Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Recunoasterea Primatului papal in B. Ortodoxe?! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2718)

Pravoslavia 25.11.2007 20:26:20

" Cu putin timp in urma, Radio Trinitas al Patriarhiei Romane in colaborare cu Mitropolia Moldovei si Bucovinei, au dezvoltai, in cadrul unei emisiuni de educatie "duhovniceasca", un subiect in care se preciza si se argumenta foarte mult "RECUNOASTEREA PRIMATULUI PAPAL CA FIIND SUPREMATIA INTREGII BISERICI". In aceasta emisiune s-a adus la cunostinta faptul ca, in Sinodul din Antiohia s-a hotarat ca intaistatator al Bisericii sa fie cel de la Roma.
Problema dogmatica in acest subiect este aceea ca, Sfantul Sinod Antiohian nu s-a referit ca orice fel de episcop din Roma poate sa fie intaistatator al Bisericii. Aceasta problema cu siguranta era cunoscuta si de cei de la Radio Trinitas, dar s-a evitat precizarea... Numai gandindu-ne la eresurile primatului papal, ne dam seama ca nu are cum sa pastoreasca Biserica, mai cu seama Biserica Ortodoxa. Acest fapt nu i-a impiedicat pe cei din cadrul Bisericilor Ortodoxe (patriarhii si intaistatatorii) sa se aiba mustrari de constiinta atunci cand au decis ca, Bisrica Ortodoxa trebuie sa aiba intaistatator la Roma. Astfel, se va ajunge ca Biserica Ortodoxa a Rasaritului sa devina "biserica ortodoxa a apusului" impotriva tuturor Sfintelor Asezaminte!
Aceasta decizie a patriarhiei de Constantinopol impreuna cu celelalte patriarhii ortodoxe, ne duce cu gandul la "catolicizarea Bisercii Universale", mai cu seama ca s-a discutat si s-a scris mult (de catre Sfintii Parinti) pe aceasta tema..."

Pravoslavia 25.11.2007 20:39:52

Se merge prea departe! Nu cumva este vorba de "catolicizarea Bisericii"? Cred ca da! Am destule motive sa cred asta...
Sa ne gandim, cum ar fi ca Parlamentul Romaniei sa fie condusa de Ministerul Educatiei si cercetarilor :angry: ??? :hmmm: Aici sa vad jocurile politice din Biserica... BISERICA ORTODOXA TREBUIE SA RAMANA BISERICA ORTODOXA! Si nu se cade ca Biserica Lui Dumnezeu sa Fie condusa de anti-hrist! Oare, a venit acel antihrist? ...
Inca de la inceput erezia ecumenista a prezentat un foarte mare pericol pentru ortodoxie. S-a inceput cu alegerea unui patriarh greco-catolic in Biserica Ortodoxa Romana ( Miron Cristea ). S-a continuat cu introducerea calendarului romano-catolic (gregorian) in Biserica Ortodoxa Romana si cu introducerea pascaliei catolice (decizia privind pascalia fiind abrogata in 1929). S-a continuat cu aderarea Bisericii Ortodoxe Romane la o initiativa protestanta (ecumenismul modern); cu toate ca marii duhovnici s-au opus! Acum s-a ajuns la acceptarea primatului papal in Biserica Ortodoxa (mondiala)!!! Erezia se vede foarte clar! Cei ce nu o vad, o fac intentionat! De ce? ... Din nestiinta in nici un caz...!
Voi ce parere aveti in legatura cu acest subiect?


cozia 25.11.2007 21:01:20

Pravoslavia, de unde vrei sa stim noi? chiar crezi ca Internetul ne face mai stiutori in ale vicleniei ecumenismului?. Esti de acord ca in aceeasi masura putem fi si manipulati? Noi mirenii mergem linistiti la Liturghie,ne rugam, aprindem o luminare ,doua, ne spovedim, impartasim si plecam acasa...de unde sa stim noi ce se intimpla acolo sus, si chiar daca stim ce rezolvam? Asa doar ne tulburam si raminem fara pastori ca oile pierdute. Ce poate face omul simplu fara intelegere prea multa?

sofiaiuga 25.11.2007 22:03:45

Daca nu intelegem sa aflam de la cei care inteleg ,adica de ce zic marii nostri duhovnici pe care Dumnezeu ni i-a lasat in ani indelungati de viata tocmai ca sa avem pe cine intreba si sa stim cum sa procedam in continuare.
Propria mea parere este ca nu are ce sa caute Hristos cu veliar impreuna ,nici macar ,in vis, daramite pe un acord!!!scris.

Pravoslavia 26.11.2007 17:00:45

Am citit ce ai scris draga Cozia, si am vazut ca vrei sa fii departe de cunoasterea celor smintitoare. Bine asa! Dar, putem noi sa ne lasam pastoriti de toate natiile de ierarhi? Nicidecum! Gandestete ca la Sinoadele Ecumenice, cei ce ai fost combatuti au fost ierarhi rataciti... Deci, daca noi ne lasam dusi de cei rataciti, nu tot in ratacire mergem? Absolut!

Pravoslavia 26.11.2007 17:09:32

Mi s-a parut ceva normal ceea ce ai scris sofiaiuga. Este foarte bine ca intelegi astfel lucrurile. Trebuie sa stim de cine suntem pastoriti si sa cunoastem adevarul si numai adevarul... Daca procedam lafel ca si Cozia, riscam sa ne pierdem sufletele pentru nestiinta. Referitor pacatului nestiintei, acesta este mai mare decat cel cu stiinta, pentru ca pe cel facut cu stiinta stii sa-l si speli prin pocainta, dar pe cel intru nestiinta nu stii si nu tepocaiesti pentru el. Deci, daca ne va impune patriarhia sa-l pomenim pe ereticul papa si sa ascultam de el, nu este lenevie daca nu ne luptam sa ne lepadam de aceasta (de patriarhie)? Evident! Daca vom sta nepasatori cu privire la aceasta noua decizie patriarhala, riscam sa ne pierdem sufletele, ascultand de eretici. Parerea mea este ca, dupa argumentele scripturistice care ni le arata unii, se ascunde o mare fatarnicie, si ne dam seama ca au scopuri gresite. Daca noi ne supunem ascultarii de patriarhie chiar si atunci cand face erezie; inseamna ca suntem potrivnici Sinoadelor si Sfintilor Parinti, pentru ca acestia ne invata sa ne lepadam de acesti nelegiuiti ( vezi canonul 15 al Sinodului 1-2 din C-pol).

omulet 26.11.2007 17:20:33

Vedeti va rog pagina de intrare a sitului Patriarhiei: www.patriarhia.ro

"CÂND EPISCOPUL ROMEI ERA ORTODOX, ATUNCI ERA PRIMUL ÎNTRE PATRIARHI"

cozia 26.11.2007 17:22:28

Am scris eu mai multe referitor la intrebarile tale pe alt topic dar au fost sterse impreuna cu ale tale...insa poate este mai bine asa...

sofiaiuga 04.12.2007 21:58:34

sa ne ferim a judeca ,Doamne fereste pe un ierarh,cu atit mai mult un patriarh si mai ales pe al nostru. Mai bine sa ne rugam pt preafericirea sa ca sa reuseasca in ceea ce ii va cere Dumnezeu ,ale caruia cai ,sint doar de el stiute ,adica acele cai prin careO RTODOXIA va fi mai bine cunoscuta in Europa si in lume.

iosif 05.12.2007 23:39:39

Ar fi cazul sa ne mai informam! Zvonurile eronate au fost propagate de o presa incapabila, total neprofesionista si complet in afara sferei teologice! Citi precizarile la acest subiect de pe site-ul patriarhiei!

Pravoslavia, esti un exemplu clar de manipulare a presei! Informeaza-te corect! Ceea ce s+a afirmat acolo a fost cu totul altceva si presa a scos din context! Iar tu acum propovaduiesti prostia presei....


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:04:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.