Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Parastasul la 40 de zile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5700)

PiBiCi 19.02.2009 16:06:05

Parastasul la 40 de zile
 
O zi buna tuturor,

Postez catre dvs. o intrebare pentru ca eu la rindul meu sa o lamuresc pe mama.
Asadar, urmeaza ca mama sa-i faca tatului meu (sotul ei) parastasul de 40 de zile, printre care mama va da de pomana o canapea (pat) si o masa (cu scaune , vesela).

Intrebarea ar fi daca pe linga pomenirea lui tata, se poate pomeni si ea (mama) cind da de pomana patul si masa.

(ea crede ca noi copii nu o sa mai apucam sa-i dam de pomana pat si masa cind si ea, mama, se va ridica la D-zeu).

Marius22 19.02.2009 17:04:59

[SIZE=2]Parastasele pentru cei vii constituie o inovatie si abatere de la randuiala bisericeasca. Parastasul se oficiaza numai pentru cei morti. Aceasta slujba contine binecuvantarile mortilor, ectenia intreita pentru morti, rugaciunile de dezlegare, apolisul si "vesnica pomenire" si toate acestea ii au in vedere pe cei adormiti, care sunt pomeniti individual.[/SIZE]
[SIZE=2]Fapta de milostenie sau lucrurile pe care vrem sa le dam de pomana pentru noi, inca din viata, nu trebuie neaparat legate de slujba parastasului. La asemenea solicitari preotul poate savarsi, cel mult, slujba sau Te-Deum-ul de multumire pentru binefacerile revarsate asupra noastra, iar pentru lucrurile care urmeaza a fi date de pomana sa rostim o formula de binecuvantare adecvata cum sunt cele din Liturghier cuprinse sub numele de Rugaciuni pentru binecuvantarea prinoaselor.[/SIZE] [SIZE=2]La Judecata particulara, care are loc la 40 de zile dupa deces, sunt valoroase faptele bune facute in timpul vietii. Deci, principala noastra preocupare sa fie implinirea voii lui Dumnezeu.[/SIZE]

Noesisaa 19.02.2009 17:17:10

Stai putin, dar de ce trebuie sa dai de pomana pat si masa??????

valentin.viliga 19.02.2009 17:20:32

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 117550)
Stai putin, dar de ce trebuie sa dai de pomana pat si masa??????

ca asa e obiceiul p-acolo

danyel 19.02.2009 18:13:15

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 117552)
ca asa e obiceiul p-acolo


obiceiul e sa dai anumite lucruri?? sau neaparat pat si masa?

Mai acolo cred ca se exagereaza cu obiceiurile, aici in ardeal nu se da asa, mobila, se dau haine si mancare,

Bine ar fi sa dea omu de pomana cat e in viata nu sa dea altii dupa el cand moare, aici in viata se cladeste mantuirea pe credinta impreunata cu roadele ei adica faptele cele bune, ca dincolo nush cata trecere mai au in fata lui Dumnezeu paturile si mesele

Nu sunt impotriva pomenilor dar se exagereaza, adica in timpul vietii nu prea dam pe la biserica, pe saraci ii alungam de la usa noastra si cum murim dintr-o data toate rudele devin foarte credincioase si dau paturi, bani, haine, etc, da de or cumpara Imparatia Cerurilor..trist

mirelat 22.02.2009 07:37:41

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 117565)
in timpul vietii nu prea dam pe la biserica, pe saraci ii alungam de la usa noastra si cum murim dintr-o data toate rudele devin foarte credincioase si dau paturi, bani, haine, etc

tot e bine ca fac exercitiul darniciei macar in ceasul al 12-lea. sau al 13-lea. mai rau ar fi sa ramana stana de piatra fie ce-o fi.

mirelat 22.02.2009 07:43:48

Citat:

În prealabil postat de PiBiCi (Post 117523)
Intrebarea ar fi daca pe linga pomenirea lui tata, se poate pomeni si ea (mama) cind da de pomana patul si masa.

(ea crede ca noi copii nu o sa mai apucam sa-i dam de pomana pat si masa cind si ea, mama, se va ridica la D-zeu).

cel mai bine ar fi sa ceara parerea preotului care va sluji parastasul. am auzit si eu ca unii oameni, mai ales cei care nu au pe nimeni, isi fac ei un fel de parastase inca din timpul vietii.

apropo, in zona acolo este chiar asa importanta traditia asta de a da pat si masa la parastasul de 40 zile?! si daca toata lumea procedeaza asa, mai sunt oameni pe-acolo care inca mai au nevoie de pat si masa?

Anca-Miha 22.02.2009 13:05:19

Am auzit ca in Oltenia se dau pat si masa de pomana. Nevoiasi sunt peste tot, care duc lipsa de un pat sau o masa.

PiBiCi 22.02.2009 17:56:25

m-ati rupt....mai bine nu intrebam...atita polologhie, DA sau NU era suficient , de-asta-mi place matematica (entru exactitatea ei)

Multumesc.

Anca-Miha 22.02.2009 19:01:09

Da ai dreptate, dar credeam ca clar: daca mama ta e in viata, nu poate fi pomenita in randul mortilor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:02:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.