Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Rugaciuni grabnic ajutatoare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7079)

lavinia40 03.09.2009 20:28:29

Rugaciuni grabnic ajutatoare
 
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

lore86 03.09.2009 20:32:40

nu am auzit de asa ceva dar o rug grabnic ajutatoare e paraclisul Maici Domnului. citeste-l cu incredere.
" ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica ci numai pe tine, o, Maica a lui Dumnezeu"(din rug diminetii)

gabriela_iagar 03.09.2009 20:40:54

1 atașament(e)
Ti`am atasat acatistul Maicii Domnului Grabnic ajutatoare.

Sa`ti fie de folos.

teatru-copii 03.09.2009 20:49:28

e greu, dar nu te pierde
 
Dumnezeu ne incearca pentru a ne apropia mai mult de El, pentru a-L cauta. Maica Domnului e ajutorul cel mai mare.

Dar parintii, copilul? Se roaga? Poate ar fi bine de vorbit, de chemat un preot.

Copilul ar trebui sa lucreze, poate gaseste mai usor, studiile le face pe parcurs. Sunt multi in aceasta situatie.

Doamne ajuta!

pacatoasa 03.09.2009 21:04:13

Roaga-te cu incredere la Maica Domnului. De cate ori i-am cerut ajutorul m-a ajutat. Niciodata nu m-a lasat fara ajutor si eu sunt nevrednica.

lavinia40 08.09.2009 06:31:56

va multumesc
 
Multumesc crestinilor care mi-au raspuns, si indifererent daca e sau nu o rezolvare, conteaza mult atentia si bunavointa oamenilor.
Urez multa sanatate si Doamne ajuta tuturor Mariilor de pe forum (e 8 sept.)si nu numai, sii as vrea sa cititi 2 poezii de poetul martir crestin Radu Gyr care mie imi plac mult:

-Iisus în celulă -

Azi noapte Iisus mi-a intrat în celula.
O, ce trist si ce-nalt parea Crist !
Luna venea dupa El, în celula
si-L facea mai inalt si mai trist.

Mainile Lui pareau crini pe morminte,
ochii adanci ca niste paduri.
Luna-L batea cu argint pe vestminte
argintandu-I pe maini vechi sparturi.

Uimit am sarit de sub patura sura :
- De unde vii, Doamne, din ce veac ?
Iisus a dus lin un deget la gura
si mi-a făcut semn ca să tac.

S-a asezat langa mine pe rogojina :
- Pune-mi pe rani mana ta !
Pe glezne-avea urme de cuie si rugina
parca purtase lanturi candva.

Oftand si-a intins truditele oase
pe rogojina mea cu libarci.
Luna lumina, dar zabrelele groase
lungeau pe zapada Lui, vargi.

Parea celula munte, parea căpătâna
si misunau paduchi si guzgani.
Am simtit cum îmi cade capul pe mana
si-am adormit o mie de ani...

Când m-am desteptat din afunda genuna,
miroseau paiele a trandafiri.
Eram în celula si era luna,
numai Iisus nu era nicairi...

Am intins bratele, nimeni, tacere.
Am intrebat zidul : nici un raspuns !
Doar razele reci, ascutite-n unghere,
cu sulita lor m-au strapuns...

- Unde esti, Doamne ? Am urlat la zabrele .
Din luna venea fum de catui...
M-am pipait... si pe mainile mele,
am gasit urmele cuielor Lui.

-Îndemn la luptă -

Nu dor nici luptele pierdute,
nici ranile din piept nu dor,
cum dor acele brate slute
care să lupte nu mai vor.

Cat inima în piept iti canta
ce-nseamna-n lupta-un brat rapus ?
Ce-ti pasa-n colb de-o spada franta
când te ridici cu-n steag, mai sus ?

Infrant nu esti atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele infrangeri,
sunt renuntarile la vis.

anita 08.09.2009 08:37:41

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 163928)
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

Rugaciunea lumanarilor aprinse este un ritual.
Un ritual nu are cum sa ajute .Important este sa ne apropiem de Dumnezeu prin cererile noastre.
Pentru gasirea unui loc de munca ajuta acatistul sfintei Xenia ,sfantlui Spiridon si seara se citeste Praclisul Maicii Domnului.

lavinia40 08.09.2009 09:06:35

Te rog
 
Te rog, si-ti multumesc ANITA de sfatul tau.Dar, spune-mi daca tu sau o cunostinta de-a ta a trecut prin asa ceva , si cum, in cat timp s-a rezolvat necazul?
Stiu ca par pragmatica, sa ma ierti, dar sunt fel, de fel, de lucruri, ...
Si un tratament este diferit de la om la om, caci totusi suntem unici, avem particularitatea ns, pacatele ns. si a stramosilor, dar ma gandesc poate fi un punct comun in toata aceasta durere.....

anita 08.09.2009 09:21:09

da ,am trecut prin asta.
Am citit acatistul sfintei Xenia si am gasit un loc de munca nu prea grozav,sub pregatirea mea ,dar era o rezolvare de moment.
Apoi a trebuit sa plec de acolo caci voia sa aduca pe altcineva.
Dar minune ,necazul s-a transformat in binecuvantare , s-a ivit un loc de munca mult mai bun si acest ragaz l-am folosit pentru a invata pentru un examen pe care l-am dat si l-am luat.
Am citit Paraclisul Maicii Domnului ,am mers la sf.Liturghie si sf.Maslu si dupa un an am gasit acest servici.
Am citit undeva de cineva care a citit 40 de zile acatistul sf.Spiridon si a gasit servici intr-un oras unde locurile de munca erau limitate.
Cel mai important este ca dupa ce iti rezolvi si primesti ajutor sa nu uiti de Dumnezeu ,Dumnezeu nu este un pompier la care sa apelam cand avem nevoie.

Askeladd 08.09.2009 09:24:27

Lavinia, imi pare foarte rau pentru situatia in care te afli. Si mama si-a pierdut locul de munca odata cu criza si stiu ca e greu.

Dar... sa nu crezi ca exista o rugaciune "mai buna", de parca rugaciunea ar fi o reteta de succes si ar aduce rezultate imadiate, ca o incantatie. Nu este importanta rugaciunea, cuvintele in sine. Daca Doamne Doamne da, va da. Sta in puterea lui si trebuie sa ai credinta.

Repet, o rugaciune specifica nu este importanta. Vor veni si timpuri mai bune, chiar daca acum e greu. Nu trebuie sa renunti si sa cauti in continuare. Sunt multi oameni in aceeasi situatie si poate ar fi mai folositor sa te rogi pentru fericirea si modestia celor dragi, pentru puterea si seninatatea de a se multumi cu mai putin in aceste timpuri, decat pentru o stare mai buna materiala.

anita 08.09.2009 09:38:41

Asa este ,trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu si pentru bune si pentru rele.
Dar Lavinia nu cauta bunastare materiala ,vrea sa isi intretina fiul la facultate.
Eu cand am ramas fara servici aveam un copil in ultimul an de liceu si care urma sa intre la facultate si unul mai mic ,tot la scoala.

ai2 08.09.2009 14:52:39

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 163928)
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?

topcat 08.09.2009 14:57:37

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 164879)
Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?

Speranta moare ultima

C0rneliu 08.09.2009 15:00:28

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 164879)
Are rost sa te rogi aceluiasi D-zeu care nu te-a ajutat din prima sa-ti pastrezi locul de munca?

Daca rostul vietii ar fi doar viata asta, atunci nu ar avea rost sa te rogi lui Dumnezeu.

ai2 08.09.2009 15:25:36

Citat:

În prealabil postat de C0rneliu (Post 164884)
Daca rostul vietii ar fi doar viata asta, atunci nu ar avea rost sa te rogi lui Dumnezeu.

Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.

lavinia40 08.09.2009 17:54:36

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 164896)
Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.

Un caz particular ,,fericit".Multumesc frumos, fiecare dupa inima lui.

C0rneliu 08.09.2009 18:36:15

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 164896)
Eu nu discutam de rugaciune in general (cel putin nu aici), ci despre un caz particular.

Nu cred ca este un caz particular: Lavinia nu e singura care si-a pierdut serviciul.
Insa, tu nu vezi mai departe de aceasta intamplare pentru ca vezi scopul vietii acesteia pana la moartea fizica.
Daca incerci sa privesti moartea fizica ca pe o nastere spirituala, atunci aceasta intamplare negativa are rolul de a o ajuta pe Lavinia sa ajunga mai usor la mantuire pentru ca in felul acesta ea isi rascumpara din pacate.

antoniap 08.09.2009 19:58:51

Sfantul Modest si Sfantul Spiridon de asemenea ne ocrotesc in astfel de cazuri.

E_my 08.09.2009 20:32:40

Imi pare foarte rau pentru situatia prin care treci, Lavinia, Domnul sa te ajute si sa iti dea nadejde..

Cred ca mai intai de toate, nadejde si rabdare sa ceri..

Am citit viata Sfntei Xenia si am ramas foarte impresionata..O poti asculta aici :

http://www.crestinortodox.ro/vietile...-sfintei-xenia

De aici poti citi acatistul, iar marturiile oamenilor arata ca este grabnic folositoare pentru cei ce vor sa se casatoreasca, cei care nu mai au un serviciu,cei carora li se fac nedreptati, etc

http://saraca.orthodoxphotos.com/rugaciuni.htm

Nu uita nici de Maica noastra, a tuturor, Cea care se roaga si plange neincetat pentru noi..
Aici ai un Canon de rugaciune in necazuri :

http://saraca.orthodoxphotos.com/rug...n_necazuri.htm

Nu cred ca exista "texte de rugaciuni grabnic folositoare", cat dureri ale sufletului care se inalta catre Domnul nostru in cea mai curata rugaciune..

Cum spunea Parintele Arsenie Papacioc, si un oftat este o rugaciune, deci conteaza sa vina din sufet, din inima smerita, din duh umilit dar plin de nadejde in mila Domnului ..

Asa cum putem citi si in Sfanta Scriptura, daca fiul cere paine, oare Tatal ii va da pietre?Crezi ca Domnul uita de tine si El, Cel care si-a dat pe Cruce Fiul pentru noi , nu ne va ajuta si in greutati?

Cat iti iubesti tu fiul si cate ai face tu daca el te-ar ruga ceva, dar Dumnezeu, care si-a jertfit Fiul pentru noi? Nu crezi tu ca iubirea Lui depaseste pana si intelegerea noastra, dar iubirea noastra omeneasca?

Nu deznadajdui, cere rabdare si nadejde, si mai ales, iti spun din experienta ca te vei simti mult mai linistita dupa ce te vei spovedi si impartasi..nu mai spun daca participi la Sfantul Maslu, mai ales acum ca ai timp..

Necazurile vin la noi pentru ca Domnul ne iubeste si vrea ca prin suferinta sa ne apropiem de El si de mantuire..asa cum am fost si eu incurajata pe forum o data, iti spun si eu : treci prin asta pentru ca Domnul iti pregateste ceva mai bun...Atunci nu stiam ce poate fi mai bun, dar ulterior am vazut ca acea persoana a avut dreptate, si judecatile mele nu erau si cele ale Domnului


Doamne ajuta!

teatru-copii 08.09.2009 22:43:04

ce surpriza!
 
Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 164881)
Speranta moare ultima

Placuta, fireste. Candva Dumnezeu o sa-ti descopere adevarata frumusete a vietii si a toata stiinta. Sunt convinsa ca intr-o buna zi te vei lepada de var.

Doamne ajuta si la mai multe!

teatru-copii 08.09.2009 23:01:43

o minune
 
Cunosc un preot cu o intamplare foarte frumoasa. Are mai multe, una in care au fost vindecate de o boala congenitala printr-o minune, doua fiice si sotia, motiv pentru care a dorit sa devina preot, inginer fiind.

Cea care vreau sa o arat aici, se refera la o situatie asemanatoare cu a Laviniei.

Intr-o zi de noiembrie afla ca este somer, cu patru copii, sotia fara serviciu. In fiecare zi statea opt ore la rugaciune ca si cum s-ar fi dus la serviciu. Socoteau cu disperare sumele necesare pentru painea de fiecare zi, rezervele ce mai erau prin camara. Prietenii treceau si ei prin greutati. Tocmai ce investise in cumpararea unui camion, cu care spera sa-si mareasca veniturile pentru a -si intretine familia. Dupa o saptamana au inceput sa curga minuni, veneau ajutoare ca din cer. A fost ajutat atat cat a trebuit sa-si ia permisul si sa alimenteze camionul pentru primul transport...

Dumnezeu stie suferinta ta si daca spui macar Tatal Nostru, nu te va lasa. Dar poate aceasta incercare face parte din pedagogia Sa pentru a indrepta ceva, a schimba ceva. Daca nu ai un dohovnic, atunci ar fi timpul sa cauti...

Doamne ajuta!

lavinia40 09.09.2009 00:54:37

Multumesc
 
Citat:

În prealabil postat de teatru-copii (Post 164976)
Cunosc un preot cu o intamplare foarte frumoasa. Are mai multe, una in care au fost vindecate de o boala congenitala printr-o minune, doua fiice si sotia, motiv pentru care a dorit sa devina preot, inginer fiind.

Cea care vreau sa o arat aici, se refera la o situatie asemanatoare cu a Laviniei.

Intr-o zi de noiembrie afla ca este somer, cu patru copii, sotia fara serviciu. In fiecare zi statea opt ore la rugaciune ca si cum s-ar fi dus la serviciu. Socoteau cu disperare sumele necesare pentru painea de fiecare zi, rezervele ce mai erau prin camara. Prietenii treceau si ei prin greutati. Tocmai ce investise in cumpararea unui camion, cu care spera sa-si mareasca veniturile pentru a -si intretine familia. Dupa o saptamana au inceput sa curga minuni, veneau ajutoare ca din cer. A fost ajutat atat cat a trebuit sa-si ia permisul si sa alimenteze camionul pentru primul transport...

Dumnezeu stie suferinta ta si daca spui macar Tatal Nostru, nu te va lasa. Dar poate aceasta incercare face parte din pedagogia Sa pentru a indrepta ceva, a schimba ceva. Daca nu ai un dohovnic, atunci ar fi timpul sa cauti...

Doamne ajuta!

Multumesc forumistilor crestini pentru sfaturile si povetele spuse din suflet si din experienta personala.Nu am gasit de mult acest forum, si nu am gasit refeririri la 2 acatiste.
Poate o mare parte din forumisti le cunosc, dar pt. aceia ce inca nu au aflat, exista si acatistul Parintelui Paisie Aghioritul, cat si acatistul Sfantului Parinte Porfirie ce pot fi accesate pe site-ul Manastirii Dervent.Ma gandeam cateodata cand citeam cartile Parintelui Paisie sau Viata si sfaturile Parintelui Porfirie, ce fericiti au fost acei crestini care i-au intanlit!

Acum, prin rugaciunea ns. putem avea si noi acces la binecuvantarea lor!

MarinaAlca 09.09.2009 01:47:44

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 164790)
Te rog, si-ti multumesc ANITA de sfatul tau.Dar, spune-mi daca tu sau o cunostinta de-a ta a trecut prin asa ceva , si cum, in cat timp s-a rezolvat necazul?
Stiu ca par pragmatica, sa ma ierti, dar sunt fel, de fel, de lucruri, ...
.....

http://farm4.static.flickr.com/3166/...d2bf0fa9cd.jpg
In pridvorul Bisericii Sf Gheorghe cel Nou din Bucuresti(km 0)se practica in fiecare vineri ritualul lumanarilor aprinse... de fapt cele 33 lumanari se gasesc de cumparat la pangarul bisericii... cozi inimaginabile, lume disperata(majoritatea femei).. initial mi s-a parut cam ciudat, dar vazand ca aceasta practica este acceptata de Sfanta Biserica, am decis sa merg si eu ptr o bucata de vreme.. luni de zile, in fiecare vineri.. cu durere in suflet, lacrimi si speranta ca problema cea arzatoare va gasi rezolvare... raspunsul a venit dupa ff multi ani... nu a fost raspunsul la care am ravnit, dar cel mai important este ca a fost raspunsul cel bun!!!... sa nu uitam ca "Voia Lui nu este si voia noastra, iar judecatile Lui nu sunt precum judecata noastra".
Anita a punctat f bine, Dumnezeu nu este ca pompierul pe care il chemi de urgenta sa stinga incendiu in timp record.Acest ritual nu este un negot cu Dumnezeu.. nu ii spunem:Doamne, uite, eu am venit in fiecare vineri si am aprins lumanarile, si m-am rugat cu foc, tu de ce nu mi-ai indeplinit cererea??
Ce este mai important din intreaga situatie este ca mergeam cu o mare bucurie in suflet, nu faceam doar ritualul, ci stateam si la slujba Sf Maslu, la rugaciunile de dezlegare(molitfele) care se citeau dupa... de fiecare data plecam acasa impacata cu mine, cu ceilalti, paseam usor ca un fulg, si nu stiu de ce, dar aveam asa un puternic sentiment de siguranta, de incredere ca totul va fi bine... si intr-adevar a fost.. dar, repet, a fost dupa Voia Lui nu dupa voia mea.Insa Dumnezeu pe toate le face bine!!!Ai incredere!
sfatul meu este sa nu cauti prognoze... timp limita in rezolvarea problemelor.. aceasta cautare nu iti va aduce decat mai multa tristete, deznadejde, te va macina continuu.
Un alt exemplu din viata mea, tot cu multi ani in urma, am reusit sa imi schimb serviciul, dupa rugaciuni continue, timp de 1 an de zile, la Sf Anton(fac o paranteza sa spun ca este vorba despre Sf Anton de Padova... astept sa imi sara la beregata cei mai zelosi dintrre forumisiti:6:)

lavinia40 09.09.2009 02:40:05

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 165009)
http://farm4.static.flickr.com/3166/...d2bf0fa9cd.jpg
In pridvorul Bisericii Sf Gheorghe cel Nou din Bucuresti(km 0)se practica in fiecare vineri ritualul lumanarilor aprinse... de fapt cele 33 lumanari se gasesc de cumparat la pangarul bisericii... cozi inimaginabile, lume disperata(majoritatea femei).. initial mi s-a parut cam ciudat, dar vazand ca aceasta practica este acceptata de Sfanta Biserica, am decis sa merg si eu ptr o bucata de vreme.. luni de zile, in fiecare vineri.. cu durere in suflet, lacrimi si speranta ca problema cea arzatoare va gasi rezolvare... raspunsul a venit dupa ff multi ani... nu a fost raspunsul la care am ravnit, dar cel mai important este ca a fost raspunsul cel bun!!!... sa nu uitam ca "Voia Lui nu este si voia noastra, iar judecatile Lui nu sunt precum judecata noastra".
Anita a punctat f bine, Dumnezeu nu este ca pompierul pe care il chemi de urgenta sa stinga incendiu in timp record.Acest ritual nu este un negot cu Dumnezeu.. nu ii spunem:Doamne, uite, eu am venit in fiecare vineri si am aprins lumanarile, si m-am rugat cu foc, tu de ce nu mi-ai indeplinit cererea??
Ce este mai important din intreaga situatie este ca mergeam cu o mare bucurie in suflet, nu faceam doar ritualul, ci stateam si la slujba Sf Maslu, la rugaciunile de dezlegare(molitfele) care se citeau dupa... de fiecare data plecam acasa impacata cu mine, cu ceilalti, paseam usor ca un fulg, si nu stiu de ce, dar aveam asa un puternic sentiment de siguranta, de incredere ca totul va fi bine... si intr-adevar a fost.. dar, repet, a fost dupa Voia Lui nu dupa voia mea.Insa Dumnezeu pe toate le face bine!!!Ai incredere!
sfatul meu este sa nu cauti prognoze... timp limita in rezolvarea problemelor.. aceasta cautare nu iti va aduce decat mai multa tristete, deznadejde, te va macina continuu.
Un alt exemplu din viata mea, tot cu multi ani in urma, am reusit sa imi schimb serviciul, dupa rugaciuni continue, timp de 1 an de zile, la Sf Anton(fac o paranteza sa spun ca este vorba despre Sf Anton de Padova... astept sa imi sara la beregata cei mai zelosi dintrre forumisiti:6:)

Multumesc, Marina si nu te speria ,Sf Anton de Padova e sfantul lui Dumnezeu ca toti sfintii ce au dus o viata bineplacuta Domnului.Sa stii ca eu nu ma mai tulbur sa dau sau nu dreptate lumii, daca stiu ca nu gresesc cu nimic.(nu gresesc atunci cand sunt incredintata ca Adevarul care e Domnul ma va lumina).Din pricina aceasta am intrat si pe acest forum si am citit, de fapt am simtit ca acesti oameni, au suflete minunate si isi merita titlul de crestini. E impresionant sa stai intro-o mare izolare dar sa stii ca anumiti oameni te sustin!Aceasta de fapt este una din fatetele Domnului, te ajuta prin oameni!
Multa sanatate si Doamne Ajuta!

Marius22 09.09.2009 13:58:05

Personal expresia "rugaciune grabnic ajutatoare" nu mi se pare tocmai potrivita. Imi da impresia ca accentul cade de fapt pe rugaciunea in sine, in loc sa cada pe propria persoana, pe disponibilitatea noastra sufleteasca de a ne ruga. Rugaciuni sunt nenumarate si toate sunt ajutatoare daca le rostim nu doar cu buzele, ci si din inima, cu credinta, nadejde si dragoste.

Mai degraba noi trebuie sa devenim grabnic rugatori, nicidecum in sensul de a face rugaciunile in graba, ci de a ne ruga ori de cate ori simtim nevoia, atat in vremea necazului cat si a bucuriei.

antoniap 11.09.2009 17:05:50

Doamne,Parinte ceresc, noi credem ca ne salvezi de osanda vesnica pe care o meritam. Te rugam salveaza lumea in care ai trimis pe unicul Tau fiu, Domnul nostru Iisus Hristos.
Doamne Dumnezeule, Tu iubire vesnica, Tu ne esti singura nadejde si priveste la pacatosi ca la fiice si fii rataciti.
Te rugam fierbinte indura-te de noi fiindca nu gasim alta cale de iesire din aceasta groaznica dezorientare si dezordine in care se afla acum lumea. Ajuta-ne cu atotputernicia Ta intinzand spre noi bratul Tau aparator si alunga puterea intunericului, iadului.
Doamne Dumnezeule, fii indurator fata de necredinta acestui veac. Indura-te de oamenii de stiinta si lumineaza-le mintea cu puterea Duhului Sfant. Indura-te de cei mici care sufera si care nu sunt cu nimic vinovati ca au venit in aceasta lume plina de minciuna si faradelegi.
Iisuse, copleseste cu harul Tau sufletul si trupul meu, precum si intreaga mea viata. Parinte al indurarii, ia de la mine potirul amar al suferintelor mele, insa nu dupa cum vreau eu, ci dupa vointa ta prea sfanta, in vecii vecilor.Amin.

laraG 11.09.2009 20:04:33

degraba la rugaciune!
 
Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 165715)
Doamne,Parinte ceresc, noi credem ca ne salvezi de osanda vesnica pe care o meritam. Te rugam salveaza lumea in care ai trimis pe unicul Tau fiu, Domnul nostru Iisus Hristos.
Doamne Dumnezeule, Tu iubire vesnica, Tu ne esti singura nadejde si priveste la pacatosi ca la fiice si fii rataciti.
Te rugam fierbinte indura-te de noi fiindca nu gasim alta cale de iesire din aceasta groaznica dezorientare si dezordine in care se afla acum lumea. Ajuta-ne cu atotputernicia Ta intinzand spre noi bratul Tau aparator si alunga puterea intunericului, iadului.
Doamne Dumnezeule, fii indurator fata de necredinta acestui veac. Indura-te de oamenii de stiinta si lumineaza-le mintea cu puterea Duhului Sfant. Indura-te de cei mici care sufera si care nu sunt cu nimic vinovati ca au venit in aceasta lume plina de minciuna si faradelegi.
Iisuse, copleseste cu harul Tau sufletul si trupul meu, precum si intreaga mea viata. Parinte al indurarii, ia de la mine potirul amar al suferintelor mele, insa nu dupa cum vreau eu, ci dupa vointa ta prea sfanta, in vecii vecilor.Amin.

Frumoasa rugaciune, draga Antonia!Si as completa din Sfanta Scriptura un indemn la pocainta :"Postiti post sfant, strangeti obste de praznuire , adunati pe batrani,pe toti locuitorii tarii in templul Dumnezeului vostru si strigati catre Domnul, rugandu-L:O, ce zi!...Caci aproape este ziua Domnului si vine ca o pustiire de la Cel Atotputernic"(Ioil1,14:15)

mara2008 12.09.2009 03:29:50

Rugaciune puternica pentru momentele grele ale vietii
 
O,Dumnezeule Mare,mantuieste-ma de toate relele;o,Dumnezeule Mare,care ai harazit magaiere tuturor Sfintilor,harazeste-mi-o si mie,care ajuti si sprijini toate lucrarile,ajuta-ma si sprijina-ma in toate nevoile,scapa-ma de toate primejdiile,de toti dusmanii vazuti si nevazuti.
In numele Tatalui care a creeat lumea,in numele Fiului care a rascumparat-o,in numele Sfantului Duh care a implinit legea in toata a ei desavarsire.
Binecuvantarea lui Dumnezeu Tatal care cu cuvantul a zidit lumea,sa fie pururea cu mine ......!
Binecuvantarea Domnului Isud Hristos,fiul Marelui Dumnezeu,sa fie pururea cu mine.....!
Binecuvantarea Sfantului Duh cu cele mai scumpe daruri ale Sale,sa fie pururea cu mine ... !
Doamne,norii grei ai nenorocirilor si ai supararilor se abat asupra capului meu si intristarile sfasietoare ma coplesesc,dar ma mangai ca Tu ma iubesti si aceasta incredintare ma incurajeaza.Plin(a) de nadejde in dragostea si bunatatea Ta,nu voi lasa sa ma biruiasca impotrivirile soartei, ci ma voi lupta cu curaj,caci numai cu ajutorul Tau voi reusi.
La tine ,dar Preabunule Doamne ,alerg si ma rog:vino grabnic si ma mantuie cu puterea Ta,cu mila Ta,precum ai mantuit si pe Petru cel ce venes pe apa;intinde-mi mana ca si lui si mai presus Doamne da-mi sanatate si..........(se spune o singura dorinta).
Doamne,ai mila si nu zabovi si primeste cu bunatatea Ta rugaciunea mea ce o fac catre Tine,apara-ma cu Harul Tau si ajuta-ma sa fiu statornic in angajamentul ce-l iau fata de Tine:de a da o bucata de paine la saraci si de a ma ruga pentru cei aflati in primejdii sau suferinta si pentru mantuirea tuturor oamenilor.
Trimite Doamne binecuvantarea Ta peste dusmanii mei cunoscuti....(se spune numele) si necunoscuti si indreapta-i cu ganduri bune spre mine si spre toti ai casei mele.
Tu Doamne,doresti ca omul sa traiasca in unire si dragoste pe pamant.
Fa-i si pe cei ce ma asupresc,ma urasc,ma chinuiesc,ma napastuiesc,ma descurajeaza,ma desconsidera,sa cunoasca milostivirea Ta si lumineaza-le Tu ,Doamne,inima lor si fa-o primitoare de dragoste,ca sa traim in deplina unire,cu inima curata si ne iarta noua greselile ,precum iertam celor ce ne gresesc noua,AMIN!

cristiboss56 12.09.2009 05:27:45

Citat:

În prealabil postat de teatru-copii (Post 164972)
Placuta, fireste. Candva Dumnezeu o sa-ti descopere adevarata frumusete a vietii si a toata stiinta. Sunt convinsa ca intr-o buna zi te vei lepada de var.

Doamne ajuta si la mai multe!

Cătălin , dă semne evidente de îndreptare și luminare !

lavinia40 12.09.2009 20:43:25

Rugaciune
 
Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 165804)
O,Dumnezeule Mare,mantuieste-ma de toate relele;o,Dumnezeule Mare,care ai harazit magaiere tuturor Sfintilor,harazeste-mi-o si mie,care ajuti si sprijini toate lucrarile,ajuta-ma si sprijina-ma in toate nevoile,scapa-ma de toate primejdiile,de toti dusmanii vazuti si nevazuti.
In numele Tatalui care a creeat lumea,in numele Fiului care a rascumparat-o,in numele Sfantului Duh care a implinit legea in toata a ei desavarsire.
Binecuvantarea lui Dumnezeu Tatal care cu cuvantul a zidit lumea,sa fie pururea cu mine ......!
Binecuvantarea Domnului Isud Hristos,fiul Marelui Dumnezeu,sa fie pururea cu mine.....!
Binecuvantarea Sfantului Duh cu cele mai scumpe daruri ale Sale,sa fie pururea cu mine ... !
Doamne,norii grei ai nenorocirilor si ai supararilor se abat asupra capului meu si intristarile sfasietoare ma coplesesc,dar ma mangai ca Tu ma iubesti si aceasta incredintare ma incurajeaza.Plin(a) de nadejde in dragostea si bunatatea Ta,nu voi lasa sa ma biruiasca impotrivirile soartei, ci ma voi lupta cu curaj,caci numai cu ajutorul Tau voi reusi.
La tine ,dar Preabunule Doamne ,alerg si ma rog:vino grabnic si ma mantuie cu puterea Ta,cu mila Ta,precum ai mantuit si pe Petru cel ce venes pe apa;intinde-mi mana ca si lui si mai presus Doamne da-mi sanatate si..........(se spune o singura dorinta).
Doamne,ai mila si nu zabovi si primeste cu bunatatea Ta rugaciunea mea ce o fac catre Tine,apara-ma cu Harul Tau si ajuta-ma sa fiu statornic in angajamentul ce-l iau fata de Tine:de a da o bucata de paine la saraci si de a ma ruga pentru cei aflati in primejdii sau suferinta si pentru mantuirea tuturor oamenilor.
Trimite Doamne binecuvantarea Ta peste dusmanii mei cunoscuti....(se spune numele) si necunoscuti si indreapta-i cu ganduri bune spre mine si spre toti ai casei mele.
Tu Doamne,doresti ca omul sa traiasca in unire si dragoste pe pamant.
Fa-i si pe cei ce ma asupresc,ma urasc,ma chinuiesc,ma napastuiesc,ma descurajeaza,ma desconsidera,sa cunoasca milostivirea Ta si lumineaza-le Tu ,Doamne,inima lor si fa-o primitoare de dragoste,ca sa traim in deplina unire,cu inima curata si ne iarta noua greselile ,precum iertam celor ce ne gresesc noua,AMIN!

Multumesc, Mara, pentru rugaciune!

mara2008 13.09.2009 12:06:33

Sa fie de ajutor!
 
Multumesc si eu pentru acest topic ,sper din tot sufletul sa fie de ajutor la cati mai multi crestinii,asa cum a ajutat pe multi in necazu si durerea lor.
Important e indiferent de ce rugaciune spune-m sa o zicem din tot adancul sufletului nostru,cu multa perseverenta , smerenie si milostenii.

teatru-copii 13.09.2009 13:28:17

cu bucurie
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 165805)
Cătălin , dă semne evidente de îndreptare și luminare !

Le asteptam...

teatru-copii 13.09.2009 13:32:10

cine nu are
 
Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 165927)
Multumesc si eu pentru acest topic ,sper din tot sufletul sa fie de ajutor la cati mai multi crestinii,asa cum a ajutat pe multi in necazu si durerea lor.
Important e indiferent de ce rugaciune spune-m sa o zicem din tot adancul sufletului nostru,cu multa perseverenta , smerenie si milostenii.

Cine e viu si nu are nevoie de rugaciune? Astazi am ascultat o predica despre suferinta -drumul firesc spre mantuire.

Citeam pe undeva de un calugar care plangea. A fost intrebat de ce plange.

"- M-a uitat Dumnezeu, nu mai am nici un necaz, nu ma mai pot ruga...".

elizabeta 14.12.2009 21:51:35

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 163928)
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

Eu am practicat aceasta rugaciune si am simtit un ajutor palpabil inca inainte de a termina cele 9 marti...poate am cerut prea multe lucruri in acelasi timp - unele s-au rezolvat aproape imediat, altele nu inca...
La fel, devotiunea in cinstea Sfantului Anton de Padova ma ajuta intotdeauna, dar si eu ma tin de cuvant...

Marimira 15.12.2009 10:01:19

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 163928)
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

Candva, in urma cu multi ani aproape 20, eram intr-o situatie asemanatoare.Adica ma chinuisem multi ani, aproape 5 sa-mi gasesc un loc de munca permanent, nu-mi gaseam decat provizoriu...atunci nu-L cunosteam pe Dzeu decat intr-o masura f.mica ...ma rugam seara de seara din suflet, cu multa zdrobire de inima rugaciunea Tatal nostru, atat stiam, si apoi il rugam tot din suflet, il imploram sa-mi daruiasca un loc de munca. Intr-un timp relativ scurt 2- 3 luni, mi-a daruit un loc de munca si acel loc de munca il am si in prezent (peste cateva luni se vor implini 20 de ani de cand lucrez in aceeiasi institutie). Intre timp si viata mea a curs altfel..spre Dzeu, prin biserica si tainele ei, spovedanie, impartasanie, trairea credintei pe cat am putut si eu....
Ce vroiam sa subliniez, orice rugaciune spusa din suflet cu multa zdrobire, smerenie, pocainta, este primita si ascultata chiar daca suntem niste oameni nesporiti duhovniceste, netraitori in ale credintei cum eram eu atunci.Cu rugaciunea Tatal nostru...Dzeu mi-a daruit un loc de munca, mai tarziu tot El a facut sa sporeasca credinta si trairea mea ....si a fost nevoie ca eu sa-mi platesc restantele, corigentele sa zicem...dar in impas nu m-a lasat!

Dzeu sa va ajuta sa va rezolvati probleme, asa dupa cum site El mai bine decat noi toti ca aveti nevoie!.
Doamne ajuta!:53: ...si nadejde ca va fi bine!

Marimira 15.12.2009 10:11:18

RUGACIUNE DE LASARE IN VOIA DOMNULUI

In mainile milostivirii Tale celei mari,o,Dumnezeul meu,incredintez sufletul si trupul meu,simtirile si graiurile mele,sfaturile si gandurile mele,lucrurile si toate cele trbuincioase ale trupului si sufletului meu.Iar Tu,deci,binecuvinteaza-ma,miluieste-ma si ma izbaveste de tot raul,ca petrecand viata fara de pacat,in toate zilele vietii mele,sa ajung la viata cea vesnica cu Sfintii Tai,in Imparatia Ta si cu dansii sa Te slavesc in veci.Amin

mary20 15.12.2009 13:19:07

Citat:

În prealabil postat de lavinia40 (Post 163928)
Din pacate am ramas fara loc de munca.
Trebuie sa-mi intretin copilul in facultate , parintii sunt batrani si acum cand ar trebui sa fiu un sprijin sunt o povara.Nu conteaza nefericirea mea, conteaza nefericirea celor dragi.
Stiu rugaciunea Sf.Marta, si am aflat si de Rugaciunea lumanarilor aprinse, o cunosc.
V-as ruga daca ar putea cineva sa-mi spuna despre rezultatele ei.
Multumesc.

SFANTUL NICOLAE ma ajuta mereu in orice necaz.
O MINUNE A SFANTULUI NICOLAE

Era un bărbat în cetatea aceea, dintre cei slăviți și bogați, care mai pe urmă a rămas sărac și neslăvit, căci viața veacului acestuia este nestatornică. Bărbatul acela avea trei fete foarte frumoase și acum, fiind lipsit de toate cele de trebuință, nu avea nici hrană, nici îmbrăcăminte și cugeta să-și dea fetele sale spre desfrînare, iar casa sa să o facă casă necurată, pentru sărăcia lui cea mare, ca doar astfel să aibă ceva de folos și să cîștige pentru el și fetele sale îmbrăcăminte și hrană. Vai, în ce fel de gînduri necuvioase alungă pe om sărăcia cea mare! Deci bătrînul acela fiind în astfel de cugete rele și gîndul său cel rău vrînd acum a-l aduce cu ticăloșie în fapt, Dumnezeu Care nu voiește a vedea în pierzare firea omenească, ci cu iubire de oameni, se pleacă spre nevoile noastre, a pus bunătate în inima plăcutului Său, Sfîntul Nicolae și l-a trimis spre ajutor către bărbatul care era să piară cu sufletul, prin însuflare tainică, mîngîind pe cel ce era în sărăcie și scăpîndu-l din căderea păcatului.

Deci, auzind Sfîntul Nicolae de lipsa cea mare a bărbatului aceluia și prin dumnezeiască descoperire înștiințîndu-se de cugetarea lui cea rea, i-a părut foarte rău pentru dînsul și a cugetat ca astfel cu mîna sa cea făcătoare de bine, să-l răpească împreună cu fetele sale ca din foc de la sărăcie și de la păcat. Însă n-a vrut să fie de față cu bărbatul acela, ca să-i spună despre facerea sa de bine, ci, în taină a cugetat să-i dea aceluia milostenia sa cu îndurare. Și aceasta vrea s-o facă pentru două pricini: întîi ca să scape de slava omenească, pentru că ținea seama de ce zicea Evanghelia: Luați aminte, să nu faceți milostenia voastră înaintea oamenilor; și, al doilea, ca și pe bărbatul acela, care odinioară era bogat iar acum ajunsese în mare sărăcie, să nu-l rușineze, căci știa că sînt grele unele ca acestea, celor ce din bogăție și din slavă cad în sărăcie, fiindcă se rușinează sufletele acelora, aducîndu-le aminte de bogăția cea mai dinainte. Pentru aceasta, a gîndit a face așa, după cuvîntul lui Hristos: Să nu știe stînga ta, ce face drepta ta. Căci atît de mult fugea de slava omenească, încît chiar de acela căruia îi făcea bine se sîrguia a se tăinui pe sine.

Așadar, luînd o legătură mare de galbeni, a mers în miezul nopții la casa acelui bărbat și, aruncînd-o înăuntru pe fereastra acelei case, degrabă s-a întors la casa sa. Dimineață, sculîndu-se bărbatul și aflînd legătura, a dezlegat-o și văzînd galbenii s-a înspăimîntat, căci socotea că este vreo nălucire, temîndu-se ca nu cumva aurul ce vedea să fie vreo înșelăciune, de vreme ce nu aștepta de la nimeni și de nicăieri vreun făcător de bine. Drept aceea, întorcînd galbenii cu vîrful degetului, privea cu dinadinsul și cunoscînd că este adevărat, se veselea și se minuna, iar de bucurie, plîngea cu lacrimi fierbinți și, cugetînd mult în sine cine i-ar fi făcut lui o asemenea facere de bine, nu se dumirea. Deci, socotind a fi purtarea de grijă a lui Dumnezeu, îi mulțumea neîncetat, dînd laudă Domnului Celui ce se îngrijește de toți. Apoi îndată pe una din fetele sale, pe cea mai mare, a măritat-o după un bărbat și i-a dat aurul cel primit din destul pentru zestrea ei.

Despre aceasta înștiințîndu-se minunatul Nicolae, că a făcut după voia lui, bărbatul acela, i-a părut bine. Și iarăși se arăta gata a face aceeași milă cu a două fiică a bătrînului, sîrguindu-se a păzi și pe fecioara aceasta prin nunta legiuită de păcatul cel fărădelege. Deci, pregăti și altă legătură de galbeni, asemenea cu cealaltă și, peste noapte, ferindu-se de toți, a aruncat-o pe aceeași fereastră, în casa bătînului aceluia.

Dimineață, sculîndu-se acel om sărac, a găsit iarăși aur, asemenea ca întîia oară. Apoi a început a se minuna și de acela și, căzînd cu fața la pămînt, cu lacrimi fierbinți mulțumea, zicînd: "Dumnezeule, voitorul milei și chivernisitorul mîntuirii noastre, care mai întîi m-ai răscumpărat cu Sîngele Tău și acum casa mea și pe fiicele mele izbăvindu-ne prin aur din cursa celui rău, Însuți arată-mi pe cel ce slujește voii Tale celei milostive și bunătății Tale celei iubitoare de oameni. Arată-mi pe îngerul Tău cel pămîntesc, pe cel ce ne păzește pe noi de pierderea păcatului, ca să știu cine este unul ca acela, care ne scoate pe noi din sărăcia ce ne întristează și care ne izbăvește de gîndurile cele rele, că iată, după mila Ta, Doamne, cu îndurarea cea făcută în taină, cu mîna plăcutului al Tău, voi da și pe a doua fiică a mea cu nuntă legiuită după bărbat și așa voi scăpa de cursele diavolului, care vrea prin cîștig necurat să-mi aducă mare pierdere.

Apoi bărbatul acela, rugîndu-se Domnului și mulțumind bunătății Lui, a făcut nuntă și fiicei sale de a doua, avînd nădejde în Dumnezeu - căci neîndoită nădejde și-a pus în El - cum că va purta grijă și pentru a treia fiică a lui și-i va da și acesteia să aibă viețuitor iubit, după lege, trimițîndu-i iarăși aur din destul, tot cu acea mînă făcătoare de bine. De aceea, nu dormea noaptea străjuind, ca să poată simți pe făcătorul de bine și să se învrednicească a vedea de unde îi aduce aurul acela. Și iată, nu după multă vreme, a sosit cel așteptat. Căci a venit și a treia oară plăcutul lui Hristos, Nicolae și, ajungînd la locul cel obișnuit, tot așa a aruncat o legătură de galbeni pe aceeași fereastră și îndată s-a întors la casa sa. Tatăl fecioarelor găsind aurul aruncat pe fereastră, a alergat îndată cît putea în urma celui ce se întorcea la casa sa, pe care, ajungîndu-l și cunoscîndu-l cine este - căci sfîntul nu era necunoscut pentru fapta lui cea bună și pentru neamul lui cel luminat -, a căzut la picioarele lui, sărutîndu-le și numindu-l izbăvitor, ajutător și mîntuitor sufletelor, celor ce ajunseseră întru pierderea cea mai de pe urmă.

figarina 04.01.2011 18:53:06

va las rugaciunea sfintei marta .SE ZICE PESTE TOT K E FOARTE PUTERNIK EU SUNT LA A 2 MARTI Rugaciunea Sf.Marta este o rugaciune foarte puternica care se spune timp de 9 marti .In timpul rugaciunii se aprinde o lumanare de la biserica:

Sf.Marta , ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Spre a-ti arata recunostinta mea ,iti fagaduiesc sa-ti fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum(se spune dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta ,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.
Apoi se spune Tatal nostru si de 3 ori:
"Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau,Iisus.Sf.Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre .Amin!
Sf.Marta roaga-te pentru mine si familia mea.

Yasmina 06.01.2011 10:20:44

chestia asta cu jobul,o urasc!!!
 
Astazi,nu am mai putut si mi-am pierdut cumpatul,am plans incontinuu de la 4 pm de cand am primit un telefon de la un angajator...m-am bucurat ca m-a sunat din nou,mai ales ca stiu ca nimeni nu suna sa-ti spuna ca NU te angajeaza,insa a fost destul de cinic sa ma sune sa-mi dea vestea ca a angajat pe altcineva
Simt cum cad in depresie,este prea mult ceea ce se intampla in jurul meu,sau mai bine zis este prea mult ceea ce se intampla cu mine!
Poate si altii au insuccese,dar eu daca traiesc un pic izolata poate nu realizez ca este o perioada foarte grea pentru mai multi dintre noi...

Nici nu stiu ce rugaciuni sa mai zic,am fost destul de pozitiva cateva luni dar simt cum nadejdea ma paraseste,parca nu este in masura mea sa obtin nimic,orice as face rezultatul este acelasi;sunt destul de disperata pentru ca niciodata nu a fost atat de greu!

anna21 06.01.2011 15:47:27

Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou (Nea Makri):
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ou-120734.html

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8031


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:53:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.