Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   rugaciuni pentru copii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2600)

urzicuta 05.11.2007 20:57:55

Inceputul:Pentru rugaciunile sfintilor parintilor nostri,Doamne iisuse hristoase,Fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi amin.
Imparate ceresc Mangaietorule,duhul adevarului.....
Sfinte zDumnezeule Sfinte tare.....
Prea Sfanta Treime miluieste-ne pe noi....
Tatal nostru...
Veniti sa ne inchinam.....
Psalmul 50......
Crezul....


este bine copii sa zica aceste rugaciuni rar si cu multa atentie,cu luare aminte iar rugaciunea inimii neincetat.Intrebarea mea este la ce varsta copilul incepe sa invete Psalmul 50 sau crezul(desi e famuliarizat cu franturi din text din Biserica)Precizati va rog daca stiti varsta si rugaciunea pe care ar putea sa o invete un copil fara sa oboseasca sa o spuna mecanic.La 4 ani ce trebuie sa stie..ne limitam doar la Ingeras si Tatal nostru?Dar la 6 ani?(deja are un repertotiu bogat de alte poezii si memorie f.buna)

icamilin 05.11.2007 23:46:16

Draga Urzicuta, eu pot afirma doar ce vad si aud de la nepotelul meu Bogdanel. A implinit 3 ani in septembrie 2007, stie Tatal nostru, Ingerasul,La Biserica,Indemn,Fetita si floricica,Catre cei mici,( poezii din cartea de rugaciuni "Dai vointa iei putere" ), Imparate ceresc, Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu,Franturi din Crez, canta " Cu noi este Dumnezeu ", " Doamne Dumnezeul meu " colinzi de Craciun.....
I le-am spus de mic, parea ca nici nu aude, dar de fapt totul se inregistra. Chiar ii face placere, cand vine la biserica canta si el tot ce stie, franturi din Sfanta Liturgie.
Sunt fericita ca daca-l rog sa spuna cuiva o rugaciune, o face neintarziat. Acum merge la gradinita, sper sa mai invete si acolo, rugaciuni si alte poezii si cantece.De la 2 ani jumatate copii pot sa retina aceste rugaciuni, cantari, daca le aude in fiecare zi sau seara, inainte de culcare. E tare scump cum se aseaza in genunchi, isi impreuneaza palmele, se roaga la Maica Domnului cu Pruncul Iisus, la Sfantul Fanurie, Sfantul Nicolae
si Sfantul Grigorie, sa-i pazeasca pe parinti, bunici si pe el de toate cele rele si sa avem parte de multa sanatate. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag,icamilin

GEORGIANA22 06.11.2007 00:01:46

DIN PACATE BAIETELUL MEU NU VORBESTE F. BINE DESI ARE APROAPE 3 ANI, DAR IN SCHIMB ZICE HAI LA MINE DOAMNE, DOAMNE FA-MA MARE SI CUMINTE, DOAR ATAT, EU INCERC SA-L INVAT TATAL NOSTRU, INGERASU, ETC,DAR NU POATE SA RETINA EL ESTE UN CAZ MAI SPECIAL E ADOPTAT.

urzicuta 06.11.2007 00:47:00

da asa este copii absorb ca niste bureti,stand in Biserica vrand-nevrand invata,totusi acasa refuza(motivand oboseala,oare ii obosesc eu prea mult?)sa spuna toate aceste rugaciuni enumerate mai sus.Am vrut sa vad daca mai sunt sialti parinti in situatia mea.eu gresesc undeva ,anume ca obosesc copiii inainte de culcare,vara ii tin prea mult afara,iar iarna ii pun "la munca",ii cam suprasolicit,plus zbenguiala lor de vreo ora-doua,rezulta rugaciune fara simtire,poezie.Nu cu memorizarea stau prost ci cu partea simtitoare,care induioseaza,inmoaie inima.
Georgiana bravo!!!esti o mama f.buna..poate rugaciunile ar trebui sa-i punem sa le rosteasca in doua-trei cuv.simple care sa le patrunda sufletulsi pe care sa le inteleaga.

Noesis 06.11.2007 05:15:40

Eu spun ca rugaciunile trebuie invatate pe masura intelegerii copilului. Ce poate sa inteleaga un copil de 6 ani din Psalmul 50? Da, poate sa il repete papagaliceste, si bineinteles ca il poate memora ca pe o poezie mai lunga, dar il poate internaliza? Nu prea cred. De aici si vine oboseala si targuiala cu mama ("dar mami, ieri am spus rugaciunea asta si asta, ce ar fi sa sarim astazi peste astalalta...") ..fiindca nu le constietizeaza inca., si nu isi dau seama, si nici nu isi pot da seama asa de devreme de semnificatia lor. Cand o sa le inteleaga o sa le spuna singuri -- eu am invatat multe rugaciuni din proprie initiativa, atunci cand mi-am dat seama ce inseamna si cat sunt de importante. De exemplu mi se pare cam greu ca un copil mai mic de gimnaziu, sa inteleaga "Imparate ceresc."

Eu am invatat Psalmul 50 de abia prin clasa a 9-a sau a 10-a. Dar macar stiam ce invat si ce spun cand ma rog.

urzicuta 06.11.2007 08:55:05

de ce preotii indeamna atunci sa-i invatam pe copii chiar si papagaliceste rugaciunile?Poate ca este mai bine ca ei sa le memoreze si recite urmand ca mai tarziu sa le si inteleaga..

AndreiB 06.11.2007 12:03:18

urzicuta
rugaciunile pe care le-ai enumerat tu...le stiam pe toate pe la 18-20 ani...si mergeam si pe la biserica...bine, mai citeam eu si altele, nu le stiam pe de rost...
insa, nu sint de acord cu faptul ca un copil de 6 ani sa stie nu stiu cite rugaciuni...sa nu uitam ca te poti mintui rostind neincetat o singura rugaciune...sint de acord cu ducerea copiilor la Sf Liturghie si lasati sa memoreze singuri...nu obligati.
in ceea ce priveste intelesul rugaciunilor...o fi si asta important, dar mai important este trairea lor....
icamilin
ma uimesti, sora, cu micutul care pare sa aiba o memorie de elefant....o amintirea total neplacuta din copilaria mea este cea legata de mama mea sau de altii care ma puneau sa recit rugaciuni in fata altora...nici in ziua de azi nu am uitat aceste evenimente...
eu te-as sfatui sa nu-ti mai pui micutzul sa recite rugaciuni in fata altora, doar pentru a arata ce vrednici este...lasa-l sa fie un copil normal...mai bine pune-l sa recite poezii si sa cinte...rugaciunile trebuiesc spuse in intimitatea fiecaruia....



vsovi 06.11.2007 12:48:41

domnule, cu cat il pui sa spuna rugaciuni multe shi frumoase fara sa intzelega, Duhul Sfant al lor il va purta pe bratze... iar daca le invatza pe toate, e foarte bine ca rugaciunea este suflarea de viatza... dar nu trebuie sa le spuna in fatza oamenilor ca se aseamana cu paganii care spun multe rugaciuni shi ishi arata fatza posomorata pe la coltzurile strazilor ca sa shtie lumea ca ei postesc sau se roaga la Dumnezeu... ci trebuie invatzatzi sa le spuie, sa le spuie mai ales cand trebuie sa le spuna (la necaz, la fericirea shi starea de bine, sau in preajma de a face cate un pacat, adica atunci sa strige dupa Dumnezeu) sa le shtie fara sa le intzelega, ca le-or pricepe ei candva... dar conteaza foarte mult shi duhul ascultator in care le spune, shi smerenia... dar avetzi grija ca ei, aia mici, le au pe cele mari deshi sunt mici, iar noi le avem pe cele mici deshi suntem mari... asha ca avand doar cele mici sa nu cumvatzi sa i le strivitzi pe ale lor cele mari... ca parintele vrand binele copilului...???

GEORGIANA22 06.11.2007 21:49:22

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
da asa este copii absorb ca niste bureti,stand in Biserica vrand-nevrand invata,totusi acasa refuza(motivand oboseala,oare ii obosesc eu prea mult?)sa spuna toate aceste rugaciuni enumerate mai sus.Am vrut sa vad daca mai sunt sialti parinti in situatia mea.eu gresesc undeva ,anume ca obosesc copiii inainte de culcare,vara ii tin prea mult afara,iar iarna ii pun "la munca",ii cam suprasolicit,plus zbenguiala lor de vreo ora-doua,rezulta rugaciune fara simtire,poezie.Nu cu memorizarea stau prost ci cu partea simtitoare,care induioseaza,inmoaie inima.
Georgiana bravo!!!esti o mama f.buna..poate rugaciunile ar trebui sa-i punem sa le rosteasca in doua-trei cuv.simple care sa le patrunda sufletulsi pe care sa le inteleaga.

NU SUNT O MAMA BUNA, AM MULTE DEFECTE SI NU PREA AM RABDARE CAT TREBUIE, INCERC SA INVAT DIN GRESELI DAR NU STIU CAT REUSESC.RUGATI-VA PT MINE

urzicuta 06.11.2007 21:59:07

da Andrei punandu-l pe copil sa repete in fata musafirilor ii dezvoltam mandria existenta in stare latenta in el sau dimpotriva putem avea un copil inhibat mai tarziu speriat de prezenta adultilor(imi amintesc si eu cum ma punea mama sa spun tot timpul Zdreata si Catelus cu parul cret pe la vreo 3-4 ani:D si cum se amuzau musafirii de vorbirea mea peltica..chiar multa vreme am fost complexata,vorbeam in soapta,ma ascundeam cand veneau musafiri...).O sa am grija si sunt atenta la tot ce s-a scris aici si mai ales in o sa ma mai uit si prin biblioteca proprie...ca am constatat ca nu prea mai stiu nimic despre rugaciunea comuna in familie,despre cum trebuie copiii sa se roage.Ma bucur sa constat ca cititi si va informati.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:13:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.