre un scop inalt, pe acelasi sit facandu-se referire la faptul ca resursele planetei sunt pe duca si ca ar fi bine sa producem mai putini copii, pentru ca, citez, every cute baby is a consumer.
Asta e lumea in care traim si fictiunea a devenit realitate :)
Si e bineineltes foarte nobil demersul pentru sanatate si prosperitate, dar sa nu uitam ce indiferent de ce facem si cat de bine ne jucam cartile, genele si oportunitatile, indiferent de cate ori amanam inevitabilul TOT MURIM la un moment dat :)

Noesisaa 16.12.2009 14:18:42

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 191779)
Fani, replic la ce i-ai spus Antoniei. Cred ca esti prea credula.

Deci esti credul daca nu crezi in tot felul de conspiratii, dar nu esti credul daca crezi in ele! :53:

andrei25 16.12.2009 14:25:00

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 191784)
Deci esti credul daca nu crezi in tot felul de conspiratii, dar nu esti credul daca crezi in ele! :53:

Nu. Voi sunteti prea creduli, si noi aia care citim prea mult "SF". Cum stii cine spune adevarul si cine nu?

anna21 16.12.2009 15:01:58

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 191734)
ADHD este o boala degenerativa?? Eh.

Nu :). (si nici nu am spus asta).
(Dar asa este: am uitat de de autism.)

anna21 16.12.2009 15:07:53

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191733)
Ai vrea ca copilul tau sa faca poliomelita? Sau tifos? Sau alte boli din astea? Eu una nu mi-as lua acest risc.

Eu sunt prea putin credincioasa.. din pacate.
Dar cunosc o americanca ortodoxa care a refuzat vaccinarea copiilor ei tineri (vaccine obligatorii) dupa ce unul mai mare a suferit mult in urma efectelor adverse ale unui vaccin obligatoriu.
Partea grea nu este refuzul, ci esti conditionat sa ai copilul vaccinat daca vrei sa mearga la scoala (vorbesc de vaccinele obligatorii, cel putin in strainatate). Ea s-a descurcat minunat, o admir pt curaj.

Miha-anca 16.12.2009 15:54:34

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 191733)
Exista pericolul si de a 'idolatriza' siturile antivaccinare.

Ai vrea ca copilul tau sa faca poliomelita? Sau tifos? Sau alte boli din astea? Eu una nu mi-as lua acest risc.

Dar, Fani draga, teama de vaccinuri netestate cat trebuie e mai noua, de cand "se fabrica" si boala, nu numai vaccinul. Deci nimeni nu s-a pronuntat impotriva vechilor vaccinuri, cand industria de medicamente nu era atat de hrapareata ca acum. Nu e bine sa amestecam lucrurile, doar ca sa ne demonstram punctul de vedere.

Ma surprinde totusi cat de mult sustii acest vaccin, care este un produs chimic la urma urmei, ale carui urmari nu se cunosc, nefiind testate suficient - apropos, tu te-ai vaccinat? sper ca nu - si care se baga pe gatul populatiei, pretextand o epidemie generalizata, care nu se vede nicaieri. TREBUIE sa ne aparam pe noi si copiii nostri, atata timp cat voci de peste tot (vezi pe You tube declaratia Ministrului sanatatii al Finlandei, care a scos gripa porcina de lista cu bolile care prezinta pericol de pandemie; dar nu este singurul) afirma contrariul a ceea ce scrie pe indicatiile vaccinului. Ca in Romania a protestat Provita impotriva vaccinului, nu inseamna ca e singurul glas care s-a ridicat impotriva acestui produs.
Nu inteleg cum pot uni sa sustina interesele industriei farmaceutice in dauna omenirii?!? Nu vorbesc aici de userii acestui forum, ci de cei, care comercializeaza la preturi fabuloase acest produs.

Nu aceste vaccinuri sunt raspunsul la paza fata de toate gripele, ci modul nostru de viata. Daca in timpul anului ne calim organismul, ne intarim sistemul imunitar, daca mancam usturoi, etc nu vom fi expusi gripei; mai ales daca ne mai si spovedim si ne impartasim si fugim de pacate. Daca nu imbinam credinta cu faptele vietii noastre, putem sa luam toate vaccinurile din lume si tot vom plati pacatele noastre. Caci gripa ce e in fond: o stare de rau, care ne face sa nu mai mancam (sa postim), sa nu ne mai bucuram de gustul si mirosul mancarii; sa ne retragem temporar din lume, ca astfel sa nu mai adunam alte pacate marunte. Asta putem face si fara sa ne gripam...
N.B. Eu de peste 15 ani nu am mai avut gripa, facand dusuri reci si mergand cu picioarele goale prin zapada...

adam000 16.12.2009 17:25:58

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 191809)
se baga pe gatul populatiei, pretextand o epidemie generalizata, care nu se vede nicaieri.

La noi sint deja 25 de morti din cauza gripei porcine, iar la americani sint vreo 9820 morti.

Citat:

CDC estimates that between about 7,070 and 13,930 2009 H1N1-related deaths occurred between April and November 14, 2009. The mid-level in this range is about 9,820 2009 H1N1-related deaths
Daca 25 romani morti de gripa umplu vreo 8 locuri de veci, apoi cu 9820 de morti umplii un cimitir intreg.

Tu (care spui ca nu se vede nicaieri epidemia), cum vezi cifrele astea, ca pe niste simple cifre pe hartie care nu prea se vad, sau ca pe niste oameni in urma carora au ramas copii fara parinti, sau parinti fara copii si familii indurerate?


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:33:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.