Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cersetorii de etnie rroma (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19984)

Adr.iu91 19.02.2024 23:41:44

Cersetorii de etnie rroma
 
Buna seara, Doamne ajuta!

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.

Stim cu totii ca majoritatea nu suporta cersetorii de etnie rroma, din cauza ca fura, bat, si fac toate cele, dar mai ales ca cersesc foarte mult si nu muncesc.

Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.

Exemplu: am intalnit chiar la mine in biserica din cartier, ne-a povestit un preot, de rromi care se aduna in fata bisericii tot timpul sa cerseasca bani cu copii, o data cineva nu avea bani, dar a dat pomana un pahar plin cu coliva. A impartit coliva. Acea persoana cand s-a indepartat de intrarea bisericii auzise ceva, s-a uitat in spate, copilul rrom caruia i-a dat coliva a aruncat-o pe strada pentru ca nu a primit bani.

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?

Iorest 20.02.2024 00:31:16

Eu am văzut cerșetori în scaun cu rotile care ieseau de la magazinul din cartier cu sticla de bere împuțită la pet, un fel de vitriol care macină ficatul și tâmpește neuronal.

Probabil asta e singura lor bucurie, țigara și băutura, bine măcar că nu se droghează, unii cerșetori sunt dependenți și de căcănele.

Nu e bine să-i judeci prea tare, unii te recunosc prin oraș și cerșesc și dacă te văd în parcare la vreun magazin, sunt oameni care-și alocă unitățile de cult, parcările, spațiile cu vad comercial, unitățile de alimentație, e clar că sunt dirijați pe diferite sectoare din umbră și cineva le ia banii, n-ar fi exclus să se ocupe și cu buzunărirea cetățenilor care par vulnerabili.

RappY 20.02.2024 01:00:59

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675957)
Buna seara, Doamne ajuta!

Doamne ajută!

Citat:

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.
Nu cred că-i controversat, toți știm că țiganii trăiesc după legea lor, chiar sunt învățați de mici să „ciordească”, sunt batjocoriți de ai lor dacă vor să meargă la școală să învețe să citească, etc.

Citat:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism.

Citat:

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?
Eu cred că-i vorba de intenție. Chiar vrei să-l ajuți? Dai doar de ochii lumii? Dai că ți-e jenă? Dai din politețe? Atunci nu dai cu iubire deci nu știu câtă valoare duhovnicească poate să aibă. Dai pentru că ție chiar ți-e milă de om și ai vrea să faci ceva pentru el? Ai sta cu el de vorbă sau ți-e scârbă? I-ai cumpăra ceva de mâncare să fii sigur că nu ia droguri? Sunt multe procese de conștiință pe care poți să ți le faci. Eu fac cum simt pe moment, câteodată îmi pare rău că n-am ajutat dar nu mi s-a-ntâmplat să-mi pară rău c-am ajutat. Mi-au mai zis oamenii să nu mai dau că oricum cerșetorii fac mulți bani, dar dacă la momentul ăla tu simți o iubire pentru om și omul îți cere ajutorul, nu cred că-i vina ta dacă omul e viclean și te fură. Poate Duhul Sfânt îi îmbunează inima dacă dai cu iubire, poate faci și o rugăciune când dai, sunt multe variante neștiute de om dar știute de Dumnezeu.

S-a mai discutat ceva despre cerșit și pe tema Didahiei aici.

Iorest 20.02.2024 01:13:11

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675968)
Asta mi se pare că n-are niciun sens. Hristos nu a ajutat oamenii că știa că or să-l omoare oricum? Ăsta parcă e mai mult ghid de supraviețuire de tip „self-help” nu creștinism

Are dreptate că și eu am auzit preoți care spuneau să fim atenți cui dăm, citau din Sfinții Părinți să asude banul în mâna ta până-l împarți, - pt că s-a mai întâmplat să se arunce coliva sau pachetul dat de pomană, într-un caz s-a întâmplat să se fure o cutie a milei metalică dinspre ieșirea în Biserică.

În alt caz s-a spart biserica de Crăciun care avea un fel de urnă transparentă plină de bani care a atras și care nu s-a preluat de acolo a stat peste noapte.

În alt caz s-au distrus ghivecele cu flori sau obiecte de decor din curtea bisericii, cumpărate totuși din truda cuiva.

E limpede că dacă ai fi lihnit de foame și ars de sete, sau nu ai avea cu ce te îmbrăca, nu ai mai face mofturi, iar treaba cu banii e că dacă există o mafie care-i plasează în locuri tranzitate de oameni - acei bani nu ajung toți la ei, li se dă cât să nu moară de foame.

E clar că nici ei nu cerșesc de bine, că nu-i angajează nimeni, dar trebuie să fie atenți.

Unii au fost tâlhăriți pe stradă după ce s-a văzut că scot portofelul și au bani la ei să dea la cerșeală.

RappY 20.02.2024 01:28:27

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675969)
Are dreptate că și eu am auzit preoți care spuneau să fim atenți cui dăm, citau din Sfinții Părinți să asude banul în mâna ta până-l împarți

Păi asta e din Didahie, am mai discutat-o și noi pe forum, am dat link mai sus.

Una e să aplici un discernământ de la caz la caz, alta e să ai ca principiu că nu dai niciodată puradeilor că poate o să se întâmple X sau Y în 10 ani.

Iorest 20.02.2024 01:35:39

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675970)
Păi asta e din Didahie, am mai discutat-o și noi pe forum, am dat link mai sus.

Una e să aplici un discernământ de la caz la caz, alta e să ai ca principiu că nu dai niciodată puradeilor că poate o să se întâmple X sau Y în 10 ani.

Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.

RappY 20.02.2024 01:40:03

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675971)
Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.

Păi și aici e o diferență: să nu le dai ca să nu fie exploatați versus să nu le dai să nu te atace peste 10 ani. În primul caz îți faci griji pentru ei, în al 2-lea caz îți faci doar griji paranoice și de-sine-iubitoare pentru tine.

cozia 20.02.2024 02:43:32

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675971)
Banii nu ajung la ei dacă sunt minori, din păcate e un lanț vicios care le fură copilăria - sunt cei mai eficienți în stârnirea de emoții care deschid portofelul și atunci în loc să se joace sunt trimiși să vândă zambile sau ghiocei sau să cerșească pur și simplu.

Cine știe câte vile se fac de către cei care-i exploatează, sunt plasați prin rotație în diferite zone, au o memorie vizuală formidabilă pot fi folosiți și ca informatori sau observatori, pânditori, cine ce bijuterii are, cum se îmbracă, din ce mașină se dă jos, cu cine vorbește, cine e ușor fraieribil-impresionabil, trebuie evitați.

Foarte buna postarea Iorest, multumesc,
As adauga ca nu numai ei ne urmaresc ci si noi stim sa-i urmarim in timp ce trecem prin dreptul lor. Daca vreti sa aveti o experienta unica, alocati citeva ore la sfirsitul zilei lor de cersit sa vedeti cine-i "ridica" si cu ce SUV-uri de la 50 000 euro in sus. Fiti pregatiti sa-i urmariti un pic fara sa va zareasca, asa este,sunt extrem de buni observatori si nu sunt ridicati niciodata din locul unde cersesc ci la citeva strazi mai acana.
Din acest motiv mie imi displace profund sa fiu ales de ei, sa mi se adreseze( din partea clanurilor de care sunt racolati). Prefer sa aleg eu cu-i dau, ca acel ceva din interior care ma aprinde brusc sa ma puna in fata unor oameni deseori tacuti, ciudati, cu carucioare pline dupa ei(indiciu ca nu fac parte din gasti de cocalari). Si asa se si intimpla si culmea este ca niciodata nu se intimpla in jurul bisericilor sau manastirilor.

Ii avem si noi pe amaritii nostri care nu neaparat sunt cersetori dar trebuie ajutati cu intentie! Indrazniti aveti curaj ca acel ceva sa va ghideze spre cei ce au nevoie cu adevarat. Nu strica sa si stati o leaca de vorba cu ei. Mie asa mi se intimpla.

Adr.iu91 20.02.2024 08:44:52

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675972)
Păi și aici e o diferență: să nu le dai ca să nu fie exploatați versus să nu le dai să nu te atace peste 10 ani. În primul caz îți faci griji pentru ei, în al 2-lea caz îți faci doar griji paranoice și de-sine-iubitoare pentru tine.

La cersit da, asa se spune sa nu dai la copii rromi , mai ales că ei sunt pusi de părinti. Duhovnicul meu mi-a zis asta, care E un duhovnic în vârstă si e traditionalist când vine vorba de canoane, învătături si altceva. Drept dovadă ce s-a întâmplat cu acea coliva pe care au aruncat-o pe strada, deci într-un fel are dreptate să nu dăm la acesti rromi bani. Nu poti să arunci mâncarea pe stradă.

Mă gândeam la o cale de mijloc, sa ii pui la treabă daca cersesc bani. Sa le zici sa te ajute cu ceva sa cari sau eu stiu cu altceva si la final sa ii răsplătesti cu bani. Aici nu îti mai faci griji de ce fac ei cu banii, dar ai răsplătit pentru o muncă.

Edit: mersi pentru linkul cu Didahia. Interesant

Iorest 20.02.2024 08:45:50

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 675975)
Ii avem si noi pe amaritii nostri care nu neaparat sunt cersetori dar trebuie ajutati cu intentie! Indrazniti aveti curaj ca acel ceva sa va ghideze spre cei ce au nevoie cu adevarat. Nu strica sa si stati o leaca de vorba cu ei. Mie asa mi se intimpla.

Pe toți îi cred că sunt amărâți și nu și-ar găsi de lucru stabil, decât cel mult cu ziua, la cărat.

O parte din ei chiar sunt nevoiași, ex o femeie ce dormea prin cimitir, care fusese bătută de bărbat, o bătrânică pe care ginerele a dat-o afară din casă după ce i s-a stins fiica de cancer, oameni care au fost dați afară din orfelinat după ce au împlinit 18 ani.

Dar sunt rari, sunt mai mult tolerați în lumea cerșetoriei.

Eu îmi aduc aminte cum o cerșetoare a primit vreo 3 lei și a zis că e prea puțin, mai rar așa ceva, cu 3 lei tot își lua o merdenea ceva, e clar că aceștia nu sunt lihniți de foame.

cozia 20.02.2024 17:28:25

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675980)
Pe toți îi cred că sunt amărâți și nu și-ar găsi de lucru stabil, decât cel mult cu ziua, la cărat.

O parte din ei chiar sunt nevoiași, ex o femeie ce dormea prin cimitir, care fusese bătută de bărbat, o bătrânică pe care ginerele a dat-o afară din casă după ce i s-a stins fiica de cancer, oameni care au fost dați afară din orfelinat după ce au împlinit 18 ani.

Dar sunt rari, sunt mai mult tolerați în lumea cerșetoriei.

Eu îmi aduc aminte cum o cerșetoare a primit vreo 3 lei și a zis că e prea puțin, mai rar așa ceva, cu 3 lei tot își lua o merdenea ceva, e clar că aceștia nu sunt lihniți de foame.

Fiecare face ce poate si cit poate mai ales in conditiile in care nevoiasii se inmultesc pe zi ce trece. Nu neaparat toti se transforma in cersetori la vedere. Cum se schimba vre-unui vector financiar din economie cum este afectata o alta componenta a societatii. Nimeni nu este imun.

Mie mi-a placut exemplul furnizat de Lev Tolstoi in Memoriile sale in care descria cum in fiecare Duminica dupa Liturghie, o masa uriasa de cersetori se apropia de poarta lui si forma o coada lunga in asteptarea unui banut. Iar el ca sa-i poata multumi pe toti cei 100-200 de suflete le dadea fix o kopeica. Nu statea sa mai judece cine merita si cine nu. Cind se termina saculetul cu kopeici "inchidea pravalia".

Iorest 20.02.2024 19:35:06

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 675984)
Cum se schimba vre-unui vector financiar din economie cum este afectata o alta componenta a societatii. Nimeni nu este imun.

Just, contează mult și cine conduce o țară, s-au nenorocit mulți în anii 90 cu jocuri piramidale Caritas, FNI, și-au pierdut casele șamd, apoi inflația generată de Teodor Stolojan, au distrus și economiile românilor la celebrele carnete CEC.
Și în criza din 2009 în timpul lui Băsescu șamd, oricine poate rămâne fără servici sau se poate zdruncina mental și să nu mai facă față.

Au explodat și sălile de jocuri de noroc, și site-urile de jocuri de noroc unde nici nu se mai plătesc angajați, chirie, curent și acolo s-au nenorocit câteva milioane de români.

Acum vor fi facturi foarte mari la încălzire și curent vor fi de 3x mai mari, cu scopul de a executa silit românii care nu-și permit să treacă iarna.

A propus AUR un proiect să nu fie executorii facturile restante dar jegurile din PNL-PSD-USR au respins

https://www.news.ro/politic-intern/a...22101620886304

Alianța pentru Unirea Românilor a depus un proiect de lege care propune anularea calității de titlu executoriu pentru facturile de utilități.

Inițiativa prevede modificarea unor dispoziții din Legea nr. 51/2006 - a serviciilor comunitare de utilități publice și a celor cuprinse în Legea nr. 241/2006 a serviciului de alimentare cu apă și de canalizare, care conferă facturilor emise pentru serviciile de utilități publice precum și celor pentru serviciile de alimentare cu apă și de canalizare caracter de titlu executoriu, potrivit comunicatului de presă al AUR.

Soluția menționată anterior se impune a fi luată de către statul român pentru a veni în sprijinul cetățenilor care, în actualul context economic, se află în imposibilitatea de a-și achita facturile. Astăzi, utilizatorii acestor servicii sunt obligați să achite contravaloarea serviciilor prestate de către operatori, sub amenințarea executării silite, chiar și în contextul în care un număr ridicat de cetățeni români primesc facturi care conțin erori de calcul și consum în beneficiul exclusiv la operatorului.

Sursa citată mai spune că soluția corectă nu poate fi alta decât revenirea la procedura de recuperare a eventualelor datorii în instanțele de judecată, ținând cont în principal de faptul că utilizatorul beneficiază de prestarea unui serviciu, în baza unui act juridic bilateral.

Mie mi-a placut exemplul furnizat de Lev Tolstoi in Memoriile sale in care descria cum in fiecare Duminica dupa Liturghie, o masa uriasa de cersetori se apropia de poarta lui si forma o coada lunga in asteptarea unui banut. Iar el ca sa-i poata multumi pe toti cei 100-200 de suflete le dadea fix o kopeica. Nu statea sa mai judece cine merita si cine nu. Cind se termina saculetul cu kopeici "inchidea pravalia".[/quote]

Penticostalul Traditional 21.02.2024 11:11:43

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675957)
Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti)
b) alti spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani

Nu ajut cu bani niciun cersetor, nici copil nici adult.
Daca mi se face mila, merg cu el la magazin, îl întreb ce doreste și îi cumpar.

Uneori, de lene, dam bani cersetorilor.
Asta în cele mai multe cazuri încurajează viciul și exploatarea.

Vrei să faci o faptă buna? Fa-o cum trebuie și pâna la capat!

Seraphim7 21.02.2024 22:43:18

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675957)
Buna seara, Doamne ajuta!

Am un subiect destul de controversat, si as vrea sa aud parerile dvs despre acest subiect.

Stim cu totii ca majoritatea nu suporta cersetorii de etnie rroma, din cauza ca fura, bat, si fac toate cele, dar mai ales ca cersesc foarte mult si nu muncesc.

Am intalnit pareri diferite de la diferiti preoti:

a) unii spun sa nu dam bani niciodata la copii rromi (nici adulti), pentru ca acestia daca o sa creasca mari, se poate intampla sa iti faca tie rau chiar daca nu ii mai recunosti, si pe baza acestui lucru nu ar fi bine sa dai bani sa ajuti copii rromi saraci.

Exemplu: am intalnit chiar la mine in biserica din cartier, ne-a povestit un preot, de rromi care se aduna in fata bisericii tot timpul sa cerseasca bani cu copii, o data cineva nu avea bani, dar a dat pomana un pahar plin cu coliva. A impartit coliva. Acea persoana cand s-a indepartat de intrarea bisericii auzise ceva, s-a uitat in spate, copilul rrom caruia i-a dat coliva a aruncat-o pe strada pentru ca nu a primit bani.

b) alti preoti de care am auzit in mediul rural, spun sa ajutam copii rromi saraci, daca ne cer bani, pentru ca orice fapta buna este rasplatita de Dumnezeu, dar aici e un mare "dar", dar depinde cui ii dai, daca acea persoana ia bauturi alcoolice sau tigari din banii aia, nu ar mai fi catalogata ca fapta buna nu?



Depinde sub ce aspect privim subiectul,dacă îl privim din perspectiva creștină ar trebui sa dăm orice,oricui și din orice motiv, întrucât suntem îndemnați să percepem dematerializarea că ușa cea strâmtă și calea cea dreaptă....Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....

Practic din punct de vedere creștin,tu nu îl ajuți cu nimic pe cel căruia îi dai ceva, fiindcă toate sunt in grija divinului,nu sta existența unui cerșetor in leul tau sau pâinea ta,chiar daca palatele și merțanurile si lenea sunt mai evidente în acel leu al tău decât ieșirea lui din sărăcie sau mântuirea sufletului tau...

Plus că în natură exista necrofagi, fără aceștia ecosistemul ar fi in dezechilibru.Logic și în societate aceștia sunt reprezentați de secole de grupul aflat în discuție,iar utilitatea lor,chiar daca nu foarte evidentă, există și chiar vitală.

Dacă aceștia ar dispărea,și bineînțeles s-a încercat epurarea lor,un alt grup etnic sau social va fi nevoit să le ia locul.....

Și ia ghiciți voi,unde se ajunge?
Exact!
La cerșit.....

La fel că orice artă,și cerșitul necesită studiu,talent, dexteritate și multe altele,care au fost studiate generații și au devenit native la ei ....

Ieși de la muncă,sau te dai jos din mașină sau ieși cu căruciorul plin de la Lidl..... "Șefule dă și mie 5 lei", N-ai in leu doamna sa dau la copil...bis

Ideea este că cerșetorul există din necesitate....Este un job in sine practicat dintotdeauna și specializat in zilele noastre in zona persoanelor menționate în titlul postării...

Deci până la urmă,a da sau a nu da?

RappY 21.02.2024 22:53:26

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676034)
Depinde sub ce aspect privim subiectul,dacă îl privim din perspectiva creștină ar trebui sa dăm orice,oricui și din orice motiv, întrucât suntem îndemnați să percepem dematerializarea că ușa cea strâmtă și calea cea dreaptă....Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....

Tu n-ai cum să explici subiectul din perspectivă creștină fiindcă nu înțelegi creștinismul. Tu nefiind creștin poți înțelege doar superficial creștinismul, din aspectele exterioare, din ce citești prin cărți, și ce auzi de la alții.

Iorest 21.02.2024 22:57:39

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676034)
Iar cel care vine și îți cere îți face un favor, fiindcă te scapă de jugul material și te ușurează....
Plus că îți exaltă egoul și îi umple lui portofelul....Deci ambii ieșiți bine,tu mai aproape de rai și mai ușurat de păcate și bani,iar el fumează țigări mai bune sau bea un vin mai veritabil,dar majoritatea preferă clasicul pet de 2 jumate....

Doar nu crezi că se delectează cu un Moet & Chandon, Nectar Imperial.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676034)
Plus că în natură exista necrofagi, fără aceștia ecosistemul ar fi in dezechilibru.Logic și în societate aceștia sunt reprezentați de secole de grupul aflat în discuție,iar utilitatea lor,chiar daca nu foarte evidentă, există și chiar vitală.

Tu te auzi ce spui ?

Dacă la bătrânețe tu o să fii senil sau incapacitat și o să te facă la portofel sau de locuință vreun necrofag, o să zici că s-a curățat natura de o verigă slabă ?


Citat:

La fel că orice artă,și cerșitul necesită studiu,talent, dexteritate și multe altele,care au fost studiate generații și au devenit native la ei ....
Problema e că de la cerșetorie se poate ajunge foarte ușor în tâlhărie calificată, înșelăciune, constituire de grup infracțional organizat, exploatare de persoane șamd

Totul pleacă de la faptul că mental te obișnuiești cu ideea că poți păcăli și trăi fără să muncești din greu.

Seraphim7 21.02.2024 23:09:09

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676036)
Doar nu crezi că se delectează cu un Moet & Chandon, Nectar Imperial.



Tu te auzi ce spui ?

Dacă la bătrânețe tu o să fii senil sau incapacitat și o să te facă la portofel sau de locuință vreun necrofag, o să zici că s-a curățat natura de o verigă slabă ?




Problema e că de la cerșetorie se poate ajunge foarte ușor în tâlhărie calificată, înșelăciune, constituire de grup infracțional organizat, exploatare de persoane șamd

Totul pleacă de la faptul că mental te obișnuiești cu ideea că poți păcăli și trăi fără să muncești din greu.


Vezi că am o postare nouă și nici nu te-ai atins de ea ......Te rog frumos, până nu se șterge,am mai scris eu degeaba pe aici câteva:))

Iorest 21.02.2024 23:46:59

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676037)
Vezi că am o postare nouă și nici nu te-ai atins de ea ......Te rog frumos, până nu se șterge,am mai scris eu degeaba pe aici câteva:))

Am citit-o, fiind an electoral cred că principalul PERICOL REAL e ca statul să alunece cu totul în mâna PNL-PSD și să controleze tot Presă - Autorități Locale - Curtea Constituțională - Justiție - Structuri - Executiv și Legislativ sub pretextul că ei combat extremismul să fie adevărații tirani ai națiunii.

Seraphim7 22.02.2024 00:26:17

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676042)
Am citit-o, fiind an electoral cred că principalul PERICOL REAL e ca statul să alunece cu totul în mâna PNL-PSD și să controleze tot Presă - Autorități Locale - Curtea Constituțională - Justiție - Structuri - Executiv și Legislativ sub pretextul că ei combat extremismul să fie adevărații tirani ai națiunii.

Nu exista stat, există doar coloniile marilor corporații care cumpără totul, organul politic, justițiar, religios etc, și doar servesc intereselor celor de la Black Rock,JP Morgan ,Berkshire Hathaway, Apple,Tesla și restul corporațiilor care dictează mersul lumii.....Cine are impresia că participă la conducerea oricărui aspect din societate se înșeală..... Asta-i și ideea,sa crezi că ai vreo putere..... Există doar circ, televiziune internet și alte droguri virtuale că sa ne țină ocupați,la fel cum noi ținem ocupat petul nostru când nu avem timp sa ne jucăm cu el.

Repet paradigma cu pastorul și oile..... Indiferent cât de mare este populația lumii,nu-i decât în mâinile câtorva păstorași care dețin Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional restul executanți și tot așa până la ultimul cerșetor.....

cozia 22.02.2024 02:14:48

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676035)
Tu n-ai cum să explici subiectul din perspectivă creștină fiindcă nu înțelegi creștinismul. Tu nefiind creștin poți înțelege doar superficial creștinismul, din aspectele exterioare, din ce citești prin cărți, și ce auzi de la alții.

Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.

RappY 22.02.2024 02:18:27

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676045)
Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.

Regele Angliei nu înțelege Ortodoxia, este un perenialist din tradiția lui Guenon care nici el nu a înțeles niciodată Ortodoxia.

Și ce vrei să spui prin duhovnic, regele Charles nu poate să se spovedească de vreme ce nu e ortodox.

cozia 22.02.2024 02:27:41

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676046)
Regele Angliei nu înțelege Ortodoxia, este un perenialist din tradiția lui Guenon care nici el nu a înțeles niciodată Ortodoxia.

Și ce vrei să spui prin duhovnic, regele Charles nu poate să se spovedească de vreme ce nu e ortodox.

Cind a aflat amaritul ca are cancer imediat l-a contactat pe Arhm. Efrem. Ai dreptate stirea nu indica ca ar fi duhovnicul sau ci poate doar un indrumator si prieten.

RappY 22.02.2024 02:35:28

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676047)
Cind a aflat amaritul ca are cancer imediat l-a contactat pe Arhm. Efrem. Ai dreptate stirea nu indica ca ar fi duhovnicul sau ci poate doar un indrumator si prieten.

Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.

Iorest 22.02.2024 03:37:55

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676043)
Nu exista stat, există doar coloniile marilor corporații care cumpără totul, organul politic, justițiar, religios etc, și doar servesc intereselor celor de la Black Rock,JP Morgan ,Berkshire Hathaway, Apple,Tesla și restul corporațiilor care dictează mersul lumii.....Cine are impresia că participă la conducerea oricărui aspect din societate se înșeală..... Asta-i și ideea,sa crezi că ai vreo putere..... Există doar circ, televiziune internet și alte droguri virtuale că sa ne țină ocupați,la fel cum noi ținem ocupat petul nostru când nu avem timp sa ne jucăm cu el.

Repet paradigma cu pastorul și oile..... Indiferent cât de mare este populația lumii,nu-i decât în mâinile câtorva păstorași care dețin Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional restul executanți și tot așa până la ultimul cerșetor.....

Nu e chiar așa, sunt țări unde nu au acces toate companiile în lume, și Ungaria de pildă are datorii și puține resurse dar tot joacă tare cartea suveranismului, iar Polonia o duce și mai bine, ambele țări taxează corespunzător corporațiile.

cozia 22.02.2024 04:24:03

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676048)
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.

Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

cozia 22.02.2024 04:42:05

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676048)
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.

Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.

Iorest 22.02.2024 07:10:08

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676055)
De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.

Nu mi se pare că omul e ortodox, nu cred în teza potrivit căreia l-ar lichida establishmentul protestant dacă ar trece la ortodoxie, să nu uităm că rejina Maria - Missy cum o alintau adulatorii casei regale era adeptă a cultului Bahai și n-a pățit nimic.

De unde știm că regele britanic nu umblă și prin alte religii la diferiți inițiați ?

Seraphim7 22.02.2024 10:52:43

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676045)
Regele Angliei poate intelege ortodoxia chiar si nefiind ortodox(ci anglican), tot din citit,trairi, vizite dese la Muntele Athos la duhovnicul sau Arhimandritul Efrem Vatopedinul care vorbeste foarte frumos despre el. Deci se poate.


Nu-i chiar așa,regele Angliei este ortodox chiar la nivelul genetic, atât din partea tradiției ruse,cât și din partea tradiției grecești.Deci este mai ortodox decât RappY,nu caută ortodoxia așa doar la nivel speculativ.

Cum?
Simplu, tatăl său este Prințul Filip al Greciei și Danemarcei, născut în Corfu, Grecia.Prințul Andrei al Greciei și Danemarcei este bunicul său,la fel născut în Atena și aici vom intra și în ramura rusă, întrucât acest bunic al sau este fiul lui Olga Constantinovna a Rusiei.

Acuma deși atât Filip cât și Andrei nu sunt greci, întrucât se trag din linia daneză via Prusia.Friedrich Wilhelm Leopold fiind fondatorul caselor regale britanice,daneze, norvegiene și grecești.

Totuși acești danezi grecizați plus o regină a greciei rusă fac parte din linia ortodoxă a regelui Charles.Deci este și poate fi mai ortodox decât oricare,la fel cum poate fi și anglican prin suveranitate și protestant tot la fel din filiera luterana daneză...

RappY 22.02.2024 11:23:46

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676055)
Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.

Viitorul îl cunoaște doar Dumnezeu, nu niște marionete păgâne derutate. Dacă tu crezi într-o fraudă rătăcită nu faci decât să rătăcești la rându-ți, omul n-are nicio treabă cu Ortodoxia. Dacă ar fi ortodox și-ar minți și poporul și pe Dumnezeu pe care refuză să-l mărturisească. O întrebare poate fi dacă va decide să se boteze pe patul de moarte, asta l-ar ajuta enorm la Judecată.

Și ți-am zis este perenialist, de-aia e interesat de religii, inclusiv de Islam. Iar Ortodoxia are cea mai mare credibilitate printre „tradiționaliști spirituali”, asta e evident pentru oricine.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 676059)
Nu-i chiar așa,regele Angliei este ortodox chiar la nivelul genetic, atât din partea tradiției ruse,cât și din partea tradiției grecești.Deci este mai ortodox decât RappY,nu caută ortodoxia așa doar la nivel speculativ.

Tu n-ai o înțelegere elementară a cuvintelor, rămâi la nihilismele tale de adolescent emotiv blocat în pubertate.

cozia 28.02.2024 01:57:20

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676056)
De unde știm că regele britanic nu umblă și prin alte religii la diferiți inițiați ?

S-ar fi auzit. La Athos are apartamentul-chilie personal, si ar avea o prezenta cu un nivel ridicat de implicare in programul zilnic: Utrenie, Liturghie, Vecernie, la Parastase(cind se tin), Simbetele mortilor... din ce am citit.
Banuiesc ca il pun sa citeasca, sa recite (in engleza), asa cum am facut-o mai toti pe aici si mai facem ocazional.

cozia 28.02.2024 02:06:22

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676060)
Viitorul îl cunoaște doar Dumnezeu, nu niște marionete păgâne derutate. Dacă tu crezi într-o fraudă rătăcită

M-am gindit la aspectul asta. Evident ca nu la asta am facut referire ci la faptul ca ei in universul lor de factura pur iudaica-a-imparatul-lumesc fac planuri pe zeci si sute de ani referitor la noi la toti. De exemplu sub-proiectul-test urss tot de factura iudaica suta la suta a rezistat ~70 de ani insa a scapat din mana la un moment dat. Le-a trebuit inca citeva decenii buna pina au recladit controlul total( prin racolari a tradatorilor) si incetarea proiectului odata cu semnarea intelegerii de la Malta din 89.

RappY 28.02.2024 02:14:03

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676199)
M-am gindit la aspectul asta. Evident ca nu la asta am facut referire ci la faptul ca ei in universul lor de factura pur iudaica-a-imparatul-lumesc fac planuri pe zeci si sute de ani referitor la noi la toti. De exemplu sub-proiectul-test urss tot de factura iudaica suta la suta a rezistat ~70 de ani insa a scapat din mana la un moment dat. Le-a trebuit inca citeva decenii buna pina au recladit controlul total( prin racolari a tradatorilor) si incetarea proiectului odata cu semnarea intelegerii de la Malta din 89.

Asta știu că ei se închipuie dumnezeii lumii, că doar asta îi învață zeul lor Lucifer și le promite marea cu sarea. Realitatea-i diferită, sunt doar marionete care vor fi aruncate la gunoi, și Hristos va birui în veci.

Ioan Ianolie: „În temnițe s-a realizat maxima confruntare dintre Dumnezeu și satana. Acolo erau evidente duhurile, acolo nu mai erau posibile dulcegăriile și jumătățile de măsură. Temnițele au scos la iveală forța creștinismului, care este capabilă să învingă acest veac.”

cozia 28.02.2024 02:49:39

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676200)
Ioan Ianolie: „În temnițe s-a realizat maxima confruntare dintre Dumnezeu și satana. Acolo erau evidente duhurile, acolo nu mai erau posibile dulcegăriile și jumătățile de măsură. Temnițele au scos la iveală forța creștinismului, care este capabilă să învingă acest veac.”

Dumnezeu sa-i odihneasca, amaratii de ei!
Vezi eu unul nu o sa reusesc niciodata sa-i inteleg pe deplin pe cei detinuti la Pitesti. Prin felul meu de a fi ma regasesc foarte bine in sfaturile sfinte a Mantuitorului catre Apostoli.
Uite, prin citeva citate care le port in minte( or mai fi si altele)
- Fiti blanzi ca porumbeii, dar precauti precum serpii!( Nu va lasati prinsi!)
Lagat de a nu fi prins:
- Incearca sa "cazi" la pace cu cel ce are pretentii de la tine...pentru a nu ajunge in temnita, unde vei sta pina nu "iti platesti ultimul banut" pe care-l datorezi"
- Daca vedeti ca ceva "pute", nu este in regula, in "oraselele" pe unde "trageti" daca nu sunteti acceptati, scuturati-va sandalele la intrare si taiati-o de acolo...
Toate spuse pentru cei care sunt pe faza au urechi de auzit si ochi de vazut, pentru a nu permite ostirii nemernice a imparatului lumesc sa puna laba scirboasa pe voi.
Daca sa zicem, ca ne-am afla in anii 48-58, ar fi de preferat sa rabdam si sa acceptam umilintele si greutatile ca salahor intr-un depou, la descarcat vagoane citiva ani, pe rolul de Mr. NIMENI. Ca in filmul ala de cowboy "What's your name son? My name is nobody"
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine.
Vorba aia oameni cu Har( Ilie, David) au fost trimisi in pustie pentru a nu fi prinsi si nimiciti. Hristos disparea din multime cind se imputea treaba " deoarece inca nu venise timpul"...
Hristos a descurajat zelotismul, iesitul cu "pieptul inainte in fata tancurilor". Asta ce mai este?

Demetrius 28.02.2024 05:50:27

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676202)
...
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine...

Stăruință pentru ce?
Vijelia nemernicilor călăi e nesfârșită de data asta și Dumnezeu se uită atent la:

24. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui.(Lc9,24)

RappY 28.02.2024 12:21:49

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676202)
Dumnezeu sa-i odihneasca, amaratii de ei!
Vezi eu unul nu o sa reusesc niciodata sa-i inteleg pe deplin pe cei detinuti la Pitesti. Prin felul meu de a fi ma regasesc foarte bine in sfaturile sfinte a Mantuitorului catre Apostoli.
Uite, prin citeva citate care le port in minte( or mai fi si altele)
- Fiti blanzi ca porumbeii, dar precauti precum serpii!( Nu va lasati prinsi!)
Lagat de a nu fi prins:
- Incearca sa "cazi" la pace cu cel ce are pretentii de la tine...pentru a nu ajunge in temnita, unde vei sta pina nu "iti platesti ultimul banut" pe care-l datorezi"
- Daca vedeti ca ceva "pute", nu este in regula, in "oraselele" pe unde "trageti" daca nu sunteti acceptati, scuturati-va sandalele la intrare si taiati-o de acolo...
Toate spuse pentru cei care sunt pe faza au urechi de auzit si ochi de vazut, pentru a nu permite ostirii nemernice a imparatului lumesc sa puna laba scirboasa pe voi.
Daca sa zicem, ca ne-am afla in anii 48-58, ar fi de preferat sa rabdam si sa acceptam umilintele si greutatile ca salahor intr-un depou, la descarcat vagoane citiva ani, pe rolul de Mr. NIMENI. Ca in filmul ala de cowboy "What's your name son? My name is nobody"
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine.
Vorba aia oameni cu Har( Ilie, David) au fost trimisi in pustie pentru a nu fi prinsi si nimiciti. Hristos disparea din multime cind se imputea treaba " deoarece inca nu venise timpul"...
Hristos a descurajat zelotismul, iesitul cu "pieptul inainte in fata tancurilor". Asta ce mai este?

E un subiect complicat. Pe de-o parte chiar și ei au spus că erau tineri, nepregătiți, idealiști, au făcut greșeli de tactică prin confruntarea fățișă. Aici vorbim în general de copii care au fost în Frățiile de Cruce ca adolescenți, unii intrați de la vârste fragede. Ajunși în temnițe, mulți au preluat o atitudine de „dă-i cezarul ce-i al cezarului” neluptând împotriva torționarilor, dar era deja prea târziu, nu se mai putea discuta cu demonizați și bestii.

Dar pe plan duhovnicesc, este mult mai complicat. Și sfinții apostoli au mucenicit toți cu bună știință, creștinismul este fundamentat pe martiriu. Așa că o să vezi și o atitudine asumată, Virgil Maxim spunând „Noi ne predam în chip conștient, ca să nu lipsim de pe altarul de ispășire, pentru păcatele noastre și ale neamului”.

Am scris un articol despre acest subiect, nu știu cât de clar este dar este ce am înțeles eu din scrierile lor: https://ro.orthodoxwiki.org/Spiritua..._anticomuniste

Iorest 28.02.2024 19:51:53

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676198)
S-ar fi auzit. La Athos are apartamentul-chilie personal, si ar avea o prezenta cu un nivel ridicat de implicare in programul zilnic: Utrenie, Liturghie, Vecernie, la Parastase(cind se tin), Simbetele mortilor... din ce am citit.
Banuiesc ca il pun sa citeasca, sa recite (in engleza), asa cum am facut-o mai toti pe aici si mai facem ocazional.

Destul de rău că are chilie personală acolo, pe un enoriaș ortodox dacă vrea să stea mai mult de 5-6 zile mai că-l dau afară dacă nu știe pe cineva să-i permită să stea mai mult.

Pt un eterodox se fac mai multe concesii văd.

Eu nu cred în teorii de genul ortodox în taină, că-l beștelește establishmentul protestant dacă trece, oricum ăia ar știi dacă a trecut în taină, e un om care umblă prin două luntrii ar vrea și cu beneficiile ortodoxiei dar și să nu-și pericliteze confortul.

Nu văd ce ar mai avea de pierdut la vârsta lui.

cozia 28.02.2024 21:11:28

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676213)

Eu nu cred în teorii de genul ortodox în taină, că-l beștelește establishmentul protestant dacă trece, oricum ăia ar știi dacă a trecut în taină, e un om care umblă prin două luntrii ar vrea și cu beneficiile ortodoxiei dar și să nu-și pericliteze confortul.

Nu văd ce ar mai avea de pierdut la vârsta lui.

Si inca cum(ortodocsi in taina). Ai uitat cum timp de 30 de ani se cununau si botezau nomenclaturistii "atei inraiti" cica, ai lui Nea Nicu din cc-al-pcr. Ala da establisment care te putea beli nu cel protestant al regelui.
Protestantii daca-i cunosti oricum ne privesc ca pe niste vechituri care se tin de ritualuri, dupa ei, imaginate. Tin mereu sa ne mentioneze ca nu studiem evangheliile, ca nu le cunoastem asa cum le cunosc ei.

Vestul ne-a studiat indeaproape, inclusiv modul ingenios securist, de a fi ortodox in ascuns. Am fost tara cea mai observata si testata pe noi de stapanii banilor pentru tot ce vine ACUM peste EI, peste tot UE-ul si anume:
- taierea curentului, benzina pe cartela
- circulatia limitata bazata pe numere "cu sot-fara-sot"
- lipsa dramatica a caldurii in apartamente
- oprirea apei la robinet
- precaritatea hainelor
- lipsa spalarii, a sapunului
- Uriasul capitol al lipsurilor alimentare( create de jigodiile din virf)!!!( nu mai intru in detalii)
- Obligativitatea de a avea un servici, prins intr-o ocupatie aprobata, altfel CANAL scria pe tine!
Si asa mai departe...
Pentru care panaramele PCRiste primeau comisioane in vest(carduri)

Demetrius 28.02.2024 21:34:00

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676209)
...
Dar pe plan duhovnicesc, este mult mai complicat. Și sfinții apostoli au mucenicit toți cu bună știință, creștinismul este fundamentat pe martiriu. Așa că o să vezi și o atitudine asumată, Virgil Maxim spunând „Noi ne predam în chip conștient, ca să nu lipsim de pe altarul de ispășire, pentru păcatele noastre și ale neamului”.

Am scris un articol despre acest subiect, nu știu cât de clar este dar este ce am înțeles eu din scrierile lor: https://ro.orthodoxwiki.org/Spiritua..._anticomuniste

Felicitări pentru cele scrise!
Citat:

Maxim Mărturisitorul despre voire
Acest lucru devine adânc duhovnicesc din cauza proprietăților specifice voinței. Sf. Maxim Mărturisitorul spune că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”[3]. Atunci, voirea devine strâns legată de firea umană: firea umană este făcută să voiască să se apropie de Dumnezeu și astfel voirea este elementul esențial pentru îndumnezeire. Sf. Maxim adaugă că voirea „ține împreună toate însușirile ce aparțin ființial firii”[3], spunând astfel că prin voire ne păstrăm ontologia firii umane, adică chipul lui Dumnezeu, și tot prin voire parcurgem drumul către asemănare.
Despre ceea ce spune Sf Maxim Mărturisitorul cum că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”, mi se pare că ar fi loc de o precizare din partea lui, deoarece firea umană are 2(două) doriri, una sufletească(să se roage, să postească) si alta trupească (să mănânce, să doarmă). Aceste două doriri nu vin din aceși loc, ci inimă (prima) și din trup (a doua).

În continuare am boldat afirmația care nu mai are ghilimele (poate tot Sf Maxim se exprimă, sau poate tu) care ar avea nevoie de o corectare(zic eu) rezultată din deosebirile primului comentariu pe care l-am scris mai sus.

Firea omenească nu este făcută să se apropie de Dumnezeu prin firea sa, decât sub acțiunea Duhului Sfânt, căci fără acțiunea Duhului Sfânt el rămâne un animal supus instinctelor sau exemplului preluat din mediul în care trăiește. Toate voirile trupești sunt generate de instinct, iar voirile sufletești sunt generate de Duhul Sfânt.

E drept că omul are capacitatea de a se deschide spre educare, iar dacă educarea începe din fragedă pruncie cu botezul lui Ioan și se continuă cu includerea Duhului Sfânt in toate aspectele educației, puterea sufletească crește exponențial, ajungând apoi să supună trupul obiectivelor duhovnicești.

Această primă deschidere spre educație vine(în multe feluri) tot sub influența Duhului Sfânt și e susținută de un accept de voință, deoarece nu vine automat din instinct și de aceea nu are acceptul formal, având nevoie de o așa-zisă ”analiză conștientă a riscurilor”, sau de o... autoritate ”părintească”. Exemplele pe care le-am ales ca să numesc voirile sufletești și trupești susțin și caracterizările ulterioare, adică se înțelege ușor că un om fără educație, deși are multe dorințe, nu va dori să postească și să se roage pentru că nu are niciun rost pentru el; orice schimbare ar apărea în viața lui care să-l conducă la a se ruga și a posti ar veni numai sub acțiunea Duhului Sfânt.

cozia 28.02.2024 21:59:48

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 676203)
Stăruință pentru ce?
Vijelia nemernicilor călăi e nesfârșită de data asta și Dumnezeu se uită atent la:

24. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui.(Lc9,24)

Pentru ce staruinta?
Staruinta pentru a face Voia Lui de pe pozitia de om simplu, ocarat si umilit, dar foarte atent, precum un sarpe, caruia i se poate curma viata in orice clipa de catre armatele intunericului lumesc.
Nu din frica o faci ci urmand invataturile Duhului Sfint, Invatatorul nostru care l-a trimis intru salvare pe Ilie si pe altii in desert. Nu iti salvezi/scapi sufletul din considerente de tradare a legilor lui Dumnezeu si din ascultare si a celor soptite la ureche, sau indicate(directii de urmat, planuri, portite de scapare) in taina de catre Duhul Sfint, urmate de curajul si barbatia de a scapa chiar prin fente de ghiara inamicului. De ce, pentru ca misiunea ta inca nu s-a sfirsit!
Totul este sa folosesti( si s-o recunosti) acea voire sufleteasca de care vorbesti mai sus.

RappY 29.02.2024 03:34:50

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 676217)
Felicitări pentru cele scrise!

Mersi!

Citat:

Despre ceea ce spune Sf Maxim Mărturisitorul cum că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”, mi se pare că ar fi loc de o precizare din partea lui, deoarece firea umană are 2(două) doriri, una sufletească(să se roage, să postească) si alta trupească (să mănânce, să doarmă). Aceste două doriri nu vin din aceși loc, ci inimă (prima) și din trup (a doua).

În continuare am boldat afirmația care nu mai are ghilimele (poate tot Sf Maxim se exprimă, sau poate tu) care ar avea nevoie de o corectare(zic eu) rezultată din deosebirile primului comentariu pe care l-am scris mai sus.

Firea omenească nu este făcută să se apropie de Dumnezeu prin firea sa, decât sub acțiunea Duhului Sfânt, căci fără acțiunea Duhului Sfânt el rămâne un animal supus instinctelor sau exemplului preluat din mediul în care trăiește. Toate voirile trupești sunt generate de instinct, iar voirile sufletești sunt generate de Duhul Sfânt.

E drept că omul are capacitatea de a se deschide spre educare, iar dacă educarea începe din fragedă pruncie cu botezul lui Ioan și se continuă cu includerea Duhului Sfânt in toate aspectele educației, puterea sufletească crește exponențial, ajungând apoi să supună trupul obiectivelor duhovnicești.

Această primă deschidere spre educație vine(în multe feluri) tot sub influența Duhului Sfânt și e susținută de un accept de voință, deoarece nu vine automat din instinct și de aceea nu are acceptul formal, având nevoie de o așa-zisă ”analiză conștientă a riscurilor”, sau de o... autoritate ”părintească”. Exemplele pe care le-am ales ca să numesc voirile sufletești și trupești susțin și caracterizările ulterioare, adică se înțelege ușor că un om fără educație, deși are multe dorințe, nu va dori să postească și să se roage pentru că nu are niciun rost pentru el; orice schimbare ar apărea în viața lui care să-l conducă la a se ruga și a posti ar veni numai sub acțiunea Duhului Sfânt.
Nu e așa.

Faptele Apostolilor 17, 26-27: Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor, ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.

Omul e făcut din fire să-L caute pe Dumnezeu chiar dacă nu știe cum s-o facă fără Duhul Sfânt. Sf. Maxim nu a uitat nimic, el folosește termenii cu grijă, voirea sau voința naturală însemnând voința din fire, care voiește către ce e bun căci firea omului e făcută bună. Voința gnomică adică cea a ipostasului ci nu a firii este cea care poate greși și greșește îndeosebi după căderea din Eden.

Pr. Stăniloae: „Dumnezeu atrage, omul e atras. Omul e făcut pentru infinit, fără a ajunge el însuși la infinit.”

Pe lângă astea, antropologia ta e diferită de cea ortodoxă, nu există o dualitate atât de strictă între suflet și trup, este și sufletul (nu inima) care dorește cele „trupești”.

Sf. Ioan Damaschinul: „Dintre plăceri, unele sunt sufletești, altele trupești. Sufletești sunt acelea care aparțin sufletului în sine, cum este plăcerea spre studiu și spre contemplație. Trupești sunt acelea la care participă și sufletul și trupul. Pentru aceasta se numesc trupești toate cele care se raportează la hrană, la legături sexuale și cele asemenea. Dar nimeni nu va găsi plăceri proprii numai corpului.

În fine, cam tot ce spui tu acolo e heterodox, botezul ortodox este cu Duhul Sfânt nu „botezul lui Ioan”, „voirile sufletești” sunt „generate” de om nu de Duhul Sfânt căci omul are liberul arbitru să voiască cele bune, ș. a.

Ți-am mai zis, ai concepții gnostice, calvine, orientale, de toate. Nu știu care-i fundalul tău, eu am înțeles că vii de la greco-catolici, dar nu ai concepții catolice. De fapt și tu mi-ai mai zis că le ai din revelație și mai mereu ajunge discuția la această distincție fundamentala în care antropologia ta este una pesimistă sau negativă iar cea ortodoxă este una pozitivă. Ai mai menționat și de copilărie, mă rog, avem concepții foarte diferite dpdv teologic și antropologic.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:06:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.