Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6879)

sophia 10.08.2009 12:32:51

Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare
 
Am o carticica in care sunt asa: acatist, doua paraclise, visul si braul Maicii Domnului. Fara nici o explicatie la ele.
Exista mai multe acatiste pentru Sf. Maria. Asta stiu. Fiecare isi citeste ce-i trebuie.
Dar ce sunt paraclisele? Pentru ce sunt? Cand se citesc?
Ce este Visul? Dar Braul? La ce se refera?
Pentru ce se citesc?

sophia 11.08.2009 14:44:29

Nu stie nimeni?

Noesisaa 11.08.2009 15:04:28

Ai incercat www.google.com ?

BogdanF2 11.08.2009 19:47:52

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 159389)
Am o carticica in care sunt asa: acatist, doua paraclise, visul si braul Maicii Domnului. Fara nici o explicatie la ele.
Exista mai multe acatiste pentru Sf. Maria. Asta stiu. Fiecare isi citeste ce-i trebuie.
Dar ce sunt paraclisele? Pentru ce sunt? Cand se citesc?
Ce este Visul? Dar Braul? La ce se refera?
Pentru ce se citesc?

Din cate stiu "Visul Maicii Domnului" nu e chiar OK in Biserica Ortodoxa. A aparut de la o secta de eretici (din Bulgaria parca) numiti bogumili. Despre Brau nu stiu mai nimic, ar putea fi bun, trebuie sa intrebi un preot.

Cu siguranta sunt bune astea: Acatistul Maicii Domunului, Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului, Paraclisul Maicii Domnului, Al doile Paraclis al Maicii Domnului, Acatistul Buneivestiri, si celelalte Acatiste si Paraclise.

Se citesc la vreme de nevoie si nu numai, cand simti ca vrei sa te rogi Maicii Domnului.

Bogdan.

cristiboss56 11.08.2009 21:36:14

Brâul Maicii Domnului
 
Se citește bolnavilor, sau pentru cei năpădiți de necazuri. Cărticica cu rugăciune a fost și este tipărită în mod special de Editura Hrana Sufletului din Brașov C.P. 124 O.P. 1 Brașov 500500. Această editură a tipărit și tipărește toate cele 7 acatiste ale Maicii Domnului - Acatiste la vreme de necaz , Paraclise , etc. << . . .Preacinstitul tău brâu, ce a cuprins pântecele tău cel de Dumnezeu primitor este cetății tale tărie nebiruită și visterie de bunătăți neîmpuținată. Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Sfântul Duh. Treime Sfântă, Mărire Ție. Stăpână, primește rugăciunile noastre și ne mântuiește de toată nevoia și întristarea. Mărire Ție, mărire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Prea Sfântă Treime, mărire Ție . Amin !+ >>

sophia 11.08.2009 21:41:13

Multumesc pentru raspunsuri.
Am cautat si pe google.
Se spune intr-adevar in unele locuri ca rugaciunea Visul Maicii Domnului este eretica, dar de ce apare atunci in carte de rugaciuni impreuna cu cele ortodoxe?
Carticica mea este de la Editura Bunavestire.
Cum facem diferenta?

cristiboss56 11.08.2009 21:50:37

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 159657)
Multumesc pentru raspunsuri.
Am cautat si pe google.
Se spune intr-adevar in unele locuri ca rugaciunea Visul Maicii Domnului este eretica, dar de ce apare atunci in carte de rugaciuni impreuna cu cele ortodoxe?
Carticica mea este de la Editura Bunavestire.
Cum facem diferenta?

Da și eu o am și nu o citesc. E la sfârșit și nu mi-a plăcut și nu am mai citit-o . Sunt atâtea și atâtea Acatiste și rugăciuni minunate ! . . .Nu te poticni în ea . Simplu . . .


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:56:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.