Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Artisti care si-au vandut sufletul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13806)

WhiteChakra 17.09.2011 23:54:31

Artisti care si-au vandut sufletul
 
Partea 1
Partea 2
Partea 3
Partea 4
Partea 5

M-a infricosat putin, nu-i de joaca cu demonii astia.

laviniu 18.09.2011 10:26:32

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401038)
Partea 1
Partea 2
Partea 3
Partea 4
Partea 5

M-a infricosat putin, nu-i de joaca cu demonii astia.

Muzica la fel ca si filmele contine mesaje la vedere ori mai putin si categoric sunt instrumente de manipulare a mintilor, la nivel colectiv....Rammstein nu mi-a placut never ever, Bob Dylan insa nu stiu sa fi avut asa o fata "intunecata", iar ca 3 din 20 de indivizi se inchina satanei nu e o noutate deoarece in acest univers mereu a existat lupta dintre intuneric si lumina! Nu tot rockul este nociv, nu intreaga muzica poate fi cotata ca predispunand caderii, de aceea fiecare trebuie sa discearna ce asculta, ca sa nu isi altereze starea de spirit. Iar sufletul si-l vand prea destui, chiar si pt motive mai neinsemnate decat gloria muzicala sau altceva...Deci atentie ce si cat si cum ascultam (pt intre white si black uneori granita este ff subtire)! Numai bine!

gabriela8 18.09.2011 12:07:09

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401038)
Partea 1
Partea 2
Partea 3
Partea 4
Partea 5

M-a infricosat putin, nu-i de joaca cu demonii astia.

Da, nu-i de glumit cu sufletul. Desi m-am uitat selectiv la filmulete, mi-au lasat un gust amar si o greutate in suflet. Intotdeauna a existat si va exista raul, sa ne fereasca Dumnezeu de el!

anonim97 18.09.2011 23:01:22

Led Zepelin
 
Stiu, si ce-i de la Led Zepelin nau rezistat tentatiei. Un membru din trupa a murit de alcoolemie dupa ce na respectat pactul, altul si-a strivit degetele, nu-i de joaca cu diavolul!

WhiteChakra 19.09.2011 00:35:52

Citat:

În prealabil postat de anonim97 (Post 401225)
Stiu, si ce-i de la Led Zepelin nau rezistat tentatiei. Un membru din trupa a murit de alcoolemie dupa ce na respectat pactul, altul si-a strivit degetele, nu-i de joaca cu diavolul!

Prin alcool poti face vocile din capul tau (demonii) sa taca, dupa cum spunea o "victima" in acest documentar.

konijiro 19.09.2011 21:25:10

Citat:

M-a infricosat putin, nu-i de joaca cu demonii astia.
Adica atunci cand un artist apare pe scena si primeste un premiu si zice: "I would like thank God" (si se stie ca ia droguri, face sex cu o gramada de femei, etc), nimeni nu are o problema cu asta. Si nimeni nu ii pune la indoiala atasamentul fata de Dumnezeu.

Insa atunci cand altii (care, apropo, sunt tot star-uri, adica ar zice mai orice sa apara in ziare si la stiri) vorbesc de Satana, concluzia e clara: si-a vandut sufletul!

stefan florin 19.09.2011 22:33:15

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 401486)
Adica atunci cand un artist apare pe scena si primeste un premiu si zice: "I would like thank God" (si se stie ca ia droguri, face sex cu o gramada de femei, etc), nimeni nu are o problema cu asta. Si nimeni nu ii pune la indoiala atasamentul fata de Dumnezeu.

Insa atunci cand altii (care, apropo, sunt tot star-uri, adica ar zice mai orice sa apara in ziare si la stiri) vorbesc de Satana, concluzia e clara: si-a vandut sufletul!


depinde ce anume vorbeste de Satana, il vorbeste de bine sau de rau! Doamne ajuta!

WhiteChakra 19.09.2011 22:46:53

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 401486)
Adica atunci cand un artist apare pe scena si primeste un premiu si zice: "I would like thank God" (si se stie ca ia droguri, face sex cu o gramada de femei, etc), nimeni nu are o problema cu asta. Si nimeni nu ii pune la indoiala atasamentul fata de Dumnezeu.

Insa atunci cand altii (care, apropo, sunt tot star-uri, adica ar zice mai orice sa apara in ziare si la stiri) vorbesc de Satana, concluzia e clara: si-a vandut sufletul!

Ce concluzie poti trage cand un satanist convins urca pe scena si indeamna sute de mii de admiratori sa dispretuiasca crestinismul, si ii multumeste lui Satan ?

Times.new.roman 19.09.2011 22:52:21

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401531)
Ce concluzie poti trage cand un satanist convins urca pe scena si indeamna sute de mii de admiratori sa dispretuiasca crestinismul, si ii multumeste lui Satan ?

Scuza-ma dar asta la ce formatii ai vazut?Vezi ca incurci oalele aiurea,in death,black metal da se indeamna la asta,voua va este teama de orice,unde se aude acorduri de chitara si cu un nume mai putin colocvial gaa repede satanism! desi sunt crestin eu sunt si realist si asta trebuie sa o aveti fiecare dintre voi.

Times.new.roman 19.09.2011 22:53:21

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 401486)
Adica atunci cand un artist apare pe scena si primeste un premiu si zice: "I would like thank God" (si se stie ca ia droguri, face sex cu o gramada de femei, etc), nimeni nu are o problema cu asta. Si nimeni nu ii pune la indoiala atasamentul fata de Dumnezeu.

Insa atunci cand altii (care, apropo, sunt tot star-uri, adica ar zice mai orice sa apara in ziare si la stiri) vorbesc de Satana, concluzia e clara: si-a vandut sufletul!

Faptul ca esti ateu este alegerea ta dar aici sunt intru totul de acord cu tine dar unii au mintea mai inchisa si privesc numai in fata....

WhiteChakra 19.09.2011 23:12:05

Citat:

În prealabil postat de Times.new.roman (Post 401534)
in death,black metal da se indeamna la asta,voua va este teama de orice,unde se aude acorduri de chitara si cu un nume mai putin colocvial gaa repede satanism!

Deci, faptul ca se indeamna acest lucru (idolatrizarea diavolului) nu inseamna nimic pentru tine. Nu am spus nimic de sunet sau de numele trupei, ci de mesajul transmis de catre anumiti "artisti" (Marlyn Manson, Lady Gaga si multi altii), un mesaj cat se poate de clar si pe intelesul tuturor. Si nu, nu sunt indoctrinat sau cum spui tu, "inchis la minte". Dimpotriva, am o mentalitate deschisa, rar intalnita la crestini.

Times.new.roman 19.09.2011 23:21:12

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401547)
Deci, faptul ca se indeamna acest lucru (idolatrizarea diavolului) nu inseamna nimic pentru tine. Nu am spus nimic de sunet sau de numele trupei, ci de mesajul transmis de catre anumiti "artisti" (Marlyn Manson, Lady Gaga si multi altii), un mesaj cat se poate de clar si pe intelesul tuturor. Si nu, nu sunt indoctrinat sau cum spui tu, "inchis la minte". Dimpotriva, am o mentalitate deschisa, rar intalnita la crestini.

Marylin Manson este chiar cum spuneti voi "satanist" si oricum nu imi place cum canta el :)),dar totusi sunt unii care chiar se intorc la credinta datorita unor experiente,de exemplu Dave Mustaine(solistul de la Megadeth) era la inceput satanist dar datorita unor probleme de sanatate de care s-a vindecat a devenit un crestin si spune asta la aproape fiecare interviu,de asemenea Alice Cooper este un rockstar crestin care are si un citat celebru"Sa bei bere este usor,sa faci mizerie in camera de hotel este usor,dar sa fii crestin este chiar o provocare,asta este adevarata razvratire"

Times.new.roman 19.09.2011 23:22:52

P.S Lady Gaga nu intra in aria genului rock,mai degraba genul pop ieftin :D

WhiteChakra 20.09.2011 07:25:21

Ai dreptate, n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?

DragosP 20.09.2011 07:42:13

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401572)
n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?

Că sunt sataniști? :39:

fallen 20.09.2011 10:37:39

Eu cred ca foarte putini sunt intr-adevar satanisti, e doar un teribilism. Cand eram de varsta voastra erau foarte multi colegi porecliti "Satan".

Posedat de diavol nu e numai ala care urla si se da cu capul de pereti (ala poate e epileptic sau psihopat, are o problema "fizica"), cat mai degraba unul care vorbeste cu tine, ti-e prieten pe fata, si pe la spate se gandeste cum te fraiereste, cum iti ia banii, cum te compromite ca sa-ti ia locul, etc.

Times.new.roman 20.09.2011 10:43:23

Citat:

În prealabil postat de WhiteChakra (Post 401572)
Ai dreptate, n-am spus ca toti rockerii sunt satanisti, dar ce poti spune despre cei care recunosc si se mandresc cu acest lucru ?

Exact la acest punct am vrut sa ajung,ca nu toata lumea rock este satanista,dar aceia care recunosc si pot sa dau nume:dimuu borgir,cradle of filth,slipknot si alte formatii de acest gen,da sunt satanisti si trebuiesc evitati pentru ca muzica lor este foarte apreciata de atei si rebeliunea tanara

ovidiu b. 20.09.2011 12:04:27

Pana acum un an am fost fan AC DC si a altor formatii rock. Nu-i judec pe cei care sunt rockeri, îi înteleg perfect...ei urmeza drumul deschis si format de parintii lor. Cunosc o fetita de numai 2 ani careia îi place rockul...nu intamplator fetititei îi place rockul, pentru ca si parintilor le place si mai mult o lasa sa asculte. Iata cum greselile parintilor (de multe ori nestiinta) se platesc prin copii. Daca de mic nu ai fost educat si ferit de mocirla acestei societati, foarte greu te indrepti mai tarziu (daca o sa te mai indrepti). Daca nu esti pregatit sa discerni binele de rau, daca nu mergi pe linia bisericii, foarte usor cazi în capcana, de cele mai multe ori inconstient cazi in aceste capcane.

laviniu 20.09.2011 12:41:25

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 401674)
Pana acum un an am fost fan AC DC si a altor formatii rock. Nu-i judec pe cei care sunt rockeri, îi înteleg perfect...ei urmeza drumul deschis si format de parintii lor. Cunosc o fetita de numai 2 ani careia îi place rockul...nu intamplator fetititei îi place rockul, pentru ca si parintilor le place si mai mult o lasa sa asculte. Iata cum greselile parintilor (de multe ori nestiinta) se platesc prin copii. Daca de mic nu ai fost educat si ferit de mocirla acestei societati, foarte greu te indrepti mai tarziu (daca o sa te mai indrepti). Daca nu esti pregatit sa discerni binele de rau, daca nu mergi pe linia bisericii, foarte usor cazi în capcana, de cele mai multe ori inconstient cazi in aceste capcane.

La doi ani? Interesant, dar poate are deja "gustul" format pt rockul de calitate si asculta doar pe cei care nu sunt considerati....satanisti....Numai bine!

fallen 20.09.2011 12:52:13

Dar de bebelusii care asculta manele din burta mamei, ce ziceti?
Sau manelele sunt in asentimentul credintei? Multumesc lui Dumnezeu ca am bani si masini multe/ Dusmanii moare ca ne descurcam noi bine/...

laviniu 20.09.2011 12:56:28

Ce interesant totusi...Stiu un caz in care dex , mama asculta manele iar copilul acum face vioara ....Deci?

fallen 20.09.2011 12:59:58

Citat:

În prealabil postat de laviniu (Post 401693)
Ce interesant totusi...Stiu un caz in care dex , mama asculta manele iar copilul acum face vioara ....Deci?

O sa ajunga Wolksvagen Amadeus Mozart, aka Copilul Minune sau poate, Vivaldi Vijelie..

fallen 20.09.2011 13:05:53

Ca sa revin la ideea de baza a topicului, f multi artisti si-au vandut sufletul. Si trupul, unii. Si pt ce? Pt. bani, pt celebritate...

ovidiu b. 20.09.2011 13:31:43

Citat:

În prealabil postat de laviniu (Post 401693)
Ce interesant totusi...Stiu un caz in care dex , mama asculta manele iar copilul acum face vioara ....Deci?

Daca mama si-a dat seama de anumite greseli din viata sa...daca si le-a spovedit si nu le-a mai facut - intr-un cuvant a inviat din morti...atunci Dumnezeu se milostiveste si pentru copil. Copilul poate mosteni inclinatii care apartin de exemplu tatalui sau bunicilor...

laviniu 20.09.2011 13:35:38

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 401697)
O sa ajunga Wolksvagen Amadeus Mozart, aka Copilul Minune sau poate, Vivaldi Vijelie..

Imi place ca ai umor! Dar daca va ajunge totusi un violonist bun?Sau nu-i acorzi nici o sansa?

fallen 21.09.2011 08:09:48

Trebuie sa te spovedesti si ca ai ascultat manele?

Lasand gluma la o parte, sunt f multi copii care nu se aseamana parintilor, mai ales care au valori morale superioare. Sunt din pacate multi si in situatia opusa. Cei din urma vor fi cei dintai....

richard_d 21.09.2011 09:24:11

Citat:

În prealabil postat de Times.new.roman (Post 401637)
Exact la acest punct am vrut sa ajung,ca nu toata lumea rock este satanista,dar aceia care recunosc si pot sa dau nume:dimuu borgir,cradle of filth,slipknot si alte formatii de acest gen,da sunt satanisti si trebuiesc evitati pentru ca muzica lor este foarte apreciata de atei si rebeliunea tanara

Ateii nu sunt satanisti.

ai2 21.09.2011 09:52:08

Citat:

În prealabil postat de richard_d (Post 401946)
Ateii nu sunt satanisti.

Nici tu nu esti crestin adevarat :D Toate babele stiu ca ateii sunt satanisti!

richard_d 21.09.2011 09:54:19

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 401956)
Nici tu nu esti crestin adevarat :D Toate babele stiu ca ateii sunt satanisti!

Stop trolling :P Incerc sa formez opinii.

laviniu 21.09.2011 11:24:16

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 401956)
Nici tu nu esti crestin adevarat :D Toate babele stiu ca ateii sunt satanisti!

Serios?Oare vecina de langa mine dc nu stie asta? Sau mosul de peste drum care desi nu crede , face nenumarate milostenii ?Sa fie satanisti ei, sau dracul ii impinge atat de usor pe unii sa judece pacatuind?!?Numai bine!

richard_d 21.09.2011 11:54:28

Citat:

În prealabil postat de laviniu (Post 402000)
Serios?Oare vecina de langa mine dc nu stie asta? Sau mosul de peste drum care desi nu crede , face nenumarate milostenii ?Sa fie satanisti ei, sau dracul ii impinge atat de usor pe unii sa judece pacatuind?!?Numai bine!

Calmeaza-te, a incercat si omul sa fie spiritual (sa faca o gluma). De ce incerci sa creezi confuzie rastalmacindu-i vorbele?


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:22:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.