Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Arta bisericeasca in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5042)
-   -   filme duhovnicesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4570)

mirelat 20.09.2008 07:00:44

am vazut foarte demult Calauza lui Tarkowski, din pacate nu prea imi mai aduc aminte mare lucru... mi-a ramas doar ideea pe care e construit filmul, aceea ca intr-adevar esti pierdut daca te aventurezi de unul singur acolo unde nu cunosti si ca oameni aparent insignifianti pot ascunde de fapt o comoara prin insasi ceea ce fac/stiu.

C-tin 21.09.2008 16:56:11

Cine l-a ascultat pe Constantin Ciomazga de la sectiunea video, ..are acolo o explicatie interesanta despre actiunea scenelor vizionate asupra subconstientului uman. Faptul ca omul se transpune contient ori inconstient in ceea ce vede. Si tinde sa traiasca ceea ce vede! Filmele duhovnicesti au si ele capcanele lor. In primul rand, vizionand un film cu subiect duhovnicesc omul trebuie sa faca abstractie de imaginile vazute in film si sa vada doara subiectul si realitatile acestui subiect, neluand in seama imaginile care uneori pot fi personificari, alegorii, gLumesti vorba lui vsovi, etc. deci lucruri nerelevante. Deci sa fie aproape ca si cand ai citi o carte duhovniceasca! Imaginile avand doar rolul ca realitatea pe care filmul vrea s-o evoce, (samanta care se vrea plantata) sa se prinda mai adanc, mai trainic in subconstient, in suflet!
De aceea multi duhovnici buni, interzic chiar vizionarea filmelor duhovnicesti, caci in lipsa discernamatului, sau ma rog a sitei duhovnicesti prin care sa cerni filmul, ajungi sa-ti faci idoli din imaginile vazute...ori chiar sa te smintesti, cramponandu-te de imaginile vazute. astfel incat sa nu mai bagi in seama tocmai realitatea subiectului.

Si un mic exemplu...
Cu totii am fost copii si ne putem aduce aminte dupa ce vizionam un film de carate, cum si noi o faceam apoi pe caratistii... :D

eclat_de_lune 11.11.2008 22:50:20

Exista o carte despre Tarkovski, intitulata, din cate imi amintesc "Filmul ca rugaciune". Contine informatii despre viata lui regizorului, despre felul in care lucra, despre motivele si tehnicile pe care le utiliza. Se insista asupra viziunii ortodoxe a regizorului.
Sunt oferite si cateva lamuriri despre scenele cheie a filmelor sale.

windorin 03.02.2009 11:29:43

film despre pecete
 
" Six - The Mark Unleashed " - Semnul dezlantuirii (2004)

Un film despre vremurile din urma. Interesant realizat.

scrabble 03.02.2009 12:58:13

Calauza este o capodopera.

monica.miholca 02.03.2009 22:38:58

Ati vazut filmul rusesc Ostrov (insula)?
regia Pavel Lunghin, scenariul Dmitri Sobolev, 2006.
o adevarata predica cu mijloacele filmului, asa cum a dorit regizorul.

se gaseste aici www.arhiva-ortodoxa.info la sectiunea video. se afla si pe torrents, subtitrat in engleza, de o calitate mai buna.

astept impresiile voastre.

Iustin32 02.03.2009 23:19:52

Ma intereseaza filme cu Vietile Sfintilor: a Sfantului Gheorghe, Moise, David etc. daca se poate cu traducere. Daca ma puteti ajuta cu o adresa unde le pot gasi.

windorin 03.03.2009 00:20:13

Most - Podul
 
"Most" adica "Podul"

Sensibilitatea mintii si profunzimea detaliului rusesc dau viata. Un film rusesc, inrudit cu "Ostrov".

Unul dintre cele mai bune filme vazute pana acum. Un film 100% duhovnicesc si potrivit perioadei de "exprimare a dragostei Tatalui fata de noi", in care deja am pasit.

alicia 03.03.2009 00:27:27

Si eu vreau mai multe filme duhovnicesti daca are cineva?

anne 05.03.2009 22:22:19

ORTROVUL-un film care iti merge la suflet!!!
 
Citat:

În prealabil postat de monica.miholca (Post 120062)
Ati vazut filmul rusesc Ostrov (insula)?
regia Pavel Lunghin, scenariul Dmitri Sobolev, 2006.
o adevarata predica cu mijloacele filmului, asa cum a dorit regizorul.

se gaseste aici www.arhiva-ortodoxa.info la sectiunea video. se afla si pe torrents, subtitrat in engleza, de o calitate mai buna.

astept impresiile voastre.

:6:Multumesc din suflet , Monica ...E CEL MAI FRUMOS FILM pe care l-am vazut vreodata!!! Il recomand tuturor celor care inca nu l-au vazut.MINUNAT!!!L-am vazut si revazut si nu ma mai satur...:105:
O, de-am putea avea si noi asa o nevointa...asa o pocainta...:46:


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:17:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.