Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mari Duhovnici si predicile lor (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5036)
-   -   Ierodiacon Visarion Iugulescu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2007)

ionutz_rYk 06.07.2007 21:39:17

Un parinte cunoscut de mine prin Predicile sale la Duminicile de peste an si care se aseamana mult, dupa parerea mea, cu parintele Cleopa prin graiul bland si smerit. Era un site unde erau publicate aceste predici(in scris dar si audio) impreuna cu o galerie de icoane, dar cred ca a fost desfiintat deoarece nu mai pot sa-l accesez. Exista si reviste semnate de Ierodiaconul Visarion Iugulescu cu predicile sale.
Ii rog pe cei care il cunosc pe acest bun parinte sa vina cu completari sau sa imi impartaseasca opinia lor cu privire la acest subiect.:rolleyes:

sofiaiuga 06.07.2007 23:56:34

SI EU AM CITEVA CASETE CU PREDICI CUMPARATE DE LA MAN. casiel strimbu [episcopia vadului,feleacului si clujului],si unDVDcu o predica.Exista si un articol intr-un nr [nu mai stiu care ]in rev LUMEA CREDINTEI.

Mirean 09.07.2007 16:41:27

Nu este cel pe care "visarionistii" il numesc "taicutul"? Cel in a carui "lucrare" se considera?
Am ascultata cateva predici. Interesante. Pacat ca "ucenicii" le rastalmacesc, astfel ca "visarionistii" au devenit o "secta" ortodoxa.

sofiaiuga 10.07.2007 17:16:27

acest fapt a fost infirmat de revista LUMEA CREDINTEI intr-un nr. de anul trecut. Nu exista o secta ci o anumita atitudine ortodoxa pe care ar trebui sa o avem toti ortodocsii si nu numai unii.Dar noi cei CALDUTI ne permitem f.usor sa criticam pe altii care sint asa cum ar trebui sa fim toti ortodocsii.

Mirean 11.07.2007 10:33:59

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga
acest fapt a fost infirmat de revista LUMEA CREDINTEI intr-un nr. de anul trecut. Nu exista o secta ci o anumita atitudine ortodoxa pe care ar trebui sa o avem toti ortodocsii si nu numai unii.Dar noi cei CALDUTI ne permitem f.usor sa criticam pe altii care sint asa cum ar trebui sa fim toti ortodocsii.

sa iti dau bibliografie referitoare la tema. La faptul ca sunt "secta" (in ghilimele). Scumpa mea, am stat cativa ani cu ei si stiu ce le poate pielea asa ca nu ma contrazice. Sau poate vrei sa mergem la o intrunire de duminica seara sa imi explice "epitropul" ca daca nu stau in "lucrare" pic dintre cei alesi si ca "taicutul" este un trimis, un sfant, mai tare ca invatatura Bisercii?

Cristalin 11.07.2007 13:05:01

Subscriu la ce spune Mirean. Cunosc si eu aceasta "lucrare" si sunt vai de ei la ce idei si conceptii au despre ortodoxie si mantuire.

Negroponte 11.07.2007 23:54:26

:(Din pacate este adevarat.S-au indepartat mult de ortodoxie.

ionutz_rYk 17.07.2007 18:19:27

Am ramas :| ...cred ca vorbiti despre o alta persoana. Nu mi s-a parut nimic dubios in predicile sale.

Mirean 24.07.2007 12:20:06

Citat:

În prealabil postat de ionutz_rYk
Am ramas :| ...cred ca vorbiti despre o alta persoana. Nu mi s-a parut nimic dubios in predicile sale.

Nu e vorba de predicile sale. este vorba de atitudinea adeptilor din miscarea pe care a initiat-o - "visarionistii", miscare din BOR care este privita ca o "secta ortodoxa".

anonim 31.07.2007 19:28:33

Citat:

În prealabil postat de ionutz_rYk
Un parinte cunoscut de mine prin Predicile sale la Duminicile de peste an si care se aseamana mult, dupa parerea mea, cu parintele Cleopa prin graiul bland si smerit. Era un site unde erau publicate aceste predici(in scris dar si audio) impreuna cu o galerie de icoane, dar cred ca a fost desfiintat deoarece nu mai pot sa-l accesez. Exista si reviste semnate de Ierodiaconul Visarion Iugulescu cu predicile sale.
Ii rog pe cei care il cunosc pe acest bun parinte sa vina cu completari sau sa imi impartaseasca opinia lor cu privire la acest subiect.:rolleyes:

Daca cumva sunteti din Bucuresti,reviste si casete puteti gasi la bisericile:Sf Pantelimon, Sf Stelian (de langa sectia de Politie Udristei), Sf Treime-Ghencea (langa cinema Lira),Brosteni. De Sf Dumitru, exista cort pe dealul Patriarhiei, de SF Mina,la fel si de Sf Nectarie la Man Radu-Voda.

anonim 31.07.2007 19:58:01

As dori sa va spun ca eu sunt, asa cum se spune "visarionista", desi nu prefer aceasta denumire.Si eu nu cred ca m-am departat de ortodoxie.Persoanele care inteleg gresit ceea ce aud sunt acele persoane caldicele...care exagereaza unele lucruri.Eu merg la Biserica de mica, de dinainte de a-l cunoaste pe Parintele Visarion, asa ca aveam ceva cunostinte despre ortodoxie.Tot ce pot sa va spun e ca Parintele Visarion, in toate predicile sale, ne-a invatat sa ascultam de fetele bisericesti, sa le acordam respectul cuvenit si sa ii ajutam cu tot ce ne sta in putinta.
Faptul ca sunt in "lucrare" nu inseamna neaparat ca ma si mantuiesc sau ca sunt mai buna decat altii.Fiecaruia Dumnezeu i-a dat o cale spre mantuire,o scapare undeva...unii l-au avut si il au ca indrumator pe Par Cleopa, altii pe Par Arsenie Papacioc,si pe diferiti mari duhovnici ai tarii noastre si nu numai. Toti cautam izvoare duhovnicesti prin care sa inaintam pe calea cea sfanta si stramta a mantuirii.
Noi nu citim doar predicile sale, ci tot ce inseamna...ortodox, spre folosul sufletului.Chiar Parintele Visarion ne indeamna sa citim Vietile Sfintilor, si diverse carti cu diferita invataturi.Asa ca, avand in vedere ca sunt visarionista, am citit si PArintele Cleopa, si Par Arsenie Boca, Pr Arsenia Papacioc,"Lucrarea" de C.C. Ciomazga, "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide si multe, multe alte carti foarte folositoare.Am ascultat predici audio ale unor mari duhovnici ai tarii, conferinte.NU am zis acest lucru sa ma laud cumva, ci doar sa va arat ca nu citim doar predicile Parintelui Visarion.
Va rog sa ma iertati daca am fost un pic mai acida, nu asta a fost intentia mea.Nu am vrut decat sa expun anumite lucruri, caci si noi nu dorim decat mantuirea sufletelor noastre.Iar daca printre noi se afla si persoane care au inteles gresit anumite lucruri, asta este de plans. Un crestin adevarat, cu capul pe umeri, nu se va crede nimanui superior sau mantuit pentru ca...el este "visarionist", ci se va gandi ce raspuns va da la judecata lui Dumnezeu, pe ca el a avut de unde sa afle cum sa se comporte ca un adevarat crestin ortodox si poate ca din lenevie nu a facut-o.
Va rog sa nu judecati lucrarea duhovniceasca a Parintelui Visarion dupa comportamentul oamenilor.Dumnealui nu a vrut decat binele nostru sufletesc...dar daca asa e omul...cateodata intelege ce vrea el....se uita doar la coaja lucrurilor nu si in esenta:dontgetit:
Inca o data va rog sa ma iertati daca v-am deranjat prin cele scrise.

gbagape 01.08.2007 00:37:58

Și eu sunt așa zis "visarionist" dar nu văd nimic rău în a fi pentru că eu am avut f.multe de învățat din predicile scrise și audio și eu mai cred că orce padure are și uscăturile ei.Așa că nu trebuie să judecăm noi are cine să ne judece.

impact 01.08.2007 18:05:13

Citat:

În prealabil postat de gbagape
Și eu sunt așa zis "visarionist" dar nu văd nimic rău în a fi pentru că eu am avut f.multe de învățat din predicile scrise și audio și eu mai cred că orce padure are și uscăturile ei.Așa că nu trebuie să judecăm noi are cine să ne judece.

Trebuie sa marturisesc sie eu faptul ca imi plac extraordinar de mult predicile lui, insa nu imi place ce se aude si se scrie despre el, de altfel lucruri adevarate

mirelat 02.08.2007 08:04:26

ptr anonim si gbapape (ce mai nume v-ati ales!) : dar de ce trebuie sa fiti in acesta "lucrare", adica de ce vreti sa fiti "visarionisti", nu va ajunge ca sunteti crestini-ortodocsi?! daca vreti sa fiti ALTCEVA, inseamna ca intr-adevar aveti apucaturi sectare... :dozingoff:

gbagape 02.08.2007 11:09:19

nu vreau să fiu și nu sint un "visarionist" înrăit si nu am "apucaturi" sectare cum sint judecat ci doar citesc si ascult predicile care sint de un real folos ptr mine

gbagape 02.08.2007 11:15:06

si nu cred ca daca cineva asculta sau citeste predicile ierodiaconului visarion este un sectant (mirelat ...."inseamna ca intr-adevar aveti apucaturi sectare...") asta inseamna ca oricine asculta sau citeste predici indiferent ale cui sint inseamna ca e sectant,foarte rau,asta denota faptul ca aici pe pamant se judeca lumea

gbagape 02.08.2007 11:18:54

si nu cred ca m-am departat de ortodoxie ci din contra am iesit putin din iadul acesta lumesc ???.

anonim 02.08.2007 12:26:40

Citat:

În prealabil postat de mirelat
ptr anonim si gbapape (ce mai nume v-ati ales!) : dar de ce trebuie sa fiti in acesta "lucrare", adica de ce vreti sa fiti "visarionisti", nu va ajunge ca sunteti crestini-ortodocsi?! daca vreti sa fiti ALTCEVA, inseamna ca intr-adevar aveti apucaturi sectare... :dozingoff:

Imi pare rau pt nume...eram in pana de idei....:D. PAi daca puneti intrebare asa, atunci sa ne intrebam si altceva:de ce tinerilor legionari nu le-a fost de ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat fratiile de Cruce (si cat au suferit apoi intemnitele comuniste!!!)?? De ce unor studenti nu le-a ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat ASCOR. Deci, dupa cum dumneavoastra puneti problema, inseamna ca si ei au apucaturi sectare???:dontgetit: ...ceea ce ar fi o mare gogomanie
Nu au apucaturi sectare, ci pur si simplu niste persoane cu aceleasi dorinte, aceleasi nazuinte s-au unit in duh si adevar, caci "Unde-i unul, nu-i putere, unde-s doi puterea creste si dusmanul nu sporeste":D .Asa si noi...Cand te afli intr-un grup in care toti au cam acelasi fel de a gandi ca tine, cred in acelasi Dumnezeu si in aceeasi credinta, nu te simti bine?
Deci suntem crestini-ortodocsi si nu vrem sa fim altceva.De fapt, ce iti poti dori mai mult decat sa fii crestin, mai ales sa fii crestin cu fapta, nu doar cu numele.
Eu consider ca nu am nicio apucatura sectara.Cum am mai spus, de copil am mers la Biserica, cu mult inainte de a-i cunoaste pe ucenicii Parintelui Visarion si va dati seama ca am analizat lucrurile si, cum eu, una , nu am gasit nimic dubios, ci chiar mi-a placut, am ramas.
Eu una ma simt ca si cum as trai cum traiau ortodocsii greci in urma cu vreo 50 de ani, cu scoli duminicale(daca ati citit "Cartea fetelor", de Pr.Alexei Gracev veti stii mai bine la ce ma refer:D)

vsovi 02.08.2007 15:59:56

Citat:

În prealabil postat de anonim
As dori sa va spun ca eu sunt, asa cum se spune "visarionista", desi nu prefer aceasta denumire.Si eu nu cred ca m-am departat de ortodoxie.Persoanele care inteleg gresit ceea ce aud sunt acele persoane caldicele...care exagereaza unele lucruri.Eu merg la Biserica de mica, de dinainte de a-l cunoaste pe Parintele Visarion, asa ca aveam ceva cunostinte despre ortodoxie.Tot ce pot sa va spun e ca Parintele Visarion, in toate predicile sale, ne-a invatat sa ascultam de fetele bisericesti, sa le acordam respectul cuvenit si sa ii ajutam cu tot ce ne sta in putinta.
Faptul ca sunt in "lucrare" nu inseamna neaparat ca ma si mantuiesc sau ca sunt mai buna decat altii.Fiecaruia Dumnezeu i-a dat o cale spre mantuire,o scapare undeva...unii l-au avut si il au ca indrumator pe Par Cleopa, altii pe Par Arsenie Papacioc,si pe diferiti mari duhovnici ai tarii noastre si nu numai. Toti cautam izvoare duhovnicesti prin care sa inaintam pe calea cea sfanta si stramta a mantuirii.
Noi nu citim doar predicile sale, ci tot ce inseamna...ortodox, spre folosul sufletului.Chiar Parintele Visarion ne indeamna sa citim Vietile Sfintilor, si diverse carti cu diferita invataturi.Asa ca, avand in vedere ca sunt visarionista, am citit si PArintele Cleopa, si Par Arsenie Boca, Pr Arsenia Papacioc,"Lucrarea" de C.C. Ciomazga, "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide si multe, multe alte carti foarte folositoare.Am ascultat predici audio ale unor mari duhovnici ai tarii, conferinte.NU am zis acest lucru sa ma laud cumva, ci doar sa va arat ca nu citim doar predicile Parintelui Visarion.
Va rog sa ma iertati daca am fost un pic mai acida, nu asta a fost intentia mea.Nu am vrut decat sa expun anumite lucruri, caci si noi nu dorim decat mantuirea sufletelor noastre.Iar daca printre noi se afla si persoane care au inteles gresit anumite lucruri, asta este de plans. Un crestin adevarat, cu capul pe umeri, nu se va crede nimanui superior sau mantuit pentru ca...el este "visarionist", ci se va gandi ce raspuns va da la judecata lui Dumnezeu, pe ca el a avut de unde sa afle cum sa se comporte ca un adevarat crestin ortodox si poate ca din lenevie nu a facut-o.
Va rog sa nu judecati lucrarea duhovniceasca a Parintelui Visarion dupa comportamentul oamenilor.Dumnealui nu a vrut decat binele nostru sufletesc...dar daca asa e omul...cateodata intelege ce vrea el....se uita doar la coaja lucrurilor nu si in esenta:dontgetit:
Inca o data va rog sa ma iertati daca v-am deranjat prin cele scrise.

ei bine asta e problema voastra ca zicetzi totzi ca apartzinetzi de un parinte, de acest Visarion, ca un fel de staretz shi facetzi distinctzie intre voi shi restul ortodocshilor, asta inseamna secta, fiindca monahii chiar daca asculta de un staretz ei se shtiu apartzinand de Biserica Ortodoxa shi de Hristos shi nu spun ca ei sunt ai Parintelui Cleopa sau apartzinand de cate un mare duhovnic, fiindca totzi creshtin-ortodocsii suntem ai Domnului, chiar daca sa zicem ca acela, acest parinte Visarion se ingrijeshte mai mult de sufletele voastre.

Tocmai aceasta idee de apartenentza in interiorul ortodoxiei la o forma aparte, mai mult sau mai putzin ortodoxa, mai mult sau mai putzin induhovnicita creind o separatzie shi distinctivitate fatza de restul, te face deja sa te crezi ca esti altceva decat ceilaltzi ducandu-te cu gandul la o viitoare separatzie shi un viitor sectant, pe cont propriu... asha incep toate, printr-un "maicatolicism decat papa" sau in cazul nostru maiinduhovnicism decat preotul care cu totzii il reprezinta pe Hristos...

Sigur ca e bine sa citeshti din ce ai citit dumneata, (eu n-am reushit decat sa citesc cateva propozitzii din doi-trei mari duhovnici), shi mai ales sa ramai participanta la trupul bisericii de mica, nu poate fi decat foarte folositor... oricum eu nu ma amestec in discutzii despre Visarionism sau altceva fiindca nu ash vrea sa te intristez sau sa te conving de ceva, nici nu sunt deloc in tema, shi nu ma priveshte... deci daca tzi-am afectat mersul spre mantuire, iarta-ma te rog... ???, am spus doar ca trebuie avut grije sa nu se ia shi altzii dupa cultivarea "bisericutzelor" interioare in cadrul ortodoxiei... ca poate ca nu e bine, nu shtiu, doar imi dau si eu cu parerea... tinzand sa cred, inclinand sa afirm shi eu ca altzii care au cunoscut mai indeaproape problema shi care poate ca au avut dreptate, afirmand, nu brutal, ca Visarionismul tinde spre ceva ca un fel de secta interioara, ... adica o specie noua shi nociva ce se vrea un fel de monahism, dar defapt ar putea fi socotit ocultism... sper sa revenitzi shi sa ramanetzi in dreapta credintza, daca cumva suntetzi pe cale sa devenitzi ceva negativ...

iarta-ma deci daca am fost prea dur... problema imi scapa, nu o cunosc shi nu ma priveshte shi oricum voi shtitzi mai bine ce facetzi...

dar de ex: shi daca ai fi la o manastire shi acolo tu cu catziva in interiorul ei faci o "bisericutza" shi te rupi de biserica manastirii shi de staretzul ei, sustzinand shi chiar fiind mai induhovnicitzi sau mai ortodocsi practicantzi ca shi ceilaltzi monahi shi cititzi shi preocupatzi fatza de ceilaltzi tot o separatzie incepi sa faci cu anumite valeentze sectare pentru viitor....

Deci ce se va intampla pe viitor? Va apare ramura Visarionista a creshtin-ortodoxiei? Shi cumadica? acest Visarion este singurul preot de la Biserica voastra?

iarta-ma shi ma bucur pentru multiplele cunoshtiintze shi cartzi ale marilor duhovnici citite de tine... eu nu am citit mai nimic... si de aceea poate mai vi pe aici sa ne mai spus ce a mai scris unul si altul...:)

mirelat 03.08.2007 06:57:29

OK, am dat search pe google si asta este ceea ce am gasit eu despre "Visarionisti", ca sa intelegem cu totii despre cine si ce vorbim :

- constituie o ramura a Oastei Domnului. Se numesc asa dups liderul lor spiritual, ierodiaconul Visarion Iugulescu (treapta sa ierarhics e contestata de catre unii cercetatori, in special de prof. diac. dr. Petre David, care-l numeste simplu rasofor).

- liderul s-a nsscut în 1922, pe Valea Prahovei, numindu-se din botez Vasile. S-a perindat pe la man. Caldarusani si Cernica, dupa care a ajuns organizator al Oastei Domnului la Biserica Sf. Nicolae Sarbi. Dupa demolarea acesteia în 1983, se retrage la o casa parohiala a Bis. Sf. Nicolae Vladica (11 Iunie). Aici isi reorganizeaza gruparea, ajutat de sora Elena. A atras f. mulți tineri si tinere, adunati sub denumirea de „Lucrarea”; promoveaza casatoriile albe, nunta fara lautari (numai cu cantari ale Oastei Domnului), vestimentatie specifica (haine negre, basmale albe sau albastre, excluderea podoabelor de orice fel).

- dupa 1989, miscarea cunoaste o dezvoltare puternica: se publica revista Calauza ortodoxa, cu predici visarioniste si ilustratii – icoane pictate de Visarion, in stil naiv. S-au alcatuit filme, proiectii de diapozitive etc. Din cuprinsul acestor materiale:

- Visarion se pretinde, el insusi, purtatorul unor revelatii primite direct, in urma unor „aratari”, viziuni. In predici, reproduce astfel de mesaje, prezentand dialoguri intre Dumnezeu, Maica Domnului, ingeri, diavoli, sfinti, fara baza biblica si patristica. Abuzeaza de digresiuni, povesti si descrieri imaginare, care fac, insa, deliciul adeptilor. Nu in ultimul rand, creeaza o psihoza eminamente sectara prin descrierile ingrozitoare ale sfarsitului lumii, ale chinurilor iadului etc. Are, insa, si meritul de a indrepta adeptii pe calea moralitatii, prin combaterea aspra a pacatelor si viciilor.

- intr-o vreme, Calauza a aparut cu binecuvantarea P.S. Galaction (fie s-a obtinut in graba, fie nu s-a obtinut deloc, caci la ora actuala se publica fara nici o binecuvantare).

- la initiativa pr. paroh Ion Grigore, s-a desfiintat gruparea de la 11 Iunie. Visarion s-a retras, batran, la Comarnic, dar adeptii s-au regrupat la alte biserici: Sf. Pantelimon, Sf. Mina, Sf. Silvestru, Sf. Nicolae Selari, Toti Sfintii, Sf. Stelian, Matasari etc. De asemenea, au puternice nuclee in tara: Constanta, Iasi, Botosani, Craiova, Tulcea, Timisoara, Arad.

- au legaturi, pe filiatie, cu Oastea Domnului (cu cantari si manifestari similare), cu miscarea de la Vladimiresti și Turma Sf. Ilie.

# Această prezentare este preluată din cursul de Misiologie 1 scris de pr. lector David Pestroiu

mirelat 03.08.2007 07:08:28

Citat:

În prealabil postat de anonim
de ce tinerilor legionari nu le-a fost de ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat fratiile de Cruce (si cat au suferit apoi in temnitele comuniste!!!)?? De ce unor studenti nu le-a ajuns ca sunt crestini-ortodocsi si au infiintat ASCOR.

vezi, de-asta nu imi place mie lucrul amestecat, ca iese o varza.

cine vrea sa fie credincios sa tina de Biserica doar... "bisericutele" sunt pentru cei care se cred elite, in vreun fel sau altul.


16.08.2007 22:20:24

Ma poate ajuta cineva sa descarc de pe net predici ale pr Visarion?

jenica

vicm 24.08.2007 23:57:56

lucrurile sunt foarte simple: urmaresti sau nu sa te mantuiesti ! Eu nu pot zice decat ca datorita acestui Parinte l-am cunoscut pe Dumnezeu si mai ales reusesc sa ma tin pe Calea asta de vre-o 15 ani tot cu "Paine si apa" de la Parintele Visarion. Poate stiti pilda cu Parintele din pustie care a acceptat sa fie numit ca pacatos cu toate pacatele din lume mai putin cu pacatul erziei nu; asa spun si eu: da ma recunoasc pacatos caci fac multe rele dar eretic nu sunt si credeti-ma ca stiu ce zic; unul din primele si cele mai importante lucruri la care indeamana Parintele Visaron este ascultare de Sf Biserica, Sf Traditie si de clerul cel bine credincios.
cat despre cei ce se cred mai altfel fiind in "lucrare" sau si mai rau facand rau : sa-i ierte Dumnezeu fie ei si cu ranguri mari.
sa ma iertati pentru indrazneala dar am simtit nevoia sa scriu acestea

alphred 05.09.2007 16:35:26

Marile convertiri sunt frumoase si spre Slava Lui Dumnezeu. Observ din ce in ce mai multe pe net multi "visarionisti" se convertesc si se fac ortodocsi. Acum sa stam stramb si sa judecam drept, cum o fi posibil? deci nu jucam la 6/49 sa vedem ce o iesi, aici esti ori ortodox, ori nimic. Eu pe ala care mi-ar spune ca afara de nu stiu ce (nu fac referire la Biserica Ortodoxa) nu exista mantuire l-as scuipa fix intre ochi, asa crestineste. Cunosc destul de bine subiectul la care se face referire si multe vorbe pot fi interpretate. ala nu e tot care iti zice ca afara de "lucrare" nu exista mantuire, dar ala care iti spune ai grija ca plecand din "lucrare" nu o sa mai ai o inclinare asa de mare spre ortodoxie si cunosc cazuri de oameni care au plecat aruncand cu noroi in urma in tot ce au trait 1,2 sau 3, altii chiar mai mult. s-au "desprins" din "erezie" si s-au infratit cu dracu. Biserica a devenit pentru ei un lucru invechit, merge la discoteca, baruri, femei, tigari. Vedeti ca Visarion e de vina acum. O astfel de "mancare" nu e pentru toata lumea. Nici unu din voi nu a zis ca erati indemnati la o spovedanie curata si cat mai deasa, ca erati indemnati la citirea psalmilor, acatistelor, ca frecventati Biserica la cat mai multe slujbe nu aruncati cu noroi intr-un om pe care multi nu l-ati vazut decat in poze. Nu poti judeca un om dupa actiunile unor asa zisi discipoli. Cat despe Becali situatia e altfel, ortodoxia nu are nevoie de sponsorizari, ca banutii vaduvei nu erau sponsorizare, erau jertfa ei. Adica el nu pentru banii lui e alaturi de parintele Visarion. Are destule ctitorii ortodoxe care apartin BOR si nu sunt proprietatea lui, el e doar ctitor pe ici pe colo.

Si vsovi aici ai dreptate si eu sunt unu din cei care fac distinctie intre mine si altii, ca vad pacatele lor dar nu stiu pocainta lor si aici ma disting de ei ca la mine stiu si pacatele ca sunt multe si pocainta ca nu prea e.

jenica intra pe http://www.ierodiaconvisarion.ro si gasesti predicile acolo

Parintele David Dumnezeu sa-l ierte discuta despre o treaba inceputa in anii comunismului in care Biserica era prigonita si totul se facea in "catacombe".

NU stiu daca visarionistii se numesc pe ei visarionisti sau altii ii numesc asa ca sa-i marginalizeze, cautati si la duhovnici cunoscuti ca si ucenicii lor erau numiti dupa numele "liderului"(parca zici lider de sindicat cam comunist termenul asta dar nu eu il folosesc).


alphred 05.09.2007 16:55:43

cititi si voi ca eu deja ma cutremur. http://www.plasticsusa.com/ortho/spoved.html
un open-mind mai old sau cum sa-i spun. adica e taina dar parca e inventie luata de la catolici si daca omu simte ca e sfant nu are ce sa spovedeasca. aici gresim noi ca avem impresia ca inaintasii nostri erau asa si pe dincolo un pic cam inapoiati asa ca rastalmacim noi tot si o rezolvam.

seminaristul 05.09.2007 19:58:45

nu vreau sa supar pe nimeni dar cursurile lui Petre David sunt c-am expirate si prezinta mari lacune in unele privintze.

P.S nu tzin parte nimanui


05.09.2007 21:52:20

Citat:

În prealabil postat de alphred
cititi si voi ca eu deja ma cutremur. http://www.plasticsusa.com/ortho/spoved.html
un open-mind mai old sau cum sa-i spun. adica e taina dar parca e inventie luata de la catolici si daca omu simte ca e sfant nu are ce sa spovedeasca. aici gresim noi ca avem impresia ca inaintasii nostri erau asa si pe dincolo un pic cam inapoiati asa ca rastalmacim noi tot si o rezolvam.

:)Multumesc mult!

marilena12 06.09.2007 00:11:43

Citat:

În prealabil postat de seminaristul
nu vreau sa supar pe nimeni dar cursurile lui Petre David sunt c-am expirate si prezinta mari lacune in unele privintze.

P.S nu tzin parte nimanui

Nu am constatat nici lacune si nici chestiuni "expirate" in cursurile Parintelui David. Si am avut bucuria de a-l asculta la facultate deseori...

06.09.2007 07:44:38

Marilena, eu..mai greu cu inteligenta..deci te rog lamureste-ma..acest parinte visarion este mai marele visarionistilor? Secta???
De aici si numele lor? Am citit pe site dar tot nu m-am lamurit, i-am citit bibliografia si am ramas impresionata.

vsovi 06.09.2007 13:45:10

Domnule, poate nu-i asha de rau sa stii ca apartzii de un duhovnic mai important, cam cum ai zice, eu apartzin de turma parintelui Visarion, sau eu de turma parintelui Cleopa, sau eu de turma parintelui Papacioc.... ar fi frumos sa fie asha daca intr-adevar ar avea realitate asha ceva, in sensul ca s-ar shti clar, te-ai inscris acolo ca intr-o manastire, shi te-ai dat cu totul spre ascultare acelui parinte.... Nu e rau, dar shi atunci cand spui asha parca se intzelege cu nu mai faci parte din Biserica ortodoxa a lui Hristos ci biserica in care Visarion este stapanul, deci nu mai este Crestinism ci Visarionism, si nu mai este Hristos cel de care ascultam cu totzii ci Visarion, shi astfel incet incet faci distinctzie intre restul oamenilor din Biserica shi ii consideri pe unii sau pe altzii mai ceva doar in virtutea faptului ca ishi spun ca apartzin de acel parinte, Visarion in cazul nostru, deci nu in virtutea faptelor de sfintzenie sau de smerenie curata in inima frianta shi blanda, deci se inlocuieshte pocaintza in fatza lui Dumnezeu cu bucuria apartenentzei la cate un sfant de al lui shi noi in loc sa ne vedem de treaba ne magulim cu o falsa prietenie cu sfantul, si o apartenentza... Deci aici e buba ca trebuie sa consideram chiar daca ai spune ca apartzii de parintele acela sa consideri ca peste tot, in toata biserica fiecare apartzine de cineva, de cate o familie shi de cate un sfant, dar cum in Biserica se spune doar ca suntem cu totzii ai lui Hristos, shi pentru a nu se crea motive suplimentare de separatzie shi scandal sau invidii shi discutzii nedorite, e bine sa o lasam asha cum este, ca suntem cu totzii ai lui Hristos, dar nu este rau sa fim grupatzi shi pe parintzi Duhovnici, dar niciodata in sensul de a forma o separatzie shi o secta interioara, adica un familiarism inutil pe baza de apartenentza la respectivul, ca respectivii asculta doar de acela ca shi cum ceilaltzi nu ar fi ai lui Dumnezeu, ceilaltzi duhovnici mari sau preotzi obijnuitzi...

In concluzie nu cred personal ca este rau sa consideri pe anumitzi oameni ca shi lideri duhovnici ai tai si sa zici ca apartzii de acela deci esti Visarionist cu conditzia ca prin asta sa nu se manifeste defapt slava de sine, a ta, promovata involuntar sau voluntar de catre acel mare duhovnic, shi nici tendintza de "bisericutze" interioare ortodoxiei ce cultiva ravna-invidioasa intre astfel de grupari shi mai ales sa nu-shi ia de la sine putere, dupa mintea lor sa modifice shi sa schimbe slujirea cum a fost lasata de la Apostoli shi cele 7 Sinoade Ecumenice si Biserica shi Parintzi transformand credintza creshtin-ortodoxa intr-una de grup privilegiat de tip fals shi minunat prooroc mincinos adica de tip sectara... adica avand totdeauna la Baza Cuvantul lui Hristos, mai mult decat al Parintelui Cleopa Ilie sau al lui Visarion, sau al Parintelui Papacioc, asha cum mereu au marturisit acestia ca ei sunt doar praf shi cenushe shi doar Domnul Hristos este cu adevarat Cel Sfant.......

ancah 06.09.2007 19:28:51

Citat:

În prealabil postat de alphred
cititi si voi ca eu deja ma cutremur. http://www.plasticsusa.com/ortho/spoved.html
un open-mind mai old sau cum sa-i spun. adica e taina dar parca e inventie luata de la catolici si daca omu simte ca e sfant nu are ce sa spovedeasca. aici gresim noi ca avem impresia ca inaintasii nostri erau asa si pe dincolo un pic cam inapoiati asa ca rastalmacim noi tot si o rezolvam.

Am ramas cu o nedumerire: oare asa se face spovedania: Da, am pacatuit cu mandria, cu lenevia si cu mania, si ma caiesc" , insirand pacatele, dar nearatand nici o remuscare?
Cam cat de mare trebuie sa fie mandria, ca persoana sa se simta mutumita de asemenea spovedanie? Si cam in ce masura isi da seama preotul de pacatele savarsite de aceasta persoana? Daca persoana a avut "taria" de a face atatea pacate, de ce sa nu aiba taria de a le si recunoaste?
De fapt ce s-a vrut cu acel articol?


geo.nektarios 23.08.2008 01:22:02

Frati crestini!

Am citit acest forum deoarece ma interesa sa vad ce se spune pe internet de Pr.Visarion, si cu durere aflu ca sunt multi care se cred a fi "cineva" prin aceea ca aduc multe critici pline de toata jena unui om, care nu a adorit decat sa ii duca pe oameni in bratele lui Dzeu... Si ma doare sa vad ca aici s-au "semnat" din aceia care l-au cunoscut pe Taica Parinte si au stat o "vreme" langa dansul iar acum "luminati fiind" isi arata "lumina" duhovnicesca pe internet...
Eu nu il cunosc pe Taica Parinte de asa timp ca unii dintre fratiile voastre, ci numai de 17 ani!!! De aceea imi permit cu smerenie sa aduc si eu niste critici, dar nu lui Taica Parinte, ci acelora "luminati" ce se temeau de "ratacire"! Doamne pazaste-i! Unii dintre fratiile Voastre sunt mari cunoscatori de "Teologie", ceea ce ma bucura!!
Mai toti dintre fratiile voastre sunteti cotrariati de faptul ca Taica Parinte predica cu cuvinte "babaesti" si nu din cele "filosofice", asa cum unii dintre Sfintii Parinti vorbesc (Sf.Grigorie de Nazianz, Maxim Marturisitorul, Fer.Augustin, Sf.Vasile cel Mare, Nicolae Cabasila sau Grigorie Palama, s.m.a.). E de la sine inteles ca in societatea in care traim azi, lumea nu mai este preocupata cu studiul duhovnicesc, cu rugaciunea, cu mediatatia, asa cum crestii din primele veacuri "staruiau in invatura apostolilor" (Fapte 2,42). Crestinii de azi sunt preocupati de averi si de strainatate, sa adune bani si sa isi cladeasca vile si sa creasca in ochii lumii, caci slava desarta ii stapaneste pe toti; nefiind sinceri argumenteaza ca le este necesar, iar Hs este lasat deoparte, caci prin diferite "motive bine intemeiate" (de ei) se scuza ca nu mai au timp de Dumnezeu! Ii incurca, si nu pot merge macar 2h ore duminica la Sf.Liturghie... Intr-o societate ca aceasta in care lumea slujeste "idolilor" nu facuti de "maini omenesti" ci celor ai "poftelor" un Cabasila sau Palama nu mai poate predica nici macar in fata studentilor de la Teologie, care sunt total rupti de "realitatea duhovnicesca" fiind prinsi in "mrejele acestei lumi"! Ori Taica Parinte a predicat simplu ca sa poata fi inteles, prin aceea ca a aratat acestei lumi drumul pe care trebuie sa mearga, le-a deschis ochii sufletesti multora... caci le-a aratat ce este pacatul si cum se manifesta el! Ceea ce azi "marii predicatori" ai altarelor noastre nu mai arata lumii pacatul, ba chiar se invoiesc cu el si ii duc si pe oameni in orbire! Si ei se chinuie sa le explice "pericopa evanghelica" fata de care sunt total indiferenti... multi nici nu mai predica, nu mai au rabdare si pun la strana sa se citeasca de la altii sau sa se cante... Unde ne este ortodoxia din noi? unde ne este trairea credintei? unde ne este dorul de Dumnezeu? unde ne este iubirea fata de aproapele? unde ne este dorul de mantuire?
Taica Parinte s-a luptat din toate puterile sa arate lumii intregi ceea ce este rau in ea, sa le arate drumul lui Hs, "calea ce ne duce la cer"!!! Si de ce sunt toti imporiva sa? Oare impotriva lui Hs nu erau toti iudeii? cine il iubea pe Xc? niste pescari simpli! Cine il Iubeste azi pe Taica Parinte? niste tarani simpli si fara de scoli, care se straduiesc dupa a lor putere sa duca flacara credintei pe fiecare varf de munte, sa arate lumii ca inca mai este nadejde de mantuire. Azi lumea este deznadajduita de preoti, care nu-si mai fac datoria suflteasca de parinti spirituali. Si cad si ei impreuna cu enoriasii in grele si cumplite pacate!
De ce totusi este urat Taica Parinte? pt ca Dansul nu a iertat pacatul si l-a tratat cu cea mai aspra manie, fie ca a trebuit sa plateasca cu inchisoare fie ca a avut de castigat sufletele spre mantuire! "cine are urechi de auzit sa auda" ne spune Xc, si asta a facut Taica Parinte, a spus lumii intregi starea in care se afla si cine a "auzit", si-a "lepadat firea pacatoasa" si a imbacat "haina pocaintei"!
De aici ura unor fete bisericesti patimase, carora fiindu-le aratate patimile, care din mandrie nu au suportat aceasta injosire in fata oamenilor, si l-au condamnat in fel si chip! Dracu si-a trimis ucenici "fatarnici" sa "spioneze" 2-3 ani ce fac ucenicii lui Visarion si au inceput sa urle ca sunt eretici si ca fac si dreg... Sa fim seriosi cu noi si sa vedem adevarata valoare a lucrurilor, caci in fata oamenilor ne ascundem bine, dar in fata lui XC nu mai avem ce ascunde, caci la Judecata de Apoi "cele ascunse ale inimii se vor vadi" intregii lumi! Cine va putea suporta ocara si rusinea fata de intreaga lume de la facerea ei? Degeaba ne ascundem acum dar sunt convins ca multi din aceia ce aduc acuze parintelui, nu au liniste in ei, in suflete, au o constiinta care ii mustra, desi ei se ascund de ea, nu vor sa vada adevarul!!! Dar vai, la ziua aceea in care nu se va mai putea face nimic!!!
Astazi cei "induhovniciti" stau "pe tusa" ca niste plopi pe marginea drumului si se uita "de sus" la cei "marunti duhovniceste"! Daca acesti oameni plini de "harul" criticii si judecatii o fac pe "cuviosii", cine sa mai vorbeasca? Smerenia tace! Se afla mai jos decat toate, caci nu mai are unde cadea, dar cei mandri, cand ii trnteste Dzeu, se praf si pulbere, caci "celor mandri le sta impotriva!".
Tare smerit a mai fost Taica Parinte, caci la atatea calomnii si injurii, a stat cu ochii spre Hristos rugandu-se pt ei! Care mai face azi asa? Daca scapi o vorba vreunui preot sau unui "crestin", i te-ai facut cel mai mare dusman si nu mai vrea sa te mai vada, si incepe a spune tuturor numai neadevaruri! Asa sunt azi "ucenicii lui XC", caci asa ne-a fost data porunca Legii Noi: "sa va urati unii pe altii"! Fereasca Bunu Dzeu!
Parintele ne-a invatat pe toti iubirea lui Hristos, mai intai prin exemplul sau, apoi prin cuvant! A cuvantat simplu sa poata fi inteles si sa nu carteasca lumea ca nu intelege nimic! Nu a fortat pe nimeni sa faca ceva, ci a lasat la buna-alegere si intelegere a fiecaruia! Multi il acuza pe Taica Parinte ca a probagat "calugaria alba"! Fereasca Dumnezeu! Asa ceva nu exista! Nici nu s-a auzit la vreun Painte Bisericesc! Taica parinte a spus ca si Sf.Pavel ca e buna casatoria, dar si fecioria! Dar a tinut in sufletul sau pentru feciorie! Nu interzis nimanui sa se casatoreasca!
Taica PArinte ne-a invatat buna-cuviinta in societate si respectul si eleganta duhovniceasca si iubirea pt fiecare faptura a lui Dzeu, ne-a invatat delicatetea spirituala! Dar nu tot omul este la fel ca celalalt, are lispuri sau are mai multe daruri... De aceea fiecare a inteles cuvantul lui Taica Parinte dupa simpla sa putere si intelegere! De aici multe capete intelepte ce au adus binecuvantari; sau alte capete ce au adus erori in societate, caci unii le-au luat de strict "canonice" si nu mai vad decat "ca calu"! Dzeu sa ii miluiasca si sa ii mantuiasca dupa inima sa, caci El "cauta la fata omului, ci la inima lui"! Niciun Duhovnic al zilelor noastre nu se poate lauda ca toti ucenicii lui sunt "cei mai din cei mai"!!! adica sunt miere si lapte!!! nu exista! Sunt oameni diferiti peste tot, nu toti au puterea de a percepe unele lucruri!! Nu vedeti azi babele evlavioase pline de "ravna lui Ilie" (Doamne miluieste) cum tulbura si slujbele, chiar si Sf.liturghie? Stau in fata Altarului si dau indicatii chiar si preotilor! Fereasca Dzeu!!! Aceste "oi" ale "carui pastor" sunt? sunt de sine statatoare, stiu, sau sunt cu mii de iconite dupa ele, si ustroiu si miru la piept! Pai, ori cu dracu magiei, ori cu cele sfinte? Daca le intrebi la cine se spovedesc, ori nu au habar, ori iti trantesc una de cazi pe spate: "ma spovedesc la Pr.Ioanichie Balan!" atunci iti vine sa le lovesti de ceva!
Nu toti oamanii au darul de a percepe cele ale dogmelor Bisericii, de cele mai multe ori si asa este, ne dau exemplu de traire duhovniceasca, oamenii simpli de la tara! Mie mama imi da niste lectii de simplitate cu toata cultura teologica acumulata! Dar dansa nu stie, ci ea traieste tot ce spune si spune fff.frumos, si ce indemnuri pline de nadejde si credinta imi da!!! Slava lui Dzeu si sa o tina tot asa!!! De la oamnenii simpli inveti adevarata teologie, nu la scoala! Oamenii simpli se roaga cu credinta si staruinta, asta ii creste si ii umple de Har!!
Asa este si Taica Parinte: simplu ca lumina!!! stralucetse in inimile celor ce il asculta!!! si pe drept cuvant, a avut o viata plina de suferinta, dar nimeni nu a putut sa ii ia inima de la Dzeu!!!
De aceea azi, cei "mai mari" ii acuza pe smeritii crestini ai lui Hs ca fiind "pietisti"!!! Stie cineva ce se ascunde in inima fiecarui om? a ajuns unul ditre cei de pe forum la masura vederii-duhovnicesti? nu cred! Din moment ce nu este intelegere si bunavointa la niciunul aici, nu pot sa cred ca este vreunul duhovnicesc!!!
Un om duhovnicesc isi vede de ale sale. Este interesat de propria persoana si de sufletul sau si cum va sta el inaintea Judecatorului!!! Un om duhovnicesc nu-si vede decat de pacatele proprii!!! el nu vede nici cea mai mica greseala a aproapelui sau!! pe toti ii vede ca fiind sfinti iar ele este cel mai pacatos!!! El tine de un duhovnic sau de un indrumator care sa il duca la Hs! Asa cum noi tinem de Taica Parine, caci dansul nu spovedeste, ci indruma! Nefiind preot si hirotesit duhovnic nu a putut spovedi! Si nu e nimic gresit in te incadra intr-o grupare care te face sa te cunosti pe tine in raport cu ceilalti, asa cum sunt calugarii in viata de obste intr-o Manastire!!! Asa ne-a invatat Taica Parinte: "toti sa fim una" in Hristos!!!
Yannaras vorbeste intr-adevar f.frumos de pietism, dar care din oamenii de rand cunosc sau au auzit de acest mare teolog grec? si cine poate oare sa il inteleaga daca nu un student teolog? si nici ala, ca daca intelege, isi arata cu mandrie ca este cineva si ca a citit si e toba de carte, dar nimic din cele ale trairii duhovnicesti sau exemplu nu are!!!
De ce a vrut Taica Parinte sa se cante la strana toti la fel? Pt ca asa era in Biserica Primara! Toti intr-un glas premareau pe Dzeu!!! nu isi arta fiecare talentele, ca erau smeriti si dadeau intaietate fiecare unuia celuilalt!! Asta s-a chinuit astazi Sinodul nostru sa aduca in Bisericile noastre cantarea omofona! Taica Parinte prin bunatatea sa a stiut sa ii invete pe uncenicii sai aceasta simpliatate si sa ii faca sa cante toti intr-un glas!!! In Brasov sunt cateva Biserici care rasuna intr-un glas cu tot cu oamenii de rand!!! Au invatat si oamenii nebisericosi sa cante cu cei de la strana si pleaca acasa fericiti ca au fost co-liturghisitori cu preotii! au simtit ca sunt la Cina Domnului!
De aceea nu se canta azi chinonice psaltice de a lui Cucuzel sau Berechet sau Nectarie sau Lampadarie! Cine dintre oamenii de azi intelegaceste cantari calofonice? sa mai aiba si cratima, ca i-ai terminat! Spun ca iti bati joc de lauda lui Dumnezeu nu alta. De aceea se canta azi "pricesnele" care sunt cantari simple, din suflet, care te tin in legatura cu Dzeu!!! Nu poti canta un chinonic de 20 minute la o parohie, ca sunt multe vocale lungite, si se pierde sensul cantarii! Vocalizele se fac si acasa, sau in timpul liber! Iar daca vrei sa canti psalmi la Biserica, iar nu poti ca lumea nu stie notatia psaltica si intra-devar, sunt foarte greu de cantat pentru oamenii de rand! de aceea e bine sa ii lasi in simplitatea lor si sa il laude pe Dzeu! Acasa f.bine ca asculta pricesne, pt ca ii tin in legatura cu Dzeu, si nu le fuge minte la aiureli! Decat sa asculte manele sau melodiile curvesti de la radio!!! Au aparut casete si CD cu pricesne ce sunt cantate cu instrumente! De ce numai gura sa fie spre lauda lui Dzeu? "laudati-L pe El in chimvale bine rasunatoare, in timpane si hore" etc (cititi cu atentie psalmii 148, 149 si 150) si sa vedeti ca instrumentele nu sunt numa pt a canta la chefuri si nunti si botezuri, se poate lauda Dzeu prin orice, numa credinta sa ai!!! numa drecu prin intrumente la manele tre "laudat"? Doamne fereste!!!
Ucenicii pr.Visarion nu se izoleaza de Biserica, sunt in cadrul ei, asculta de Porunci, de Ierarhi!!! Ca parintele ne-a invatat sa fim uniti si sa aratam lumii cum tre sa fie toti, asta nu inseamna ca suntem rupti de Biserica!!!
Taica Parinte are ca uncenici mii de oameni, preoti si Ierarhi, maici si calugari, stareti si starete! A fost fff.bun prieten cu pr.Arsenie Boca, cu care tinea legatura!!!
Asadar, frati crestini, sa fim cu luare-aminte la noi insine, si sa nu mai aducem sminteala si altor oameni, ca e "vai de acela prin care vine sminteala"!!!
PENTRU ORICE CUVANT DESERT VOM DA SEAMA!!!
Si sa nu ajungem batjocura dracilor, inloc sa ne facem vase bineplacute lui Dzeu si Maicii Domnului!!!
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu!!! Amin!!

GEORGE - Brasov

geo.nektarios 23.08.2008 01:51:28

Daca visarionistii (nu toti) nu pot fi lumini, nu trebuie judecati si criticati si acuzati de secatrism, ca toti suntem la fel, dar trebuie sa ne cautam mai intai pe noi insine in inimi si ne curatam acolo, apoi sa vedem de mai putem sa judecam pe cineva, dar nu ai cum, caci atunci cand esti curatit, te umpli de mila lui XC fata de cel bolnav sufleteste si incepi sa te rogi pt acel suflet si sa cauti sa il indrepti si sa il ajuti sa se ridice!!! Asta vrea XC de la noi!!! "prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, de veti avea dragoste intre voi" ne spune XC in Evanghelia dupa Ioan!!! Daca ne porunceste Xc sa ne iubim aproapele ca PE NOI INSINE, si nu facem asa nici dupa porunca macar, n u mai zic de virtute, inseamna ca nici pe noi nu ne iubim, ca sa putem ajunge la iubirea de aproapele!!!
PS: va recomand cartea "PATIMI SI VIRTUTI" a Cuv.Paisie Agioritul, este vol.V!!! daca cititi aceasta carte, veti intelege ce inseamna sa iei aminte de tine insuti si ce inseamna dragostea de aproapele!!!
BUCURII TUTUROR!!!

geo.nektarios 23.08.2008 01:56:54

Un om duhovnicesc, mai ales slujitor al altarului, nu critica pe nimeni! Isi vede de cum va sta el inaintea Judecatorului a toata lumea, Domnul nostru Iisus Hristos! isi vede de pacatele sale, cum sa ii placa Domnului, nu oamenilor, adica scriind dupa placul lor, adica sa le gadile auzul, si sa se puna ei judecatori in locul lui XC!
Parintele David Pestroiu nu a cunoscut personal pe Ierod.Visarion si ce a scris in “Sectologia” sa, a scris numai aberatii!!! Dansul a scris din auzite si nu din cunostinta sa, macar de ar fi avut un informator sincer! Dar cum veninul urii si invidiei este cel mai raspandit, si Pr.David a fost contaminat, ajuns chiar in “metastaza”, caci ptr dansul orice ucenic al unui parinte, este eretic! Daca dansului nu i-a placut un stil al unui parinte, l-a trecut in cartea sa ca si sectant! Deci daca un parinte a condamnat atatea pacate, ca si pr.Visarion, cum oare el sa suporte treaba asta, el fiind un patimas? nu suporta dracul din el asemenea lucruri si l-a facut pe pr.David sa-l treaca ca si sectar! cu a cui aprobare a facut cartea? a stiut fiecare secta trecuta de pr.Dvid?cu cui a aprobare a trecut in cartea sa pe “sectarii ortodocsi”? Au fost declarati de catre Sf.Sinod ca si eretici? Au fost combatuti? ce canoane s-au dat impotriva lor?
De ce voi, cititorilor, credeti toate prostiile legate de Pr.Visarion Iugulescu? de ce nu va mentineti in credinta ortodoxa? de ce va clintiti ca trestia in vant? de ce nu cercetati ca si Sf.Toma sa va incredintati pe deplin de ceea ce se spune despre pr.Visarion ca este gresit?
Pr.Visarion nu s-a perindat pe la Manastiri ca asa ii venea dansului! Daca nu cunoaste cineva situatia cuiva, bine este aceluia sa TACA! daca nu, sa se intereseze sa afle adevaratul motiv ptr care a facut acel lucru, dar cel mai bine este sa stai la locul tau, ca si crestin ORTODOX sa iti vezi barna din ochiul tau, nu paiul din ochiul aproapelui!
Pr.Visarion NU este intemeietor al “Oastei Domnului”! Daca nu stie nimeni cine sunt intemeietorii Oastei Domnului sa faca bine sa se intereseze sa afle ca este Pr.Iosif Trifa de la Sibiu, cu aprobarea IPS.Nicolae Balan!
Pr.Viasarion Iugulescu a fost dat afara din Manastire odata cu decretul din 1959, cand majoritatea calugarilor tineri au fost exclusi din cinul monahal. Pr.Visarion nu s-a deznadajduit ci a plecat sa afle un loc unde sa Il poata sluji pe Dzeu. Cu bunavointa preotului de la Biserica Sf.Nicolae, pr.Visarion este gazduit intr-o camera din curtea acelei biserici. Parintele nu a avut nicio pretentie de la paroh, decat l-a rugat sa il lase sa predice Cuvantul Domnului!!! De aceea s-au strans numerosi oameni pe langa dansul, ca si langa pr.Cleopa si altii. Cuvantul sau a avut mare efect in randul tinerilor, care veneau in fiecare duminica la acea biserica sa il asculte! Daca pr.Visarion nu ar fi fost “rob al Domnului” si daca nu ar fi fost “lacas al Duhului Sfant”, nu ar fi cazut “samanta Cuvantului Dlui XC” in “pamant roditor”!!! Asa s-au strans in jurul Dansului numerosi oameni, care il ascultau! Dansul NU SPOVEDEA!!! ci le spunea oamenilor pacatul “in fata”! Nu ascundea nimic din ceea ce este impotriva mantuirii fiecarui om! De unde predica? Niciodata de la sine! Dansul citea din frageda varsta pe Sf.Parinti si mai ales Sf.Scriptura! De acolo predica!
Pr.Visarion nu a dat nicio denumire ucenicilor sai! Ceea ce se aude sunt numai scorneli dela satana in mintile bolnave ale unor oameni slabi in credinta! Nu a interzis niciodata casatoria! Acela ce a atribuit asta pr.Visarion, este bolnav sufleteste! Trebuia sa caute sa se vindece! “Calugaria alba” nu a existat in gura parintelui!!! Dansul a spus ca si Sf,Pavel: “bine este fecioarei sa se casatoreasca, bine este sa ramana necasatorita fecioara”! Aveti grija crestinilor ca pt orice cuvant desert vom da seama! Nu dam seama de faptele aproapelui ci de ale noastre!
Pr.Visarion nu a obligat pe nimeni sa poarte o anumita vestimentatie, decat a cerut ucenicilor sai sa se poarte cuviincios, sa nu faca sminteala, atat prin vestimentatie cat si prin comportament, sa caute sa se faca placuti Domnului!!!
Nu a scos nici o revista “Calauza Ortodoxa”, ci “Paine si apa pt suflet” in care a vorbit oamenilor simplu, sa poata intelege, ca nu toata lumea poate citi si intelege pe Sf.Grigorie Teologul sau pe Sf.Vasile cel Mare, sau Sf.Maxim Marturisitorul! A vorbit pentru toata lumea din toata credinta sa si cu toata dorinta de a se mantui fiecare om!!! Cine nu-l poate intelege pe Pr.Visarion, inseamna ca are ceva “putregai si rugina” in suflet, si tre sa caute sa se curete!!!
Nu are nicio legatura cu Vladimirestii sau turma sf.Ilie! De aici se vede ca sunteti informati gresit!
Sunteti informati ca dansul s-a retras la Comarnic… dar voi sunteti informati ca FIECARE RASPUNDE DE PROPRIA VIATA???
De ce sa nu se asculte cantari religioase? mai bine sunt cele curvesti nu? acestea te duc la mantuire si la o legatura cu XC, cantecele rock, sau manelele, sau curvariile din muzica dance, pop, latino s.m.a.? De o mie de ori ascult “pricesnele” care ma duc intr-o legaura cu Dzeu decat curvariile de azi!!! sau mai bine ascult muzica bizantina ca sunt o multime de CD scoase!!! sau cel mai bine nu ascult nimic si zic “Doamne Iisuse…” sau citesc o predica sau un cuvant din Proloage si meditez asupra lui, ca si sfintii din pustie, care nu cautau altceva decat linistea si coborarea lui XC in mintea si inima lor!!! Daca se vrea se poate trai dupa poruncile lui Dzeu, dar numai sa fie vointa!!! si facand voia Dlui Xc esti in ascultare de El, si fiind in ascultare de El, esti LIBER!!
De aceea va indemn sa va vedeti de pacatele voastre si cum veti sta inaintea Judecatorului XC, decat sa mai faceti critici si comentarii fara temei si in necunostinta de cauza!!! ca in loc sa ajutati Biserica, o daramati prin aceste critici publice, mai ales pe internet, unde toata lumea cauta sa afle cat mai multe! Voi credeti ca faceti un bine dar habar nu aveti cat rau faceti, asta datorita faptului ca nu sunteti cu XC! ca nu ascultati cuvintele Sale, adica nu doar sa ascultati si sa aprobati, adica sa auziti, ci sa fiti implinitori ai cuvintelor Domnului Xc! Daca ar fi implinitori ai cuvintelor Dlui Xc, ar fi si mai multi duhovnici mari si sfinti ai Dlui care sa aduca Sfintenie in randul mirenilor!!! Dar fiecare cauta sa placa oamenilor nu lui Dzeu!!! oamenilor le place “slava desarta” din aceasta cauza avem atata puroi in Biserica!!! nimeni nu cauta sa se vindece pe sine ca sa poata ajuta si pe aproapele sau!!! nimeni nu se mai roaga pt aproapele sau… Bine a spus Sf.Episcop Ioan din mtii Sihlei parinelui Cleopa fiind la oi: “Sfarsitul lumii va veni cand nu va mai fi carare de la vecin la vecin!” adica DRAGOSTEA care ne leaga intre noi, care ne leaga de IUBIREA SUPREMA, Care este Insusi DUMNEZEU! care ne face “ucenicii” Domnului XC: “intru aceasta vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, de veti avea dragoste intre VOI!” aceasta este porunca IUBIRII, legea Testamentului celui Nou: “porunca noua va dau voua: SA VA IUBITI UNUL PE ALTUL, PRECUM EU V-AM IUBIT PE VOI” adica “atat de mult v-am iubit incat M-am smerit si am coborat din Cer la voi, facandu-Ma om ca voi, am rabdat atatea chinuri si am murit pentru voi, Mi-am dat viata pt voi ca sa fiti impreuna cu Mine mostenitori ai Imaparatiei Cerurilor!!!” dar ce, ne intereseaza pe noi asemenea lucrurui? noi judecam, taiem si spargem tot ce intalnim cale, mai rau decat turcii, hanibalii si popoarele barbare!!! astia suntem noi ORTODOCSII Tai, Doamne!!!
George - Brasov

Florentina75 24.08.2008 21:53:16

Citat:

În prealabil postat de Cristalin
Subscriu la ce spune Mirean. Cunosc si eu aceasta "lucrare" si sunt vai de ei la ce idei si conceptii au despre ortodoxie si mantuire.

Mai sa fie, tu ce idei si conceptii ai despre ortodoxie ????!!!!
Iti spun eu... sa desfranezi la greu, sa bei, sa fumezi , sa asculti manele si inainte de toate sa NU GANDESTI SI SA NU TRAIESTI CRESTINESTE. Cat despre cel care a fost in lucrare si a spus ca epitropul i-a zis ca nu se mantuieste... am intrebare cati preoti cunosti matale care te invata gresit.... pe cati i-ai ascultat si i-ai aprobat si sunt fete biosericesti... Daca este adevarat ce a zis epitropul de ce nu i-ai spus in fata ca greseste....
Iti spun eu de ce ... este mai usor sa BARFESTI PE LA SPATE CA UN LAS SI SA PONEGRESTI DIN INVIDIE MUNCA,STRADUINTA SI RUGACIUNEA PARINTELUI VISARION.
Eu sunt aici de multi ani si am spus mereu ce am de zis ... dar stii ceva si tu ai o multime de greseli si tu ai gresit de 10000000000000000de ori si nimeni nu ti-a ponegrit parintele duhovnicesc, nimeni nu a spus despre mama ta ca este needucata ptr ca fisu sau fisa nu este in stare sa faca niste lucruri de bun simt.
Cred ca ar trebui sa-ti revizui atitudinea si sa te gandesti ca primii pasi spre ortodoxie i-ai facut datorita pr. Visarion.
Dansul ti-a dat elanul, ti-a construit temelia casai duhovnicesti... cine esti tu si cum iti permiti sa spui asa ceva cand arhimandriti cunoscuti si aprobati chiar de cei ca voi L-au sustinul si Il sustin incontinuare pe pr. Visarion.
Invata sa nu musti mana care te-a crescut caci viata iti va trage niste palme adevarate si nu ai sa stii de unde vin.
Asa cum se spune in vremurile noastre RECUNOSTINTA nu mai exista.
Mai bine taci... si nu mai scrie nimica nici tu si nici cei de teapa ta .
Pe toti care ii cunosc si l-au ponegrit pe pr. Visarion in final am vazut ca si pe alti preoti i-au ponegrit. Cu siguranta nu ai busola credintei in sufletul tau...
Taci ...macar in ceasul al 17 -lea.

geo.nektarios 24.08.2008 23:27:11

Frati crestini, NU VA MAI LUATI DUPA CARTEA DE SECTOLOGIE A PR.DAVID PESTROIU!!! Dansul a trecut in acea carte toate prostiile doar din auzite! Asta va spun si din ce am vazut ca a scris de Taica Parinte Visarion si ucenicii sai! A scris numai aberatii!!! Nimic adevarat!!! nici macar data de nastere Pr.Visarion!!! Dupa capul sau, orice i se parea ciudat, trecea ca si secta in cartea sa!!! Dar va si ma intreb: CU A CUI APROBARE A TRECUT DANSUL IN CARTEA DE SECTOLOGIE ATATEA "SECTE" DIN CADRUL BOR? CARE DIN "SECTELE ORTODOXE ROMANESTI" AU FOST COMBATUTE INTR-UN SINOD BOR??? O data ce te trezesti de unu singur si faci ce vrei, are grija Dzeu sa te smereasca, ca doar "celor mandri le sta IMPOTRIVA"!!!
A fi "ortodox" azi este sa fii in afara Bisericii-Mama!!! Daca vrei sa lucrezi in folosul BOR, gata "astia sunt sectari"!!! Bine, atunci, sa ii lasam pe sectari sa lucreze ei "ogorul BOR" sa samene neghina lor peste tot, ca si asa zic: "voi ortodocsii va bateti cu pumnu in piept cu ortodoxia voastra, si ce faceti? nu va doare de sufletele bolnave, le lasati sa se piarda! Lasa ca avem noi grija!" Va spun asta din experienta avuta cu ei! Si nu au dreptate? Ce fac preotii si ierarhii nostri? mai nimic! Cata raceala si dezinteres din partea lor fata de credinciosi!!! nu mai au rabdare nici macar la spovedit, slujbele le fac in graba, taie din ele, nici macar calugarii nu mai au rabdare la slujbe, sa cante si sa citeasca mai repede, sau sa taie din slujba ca "suntem obositi" sau "nu au oamenii rabdare"! SA FIM SERIOSI!!! De ce cauta oamenii slijbele din Manastiri? si stau chiar toata noaptea la privegheri!
Acte de cariatate sufleteasca cine face? sunt satui oamenii de mancare trupeasca!!! Au nevoie de Catehizare, aun nevoie de parintele lor in Parohie sa ii ajute sufleteste, sa ii simta Dragostea de PARINTE SUFLETESC!!! Se intereseaza secatrii si merg pe la case, iar preotii nostri bolnavi de acedie, putrezesc in chefuri si mancaruri din cele mai alese, si nu se mai satura de TV si masini si telefoane, plecari in strainatate si cheltuiesc banii aiurea, iar in parohiile lor sunt care nu au nici macar de o paine!!! Si cum sa nu plece enoriasii la secte daca parintii lor sufletesti sunt indiferenti? cine sa ii ajute?
SA TACEM FRATI CRESTINI CA ASA E MAI BINE! SA FIM INDIFERENTI IN CONTINUARE, CA NE TEMEM SA NU FIM PONEGRITI "POCAITI" SAU "SECTARI"!!! Daca ne temem de asta ca sa nu cadem din ochii lumii, sa imi fie cu iertare: NU SUNTEM ORTODOCSI CI LASI!!! MINCINOSI!! NE ASCUNDEM DE OAMENI DAR DE DZEU NU AVEM CUM!!! A spus clar Dl XC: "cine Ma va marturisi pe Mine inaintea oamenilor, il voi marturisi si Eu in ziua aceea inaintea Tatalui Mau! Si cine se va rusina de Mine inaintea oamenilor, Ma voi rusina si Eu de el in ziua aceea inainte Tatalui Meu!" (nu mai stiu exact versetele dar sunt cuprinse in cuvantarea eshatologica din Matei cap 25)
SA LUAM AMINTE FRATILOR, CA JUDECATA NU VA FI USOARA!!! IAR DE PEDEAPSA PACATOSILOR STIM TOTI, MAI ALES LEGAT DE "JUDECATA APROAPELUI", CA AVEM PORUNCA "SA NU JUDECAM APROAPELE!!! Mai ales sa ne trezim vorbind, sa ne bagam in seama, sa vbim despre ce nu stim; si si daca stim, mai bine este sa TACEM si sa nu cautam a face noi dreptate ci sa il lasam pe Dl Xc, Judecatorul lumii intregi de la zidirea ei!!! Asa sa ne ajute Dzeu sa ne vedem de pacatele noastre si sa ne pocaim pt ele ca va fi vai! de noi, care stim atatea!!! MULT NI S-A DAT, MULT NI SE VA CERE!!!

geo.nektarios 24.08.2008 23:50:42

Cand e vorba de apostazie sau de hula, poti sa ii si bati pe aceia, ca te va binecuvanta XC si MUCENIC te vei numi daca vei fi pedepsit sau oarat pt ca ai aparat pe Dzeu si nu ai lasta sa se vb urat de Dansul!!! Dar daca nu stii nimic sigur din ce auzi, ori sa te interesezi pana la "radacina" sa vezi de nu e apostazie, iar de nu este, sa te rogi pt aceia!!! De critici suntem buni si stim sa ne dam cu parerea, dar RUGACIUNE CINE FACE PT IERARHII NOSTRI? cine se roaga pt preotul paroh sa il ajute Dzeu si sa il inatreasca in dreapta credinta si sa dea puetere de povatuire si sa il lumineze? NIMENI!!! NIMENI!!! Si avem pretentie de la Sinodali ca nu-si fac "treaba"! Treaba lor e si a noastra, caci ei sunt dintre noi si consacrati prin "punerea mainilor" sfintelor altare si sf.Taine a Euharistiei!!! Daca avem pretentia sa avem preoti "de milioane" si harismatici, SA II NASTEM, NU SA II AVORTAM, SA II CRESTEM IN DUH AUTENTIC ORTODOX, INVATATI CU RUGACIUNEA SI IUBIREA DE DZ SI DE APROAPELE!!! Dar atat tp cat si despre Sf.Scriptura vorbim ca "este pt cei din veacul acela, acum este altfel lumea", ne inselam amrnic, ne aratam limpede NECREDINTA, caci Insusi XC a spus ca "cuvantul Meu nu trece, ramane in veac"!!! Cuvantul Dlui Xc a fost, este si va fi!!! Ramane asa cum El a spus, noi nu avem ce schimba, cel care a intarit Cuvantul Dlui Xc, a fost Sf.Pavel!!! Nu putem trece sau "scimba" ce este scris in Sf.Scriptura!!!
MAICA DOMNULUI SA NE BINECUVINTEZE SI SA NE INTAREASCA CREDINTA!!!

Florentina75 25.08.2008 12:32:48

Sa va spun ceva domnilor, domnilor care aveti de comnetat ceva legat de pr. Visarion.
Cine a fost la dansul,cu sinceritate si cu dorinta de asi schimba viata in bine, cu dorinta de a-L iubi pe Dumnezeu , a inteles predicile parintelui, l-a iubit si nu l-a ponegrit niciodata.
Cine este superficial, si nu-si da interesul pentru ceea ce face, cine este caldicel si are doar cultura religioasa si nu traire acele are de comnentat ceva.
Spune-mi cand esti intr-o familie ...ai numai lucruri bune... viata este numai roz... vine eu si te intreb , ce faci...? iti speli rufele in pubilc... daca te supara familia??? De ce nu stai de vorba cu membrii familiei si apoi daca mai este cazul speli ceva DAR NU IN PUBLIC.
Multi dintre voi va ascundeti pacatele , le faceti cu manusi dar....va veni o vreme cand vom vedea fiecare in adevar cum am facut.
Sfatul meu este sa aveti grija ce scrieti ... ca smintiti oamenii care au sincera dorinta de a veni la Dumnezeu.
Faceti liniste domnilor ca suntem satui de cei care-s lasi.

Florentina75 25.08.2008 12:39:48

Am uitat sa va intreb ceva... cine a fost parintele David???????!!!!... nimeni nu stie nimic de dansul....de ce nu-l cunoaste omul de rand asa cum il cunosc pe parintele Visarion...? De ce nu se asculta in manastiri predicile pr. David ???????!!!!
In manastirile tarii noastre zilnic se aud predicile parintelui Visaion... sute de fete calugaresti isi doresc sa fie ca dansul...cine isi doreste sa fie ca pr. David?
Unde sunt miile de ucenici ai pr. David.... caci noi suntem mii... mii care recunoastem ca pr. Visarion ne este carmuitor...
Unde sunt cei care pot spune ca la inmormantare pr. David au fost cateva mii de oameni, noi putem spune ca am fost mii... nu din obligatie ci din DRAGOSTE.
Mana care te-a crescut... nu o musca.... nu ponegri ceva ce tu nu ai sa poti face ... cerceteaza bine adevarul, roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze si Bunul Dumnezeu iti va lumina mintea ca sa vezi adevarul asa cum este el.

geo.nektarios 26.08.2008 00:18:24

pentru Florentina75: imi place cum scrii!!! Ai citit ce am scris eu? As vrea sa mai vorbim pe mess, daca se poate, vreau sa imi dai o confirmare mai intai apoi iti dau ID meu!!! Esti de a mea!!! Nici io nu am suportat sa "tac" la atatea hule aduse Mamei noastre sufletesti!!!

Nu se stie nik de Pr.David, ceea ce am aflat io este ca a avut o moarte cumplita! Mila lui Dzeu peste dansul!


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:19:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.