Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Despre casatorie.... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4784)

Alinarea 22.10.2008 12:33:12

Despre casatorie....
 
Buna ziua! Numele meu este Alina si urmeaza ca anul viitor sa ma casatoresc. Care este intrebarea mea...viitorul sot mai are o sora(mai mare)care si-a planuit casatoria tot ptr anul viitor. Chiar are importanta daca 2 frati se casatoresc in acelasi an, n-am apucat sa cer un sfat bisericesc despre acest zvon(fratii nu au voie sa se casatoreasca in acelasi an) fiind foarte departe de un preot ortodox. Mentionez ca avem o situatie prioritara urmand ca anul viitor sa devenim si parinti. Astept un raspuns. Multumesc anticipat

marighe 29.10.2008 09:44:36

nunta
 
da,nu este nici o problema daca faceti nunta in acelasi an cu sora sotului tau,noi am facut nunta su la o saptamana avut si cumnata mea nunta,soacramea a fost la preot si a intrbat si nu este nici un rau,nici un pacat mai pacat este sa traim in preacurvie

ory 29.10.2008 15:44:31

Din punct de vedere bisericesc nu cred sa fie vre-o restrictie in acest sens.C nu ar fi bine,sunt speculatii babesti,sau tin de oarecare traditie fara temei spiritual.
Dar vreau sa-ti spun un lucru,fratii mei s-au casatorit,de asemenea,in acelasi an,practic dintr-un capriciu,cand s-a hotarat unul din ei,celalalt nu a vrut sa fie mai prejos.Din pacate,tot amandoi sunt divortati in prezent...si divorturi cu probleme.
Mai trebuie sa fie luat in consideratie si aspectul economic financiar,fiindca doua nunti in acelasi an,in cadrul aceleiasi familii,reprezinta,totusi un efort costisitor,plus ca invitatii pot sa se reduca drastic intr-o parte sau alta.
Eu stiu ca o nunta se calculeaza temeinic.

geo.nektarios 29.10.2008 16:01:16

Citat:

Īn prealabil postat de Alinarea (Post 97017)
Buna ziua! Numele meu este Alina si urmeaza ca anul viitor sa ma casatoresc. Care este intrebarea mea...viitorul sot mai are o sora(mai mare)care si-a planuit casatoria tot ptr anul viitor. Chiar are importanta daca 2 frati se casatoresc in acelasi an, n-am apucat sa cer un sfat bisericesc despre acest zvon(fratii nu au voie sa se casatoreasca in acelasi an) fiind foarte departe de un preot ortodox. Mentionez ca avem o situatie prioritara urmand ca anul viitor sa devenim si parinti. Astept un raspuns. Multumesc anticipat

Iubita sora!
Nu este bine sa credem "superstitiile" lumii acesteia, ca acestea nu ajuta la nimic decat sa iti slabeasca credinta crezand in niste paganisme!!! Fa-ti cele necesare casatoriei si mergi cu bucurie de te uneste cu viitorul sot inaintea Sf.Altar! Ar fi bine si necesar daca inainte de Slujba Sf.Cununii ati participa la Sf.Liturghie, si ar fi si mai bine si mai frumos, daca v-ati impartasi la acea Sf.Liturghie, apoi sa va Cununati!!!
Daca asteptati deja un copil in acelasi an cu cel al cununiei, asta inseamna ca "nu ati avut rabdare"...!!! Ati facut un lucru fara binecuvantarea lui Dumnezeu!!! Deci, va sfatuiesc cu drag sa mergeti si sa va spovediti amandoi cat mai curand!!! Si ce va va zice parintele aceea sa faceti! Ar fi bine ca Slujba cununiei sa o faceti intr-o duminica dupa Sf.liturghie iar daca nu puteti (avand pregatita masa s.m.a.), sa faca parintele o Sf.Liturghie inaintea Cununiei, poate va si impartaseste!!! Eu asa va sfatuiesc!!!
Sa fiti binecuvantati!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:21:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.