Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   G. SIMION / AUR – „parazitism”, trădare, șarlatanism, lichelism, extremism, impostură (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19982)

David_1859 18.02.2024 12:00:47

G. SIMION / AUR – „parazitism”, trădare, șarlatanism, lichelism, extremism, impostură
 
Deschid această dezbatere, chiar dacă pe alocuri m-am mai pronunțat asupra a diferite aspecte legate de cele două „entități” menționate în titlu, însă acum încep să cred că am ajuns cumva la caracterizarea acestor fenomene în esența lor, să zic așa, cu anumite rezerve, evident, însă toate acțiunile „entităților” nu fac decât să confirme concluziile la care am ajuns, pe bază de argumente juste.

Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”, anume este vorba despre o așa-zisă „competiție”, o aberație fără niciun sens, din interiorul AURului pentru o așa-zisă candidatură, dar nu la președinția acestei adunături, ci la cea a României. Nu este prima oară când acest șarlatan politic de cea mai joasă speță (Simion) face astfel de lucruri, de „parazitări” ale imaginilor sau chiar personalităților altora în comparație cu care el este realmente „un nimeni în drum”. Am observat și în trecut mai ales la anumite televiziuni, că Simion fie avea o poză pe ecran pusă alături de poze ale unor personalități marcante, deși faptele lui și „ideile” lui nu au nicio legătură cu acele persoane, fie i se afișa imaginea în timpul unei dezbateri cu direcții conservatoare sau suveraniste, el neavând în realitate nicio legătură cu valorile și dezbaterile respective, am observat deci că este un mecanism clar de manipulare a unor anumite categorii de oameni prin această permanentă „parazitare” prin asociere, pentru ca unii oameni să fie induși în eroare, să fie manipulați cu privire la așa-zisa „valoare” și la așa-zisele „intenții bune” ale acestui personaj sinistru, suprarealist, aproape inimaginabil, G. Simion. (Apropo de astfel de „jocuri”, chiar și Târziu C., care nu a fost amestecat în general în astfel de manevre, s-a prezentat odată cred că pe la RTV ca fiind „noul Dragnea”...)

Cred că o să spun mai multe în alte postări, dacă va fi cazul, despre implicările lui Puric Dan în aceste manevre ticăloase ale AURului și ale lui Simion, însă acum nu pot să nu observ că lui Puric i s-a tras preșul de sub picioare, ceea ce era evident de așteptat, când recent probabil a fost încurajat să iasă în public cu declarații cum că va fi viitorul candidat susținut de AUR la președinția României, pentru ca ulterior „AURiferii” să iasă cu alte precizări, cum că ar fi doar o „testare”, terfelindu-i imaginea încă de la început, ceea ce era de așteptat, pentru că vorbim de Simion și de AUR. Puric a avut o reacție acidă, și s-ar putea ca în viitor Simion să aibă probleme pentru atitudinea lor față de Puric și nu doar față de el.

Oricum, acceptul lui Puric Dan de a intra în aceste jocuri, pentru că este vorba și despre așa-zisul nou „referendum pentru familie”, este greu de calificat, având în vedere ceea ce urmăresc Simion și AUR în realitate sau ceea ce urmăresc alții prin mijlocirea acestor impostori incalificabili.

Iorest 18.02.2024 21:15:22

Citat:

În prealabil postat de David_1859 (Post 675870)
[/b] (Apropo de astfel de „jocuri”, chiar și Târziu C., care nu a fost amestecat în general în astfel de manevre, s-a prezentat odată cred că pe la RTV ca fiind „noul Dragnea”...)

Eu nu cred așa ceva, Claudiu Târziu e anti PSD de când e în spațiul public, a fost mai degrabă păcălit de intelectuali de tipul Papahagi să scrie și el un text de susținere pt Macovei.

Nu cred că s-ar compara nimeni cu unul care negocia servicii sexuale la schimb cu implanturi de silicoane, daddy dragnea e un rebut și atât, nu a făcut nimic el a parazitat teme precum programul tomatelor și alte inițiative bune dar preluate de la alții și neduse la capăt.

Iorest 18.02.2024 21:19:48

Nu am văzut niciun anunț oficial din partea AUR-ului că va susține candidatura - lui Puric, unde s-a promis că trebuie să fie desemnat oficial ?

Nu așa se numește o candidatură pe promisiuni, la niciun partid sau organizație, e o minciună din start că i s-a promis dacă subiectul nici nu a fost dezbătut cu filialele.

Poate Puric s-a grăbit să anunțe candidatura ca să atragă atenția presei asupra AUR și să fie o strategie de imagine, acel concurs de desemnare al președintelui semană cu alegerile PRIMARIES din Statele Unite.

E clar însă că balanța e dezechilibrată și George Simion are activul cel mai mare de partid de partea lui, dar ceilalți care vor intra în cursă ar putea fi demnitari sau miniștri și oameni din administrație, deci nici ei nu ar pierde pe termen lung.

Iorest 18.02.2024 21:29:14

Citat:

În prealabil postat de David_1859 (Post 675870)
Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”,

Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

bot parazitează imaginea lui Simion primește donații să dea cu rahat în el și face bani și din monetizarea filmelor vomitante despre Simion, deci mii de euro pe spatele lui lună de lună din denigrare și demonizarea unui om, deși youtube interzice hărțuirea altor persoane care au canal de youtube.

Moroco 19.02.2024 10:08:53

Oricat ar fi de frumos un viitor cu Dan Puric presedinte si George Simion premier pe 4 ani, defapt prin ei se elucubreaza cel mai egoist nationalism crestin, pripit-naiv spre autodistrugere care strica sufletul oamenilor si al tzarii fara sa putem sa vrem sa fim constienti de acest pericol tot mai grav din pricina ca prea ne-ar placea sa scapam de USLamistii astia corupti si tradatori care de 34 de ani s-au capatuit fara scrupule cu maxima nepasare si tupeu arogant, ipocrit, viclean, imbecil.

Nu putem sa ne dam seama de iubirea de sine, maica tuturor patimilor pacatoase, ci cu indulgenta o neglijam din interes.

Cadem prin AUR in justitie populara haiduceasca de tip nirvana-satana nationalista, extremista in egoism si elucubrare de smintzisori!

Nu sesizati pericolul?
Nu sesizati drogul puterii spre care merg sufletele noastre crestine conduse la pierzare prin egoism de acesti actori si politicieni geniali?

Vor juca cu naivitate pe post de tzapi ispasitori caprizand toate turmele de romani pe care le vor arunca in prapastia egoismului si dezbinarii!

O sa votez Dan Puric si AUR-Simion premier insa va fi vai de noi din pricina drogului nebuniei egoiste nationaliste etnice, rasiste, erectice care va urma!

E trist insa asta-i purul adevar.
Nici io nu ma pot opune acestui val sinucigash!

David_1859 19.02.2024 11:28:38

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675911)
Nu am văzut niciun anunț oficial din partea AUR-ului că va susține candidatura - lui Puric, unde s-a promis că trebuie să fie desemnat oficial ?

Nu așa se numește o candidatură pe promisiuni, la niciun partid sau organizație, e o minciună din start că i s-a promis dacă subiectul nici nu a fost dezbătut cu filialele.

Poate Puric s-a grăbit să anunțe candidatura ca să atragă atenția presei asupra AUR și să fie o strategie de imagine

Opinia mea este că Puric pur și simplu a fost „fraierit” de unii din interiorul AUR. De altfel Puric a și avut o reacție acidă ulterior, menționând că el nu se lasă măsurat, testat, că „un puric sare de colo colo”, ceea ce a fost, opinia mea, un avertisment clar, dat în stilul său de umor, către „AURiferi”. Este o greșeală enormă din partea lui Puric Dan, însă nu este exclus la o vreme să „întoarcă armele” împotriva escrocilor politici de AUR.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675911)
E clar însă că balanța e dezechilibrată și George Simion are activul cel mai mare de partid de partea lui, dar ceilalți care vor intra în cursă ar putea fi demnitari sau miniștri și oameni din administrație, deci nici ei nu ar pierde pe termen lung.

Pentru mine nu este o surpriză faptul că Simion încearcă din nou să „paraziteze”, să „căpușeze” imaginea unor oameni considerați personalități; se știe că Diaconu a mai fost folosit, deși eu nu l-am văzut în perioada 2019-2020, chiar dacă el pretindea subtil la tv că AUR ar fi intrat în parlament „pe barba lui”.

Deci acum înțelegem că ar fi vorba și despre niște „remunerări” pentru cei care ar accepta rolul nedeconspirat de „saci de box” sau „sparing partneri” ai lui Gică „Panaramă”. Oricum am observat că tot mai multă lume, deja se vehiculează și pe la tv, își dă seama de tacticile șarlatane folosite de Simion și de AUR, de permanenta „operă de căpușare” a unor valori, principii sau personalități prin care s-a „remarcat” șarlatanul politic Simion de-a lungul întregii sale „activități” „civico-politice”.

„George Simion își adună niște personalități pentru a îi folosi în campanie, pentru a își face el campanie ...”

Iorest 19.02.2024 11:34:59

Nu i-a obligat nimeni să candideze la alegerile Primare Interne pe model Primaries american.

Terheș și Piperea vor fi europarlamentari, dar le ajută în viitor un plus de imagine fiind atenția pe alegerile interne din AUR, Puric poate fi un ministru al culturii că tot se pricepe la teatru.
Mircea Diaconu a vrut el să-i ajute atunci în 2020, nu l-a obligat nimeni,și fiecare se laudă că AUR ar fi intrat pe barba lor ba Șoșoacă, ba nu știu care parlamentar care era un cvasianonim în 2020, pe Diaconu nu l-am auzit lăudându-se sau arogându-și merite.

Mâine poimâine și Nașul tv care a cerut boicot vot are un merit că e George Simion parlamentar.

Moroco 19.02.2024 13:12:52

Marele razboi psihologic bate la usi
 
Iata aici noua versiune Matrix USL 2.0 reloded.

Inseamna ca in Romania-utopia se va da un mare razboi politico economic si spiritual intre:

-uslamistii roscovani galbejiti condusi de Klauss Wader Iohannis cu generalii Ciocio-lacu si Ciuciu-ca luptand pentru impunerea matrixului paralel supus stapanilor imperiului si imparatului groazei,

-patriotii nationalisti egoizati elucubrant in smintzisorime ai lui Simion Gica Contra si Dan Puric, tzapii ispasitori, ce caprizeaza toata tzara cu suflete cu tot

-cavalerii jegdai ai fortei dreptei condusi de Sica Mandolina, Drula si cu Bula supravegheata spiritual de Ioda si Obi-Wan Kenobi care sateizeaza, erectizeaza si instraineaza tot ce prind

-titanicii lui Shosoaca trimitznad la plezneala sos disperat si justitiar vrand salvare, multa salvare... de Zelinsky ca cica se loveste tzara de rasPutin ca de un Eisberg-Stoltenberg si se scufunda mitropoliile in lgbtism ca Grecia,

-PERpelitzii lui Calinescu cu specific rrrromanesc gen iumor negru si verde cine n-ar pierde ca romanii au talente

-UDMRatatii lui Kelemen despre care n-ai ce spune decat de bine ca de morti

-si altii...

Vai frumoasa tzara mea cum te caca ”pasarea”, oare cate tzepe-ti vei mai lua?

David_1859 19.02.2024 14:13:40

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675914)
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

Nu am „o problemă cu persoanele publice”, așa-zisele „persoane” publice menționate au probleme mari de înțelegere a unor drepturi legitime ale oamenilor (inclusiv cel de manifestare a unei libertăți de conștiință), în special dacă sînt creștini ortodocși români, trăiesc cu tot felul de false percepții și prejudecăți cum că ar fi „necriticabili”, „inamovibili” și așa mai departe, se cred „zei” sau chiar „dumnezei” pe pămînt, deși față de alții sînt ca niște sclavi.

(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. Tov. STREZA (Liviu) cred că va avea probleme destul de mari la cartea de istorie, chiar dacă „dumnealui” poate crede că românii și memoria lor autentică ar avea soarta „pecetluită”, și, întîmplător sau nu, sînt primul și poate chiar singurul care am dezvăluit și argumentat anumite fapte, iar aceste merite vor trebui să îmi fie recunoscute într-o formă sau alta, mai devreme sau mai târziu, și părerea mea este că va avea și probleme foarte mari în raport cu Dumnezeu, și deja are, pentru că, poate mă înșel eu și Dumnezeu vede lucrurile altfel (oricum sigur le vede mai bine decât mine, din toate punctele de vedere), nu prea cred că un astfel de personaj sinistru, un astfel de „fariseu” cu multe și grele păcate capitale pe care le are „în desagă” (nu spun pe conștiință, pentru că în opinia mea acest personaj are probleme foarte mari cu conștiința morală) poate să fie acceptat în Împărăția lui Hristos. Felul în care acest personaj a falsificat și nenorocit credința prin diverse fapte și nefapte, iar despre unele am vorbit aici pe forum, în ciuda funcțiilor pe care pretinde el că le-ar avea, e mai mult decât strigător la Cer. Nu cred că un astfel de personaj absolut incalificabil poate să intre sau să fie primit în Împărăția lui Hristos.)

RappY 19.02.2024 14:48:03

Citat:

În prealabil postat de David_1859 (Post 675931)
(Oricum tov. STREZA (Liviu) a ieșit cam „șifonat” din intervențiile mele de manifestare a unui drept de exprimare liberă, inclusiv și în temeiul libertății de conștiință, deși „șifonat” e puțin spus, având în vedere și greutatea subiectelor despre care am vorbit, și greutatea argumentelor. (...)

Despre ce-i vorba aici? Ai un link? Sau vorbești doar de spamul tău pe forum fără de consecințe?

Iorest 19.02.2024 16:22:55

Citat:

În prealabil postat de David_1859 (Post 675931)
Nu cred că un astfel de personaj absolut incalificabil poate să intre sau să fie primit în Împărăția lui Hristos.)

Da boss tu stai la poarta raiului și împarți cheile de acces.

De asemenea tu scrii și istoria Mitropoliei Sibiului.

catalin2 21.02.2024 18:46:26

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675914)
Vezi că singura panaramă de pe forum ești tu, tu latri la lună despre unul care e persoană publică, e ca și cum te-ai certa cu ecranul ca un tulburat de duhuri rele, întâi te-ai luat de pr Necula, apoi de ÎPS Streza deci ai o problemă cu persoanele publice.

bot parazitează imaginea lui Simion primește donații să dea cu rahat în el și face bani și din monetizarea filmelor vomitante despre Simion, deci mii de euro pe spatele lui lună de lună din denigrare și demonizarea unui om, deși youtube interzice hărțuirea altor persoane care au canal de youtube.

Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari. E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate? Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.

RappY 21.02.2024 19:17:06

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676029)
Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari. E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate?

Există și posibilitatea că nu e așa preocupat de înveliș și face abstracție de astfel de lucruri concentrându-se pe ce e esențial. Faptul că Simion are o fire mai impulsivă nu e esențial, e doar personalitatea lui. Ba poate fi și argumentat că-i chiar un atuu atât timp cât nu exagerează, există loc pentru mai multe tipuri de personalități în lume, nu trebuie să fie toată lumea „cuminte”.

Asta e critica ta față de Simion/AUR? Că sunt prea agresivi pentru gusturile tale?

Citat:

Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.
E o diferență când critica vine de la ortodocși care vor binele Bisericii Ortodoxe și când vine de la heterodocși care ori sunt complet indiferenți față de bunăstarea Bisericii ori sunt inamicii ei.

Iorest 21.02.2024 21:57:47

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676029)
Faptul ca, asa cum observ, esti un sustinator al lui Simion si AUR, imi limpezeste unele nelamuriri legate de tine. De cateva ori m-am intrebat de ce ti se parea atmosfera agresiva de pe forum ca fiind fireasca si de ce apreciai userii agresivi, desi nu erai unul dintre ei si nu aveai astfel de manifestari.

Nu mai știu frate exact la ce te referi, faptul că atunci când era Alin B nu mă supăram pe el ?
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.

Jegurile astea aprobau austeritatea lui Boc și Băsescu când au plecat 2 milioane de români peste granițe și s-au distrus localități întregi, s-au închis spitale în timp ce ei furau miliarde.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676029)
E posibil sa nu faci diferenta intre demagogie si agresivitate si normalitate? Legat de pr. Necula si IPS. Sreza am si eu obiectii mai vechi, nelegate de Simion.

Eu nu cred că George Simion e un demagog, încă de pe băncile liceului s-a implicat am văzut filme mai vechi când el strângea cărți pt singurul liceu cu predare în română din Tiraspol, omul ăsta are o zbatere sinceră în lăuntrul lui legată de România a văzut țara în lung și în lat de zeci de ori, știe toate comunitățile istorice.

Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.

catalin2 22.02.2024 15:57:06

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676032)
Există și posibilitatea că nu e așa preocupat de înveliș și face abstracție de astfel de lucruri concentrându-se pe ce e esențial. Faptul că Simion are o fire mai impulsivă nu e esențial, e doar personalitatea lui. Ba poate fi și argumentat că-i chiar un atuu atât timp cât nu exagerează, există loc pentru mai multe tipuri de personalități în lume, nu trebuie să fie toată lumea „cuminte”.

Asta e critica ta față de Simion/AUR? Că sunt prea agresivi pentru gusturile tale?



E o diferență când critica vine de la ortodocși care vor binele Bisericii Ortodoxe și când vine de la heterodocși care ori sunt complet indiferenți față de bunăstarea Bisericii ori sunt inamicii ei.

Daca tu nu ai inteles pana acum care e problema cu Simion si AUR nu am de gand sa stau sa te lamuresc eu. Nu stiu nici cine e David, eu am intrat acum pe forum dupa aproape un an.

RappY 22.02.2024 16:09:34

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676065)
Daca tu nu ai inteles pana acum care e problema cu Simion si AUR nu am de gand sa stau sa te lamuresc eu.

Văd că nu prea ai obiceiul să lămurești. Păcat, în trecut am văzut că făceai posturi bune împotriva ecumenismului, catolicismului, ș.a.

Penticostalul Traditional 22.02.2024 16:17:29

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676065)
eu am intrat acum pe forum dupa aproape un an.

Bine ai revenit!

catalin2 22.02.2024 16:33:28

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676033)
Nu mai știu frate exact la ce te referi, faptul că atunci când era Alin B nu mă supăram pe el ?
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.

Jegurile astea aprobau austeritatea lui Boc și Băsescu când au plecat 2 milioane de români peste granițe și s-au distrus localități întregi, s-au închis spitale în timp ce ei furau miliarde.



Eu nu cred că George Simion e un demagog, încă de pe băncile liceului s-a implicat am văzut filme mai vechi când el strângea cărți pt singurul liceu cu predare în română din Tiraspol, omul ăsta are o zbatere sinceră în lăuntrul lui legată de România a văzut țara în lung și în lat de zeci de ori, știe toate comunitățile istorice.

Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.

Ma refer la faptul ca inainte era pe forum o atmosfera agresiva, tot timpul, intretinuta de mai multi useri. E cel mai agresiv mediu pe care l-am intalnit pana acum. Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.
Nu stiu cine e bot, pe Cartianu il stiu, dar tu reduci la doi oameni critica fata de Simion, cand il critica toata tara. Demagogii si partidele populiste au succes cand e o stare de nemultumire si par varianta cea mai buna, cand sunt, de fapt, varianta cea mai rea. Iar starea de nemultumire este si creata artificial, partial. Cei ce s-au dus si lucreaza in strainatate compara conditiile de acolo cu cele de la noi, dand vina pe conducere ca nu suntem la nivelul lor. Ceea ce e gresit, noi nu ne putem compara cu tarile din vest, ne putem compara doar cu fostele tari comuniste, in acest moment. De exemplu, acum 20 de ani Ungaria avea PIB-ul de 2 ori mai mare decat al nostru, acum noi il avem de aproape 2 ori mai mare decat al lor. Nicio conducere nu poate aduce o mare imbunatatire, o sa progresam cam in acelasi ritm. De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere. AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.

Penticostalul Traditional 22.02.2024 18:01:50

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.

Alin B era un tip chiar foarte OK.
M-am contrat cu el în repetate randuri dar era un adversar inteligent și onest.
Pacat ca nu mai intra pe forum.

Iorest 22.02.2024 22:17:40

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Ma refer la faptul ca inainte era pe forum o atmosfera agresiva, tot timpul, intretinuta de mai multi useri. E cel mai agresiv mediu pe care l-am intalnit pana acum. Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.

Eu nu prea am ce să fac, dar Alinache știa și când să pună stop mi se părea câteodată că avea anumite lucruri amuzante, asta îmi plăcea la el, tu aveai comentarii bune pe sport, pe dogmatică, chiar acum dacă stau să mă gândesc era o măgărie să critic succesul Simonei Halep, acum când nu mai contăm în mai niciun sport mi se pare că s-a lăsat o liniște.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Nu stiu cine e bot, pe Cartianu il stiu, dar tu reduci la doi oameni critica fata de Simion, cand il critica toata tara.

Nu îl critică toată țara, peste tot unde merge găsește și oameni care să vină spre el, să-l salute să se fotografieze, au câștigat pe diaspora în Italia și au scoruri bune pe Marea Britanie în 2020.
Eu zic că e văzut de unii ca o speranță a politicii românești.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Demagogii si partidele populiste au succes cand e o stare de nemultumire si par varianta cea mai buna, cand sunt, de fapt, varianta cea mai rea. Iar starea de nemultumire este si creata artificial, partial.

Domnule cei mai mari demagogi sunt PSD si PNL care zic că vor să facă bine statul, dar îl căpușează cu angajați inutili, cu cheltuieli exorbitante, m-am cam săturat de mizeriile astea.
Dacă nu avem sport, cultură, industrie e și din vina PSD PNL care au acceptat să ne vândă ca pe niște vite în târg, pe noi și resursele țării.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Cei ce s-au dus si lucreaza in strainatate compara conditiile de acolo cu cele de la noi, dand vina pe conducere ca nu suntem la nivelul lor. Ceea ce e gresit, noi nu ne putem compara cu tarile din vest, ne putem compara doar cu fostele tari comuniste, in acest moment.

Da frățioare Cehia e peste noi, Polonia e peste noi, Croația ne va depăși, Slovacia e peste noi, Slovenia cu istoricul dezmembrării Iugoslaviei e peste noi, nu văd pe cine depășim.

În Albania s-au construit prin munți drumuri de viteză, noi stăm după tunelele alea împuțite pt urși.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
De exemplu, acum 20 de ani Ungaria avea PIB-ul de 2 ori mai mare decat al nostru, acum noi il avem de aproape 2 ori mai mare decat al lor.

Ungaria nu are resurse, dar tot pune la punct ce are, ștranduri excelente, în Ro sunt puține ștranduri bune chiar în vestul țării, mă uitam la o știre din Arad ce mizerie de ștrand cu mătasea broștii era.
Și în Arad au fost doar jegurile de la PNL au împărățit, baronul local Falcă unul din preferații lui Băsescu, n-a fost nici PSD, nici AUR, nici PRM, nici PNTCD nu cred că a fost.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
Nicio conducere nu poate aduce o mare imbunatatire, o sa progresam cam in acelasi ritm. De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere.

AUR a făcut o caravană medicală cu bani puțini care a ajuns în localitățile unde a închis Boc dispensare și spitale.

Au dovedit că se poate cu resurse infime, au făcut în 2020 un autocar de la 0 aproape și au reușit să aducă vizibilitate cu el pt partid.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.

AUR e o stare de spirit, e un partid care a ieșit pe lupta împotriva dictaturii lui Ludovic Orban din Pandemie, nu e doar o singură temă sunt mai multe, e și un partid pro diaspora, e și pro Biserică, pro Referendumul pt Familie, pro Sfinții Închisoriilor și a recuperării memoriei românești.

E un partid care a fost votat de mulți tineri nu de nostalgici.

Demetrius 22.02.2024 22:23:29

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 676073)
Alin B era un tip chiar foarte OK.
M-am contrat cu el în repetate randuri dar era un adversar inteligent și onest.
Pacat ca nu mai intra pe forum.

Asta sugereaza ce fel de adversar esti tu si de aceea nu vrei sa raspunzi la intrebarea care te da de gol:

https://www.crestinortodox.ro/forum/...782#post675782

Iorest 22.02.2024 22:46:07

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676070)
De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere. AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.

Se scurg miliarde din România, un stat eficient face treabă că găsește mijloacele legislative și de coerciție și de recompensă pt merite.

Și în anii 90 se puteau face multe, retehnologiza tot ce e viabil pe piață, e imposibil ca toată industria să fie dintr-o dată proastă.

Penticostalul Traditional 22.02.2024 23:46:01

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 676080)
Asta sugereaza ce fel de adversar esti tu si de aceea nu vrei sa raspunzi la intrebarea care te da de gol:

https://www.crestinortodox.ro/forum/...782#post675782

Vezi ca ti-am raspuns simplu, clar si pe intelesul tau, ca la gaste:
https://www.crestinortodox.ro/forum/...3&postcount=82

Demetrius 23.02.2024 06:03:00

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 676084)
Vezi ca ti-am raspuns simplu, clar si pe intelesul tau, ca la gaste:
https://www.crestinortodox.ro/forum/...3&postcount=82

Mulțumesc.

catalin2 24.02.2024 12:33:29

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676079)
Eu nu prea am ce să fac, dar Alinache știa și când să pună stop mi se părea câteodată că avea anumite lucruri amuzante, asta îmi plăcea la el, tu aveai comentarii bune pe sport, pe dogmatică, chiar acum dacă stau să mă gândesc era o măgărie să critic succesul Simonei Halep, acum când nu mai contăm în mai niciun sport mi se pare că s-a lăsat o liniște.




Nu îl critică toată țara, peste tot unde merge găsește și oameni care să vină spre el, să-l salute să se fotografieze, au câștigat pe diaspora în Italia și au scoruri bune pe Marea Britanie în 2020.
Eu zic că e văzut de unii ca o speranță a politicii românești.



Domnule cei mai mari demagogi sunt PSD si PNL care zic că vor să facă bine statul, dar îl căpușează cu angajați inutili, cu cheltuieli exorbitante, m-am cam săturat de mizeriile astea.
Dacă nu avem sport, cultură, industrie e și din vina PSD PNL care au acceptat să ne vândă ca pe niște vite în târg, pe noi și resursele țării.


Da frățioare Cehia e peste noi, Polonia e peste noi, Croația ne va depăși, Slovacia e peste noi, Slovenia cu istoricul dezmembrării Iugoslaviei e peste noi, nu văd pe cine depășim.

În Albania s-au construit prin munți drumuri de viteză, noi stăm după tunelele alea împuțite pt urși.




Ungaria nu are resurse, dar tot pune la punct ce are, ștranduri excelente, în Ro sunt puține ștranduri bune chiar în vestul țării, mă uitam la o știre din Arad ce mizerie de ștrand cu mătasea broștii era.
Și în Arad au fost doar jegurile de la PNL au împărățit, baronul local Falcă unul din preferații lui Băsescu, n-a fost nici PSD, nici AUR, nici PRM, nici PNTCD nu cred că a fost.



AUR a făcut o caravană medicală cu bani puțini care a ajuns în localitățile unde a închis Boc dispensare și spitale.

Au dovedit că se poate cu resurse infime, au făcut în 2020 un autocar de la 0 aproape și au reușit să aducă vizibilitate cu el pt partid.




AUR e o stare de spirit, e un partid care a ieșit pe lupta împotriva dictaturii lui Ludovic Orban din Pandemie, nu e doar o singură temă sunt mai multe, e și un partid pro diaspora, e și pro Biserică, pro Referendumul pt Familie, pro Sfinții Închisoriilor și a recuperării memoriei românești.

E un partid care a fost votat de mulți tineri nu de nostalgici.

Eu il cunosc pe Alin dinainte sa intru pe acest forum, se intelegea bine cu cei ce nu-l contraziceau si aveau aceleasi conceptii ca si el. Il cunosc de pe un grup de discutii la care eu nu participam, primeam mesajele pe mail, grup care s-a destramat pentru ca userii au plecat nemultumiti de agresivitatea lui Alin. Daca il apreciezi pe Simion e normal ca iti plac astfel de persoane, ma intreb ce parere ai si despre Putin, ca am vazut un mesaj in care spuneai ca se dau degeaba bani Ucrainei.
E normal ca Simion are si simpatizanti, altfel de unde sa aiba un procent asa mare. Din cate am citit simpatizantii lui sunt, in general, persoane fara prea multa scoala si pensionari. Exact la fel ca simpatizantii lui Putin, demagogii au aceeasi simpatizanti pretutindeni.
Cehia a fost intotdeauna peste noi, facea parte din economia Europei Centrale, in perioada interbelica avea PIB-ul pe cap de locuitori cat al Austriei. La fel si Slovenia, era cea mai dezvoltata dintre republicile iugoslave. Noi am pornit de jos, am avut printre cele mai mari procente de crestere economica din lume in ultimii 20 de ani. Nu am sustinut niciodata PSD-ul si nu mi-a placut deloc de Basescu, dar nici de actualul presedinte. Asta nu inseamna ca trebuie sa cadem in extrema cealalta. Am avut o strategie in pandemie exact ca orice alta tara, in afara de achizitionarea fara masura a vaccinurilor.

Iorest 24.02.2024 12:37:05

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676113)
Eu il cunosc pe Alin dinainte sa intru pe acest forum, se intelegea bine cu cei ce nu-l contraziceau si aveau aceleasi conceptii ca si el. Il cunosc de pe un grup de discutii la care eu nu participam, primeam mesajele pe mail, grup care s-a destramat pentru ca userii au plecat nemultumiti de agresivitatea lui Alin.

Care era mai exact grupul, eu văd că mai toate s-au dezmembrat fiindcă au îmbătrânit userii atâtat tot, iar tinerii sunt interesați de tik tok șamd.

Același dezinteres se vede și la grupuri de tipul ASCOR, vin tot mai puțin tineri și ăia care vin sunt tot mai capricioși și sensibili.

Iorest 24.02.2024 12:46:02

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676113)
Daca il apreciezi pe Simion e normal ca iti plac astfel de persoane, ma intreb ce parere ai si despre Putin, ca am vazut un mesaj in care spuneai ca se dau degeaba bani Ucrainei.

Prietene eu îl urmăresc pe Simion chiar dinainte cu puțin de mai 2019 cu europarlamentarele, îl văd ca pe un om de jertfă, neobosit, uită-te numai câte destinații atinge azi e la Washington, mâine e în Polonia, poimâine e la București la ședință parlamentară șamd.

Dacă erai atent Simion a spus dinaintea războiului din Ucraina că Putin e un criminal, eu cred că aruncăm cu bani într-o gaură neagră în Ucraina, țara asta are toate șansele să se dezmembreze și iarăși nu suntem pregătiți pt românii din Bucovina.

Toată inflația pe care o vezi tu la prețul la pompă e generată de mașinăria de război Ucraineană pe care noi o alimentăm cu combustibil, e taxa de fraier pe care o plătim pt războiul altora.

Dacă te uiți la pierderile agricultorilor sunt de Miliarde, și compensații de 10%:

Ucraina ne-a călcat în picioare cu canalul Bâstroe, a dragat ilegal în Deltă, a susținut rușii logistic și cu combatanți la războiul din Tiraspol trupele rusești au trecut pe teritoriul lor, vezi că cu câteva excepții care sunt oameni de nota 10 și de toată isprava restul sunt persoane expansive care vor să se impună și să dicteze.

Eu știu câțiva ucraineni din viața reală.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676113)
E normal ca Simion are si simpatizanti, altfel de unde sa aiba un procent asa mare. Din cate am citit simpatizantii lui sunt, in general, persoane fara prea multa scoala si pensionari. Exact la fel ca simpatizantii lui Putin, demagogii au aceeasi simpatizanti pretutindeni.

E fals, asta minte Papahagi simpatizanții lui Simion sunt tineri, că el s-a promovat pe net când presa îl boicota, deci s-a propulsat prin mijloace moderne de comunicare.
PSD are electoratul cel mai îmbătrânit și apoi PNL.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676113)
Cehia a fost intotdeauna peste noi, facea parte din economia Europei Centrale, in perioada interbelica avea PIB-ul pe cap de locuitori cat al Austriei. La fel si Slovenia, era cea mai dezvoltata dintre republicile iugoslave. Noi am pornit de jos, am avut printre cele mai mari procente de crestere economica din lume in ultimii 20 de ani. Nu am sustinut niciodata PSD-ul si nu mi-a placut deloc de Basescu, dar nici de actualul presedinte. Asta nu inseamna ca trebuie sa cadem in extrema cealalta. Am avut o strategie in pandemie exact ca orice alta tara, in afara de achizitionarea fara masura a vaccinurilor.

Cehia e tot stat fost comunist, noi nu am recuperat nimic, nu mai avem industrie nici cât să construim autostrăzi, s-a distrus toată siderurgia și de asta stagnează construcția de autostrăzi, distrugerea industriei avantajează și Rusia că s-a afectat și lanțul logistic de transport rapid în teritoriu al trupelor.

Deci vezi că nu e nicio extremă, e o răscruce, vom continua drumul autodestructiv ca și cei 34 de ani sau ne luăm soarta în mâini, doar astea două opțiuni sunt.

Iorest 24.02.2024 18:34:43

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676113)
E normal ca Simion are si simpatizanti, altfel de unde sa aiba un procent asa mare. Din cate am citit simpatizantii lui sunt, in general, persoane fara prea multa scoala si pensionari. Exact la fel ca simpatizantii lui Putin, demagogii au aceeasi simpatizanti pretutindeni.

Imaginea AUR e demonizată de către presă care e plătită din banii mei și ai tăi ca să dea cu rahat în ventilator despre AUR și să-i slugărească pe cei din PNL și PSD.

Un sondaj care e parțial fals, dar vorbește despre poza votului din 6 Decembrie 2020

https://ziare.com/aur/votanti-aur-so...varsta-1724279

39 la sută dintre votanții AUR declară că sunt femei, 61% bărbați.
36% sunt în segmentul de vârstă 18 – 30 de ani ani,
30% în segmentul 31- 50 de ani,
20% au între 51 și 65 de ani și doar 14% au peste 65 de ani.
62% au liceu sau postliceală, 30% studii sub liceu și doar 8% declară că au studii superioare.
40% sunt angajați, 32% fără ocupație, 14% antreprenori, oameni de faceri sau patroni și doar 13% pensionari.

Deci după cum se vede MAJORITATEA sunt tineri, sunt bărbați pt că bărbații răspund la mesaje electorale în care e necesară acțiunea și apărarea țării.
Doar 13% sunt pensionari.

Majoritatea sunt angajați și o parte importantă sunt antreprenori, deci oameni de dreapta antreprenoriatul înseamnă dreapta.

Referitor la studii superioare, persoanele cu studii superioare sunt RARE în România, doar vreo 25% maxim au studii superioare din tot procentul de locuitori ai României.
Cu tot cu cei care au absolvit la mizeriile alea de fabrici de diplome și au o hârtie pentru care au dat bani.

Iorest 24.02.2024 21:27:14

George Simion invitat la Conferința Conservatorilor de la Washinghton DC dar si la summitul covid crisis de dr Robert Malone

https://www.facebook.com/george.simi...8961004458857/

catalin2 26.02.2024 13:27:28

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676114)
Care era mai exact grupul, eu văd că mai toate s-au dezmembrat fiindcă au îmbătrânit userii atâtat tot, iar tinerii sunt interesați de tik tok șamd.

Același dezinteres se vede și la grupuri de tipul ASCOR, vin tot mai puțin tineri și ăia care vin sunt tot mai capricioși și sensibili.

Aproape toate grupurile pe care le-am vazut s-au destramat din cauza certurilor intre useri sau cu administratorul. Grupul respectiv era al lui Bogdan Mateciuc, cred ca tinea de Odaia de sus. Eu primeam mesajele pe mail, nu stiu cum am ajuns sa le primesc, la un moment dat un user devenise foarte agresiv, ajunsese sa il balacareasca si pe un preot. O multime de useri au inceput sa scrie ca vor sa se dezaboneze din cauza agresivitatii de pe grup, pana au mai ramas doar cativa. La un moment dat mi-am dat seama ca singurul user cu care avusesm o disputa pana atunci pe acest forum era chiar acel user, AlinB, ca acolo avea alt nume. La inceput eram in relatii bune, chiar vorbeam prin mesaje. Pe un alt forum a inceput sa se formeze un grup de useri mai agresivi, care ii ataca pe altii. Eu m-am retras de pe acel grup, din cauza agresivitatii. Dupa un timp am vazut ca forumul aproape se destramase, dupa ce acel grup ii alungase pe aproape toti userii care nu erau cu ei, s-au suparat ca unul din ei fusese restrictionat pentru comportament, asa ca au facut greva si au impus ca nimeni sa nu mai intre pe grup o saptamana. Dupa aceea a ajuns aproape pustiu. Pe forumul catolic eu am intrat dupa ce mai multi useri plecasera, din cate am inteles, dupa discutiile legate de cazul IPS Corneanu. Pana la sfarsit eu am ramas aproape singurul ortodox care nu fusese exclus, iar userul MihaiG a ajutat la destramarea lui, la fel cum a facut si cu acest grup. E suficient ca unul sau mai multi useri agresivi sa fie lasati de admini pe froum si sa nu fie exclusi, ca grupul sa se destrame. Daca tie iti place o atmosfera agresiva si ti se pare normala, majoritatea oamenilor nu o agreaza. La fel cum iti place si agresivitatea si grobianismul lui Simion si a membrilor AUR.

Iorest 26.02.2024 19:04:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676150)
Aproape toate grupurile pe care le-am vazut s-au destramat din cauza certurilor intre useri sau cu administratorul. Grupul respectiv era al lui Bogdan Mateciuc, cred ca tinea de Odaia de sus. Eu primeam mesajele pe mail, nu stiu cum am ajuns sa le primesc, la un moment dat un user devenise foarte agresiv, ajunsese sa il balacareasca si pe un preot. O multime de useri au inceput sa scrie ca vor sa se dezaboneze din cauza agresivitatii de pe grup, pana au mai ramas doar cativa. La un moment dat mi-am dat seama ca singurul user cu care avusesm o disputa pana atunci pe acest forum era chiar acel user, AlinB, ca acolo avea alt nume. La inceput eram in relatii bune, chiar vorbeam prin mesaje. Pe un alt forum a inceput sa se formeze un grup de useri mai agresivi, care ii ataca pe altii. Eu m-am retras de pe acel grup, din cauza agresivitatii. Dupa un timp am vazut ca forumul aproape se destramase, dupa ce acel grup ii alungase pe aproape toti userii care nu erau cu ei, s-au suparat ca unul din ei fusese restrictionat pentru comportament, asa ca au facut greva si au impus ca nimeni sa nu mai intre pe grup o saptamana.

Cam în cât timp s-a întâmplat toată treaba, eu remarc cel târziu că după 2010 s-au dus spre 0 forumurile, blogosfera, au mai fost mici pâlpâieli în sus.

Știi ce e culmea că anii de scădere a forumurilor și de golire a mănăstirilor de aspiranți coincide cu anii de criză crâncenă gestionată la rupere de PD-L când au șters-o milioane peste graniță în mod masiv.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676150)
Daca tie iti place o atmosfera agresiva si ti se pare normala, majoritatea oamenilor nu o agreaza. La fel cum iti place si agresivitatea si grobianismul lui Simion si a membrilor AUR.

Ce are a face una cu alta ?

George Simion a donat mult din salariu, arată-mi alt membru parlamentar din legislatura pe 2020 care a donat cel puțin cât el sau mai mult ?

AUR e singurul partid care a chemat corul Tronos la Parlament să colinde în Pandemie.

E singurul partid care investește în caravanele acelea medicale care ajung în zone unde a închis Boc spitale, chiar și unii primari s-au investigat acolo cu rudele lor că le era prea scump cu deplasare și alte analize.

E singurul partid care a dat operații de cataractă subvenționate, deși ordonator de credite pe bugetul de miliarde al României sunt partidele din majoritatea toxică PNL-PSD-UDMR.

Dacă stai să vezi numai ce e rău, Partidele Mari au presa, au instituțiile, controlează și procesul electoral și se duce un război INEGAL, ASIMETRIC cu jigodiile astea hoațe, care iau și pielea de pe noi pe taxe nesimțite și nu fac nimic și tu și alții veniți cu comentarii legate de STIL, de abordări.

Destul s-au ținut discursuri de gargară prin Parlament, s-au făcut campanii de prostire a alegătorilor de tipul mizeriei de campanie a lui Fritz, bătălia politică se duce împotriva unor scursuri ale societății care jefuiesc țara fără scrupule nu împotriva unor nobili spirituali, cu japițele aplici alte tactici.

catalin2 29.02.2024 18:56:10

[HTML=Iorest;676154]Cam în cât timp s-a întâmplat toată treaba, eu remarc cel târziu că după 2010 s-au dus spre 0 forumurile, blogosfera, au mai fost mici pâlpâieli în sus.

Știi ce e culmea că anii de scădere a forumurilor și de golire a mănăstirilor de aspiranți coincide cu anii de criză crâncenă gestionată la rupere de PD-L când au șters-o milioane peste graniță în mod masiv.[/html]
Pe toate grupurile cu care am avut tangenta s-a intamplat acelasi lucru, nu stiu ce grupuri ai vazut tu. E posibil sa fie si grupuri care nu au mai avut useri, eu vorbesc doar de grupurile pe care le cunosc. Tu nu ai observat si ca pe acest grup s-a intamplat acelasi lucru, intr-o perioada ceva mai lunga. Primul grup pe care am intrat a fost din intamplare, am inceput sa primesc referinte si am vazut ca era acolo parintele Nistea din Paris. La un moment dat am discutat cu domnia sa ceva si mi-a spus ca aceste forumuri sunt un mediu agresiv, el recomanda sa nu se stea pe ele. Pe acel forum, ca in toate pe care le-am vazut, a intrat un user agresiv, care a adunat cativa useri in jurul lui. Culmea e ca acel forum se mai desfiintase odata inainte, din cate am inteles tot din cauza certurilor. Acel grup a inceput sa ii atace pe cei mai slabi sau pe cei noi intrati. Eu (si alti useri) i-am tras atentia adminului ca o sa se duca de rapa forumul, pentru ca acel grup alunga membrii care erau mai demult si ii facea sa plece pe cei noi care intrau. Exact asta s-a intamplat dupa ce am plecat eu. Pe acest forumuri daca userii de baza pleaca si cei noi sunt alungati e sigura destramarea grupului.

Toate partidele au actiuni populiste, ca sa atraga voturi. Unii candidati dadeau plase cu produse. Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.

Iorest 29.02.2024 22:09:07

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676244)
Acel grup a inceput sa ii atace pe cei mai slabi sau pe cei noi intrati. Eu (si alti useri) i-am tras atentia adminului ca o sa se duca de rapa forumul, pentru ca acel grup alunga membrii care erau mai demult si ii facea sa plece pe cei noi care intrau. Exact asta s-a intamplat dupa ce am plecat eu. Pe acest forumuri daca userii de baza pleaca si cei noi sunt alungati e sigura destramarea grupului.

Până la urmă pe mine nu m-a alungat nimeni, cine a vrut să rămână a rămas.
Avansul tehnologiei a distrus forumurile, au apărut alte platforme mai atractive.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676244)
Toate partidele au actiuni populiste, ca sa atraga voturi. Unii candidati dadeau plase cu produse.

Omule bun, doar Patriarhia Română a mai avut inițiativa cu campania Sănătate pentru Sate, chiar cred că sunt oameni deosebiți cei care au participat la Spitalul Mobil AUR și medicii și voluntarii - că nu reziști pe termen lung dacă nu ești dedicat oamenilor.

Aici nu e o plasă cu făină și o găleată cu PSD, sau alimente expirate cu steagul Uniunii Europene împărțite cu dispreț săracilor, aici se fac analize de sute de lei gratis și s-au făcut și operații de cataractă unor oameni care altfel nu ar fi ajuns și poate sunt abandonați și de rudele lor prin vreo văgăună de sat.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676244)
Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.

Șoșoacă a intrat printr-o negociere cu partidul Neamul Românesc pe listele AUR, pe vremea aceea nu dădea semnalele astea, era doar o avocată care punea punctul pe I, nu știa nimeni ce trăsături de comportament avea și că nu e om de echipă.

Dacă ar fi avut curaj mai mulți să candideze pe listele AUR am fi avut parlamentari și mai buni, listele AUR din 2024, vor fi mult mai bune ca în 2020, clar și categoric, am văzut la Europarlamentare foarte mulți tineri antreprenori și oameni care au făcut câte ceva.

George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.

Ți-am zis ce calități văd la el e tânăr, știe să organizeze, să coaguleze oameni în jurul lui, are disponibilitate la efort pe deplasări lungi, are un liceu bun absolvit și o Facultate bună.

Nu a împlinit 40 de ani și a ajuns liderul partidului momentului, a făcut și greșeli, dar multe greșeli le face din epuizare, și când e provocat, nu le face pentru că e un om pervers.

E un om familist și va avea și copii, nu ca împuțitul de Iliescu sau Iohannis care vor totul numai pentru ei și nu se mai satură.

Câte țări din Europa mai au un lider de partid care se duce spre 20% la 38 de ani ?

cozia 29.02.2024 22:51:54

Imi place caracterizarea lui Simion.
Ce stii despre sotia lui?

Trebuie analizata mai atent lipsa unui copil si motivul din spatele acestei decizii de a nu avea, daca asa au ales impreuna cu sotia.
Sper ca stii de ce intreb...

Iorest 29.02.2024 23:02:18

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676249)
Imi place caracterizarea lui Simion.
Ce stii despre sotia lui?

Trebuie analizata mai atent lipsa unui copil si motivul din spatele acestei decizii de a nu avea, daca asa au ales impreuna cu sotia.
Sper ca stii de ce intreb...

George Simion o să aibă un băiat, zicea că vrea să aibă 5 copii și pe al cincilea le-a promis ÎPS Theodosie că îl va boteza

https://www.capital.ro/george-ilinca...tel-copil.html

Soția lui George Simion e o femeie care își urmează bărbatul și e discretă asta spune totul despre ea, nu e vreo Elena Ceaușescu cu atitudini dictatoriale, e dispusă la jertfa nașterii nu ca femeile nesimțite care nu nasc ca să nu se îngrașe și să li se deformeze corpul.

cozia 01.03.2024 05:50:39

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676251)
George Simion o să aibă un băiat, zicea că vrea să aibă 5 copii și pe al cincilea le-a promis ÎPS Theodosie că îl va boteza

https://www.capital.ro/george-ilinca...tel-copil.html

Soția lui George Simion e o femeie care își urmează bărbatul și e discretă asta spune totul despre ea, nu e vreo Elena Ceaușescu cu atitudini dictatoriale, e dispusă la jertfa nașterii nu ca femeile nesimțite care nu nasc ca să nu se îngrașe și să li se deformeze corpul.

Frumoasa ceremonia cu baloane.
Bravo!
Doamne Ajuta!

Iorest 01.03.2024 07:15:41

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676244)
Tu nu ai observat agresivitatea lui Simion si a membrilor AUR? Cine a bagat-o in parlament pe Sosoaca? Asa au ajuns si nazistii la putere, partidele extremiste si agresive nu sunt niciodata o optiune, orice e mai bine decat ele.

Uite ce frumos vorbește George Simion despre Patriarhul Daniel și ÎPS Teodosie, când e întrebat la emisiunea Insider Politic de pe Prima tv:

https://youtu.be/-m5uodpogJg?t=2516

catalin2 01.03.2024 18:54:30

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676247)
Până la urmă pe mine nu m-a alungat nimeni, cine a vrut să rămână a rămas.
Avansul tehnologiei a distrus forumurile, au apărut alte platforme mai atractive.

In general e adevarat ce spui, cred ca lumea si-a pierdut interesul pentru forumuri. Eu ti-am dat exemple de pe forumurile pe care le-am cunoscut, cand inca aveau destui useri. In legatura cu tine, in primul rand, tu ai intrat pe forum in 2016, daca imi amintesc bine atunci deja plecasera multi useri. MihaiG, cel mai agresiv user, fusese exclus de doua sau trei ori de pe forum, revenind de fiecare data cu alt nickname. In al doilea rand, cine sa te alunge? Tu ai apreciezi pe userii agresivi si ai avut discutii cu useri pasnici, ca mine, care n-o sa te atace si jigneasca ca sa te faca sa te gandesti sa pleci de pe forum. In al treilea rand, pe tine nu te intereseaza ca e un mediu agresiv. Nu te adecteaza ca alti useri sunt jigniti sau atacati, atata timp cat nu ti se intampla tie.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676247)
George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.

Ți-am zis ce calități văd la el e tânăr, știe să organizeze, să coaguleze oameni în jurul lui, are disponibilitate la efort pe deplasări lungi, are un liceu bun absolvit și o Facultate bună.

Nu a împlinit 40 de ani și a ajuns liderul partidului momentului, a făcut și greșeli, dar multe greșeli le face din epuizare, și când e provocat, nu le face pentru că e un om pervers.

E un om familist și va avea și copii, nu ca împuțitul de Iliescu sau Iohannis care vor totul numai pentru ei și nu se mai satură.

Câte țări din Europa mai au un lider de partid care se duce spre 20% la 38 de ani ?

E surprinzator ce spui, tu ce parere crezi ca au unii rusi de Putin de are o mare sustinere? Stalin era extrem de popular in Rusia, desi omorase milioane de rusi. Iohannis e perceput ca foarte corect, desi si-a insusit pe nedrept niste case. Hitler avea o mare sustinere intre nemti. Toti acesti susatinatori alegeau sa vada doar partea buna si sa gaseasca scuze si ecplicatii pentru ce faceau rau. Nu trebuie sa il denigreze nimeni pe Simion, faptele lui il reprezinta. E un badaran lipsit de bun simt si buna crestere, nu foarte diferit de Sosoaca. Si legionarii erau cu credinta, iar cand au venit la putere au inceput teroarea. Pe Hitler l-au pus cancelar pentru ca au crezut ca e un partid prea extremist ca sa aiba o sustinere majoritara si il pot manevra. Imediar dupa ce a ajuns la putere i-a omorat sau inchis in lagare pe toti oponentii, intr-un an mai avea nicio opozitie.

Iorest 01.03.2024 22:26:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
In general e adevarat ce spui, cred ca lumea si-a pierdut interesul pentru forumuri.

Cred că și youtube-ul scade, partea de vloguri nu mai e ce a fost, doar muzica mai merge binișor și facebook-ul s-a dus în cap, aici a contribuit și cenzura globalistă dar și scandalurile cu furturi de date personale.

Să nu uităm că precursorul facebook e rețeaua Hi5 cine își mai aduce aminte de ea sau de Mirc chat ?
Deci toate vor ajunge vechi, chiar și instagramul sau tiktokul vor fi ruginituri peste niște ani.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
Eu ti-am dat exemple de pe forumurile pe care le-am cunoscut, cand inca aveau destui useri. In legatura cu tine, in primul rand, tu ai intrat pe forum in 2016, daca imi amintesc bine atunci deja plecasera multi useri. MihaiG, cel mai agresiv user, fusese exclus de doua sau trei ori de pe forum, revenind de fiecare data cu alt nickname.

Am venit în 2016 dar eu eram pe internet mult mai vechi, pur și simplu nu mi-a trecut prin fața ochilor acest forum așa a fost să fie atunci.
Eu am avut internet și PC în casă de când au apărut în Ro pentiumurile alea vechituri.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
In al doilea rand, cine sa te alunge? Tu ai apreciezi pe userii agresivi si ai avut discutii cu useri pasnici, ca mine, care n-o sa te atace si jigneasca ca sa te faca sa te gandesti sa pleci de pe forum. In al treilea rand, pe tine nu te intereseaza ca e un mediu agresiv. Nu te adecteaza ca alti useri sunt jigniti sau atacati, atata timp cat nu ti se intampla tie.

Și pe mine m-a mai contrat Alinache, dar îmi plăcea că avea haz în multe situații. Deși nu e bine să spui lucrurile bune pe care le face cineva, el după ce mai sărea calul, la o persoană știu sigur că și-a cerut scuze în privat, deci nu știi cum e omul în taină.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
E surprinzator ce spui, tu ce parere crezi ca au unii rusi de Putin de are o mare sustinere? Stalin era extrem de popular in Rusia, desi omorase milioane de rusi.

Păi stai puțin Ștefan cel Mare a omorât uneltitori, uzurpatori și complotiști pt că el când era tânăr a scăpat prin minune Dumnezeiască să nu fie asasinat, tatăl său a fost ucis, după criteriile tale de azi, l-ai considera și pe el un criminal pentru că a rezolvat niște scursuri ale societății și niște agenți de influență ai turcilor sau ai establishmentului catolico-polonez care doreau să uzurpe tronul și să jupoaie cu taxe și cu impuneri de renunțare la credință pentru omul de rând.

Pe Putin nu-l susține lumea de drag, ci pt că un experiment capitalist în Rusia ar însemna ce s-a întâmplat la noi, distrugerea industriei, jocuri piramidale de tip Caritas care să devalizeze economiile, inflație, distrugerea infrastructurii feroviare, aeroportuare, navale, război interetnic în Cecenia.

Distrugerea capacităților de apărare, distrugerea infrastructurii școlare, sportive, cultural artistice, înstrăinarea resurselor, exodul populației, distrugerea satului și a agriculturii și zootehniei.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
Iohannis e perceput ca foarte corect, desi si-a insusit pe nedrept niste case. Hitler avea o mare sustinere intre nemti. Toti acesti susatinatori alegeau sa vada doar partea buna si sa gaseasca scuze si ecplicatii pentru ce faceau rau.

Iohannis e un hulpav care nu se mai satură, a blocat postul de inspector în Sibiu ca să aibă un post călduț, negociază acte de trădare și posibilă intrare a României în război ca și carne de tun pt un post la NATO.
Ne-a zdrobit pe toți cu luxul său nesimțit și cu călătoriile sale smintite când omul de rând sărăcește din cauza inflației și a taxelor galopante.

Acum dorește să îngroape democrația cu alegeri comasate ca să câștige tot ei și să mai fure 10 ani din viața românilor, deși Curtea Constituțională a zis clar în trecut că se amestecă temele și se încalcă dreptul celor care vor să candideze și la europarlamentare și la locale.

Moștenirea lui Iohannis e PNL - deci această mizerie trebuie să meargă spre soarta PNTCD-ului, acum sunt slabi și trebuie să-i lovim și să ridicăm AUR peste ei, să nu mai poată PNL să paraziteze eșicherul de dreapta al societății, pe care nu-l merită pentru că majoritatea sunt niște bugetari nenorociți sau îmbogățiți din devalizarea statului, nicidecum antreprenori.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
Nu trebuie sa il denigreze nimeni pe Simion, faptele lui il reprezinta. E un badaran lipsit de bun simt si buna crestere, nu foarte diferit de Sosoaca.

George Simion e un om de mare jertfă și un băiat sufletist, s-a luptat cu hoții și cu tîlharii cu ei a fost mai dur, fiindcă nu are suficientă forță în Parlament să-i oprească.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 676273)
Si legionarii erau cu credinta, iar cand au venit la putere au inceput teroarea. Pe Hitler l-au pus cancelar pentru ca au crezut ca e un partid prea extremist ca sa aiba o sustinere majoritara si il pot manevra. Imediar dupa ce a ajuns la putere i-a omorat sau inchis in lagare pe toti oponentii, intr-un an mai avea nicio opozitie.

George Simion nu e violent fizic, nu are reflexe totalitare, vrea doar să facă țara bine, nu văd ce treabă are el cu legionarii când e acuzat că e prea apropiat de evrei.

Mai degrabă George Simion e cu tradițiile, cu partea istorică a României, cu lada de zestre, cu portul popular.

David_1859 04.03.2024 12:38:50

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 676247)
(...)
George Simion nu e agresiv fizic, dar e omul care a ajuns la o stare de lehamite față de hoții care ne-au condus.
(...)

„Lehamitea” lui Gică „Panaramă” este doar o chestie de actorie, de „parazitare”, așa cum a parazitat și încă parazitează și alte principii de tipul unionismului, naționalismului, conservatorismului și mai nou suveranismului, principii cu care el de fapt nu are nicio tangență reală, pentru el fiind doar niște mijloace de parvenire, de exploatare ilegitimă, prin care îi „escrochează” practic pe românii care au crezut și cred în acele principii. E un „țepar” de cea mai joasă speță, unul dintre cele mai abjecte personaje care a putut să apară pe scena „politică”. La el totul e o chestie de scenă, de imagine, o escrocherie „civico-politică” perpetuă, pentru ca el să „trăiască bine” și să creadă și el că „ar fi cineva”.

La fel, se zvîrcolea, se arunca pe jos și pe la Izvoru Mureșului, la universitatea de vară, unde îi mai și prostea inclusiv pe „basarabeni” cu falsul său unionism. Ulterior, după repetiția din 2019, în 2020 la fel a început să paraziteze tot mai multe subiecte, lucruri despre care scriseseră unii în presă, diverse nedreptăți, nemulțumiri etc., pentru ca ulterior să le arunce pe toate la gunoi, că el își atinsese scopul de parvenire ticăloșită, și mai nou să facă promisiuni care într-o țară normală l-ar fi scos instantaneu de pe scena politică și publică și care constituie clar, și a atras și AURul în principal în această primejdie, riscuri sau chiar amenințări la adresa securității naționale a românilor și României. Fapte prin care această „căpușă sinistră” de Simion dovedește foarte clar că el slujește altor interese decât celor ale românilor și României, ba chiar unor interese antiromânești, anticreștine, antiortodoxe și chiar extremiste antiromânești.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:44:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.