Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaciune pentru tatal meu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15224)

Tina06 14.07.2012 17:23:50

Rugaciune pentru tatal meu
 
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Am vazut aici pe site ca sunt multi care se roaga in grup, pentru o anume problema.

Tatal meu este bolnav- inca nu stim ce are, dar i s-a umflat mana si e vanata si are ca niste crescaturi de carne pe ea si se plange ca il doare mana si inima, nu doarme de zile -ntregi.

A fost la medic acum o saptamana si i-au dat tratament si antibiotice, dar i-e mai rau acu. De spital i-e frica sa se duca, incercam sa-l convingem sa mearga, dar e mai greu, ca are frica de spitale.

Va rog din suflet, daca aveti timp, sa il pomeniti pe tatal meu, Dumitru in rugaciuni . Am sa incep si eu de azi sa citesc Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul seara de seara. Dar voi ca sunteti mai curati cu inima ca mine, va rog sa-l pomeniti.

Multumesc din suflet !

Adriana Cluj 14.07.2012 17:34:05

Dumnezeu sa-l miluiasca!

Tina06 14.07.2012 17:35:31

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 458688)
Dumnezeu sa-l miluiasca!

Multumesc, Adriana! Doamne-Ajuta

cristiboss56 14.07.2012 18:03:22

Citat:

În prealabil postat de Tina06 (Post 458684)
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Am vazut aici pe site ca sunt multi care se roaga in grup, pentru o anume problema.

Tatal meu este bolnav- inca nu stim ce are, dar i s-a umflat mana si e vanata si are ca niste crescaturi de carne pe ea si se plange ca il doare mana si inima, nu doarme de zile -ntregi.

A fost la medic acum o saptamana si i-au dat tratament si antibiotice, dar i-e mai rau acu. De spital i-e frica sa se duca, incercam sa-l convingem sa mearga, dar e mai greu, ca are frica de spitale.

Va rog din suflet, daca aveti timp, sa il pomeniti pe tatal meu, Dumitru in rugaciuni . Am sa incep si eu de azi sa citesc Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul seara de seara. Dar voi ca sunteti mai curati cu inima ca mine, va rog sa-l pomeniti.

Multumesc din suflet !

O să-l adăugăm pe tatăl tău Dumitru , în lista noastră de rugăciuni din cadrul "Grupului de rugăciuni" , inițiat și coordonat de Delia . Dumnezeu și Preacurata Lui Maică , împreună cu toți Sfinții , să-i fie alăturea . Amin !

Simply_me 14.07.2012 18:03:24

Care este numele de botez al tatalui tau?

cristiboss56 14.07.2012 18:10:45

Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 458699)
Care este numele de botez al tatalui tau?

Este scris :DUMITRU !

Tina06 14.07.2012 18:12:56

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 458688)
Dumnezeu sa-l miluiasca!

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 458698)
O să-l adăugăm pe tatăl tău Dumitru , în lista noastră de rugăciuni din cadrul "Grupului de rugăciuni" , inițiat și coordonat de Delia . Dumnezeu și Preacurata Lui Maică , împreună cu toți Sfinții , să-i fie alăturea . Amin !

Multumesc din suflet ! Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Tina06 14.07.2012 18:13:31

Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 458699)
Care este numele de botez al tatalui tau?

Dumitru, multumesc mult! Dumnezeu sa va binecuvanteze !

Simply_me 14.07.2012 18:44:52

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 458700)
Este scris :DUMITRU !

Scuze, mi-a scapat... :5:

delia31 15.07.2012 20:41:28

Citat:

În prealabil postat de Tina06 (Post 458684)
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Am vazut aici pe site ca sunt multi care se roaga in grup, pentru o anume problema.

Tatal meu este bolnav- inca nu stim ce are, dar i s-a umflat mana si e vanata si are ca niste crescaturi de carne pe ea si se plange ca il doare mana si inima, nu doarme de zile -ntregi.

A fost la medic acum o saptamana si i-au dat tratament si antibiotice, dar i-e mai rau acu. De spital i-e frica sa se duca, incercam sa-l convingem sa mearga, dar e mai greu, ca are frica de spitale.

Va rog din suflet, daca aveti timp, sa il pomeniti pe tatal meu, Dumitru in rugaciuni . Am sa incep si eu de azi sa citesc Acatistul Maicii Domnului si Paraclisul seara de seara. Dar voi ca sunteti mai curati cu inima ca mine, va rog sa-l pomeniti.

Multumesc din suflet !


Tina, uite un mic fragment dintr-un capitol intitulat „Nu vreau sa merg la doctor” , din cartea lui Danion Vasile, Despre infruntarea bolilor:

„Sunt crestini care dintr-o ravna exagerata nu vor sa mearga la consult, ci asteapta sa fie vindecati direct de Dumnezeu, ca si cum Dumnezeu nu ar lucra si prin doctori.
Dar greseala lor nu este mai mica decat a celor care alearga la doctor pentru cea mai mica problema sau care atunci cand sunt bolnavi isi pun toata nadejdea numai in iscusinta doctorului si in efectele tratamentului cu medicamente.

Sfantul Vasile cel Mare scria ca "este o incapatanare sa refuzi ajutorul artei medicilor".

Sfantul Diadoh al Foticeii ii sfatuieste pe crestini ca la vreme de boala sa ceara ajutorul celui randuit de Dumnezeu pentru a-i ajuta "mai ales pentru ca sa nu cada in slava desarta si in ispita diavolului, din care pricini unii dintre ei se lauda adeseori ca nu au trebuinta de doctori".

Sfantul Teofan ne arata ca, daca nu avem grija de trupurile noastre, pacatuim: "Impotrivirea dumneavoastra la indicatiile doctorilor nu e prea vrednica de lauda... Dumnezeu a facut si doctorii si doctoriile - nu ca sa existe degeaba, ci ca de ei sa se foloseasca bolnavii.

Totul e de la El; El ingaduie ca omul sa boleasca si tot El ne-a inconjurat cu mijloace de vindecare. Daca a pazi darul dumnezeiesc al vietii este o datorie, tot datorie este si a te trata atunci cand esti bolnav.
Poti sa nu te tratezi asteptand vindecarea de la Dumnezeu, dar asta presupune o mare indrazneala. Poti sa nu te tratezi, ca sa-ti calesti rabdarea, incredintandu-te voii lui Dumnezeu, dar aceasta este un lucru foarte inalt, si atunci fiecare "of" i se socoate drept vina omului" .... continuare aici http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tor-79951.html

Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule, miluieste-l pe robul Tau, Dumitru, si randuieste-i Tu toate cele de folos.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:34:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.