Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce stiti de argintul coloidal ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13143)

Daniel_7 20.06.2011 23:13:35

Ce stiti de argintul coloidal ?
 
Am inteles ca e unul din cele mai eficiente antibiotice naturale.
Ma intereseaza daca cineva a luat acest produs si ce efecte a avut ;

florentina26luca 21.06.2011 00:05:53

Eu am folosit pentru baietel, il consider foarte bun atat timp cat este administrat corect.L-am catalogat "bun" pentru ca efectele au fost cele dorite.

Kronos 21.06.2011 00:28:52

Vă jucați cu focul. Mai dați-i copilului apă cu argint coloidal multă vreme și poate îl mutilați pe viață.

Chiar nu vă gândiți că dacă se descoperea aproape un panaceu, la ora asta nu mai exista boală? Expunerea la argintul coloidal provoacă o boală incurabilă: argyria.

http://images.google.com/search?tbm=...178l1069l0.7l7

florentina26luca 21.06.2011 01:07:45

Expunerea prelungita si in cantitati foarte mari "coloreaza"oamenii!!!
Cu focul nu ma joc,pentru ca nu-mi permit,fiind vorba despre sanatatea copilului meu!In calitate de parinte "am masurat de zece ori si am taiat o singura data",asa ca m-am interesant in amanunt despre argintul coloidal in care am toata increderea.

Kronos 21.06.2011 01:25:04

Citat:

În prealabil postat de florentina26luca (Post 370659)
Expunerea prelungita si in cantitati foarte mari "coloreaza"oamenii!!!
Cu focul nu ma joc,pentru ca nu-mi permit,fiind vorba despre sanatatea copilului meu!In calitate de parinte "am masurat de zece ori si am taiat o singura data",asa ca m-am interesant in amanunt despre argintul coloidal in care am toata increderea.

Asta să credeți dvs. E nevoie de cantități mici pe perioade mai lungi. În niciun caz de cantități FOARTE mari:

Rosemary Jacobs, 66, had painful face peels to remove layers of skin after it developed an irreversible grey tinge.

Her rare condition - known as argyria - began when she started taking nasal drops containing colloidal silver (CSP) at the age of 11.

Four years later a skin biopsy revealed a multitude of silver particles embedded deep beneath her epidermis.


Rosemary a suferit îndepărtări dureroase de straturi de piele după ce a dezvoltat o culoare argintie ireversibilă. Argyria a apărut de la 11 ani când a început să ia picături cu argint coloidal. Patru ani mai târziu biopsia a relevat o mulțime de particule de argint înglobate în straturile adânci ale epidermei.
Sursa: http://www.telegraph.co.uk/news/news...medicines.html

În fine, spuneți că folosiți cantități infime, dar care mai e rostul să-i mai dați chiar și acel strop de argint, dacă e atât de puțin? Mă faceți să cred că habar n-aveți cum funcționează un organism, din câte miliarde de celule este alcătuit. Dacă o bacterie nu se dezvoltă pe un mediu de cultură după ce s-a adăugat o cantitate uriașă de argint, comparativ cu numărul de celule (cel mult câteva milioane), nu înseamnă că-și va face efectul dacă administrați o picătură de argint unui organism cu miliarde de celule. S-ar putea ca stafilococul să evite celulele cu argint în ele și să intre în cele normale. Sau s-ar putea să aveți surpriza că ionii de argint preferă să se depoziteze în straturile de grăsime ale epidermei în loc să protejeze hematiile.

În orice caz, testele pe un mediu de cultură sunt complet irelevante în ceea ce privește un organism precum cel al omului. Bacteriile dintr-o eprubetă mor și dacă le pun cianură. Ce vă face să credeți că argintul n-ar fi și el toxic?

Kronos 21.06.2011 01:39:28

Nu știu unde v-ați interesat cu atâta conștiinciozitate despre "beneficiile" argintului, dar vă atrag atenția că lumea e plină de inculți, de niște dobitoci care citesc două cărți mai bune și mai cuprinzătoare despre plante și apoi se pretind mari homeopați. După care încep să dea sfaturi în stânga și în dreapta, în funcție de ce descoperire remarcabilă publicată pe diverse site-uri dubioase a mai făcut un alt bambilici precum ei. Vor să fie medici, dar facultate, ioc.

Rezistența poate apărea și împotriva argintului, nu doar a antibioticelor. Deși eu vă asigur că ionii de argint se vor fixa în grăsime și vor lăsa sângele în pace. Deci bacteriile tot își vor face de cap. La fel cum vă asigur că câțiva ioni de argint se găsesc și în pielea băiețelului dvs., chiar dacă nu se vede.

Melissa 21.06.2011 01:41:39

Pentru ce afectiuni se recomanda argintul coloidal??

Intreb pentru ca eu nu am auzit de astfel de tratament.

Kronos 21.06.2011 01:46:35

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 370666)
Pentru ce afectiuni se recomanda argintul coloidal??

Intreb pentru ca eu nu am auzit de astfel de tratament.

Dacă căutați pe internet veți afla că e "util" împotriva a peste 650 tipuri de bacterii. Deci cam pentru toate infecțiile. Problema e că lumea nu-și pune și întrebarea "De ce, dacă e un leac miraculos și atât de eficient, nu e comercializat și folosit din plin de oamenii de știință?". A fost, a eșuat, a fost retras. Concluzia: per ansamblu, nu e bun.

Melissa 21.06.2011 01:56:19

Citat:

În prealabil postat de Kronos (Post 370667)
Dacă căutați pe internet veți afla că e "util" împotriva a peste 650 tipuri de bacterii. Deci cam pentru toate infecțiile. Problema e că lumea nu-și pune și întrebarea "De ce, dacă e un leac miraculos și atât de eficient, nu e comercializat și folosit din plin de oamenii de știință?". A fost, a eșuat, a fost retras. Concluzia: per ansamblu, nu e bun.

Multumesc pt. raspuns .Am inteles ideea.:-)

razvan_andrei 21.06.2011 02:58:44

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 370666)
Pentru ce afectiuni se recomanda argintul coloidal??

Intreb pentru ca eu nu am auzit de astfel de tratament.

Argintul coloidal este un bun antiseptic, nu un antibiotic. In principal se foloseste in colire (picaturi pt ochi).

P.S.: pt cei care citesc prea mult pe internet: si antibioticele sunt f toxice, mai toxice decat va imaginati.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:51:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.