Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Este postu SF.Anton? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5921)

elenaf 22.03.2009 12:40:23

Este postu SF.Anton?
 
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.

silverstar 22.03.2009 12:50:37

[COLOR=green]Nu știu ce să-ți spun, dar intră aici [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]http://www.forum-catolic.cnet.ro/index.php?sid=a734589e5c3d61961b85d679735d9c94[/COLOR][COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]sau mergi la o biserică catolică unde vei primi toate informațiile.[/COLOR]

janina 22.03.2009 12:53:37

Doamne ajută din cîte știu Sf Antonie cel mare , se face acatistul Sfîntului 9 marți ca la maslu -și este indicat să ții post ,dar canoanele bisericești nu dă dezlegare marți -depinde de duhovnic.Eu personal am făcut 9 marți și mi-a ajutat.Mai este și un alt Sfînt Anton dar este catolic și de aici se face confuzia acum depinde și de credință în mare parte.

tigerAvalo9 22.03.2009 13:08:09

Sf.Anton e Sfant la catolici.

danyel 22.03.2009 13:59:42

Sfantul Anton de padova e unu Sf Antonie cel Mare e altul, primul e Sfant catolic, nush ce sa zic, tre sa te rogi, nu sa faci anumite practici cu tenta magica cum ar fi 9 marti, de ce neaparat marti?
Eu cred ca Biserica ortodoxa are destule rugaciuni si randuiei, multa lumea foloseste superstitios postul si cultul Sf Anton

eu-cristina83 22.03.2009 14:00:10

Cred ca pe tine te intereseaza postul Sf. Anton de Padova, un Sf. catolic. Crestin-ortodocsii il au pe Sf. Antonie cel Mare. Mergi mai bine la un preot, incearca sa te spovedesti, vezi ce te indruma dansul, participa la mai multe Sf. Masluri, iar postul....tine-l atunci cand se tine. In marea Lui iubire pt. oameni, Dumnezeu ne da incercari tocmai pt. a ne apropia de El.

antoniap 22.03.2009 14:16:28

Elenaf
In Bucuresti exista o icoana facatoare de minuni a Sfantului Antonie cel Mare, intemeietorul monahismului, acela pe care-l cinstesc ortodocsii. Biserica la care se afla aceasta icoana este: Biserica Sfantul Anton - Curtea Veche (Piata Unirii).

Stiu ca se fac slujbe speciale si Sfinte Masluri martea si vinerea.

Necazurile acestea reprezinta o chemare la o viata mai aproape de Dumnezeu. De aceea, sunt necesare rugaciuni catre Preasfanta Treime, catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, catre Sfintii Arhangheli si catre toti sfintii la care ai evlavie. In cartile de rugaciuni exista rugaciunile diminetii si ale serii care sunt adresate tuturor acestora.

Daca ai evlavie la Sfantul Antonie cel Mare, e foarte bine, citeste si acatistul lui. Dar sa nu uiti acatistul Sfintei Elena, al carei nume il porti. Exista apoi Acatistul Maicii Domnului - Bucuria celor necajiti. Daca munca pe care o desfasori iti permite, spune in gand Tatal nostru si Cuvine-se cu adevarat de cate ori poti. Daca nu, macar ,,Doamne, miluieste-ma!'' Iarta-i pe toti cei care te-au suparat, spovedeste-te si Dumnezeu te va milui. Doamne ajuta!

Du-te la orice bisrica in care exista moaste, si, daca sfantul respectiv are acatist citeste-l. Daca nu, roaga-te cu cuvintele tale. In legatura cu postul, acum fiind Postul Mare, ai voie sa postesti in fiecare zi si chiar se recomanda.

tigerAvalo9 22.03.2009 14:25:15

Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.

Cristina_Cristea 22.03.2009 15:58:15

Doamne ajuta!
 
sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.

mirelat 22.03.2009 16:59:26

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 123992)
Gata,s-a inteles,este vorba despre Sf.Anton,catolicul.

da, dar culmea este ca ai nostri credinciosi, ortodocsi, fac practici catolice (acele 9 marti etc.) si se roaga la Sf. Antonie cel Mare! Ma intreb si eu de ce preotii de la Curtea Veche - unde este biserica cu hramul Sf. Antonie si vine enorm de multa lume in acele zile - incurajeaza aceste practici?!

silverstar 22.03.2009 17:23:21

Citat:

În prealabil postat de Cristina_Cristea (Post 124000)
sfaturile antoniap sunt potrivite. Cand avem probleme trebuie sa mergem sa ne spovedim si sa ascultam (sa facem) ce spune duhovnicul. Dumnezeu sa te ajute sa ajungi sa te spovedesti si cu rugaciunile lui, cu rugaciunile tale, Dumnezeu te va ajuta.

[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]

elenaf 22.03.2009 18:23:06

Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.

anne 22.03.2009 18:54:51

offffffffffffffffffffff
 
Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 124011)
[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]

[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]

[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]

[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]

[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]

[SIZE=3] Vai de mine...Silvia draga...vrei sa spui ca nu te spovedesti?!?!??? [/SIZE]
[SIZE=3]Of of offffffffff apoi cum sa ai tu liniste sufleteasca...? :( (Si sa stii ca pentru spovedanie nu se percep taxe!!! ....dar prin spovedanie si Sf. Impartasanie se castiga mantuirea!!!) Bunul Dumnezeu sa te ajute sa dai peste un duhovnic bun...un preot cu har...care sa te faca sa ai incredere in el...ca slujitor al Domnului...si in fata caruia sa-ti deschizi sufletul si inima...sa lasi acolo, la scaunul spovedaniei, toate cele rele ale tale... Eu n-as putea trai fara duhovnic... (fara duhovnicul meu, staret de manastire, om cu viata sfanta si de o intelepciune rara ...) [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Doamne...Silvia draga...m-ai lasat fara cuvinte... si cu durere mare-n suflet... :([/SIZE]

eu-cristina83 22.03.2009 18:56:01

Citat:

În prealabil postat de elenaf (Post 124014)
Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.

Asa este cel mai bine, sa mergi la preot, deoarece el te va invata ce sa faci. Si mai este bine sa nu te iei chiar dupa toate sfaturile pe care le gasesti aici pe forum. De unul singur nu avem cum sa ne mantuim, fara indrumare si ajutor este imposibil. Sunt si pr. care poate au unele pacate, sau poate ne smintesc, dar sa nu uitam ca "padure fara uscaturi nu exista". Putem sa vb. de rau si medicii, notarii, avocatii. Si ei traiesc din banii nostri, unii chiar foarte bine, dar sa nu uitam ca fara ei nu putem sa ne facem bine trupeste, nu putem legaliza niste simple acte, sau nu ne putem apara niste drepturi de ex.

silverstar 22.03.2009 19:40:33

Citat:

În prealabil postat de anne (Post 124021)
[SIZE=3] Vai de mine...Silvia draga...vrei sa spui ca nu te spovedesti?!?!??? [/SIZE][SIZE=3] :([/SIZE]

[COLOR=green]Cândva - da! Dar de ani de zile - nu! Cand eu am avut nevoie de preot, mi-a intors spatele spunandu-mi ca este asteptat la un patron... Nici nu se pune problema. De atunci am hotarat sa am o relatie personala cu bunul Dumnezeu, o relatie fara preot, fara intermediar.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Pe preot nu l-a interesat durerea pe care eu o purtam atunci in suflet... Dar daca eu aveam nevoie de oxigen?[/COLOR]

anne 22.03.2009 20:03:04

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 124032)
[COLOR=green]Cândva - da! Dar de ani de zile - nu! Cand eu am avut nevoie de preot, mi-a intors spatele spunandu-mi ca este asteptat la un patron... Nici nu se pune problema. De atunci am hotarat sa am o relatie personala cu bunul Dumnezeu, o relatie fara preot, fara intermediar.[/COLOR]

[COLOR=green]Pe preot nu l-a interesat durerea pe care eu o purtam atunci in suflet... Dar daca eu aveam nevoie de oxigen?[/COLOR]

Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... :(....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)

silverstar 22.03.2009 20:10:36

Citat:

În prealabil postat de anne (Post 124042)
Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... :(....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)

Nu ma simt nici orfana, nici abandonata. Ma simt exact ca un om liber, stapan pe mine si pe actiunile mele. Nu sunt obligata sa cer voie nimanui ca sa fac ce vreau eu.
[COLOR=green]Fiecare e liber sa-si aranjeze viata cum vrea. Eu am realizat ca un preot poate fi mai rau decat oricare om, nu e cu nimic deosebit de macelarul din colt ori croitorul, ori frizerul. Este un om care nici macar responsabilitatea datoriei nu o are. Si, daca ar fi fost prima data... Dar intamplarea aceasta a umplut paharul care a dat pe dinafara...[/COLOR]

elenaf 23.03.2009 09:06:44

Ma scuzati ca nu am dat mai multe detalii, sunt din Cluj si accidentul a fost in data de 26.11.2008, am suferit un traumatism cranio-cerebral, momentan sunt mai bine, dar dupa accident persoanele cu care am fost in masina, sofer nepoata, langa cumnata mea(sotia cumnatului meu), care si dupa accident au facut si fac numai rau, si altor familii au facut rau, de fiecare data cand vorbesc sau fac ceva se tot intampla tot felul de lucruri rele, si-l incarca negativ si pe sotul meu, iar in starea mea nu este indicat nici macar un fel de soc, emotional sau in altfel( nu este genul violent), din cauza aceasta m-am gandit la un anumit post, cu toate ca pot tine doar prin rugaciune, fiindca am foarte multe medicamente si nu pot sa nu mananc de toate, mai ales lapte. Preotul a zis ca este ok cu postitul dar eu sufleteste vreau sa fac tot ce pot pentru familia mea, mai ales ca am un ingeras de baietel care a implinit in 13.03.2009 1an. Asa ca am nevoie de multa putere sa lupt. Imi pare bine ca pot vorbii cu cineva legat de tot ce este bine, mai ales ca la biserica nu am mai fost de cateva luni bune. Va multumesc inca o data. DOAMNE AJUTA la toata lumea.

elenaf 23.03.2009 09:23:04

Ma scuzati ca nu am dat mai multe detalii, sunt din Cluj si accidentul a fost in data de 26.11.2008, am suferit un traumatism cranio-cerebral, momentan sunt mai bine, dar dupa accident persoanele cu care am fost in masina, sofer nepoata, langa cumnata mea(sotia cumnatului meu), care si dupa accident au facut si fac numai rau, si altor familii au facut rau, de fiecare data cand vorbesc sau fac ceva se tot intampla tot felul de lucruri rele, si-l incarca negativ si pe sotul meu, iar in starea mea nu este indicat nici macar un fel de soc, emotional sau in altfel( nu este genul violent), din cauza aceasta m-am gandit la un anumit post, cu toate ca pot tine doar prin rugaciune, fiindca am foarte multe medicamente si nu pot sa nu mananc de toate, mai ales lapte. Preotul a zis ca este ok cu postitul dar eu sufleteste vreau sa fac tot ce pot pentru familia mea, mai ales ca am un ingeras de baietel care a implinit in 13.03.2009 1an. Asa ca am nevoie de multa putere sa lupt. Imi pare bine ca pot vorbii cu cineva legat de tot ce este bine, mai ales ca la biserica nu am mai fost de cateva luni bune. Va multumesc inca o data. DOAMNE AJUTA la toata lumea.

elenaf 23.03.2009 09:25:00

Scuzati internetul meu s-a blocat si vad ca am trimis de doua ori acest mesaj

MarinaAlca 23.03.2009 09:34:04

Citat:

În prealabil postat de anne (Post 124042)
Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... :(....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)

Nu-i treaba noastra sa judecam pe nimeni.. eu inteleg ff bine ceea ce Silvia spune... am trait pe pielea mea astfel de experiente... spuneai ca nu se percep taxe ptr spovedanie? corect, nu se percep oficial.. dar toata lumea se simte datoare sa dea....

MarinaAlca 23.03.2009 09:37:17

Citat:

În prealabil postat de elenaf (Post 124014)
Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.

Sunt destui ortodoxi prezenti in fiecare marti la liturghia dedicata Sf Anton de Padova, la Catedrala Sf Iosif din Bucuresti.

antoniap 23.03.2009 09:39:37

In aceasta situatie nimic nu e mai eficient decat iertarea. Caci spune Dumnezeu : ,,Razbunarea este a Mea.'' Incearca sa nu te mai gandesti la pacatele celor ce ti-au gresit, caci ei vor fi judecati pentru acestea, nu tu. Astfel iti vei dobandi usor linistea sufleteasca si te vei ruga mai eficient. ,

Dumnezeu S-a folosit de aceste persoane ca sa te aduca pe tine mai aproape de El. Daca poti sa-i multumesti pentrru acest lucru, ti-ai castigat linistea. Intr-o carte in care se vorbea despre tratarea cancerului se spunea ca iertarea are o valoare terapeutica extrem de mare, avand in vedere ca una dintre cauzele acestei boli este stresul. Iata, deci, caci si medical si duhovniceste iertarea este deosebit de valoroasa. Poti spune cu constiinta impacata ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri..." Poti sa te gandesti in liniste doar la pacaatele tale, caci smerenia Ii este foarte placuta lui Dumnezeu.

Fa abstractie de toti cei care ti-au gresit. Evita-i daca poti si nu te mai gandi deloc la ei. Gandeste-te doar la Dumnezeu, caci ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om.'' se spune undeva. Acelasi om cand este stapanit de ganduri satanicesti este rau, iar cand il lumineaza Dumnezeu face niste lucruri extraordinar de frumoase. De aceea sfintii ne indeamna chiar sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea celor ce ne supara si sa se pocaiasca de faptele lor rele ca sa se mantuiasca si ei. Trimite pomelenice la manastiri si scrie numele celor din familie si ale celor ce ti-au gresit, fara sa specifici ca sunt dusmani sau altceva de acest gen.

patinina34 25.03.2009 06:07:37

Daca tu nu poti iert, cum astepti sa fii iertat?

kristta13 30.12.2009 15:53:47

Sfintul Anton de Padova
 
Citat:

În prealabil postat de elenaf (Post 123975)
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.

Buna ziua!Imi pare rau ca treceti prin greutati..Cum trebuie sa cinstim pe Sf Anton de Padova:1.ptr a cinsti pe Facatorul de minuni,Sf. Anton trebuie mai intai sa ne ferim de orice amestec de superstitie,in actele de cinste ce i le aducem.De aceea departe de la noi gandul ca Sf Anton ne va pedepsi,daca am inceput mai multe zile de rugaciuni si nu le-am izbravit sau am ingaduit posturi,pomeni si nu le-am implinit.Raul cel mai mare care ni se poate intampla,in cazul acesta,poate fi ca nu primim harul cerut.De unde urmeaza ca actele de cinstire ce ni se cer sub amenintare cu pedepse,ce ne-ar veni de la Sf Anton,trebuiesc ocrotite credinte desarte.
2.Chipul cel mai frumos de a cinsti pe Sf. Anton este:viata curata si fara de pacat,plina de credinta in D-zeu si de incredere in puterea servitorului sau Anton.
3.Ceea ce cerem sa nu fie rau sau pacat.
4.cu aceste bune dispozitii putem alerga la Sf Anton in orice necaz sau lipsa.Nu vom ramane fara ajutor.

CELE MAI POTRIVITE ACTE DE PIETATE PTR A CINSTI PE SF ANTON SUNT:
1. Ascultarea sfintei liturghii in cinstea Sf. Anton,MARTI,Duminica sau in orice alta zi.E mai bine daca se da si o sf liturghie ptr scopul ptr care se asculta.
2.Marturisire si cuminecare in cinstea Sf Anton in zi de Marti sau Duminica.
3. 13 Marti in cinstea Sf Anton
Se stie ca Sf Anton a fost inmormantat in zi de Marti si in acea zi a facut multe minuni.De atunci s-a facut un obicei in toata Biserica a cinsti pe Sf Anton in zi de Marti.Se pot tinea 13 Marti,fiind 13 feluri de minuni ce le face de obicei Sf Anton.Se tine 13 Marti consecutive,fara intrerupere.In aceea zi,se merge la biserica ,se asculta sfanta liturghie,e foarte bine a face Sf marturisire si cuminicare,se citeste o consideratie,se da de pomana la un sarac,se postesste.Nu e nevoie sa se faca aceste fapte bune toate in fiecare Marti.Crestinul isi alege una sau alta,sau mai multe,insa pricipalul este sa se faca cu inma curata ,timp de 13 Marti,in fiecare Marti.
4. 9 zile de rugaciuni sau 9 Marti cu aceleasi fapte bune de mai sus
5.Rugaciuni diferite,dar mai ales troparul Sf Anton,care se poate zice in toate lipsurile cand se tin 13 sau 9 sau 13 Marti in cinstea Sf Anton.
6.O evlavie placuta Sf. Anton este si evlavia catre limba Sf Anton care se pastreaza si azi la Padova.
7.Painea ptr saraci,data Sf Anton,este pomana ce se fagaduieste si se da Sf. Anton ca o multumire ptr harurile primite.Ofrandele se dau direct la saraci sau se pun in caseta din biserica,destinata anume ptr Painea Saracilor ptr ca apoi preotii sa le distribuie.
8.Ingrijirea icoanei Sf. Anton.Tinerea sarbatorii Sf Anton,13 iunie.

Sa-ti dea D-zeu multa sanatate,familiei si copilasului.
Eu ma rog la Sf Anton de 2 sapt.tin o novena(9 zile de Marti) de rugaciune,pe langa asta citesc si cele 13 zile in cinstea Sf Anton de Padova.
Am participat la slujba.eu sunt ortodoxa dar ne rugam la acelasi D-zeu
Daca o sa faceti novena in fiecare marti sa va rugati la icoana Sf Anton,aprindeti o lumanare pune ti un acatist.
Seara sa participati la slujba.
DACA VA MAI POT AJUTA CU CEVA SCRIETI-MI LA ADRESA DE EMAIL kristta13@yahoo.com
Multa sanatate!Cristina

antiqu 30.12.2009 21:48:59

eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.

kristta13 31.12.2009 14:56:18

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 195548)
eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.

Salut
imi poti spune in ce consta postul?..
eu nu pot sa tin post din motive medicale(nu grave)
ma simt slabita daca nu mananc nimic si ametita....trebuie neaparat tinut un post??
Daca doresti imi poti raspunde pe adresa mea de email kristta13@yahoo.com
astept raspunsul tau
multumesc anticipat
cristina

kristta13 31.12.2009 15:03:52

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 124106)
In aceasta situatie nimic nu e mai eficient decat iertarea. Caci spune Dumnezeu : ,,Razbunarea este a Mea.'' Incearca sa nu te mai gandesti la pacatele celor ce ti-au gresit, caci ei vor fi judecati pentru acestea, nu tu. Astfel iti vei dobandi usor linistea sufleteasca si te vei ruga mai eficient. ,

Dumnezeu S-a folosit de aceste persoane ca sa te aduca pe tine mai aproape de El. Daca poti sa-i multumesti pentrru acest lucru, ti-ai castigat linistea. Intr-o carte in care se vorbea despre tratarea cancerului se spunea ca iertarea are o valoare terapeutica extrem de mare, avand in vedere ca una dintre cauzele acestei boli este stresul. Iata, deci, caci si medical si duhovniceste iertarea este deosebit de valoroasa. Poti spune cu constiinta impacata ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri..." Poti sa te gandesti in liniste doar la pacaatele tale, caci smerenia Ii este foarte placuta lui Dumnezeu.

Fa abstractie de toti cei care ti-au gresit. Evita-i daca poti si nu te mai gandi deloc la ei. Gandeste-te doar la Dumnezeu, caci ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om.'' se spune undeva. Acelasi om cand este stapanit de ganduri satanicesti este rau, iar cand il lumineaza Dumnezeu face niste lucruri extraordinar de frumoase. De aceea sfintii ne indeamna chiar sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea celor ce ne supara si sa se pocaiasca de faptele lor rele ca sa se mantuiasca si ei. Trimite pomelenice la manastiri si scrie numele celor din familie si ale celor ce ti-au gresit, fara sa specifici ca sunt dusmani sau altceva de acest gen.

Ce frumos!Mi-a dat de gandit ceea ce ai scris.Uneori cand sunt trista ma intreb de ce D-zeu nu-i pedespeste si pe cei care mi-au gresit sau m-au facut sa sufar,de ce ei sunt fericiti si eu plang?!unde e dreptatea?!Eu sufar ptr greselile mele,D-zeu mi le-a intors si mie dar acum ma caiesc din suflet si sper ca acolo sus D-zeu sa vada ce e cu adevarat in sufletul meu!
An nou fericit!

Antoni0 31.12.2009 19:57:12

Si se mai mira lumea de ce Corneanu are iesiri "eretice" publice...

De ce nu va rugati si la "Sfantul Eutihie"? Sfant la monofiziti si eretic anatemizat pentru Ortodocsi...

kristta13 31.12.2009 20:33:57

Citat:

În prealabil postat de antoni0 (Post 195810)
si se mai mira lumea de ce corneanu are iesiri "eretice" publice...

De ce nu va rugati si la "sfantul eutihie"? Sfant la monofiziti si eretic anatemizat pentru ortodocsi...

adica?????
La multi ani si tie!

kristta13 02.01.2010 13:24:16

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 195548)
eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.

La multi ani!

Uitasem sa-ti spun ca in septembrie am fost in Italia(ptr a vizita Venetia)..am trecut si prin Padova ptr a vizita Basilica Sf. Anton,spere rusinea mea nu stiam cine e acest Sfant...am aflat recent!Am luat de acolo un fel de carticica pe care scrie Messenger of Saint Anthony...am o adresa unde te poti inscrie daca doresti ptr a fi membru...intra pe www.carosantantonio.it..aici te poti inregistra sau trimite online o rugaciune pe care ti-o vor citi calugarii la moastele Sfantulu Anton.
si o adresa de email:dearsaintanthony@santantonio.org

Numai bine!

caryna 19.03.2010 18:27:45

Minunile sfantului antonie cel mare
 
Citat:

În prealabil postat de elenaf (Post 123975)
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.

Salut. Nu stiu de postul Sfantului Antonie Cel Mare, daca poti tine post Martea si roaga-te la el... Eu am inceput acum cateva luni Rugaciunea de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare si iti spun sincer ca dupa nici 6 saptamani Sfantul Antonie Cel Mare mi-a indeplinit Rugaciunile, am continuat sa merg pana a 9 saptamana cu acatistul iar a zecea saptamana se duce 9 pachetele si se imparte la credinciosi in Biserica, ulei,faina....uleiul,faiana dupa ce-l Sfinteste preotul il iei acasa si gatestil....

Daca esti din Bucuresti mergi la Biserica si iti garantez ca nu o sa-ti para rau....daca Dumnezeu va pune la incercare credinta si rabdarea ta, te rog nu deznadajdui ca ceea ce la noi e cu neputinta, la Dumnezeu e cu putinta...sincer....
DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE MINTEA SI SA-TI DEA MULTA INTELEPCIUNE....DOAMNE AJUTA

caryna 19.03.2010 18:47:37

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 123985)
Sfantul Anton de padova e unu Sf Antonie cel Mare e altul, primul e Sfant catolic, nush ce sa zic, tre sa te rogi, nu sa faci anumite practici cu tenta magica cum ar fi 9 marti, de ce neaparat marti?
Eu cred ca Biserica ortodoxa are destule rugaciuni si randuiei, multa lumea foloseste superstitios postul si cultul Sf Anton

Salut Danyel, NU VREAU sa intru in polemica cu tine, vreau sa-ti explic faptul ca RUGACIUNEA de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare NU este magie (magia din cate stiu o practica babele si vrajitoarele....)

Daca RUGACIUNILE DE ACEST GEN sunt acceptate de Preoti si ceilalti slujitori ai Bisericii Ortodoxe, noi nu avem nici un drept sa-i contrazicem...eu personal am facut aceasta Rugaciune si pot sa spun ca Dumnezeu si Maica Domnului mi-au indeplinit rugaciunile si dorintele prin mijlocirea Sfantului Antonie Cel Mare...as fi o cretina sa nu cred in asemenea Rugaciuni atata timp cat Dumnezeu m-a ascultat, mi-a ascultat necazul si durerea, credeam ca nu pot sa ies din acest impas dar cu ajutorul Lui si cu ajutorul Sfantului Antonie Cel Mare s-au rezolvat toate si se poate rezolva orice necaz sau orice incercare grea o putem birui prin RUGACIUNE daca avem credinta....Doamne ajuta

La Biserica Sfantul Gheorghe de la km 0 este o Rugaciune de 7 Vineri, vine lume multa... ViNEREA se tine aceasta RUGACIUNE....daca ar fi o magie, Dumnezeu nu ne-ar asculta rugamintile si oamenii nu ar mai apela la aceste RUGACIUNI.
Daca vrei sa mergi din curiozitate la Bisericile acestea Martea si Vinerea sa vezi cata lume vine...(doar Bisericile astea le stiu....poate sunt mai multe)

gabriela8 19.03.2010 18:57:16

A nu se confunda
 
Citat:

În prealabil postat de caryna (Post 225743)
Salut Danyel, NU VREAU sa intru in polemica cu tine, vreau sa-ti explic faptul ca RUGACIUNEA de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare NU este magie (magia din cate stiu o practica babele si vrajitoarele....)

Daca RUGACIUNILE DE ACEST GEN sunt acceptate de Preoti si ceilalti slujitori ai Bisericii Ortodoxe, noi nu avem nici un drept sa-i contrazicem...eu personal am facut aceasta Rugaciune si pot sa spun ca Dumnezeu si Maica Domnului mi-au indeplinit rugaciunile si dorintele prin mijlocirea Sfantului Antonie Cel Mare...as fi o cretina sa nu cred in asemenea Rugaciuni atata timp cat Dumnezeu m-a ascultat, mi-a ascultat necazul si durerea, credeam ca nu pot sa ies din acest impas dar cu ajutorul Lui si cu ajutorul Sfantului Antonie Cel Mare s-au rezolvat toate si se poate rezolva orice necaz sau orice incercare grea o putem birui prin RUGACIUNE daca avem credinta....Doamne ajuta

La Biserica Sfantul Gheorghe de la km 0 este o Rugaciune de 7 Vineri, vine lume multa... ViNEREA se tine aceasta RUGACIUNE....daca ar fi o magie, Dumnezeu nu ne-ar asculta rugamintile si oamenii nu ar mai apela la aceste RUGACIUNI.
Daca vrei sa mergi din curiozitate la Bisericile acestea Martea si Vinerea sa vezi cata lume vine...(doar Bisericile astea le stiu....poate sunt mai multe)


Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...:106:
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...

caryna 19.03.2010 19:24:09

Sfantul anton de padova si sfantul antonie cel mare, nu sunt una si aceeasi persoana
 
Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 225746)
Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...:106:
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...

Sincer iti spun, am crezut ca la Sfantul nostru se refera,sunt inregistrata recent,acum am descoperit ca sunt si atei si catolici pe forumul crestin ortodox....am crezut ca sunt doar crestin-ortodoxi....
Stiu ca Sfantul Antonie Cel Mare NU e acelasi cu Sfantul Anton dar am crezut ca poate asa ii zice Sfantul Anton(eu si colega mea zicem tot Sfantul Anton dar e vorba de cel ortodox)...imi cer mii de scuze, ca nu am citit pana la capat....soryyyyyyy
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni....DOAMNE AJUTA

caryna 19.03.2010 19:42:50

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 225746)
Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...:106:
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...

Este foarte adevarat, rugaciunea trebuie facuta in orice ceas din zi si din noapte,cand avem necazuri sau bucurii...din punctul meu de vedere nu-l oblig pe Dumnezeu si nici nu fortez lucrurile, eu doar ma rog ca sa ma ajute...Dumnezeu zice: "in lume necazuri veti avea" daca nu ne rugam atunci cum putem sa depasim necazurile si ispita?(iubita chiar nu vreau sa ma cert cu tine, e doar o parere).......
Trebiue sa ne rugam si noi dar trebuie sa ne ajute si preotul pt ca el este ales de Dumnezeu ca prin el sa ne mantuim, sa ne spovedim si sa ni se dejlege pacatele, sa ne sfinteasca casele, masinile si toate lucrurile noastre ca exista si raul in lume care asteapta ne-ncetat sa ne faca rau sa sa ne faca robii lui....si atunci daca nu ar exist preoti, rugaciuni, iconite, cruciulite, noi cum vom putea sa ne ferim de aceste rele?....eu cred ca iconitele, cruciulitele....sunt arme date de la Dumnezeu pt a ne lupta cu cel rau... si pt a putea sa-l biruim...Dumnezeu spune: "Biruiti lumea ca si Eu am biruit-o"....Doamne ajuta

kristta13 26.03.2010 16:46:41

buna ziua
 
Citat:

În prealabil postat de caryna (Post 225763)
Este foarte adevarat, rugaciunea trebuie facuta in orice ceas din zi si din noapte,cand avem necazuri sau bucurii...din punctul meu de vedere nu-l oblig pe Dumnezeu si nici nu fortez lucrurile, eu doar ma rog ca sa ma ajute...Dumnezeu zice: "in lume necazuri veti avea" daca nu ne rugam atunci cum putem sa depasim necazurile si ispita?(iubita chiar nu vreau sa ma cert cu tine, e doar o parere).......
Trebiue sa ne rugam si noi dar trebuie sa ne ajute si preotul pt ca el este ales de Dumnezeu ca prin el sa ne mantuim, sa ne spovedim si sa ni se dejlege pacatele, sa ne sfinteasca casele, masinile si toate lucrurile noastre ca exista si raul in lume care asteapta ne-ncetat sa ne faca rau sa sa ne faca robii lui....si atunci daca nu ar exist preoti, rugaciuni, iconite, cruciulite, noi cum vom putea sa ne ferim de aceste rele?....eu cred ca iconitele, cruciulitele....sunt arme date de la Dumnezeu pt a ne lupta cu cel rau... si pt a putea sa-l biruim...Dumnezeu spune: "Biruiti lumea ca si Eu am biruit-o"....Doamne ajuta


Am tinut Novena Sf. Anton si doresc sa spun ca am fost ajutata!Multumesc Sf Anton si multumesc Sf Nectarie!
Ei sunt mijlocitorii nostri,nu conteaza la care sfant ne rugam (catolic sau ortodox)...ei se roaga la Dumnezeu!
Doamne ajuta!

Antoni0 26.03.2010 21:48:36

Citat:

În prealabil postat de kristta13 (Post 228412)
Am tinut Novena Sf. Anton si doresc sa spun ca am fost ajutata!Multumesc Sf Anton si multumesc Sf Nectarie!
Ei sunt mijlocitorii nostri,nu conteaza la care sfant ne rugam (catolic sau ortodox)...ei se roaga la Dumnezeu!
Doamne ajuta!

Da de ce n'ai tinut si novena Sfantului Dioscor de la copti? Pentru ei e sfant, pentru noi ORTODOCSII, doar un eretic anatemizat!

Ereticii chiar nu sunt mijlocitori...

mariamara 06.06.2010 04:29:19

Buna
 
M a invat o doamna sa merg la biserica Sf Anton si sa fac cate un acatist in fiecare marti(9 marti)Am fost de 4 ori la aceeasi biserica ,la acelasi preot.Acum m a transferat de la servici in alta localitate ,in constanta.Acolo exista biserica Sf Anton dar e catolica.Acum nu stiu ce sa fac ....pot continua la biserica catolica daca am inceput la cea ortodoxa,sau sa las unei prietene acatistele sa mi le duca ea la aceeasi biserica la care am fost pana acum.?e foarte important pt mine,pt sufletul meu...

Erethorn 06.06.2010 07:34:48

Dupa cum se poate citi mai sus, exist doi sfinti cu acelasi nume, unul al Bisericii primare, unul catolic.

Probabil ca cel la care ati facut dumneavoastra acatiste este Sfantul Antonie cel Mare, cel care a trait in Egipt in secolul III - IV, care este venerat in special in Biserica Ortodoxa.

Biserica catolica despre care ne spuneti dumneavoastra este aproape sigur inchinata Sfantului Anton de Padova, un calugar franciscan din Evul Mediu.

Parerea mea este sa mergeti la un preot ortodox si sa cereti indrumarea acestuia.

Mai cred, foarte sincer, ca atunci cand se intampla confuzii de genul acesta, cei doi sfinti nu se supara unul pe celalalt, ca zeitatile geloase din panteonul grec.

Dimpotriva, cred ca probabil glumesc intre ei pe seama confuziei. In privinta rugaciunilor, atunci cand unul dintre ei primeste din eroare rugaciunile adresate celuilalt, sunt doua variante - fie le inalta el Domnului, fie i le transmite celuilalt sfant, preluandu-si la randul sau mesajele ajunse din confuzie la tizul sau.

Doar in doua situatii cred ca nu se amuza cei doi sfinti - atunci cand aud rugaciuni facute de oameni fara credinta adevarata, care apeleaza la ei in modul "magic", ca la niste aparate de produs minuni, si atunci cand credinciosii rau indrumati il repudiaza pe unul dintre ei ca "eretic"....


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:04:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.