Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8390)

ghost7 06.02.2010 20:37:35

Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor!
 
As vrea sa imi ziceti putin cum stau treburile cu scurgerile in somn (ejacularea in timp ce dormi) mi-a zis preotul ca nu ai voie o zi dupa ce ti se intampla sa iei ANAFURA AGHIAZMA SA SARUTI ICOANELE , SA INTRI IN BISERICA fara sa faci 40 de metanii mari! Eu am avut scurgeri in somn vineri seara. Am inteles ca nu se fac metanii de vineri seara pana duminica seara in cinstea INVIERII. Deci eu pentru ca am avut in somn scurgeri pot sa fac metanii vinerea sambata sau duminica? de exemplu in seara asta? sau dupa ce ejaculez in somn treuie sa fac 40 de metanii de exemplu mi se intampla lunea si sa fac metanii marti? Se fac 40 de metanii dupa ce ai in somn scurgeri? sau faci doar daca vrei sa intri in Biserica?

AS VREA SA MA LAMURITI PUTIN CA NU INTELEG! VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Daniel777 06.02.2010 20:47:07

Citat:

În prealabil postat de ghost7 (Post 209232)
As vrea sa imi ziceti putin cum stau treburile cu scurgerile in somn (ejacularea in timp ce dormi) mi-a zis preotul ca nu ai voie o zi dupa ce ti se intampla sa iei ANAFURA AGHIAZMA SA SARUTI ICOANELE , SA INTRI IN BISERICA fara sa faci 40 de metanii mari! Eu am avut scurgeri in somn vineri seara. Am inteles ca nu se fac metanii de vineri seara pana duminica seara in cinstea INVIERII. Deci eu pentru ca am avut in somn scurgeri pot sa fac metanii vinerea sambata sau duminica? de exemplu in seara asta? sau dupa ce ejaculez in somn treuie sa fac 40 de metanii de exemplu mi se intampla lunea si sa fac metanii marti? Se fac 40 de metanii dupa ce ai in somn scurgeri? sau faci doar daca vrei sa intri in Biserica?

AS VREA SA MA LAMURITI PUTIN CA NU INTELEG! VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Daca ai fost ispitit in somn cu aceasta scurgere,dimineata si ziua respectiva nu ai voie sa iei aghiazma sau anafura....

Trebuie sa te speli,sa-ti schimbi hainele....

Cele 40 de metanii se fac ca un canon,si se insoteste la final cu rostirea Psalmului 50...,spre seara se considera ca esti curat...

Eu in general,in ziua cand se intampla,evit sa intru in Biserica,desi este voie .....

Cred ca poti sa faci aceste metanii oricand,chiar si sambata si duminica,pentru ca este un canon spre curatire.....

geo.nektarios 06.02.2010 21:07:44

Canonul 4 al Sfântului Dionisie spune că cei care pătimesc scurgerea fără de voie a seminței, aceștia să urmeze conștiinței lor. Dacă acesta îi mustră că au pătimit scurgerea din gând pătimaș și nălucire urâtă sau din altă patimă oarecare, să nu se împărtășească; iar de nu, să se împărtășească.
Canonul 12 al lui Timotei spune că cel ce a pătimit pentru că a poftit femeie nu trebuie să se împărtășească, iar dacă a pătimit numai din ispita diavolului, să se împărtășească.

Deci cerceteaza-te frate si vezi din care pricina ti-a venit aceasta si constiinta ta iti va spune ce sa faci si urmeaza Sfintilor care ne invata! Ti-am dat mai sus aceste Sf.Canoane ca sa vezi ca nu de la mine spun ceva! Doamne ajuta!

AthosT 06.02.2010 22:33:04

“Canonul 8 al Sf Ioan Postitorul prevede pentru curățirea de această
întinăciune: îndepărtarea o zi de la Sfânta Împărtășanie, rostirea psalmului 50 și 49 de metanii.

Ține seama că al patrulea canon al Fericitului Dionisie, arhiepiscopul Alexandriei, spune că toți cei ce pătimesc de scurgerea cea fără de voie a seminței, adică de poluție, aceștia să-și cerceteze cugetul și dacă el îi învinovățește că au pățit aceasta de pe urma gândului împătimit și a unei năluciri rușinoase sau din vreo altă patimă, aceștia să nu se cuminece; iar de nu, să se cuminece. Iar canonul 12 al lui Timotei spune că dacă cel ce a avut scurgere a suferit-o din poftă de femeie, nu trebuie să se împărtășească; iar cel ce a avut-o numai din ispita diavolului, să se împărtășească. Iar Părinții și mai cu seamă Anastasie Sinaitul(Răspunsul VIII) și Grigorie Sinaitul(în Filocalie) zic că scurgerea în vremea somnului vine din multă mâncare și băutură, din somn îndelungat, din odihna și moliciunea trupului, din trufie, din judecarea aproapelui, din clevetire, din slăbiciunea trupului, din multă oboseală, din poftă, din băutură rece, din rea obișnuință la desfrâu, din pizma demonilor și din prisosința firii. Deci, o dată ce cu greu poate cineva să facă deosebire, când se întâmplă(scurgerea) din vina lui sau din altă pricină și din pizmă diavolească, pentru aceasta este lucru mai sigur să nu se cuminece în ziua aceea, cum grăiește și canonul de față, fără ocol și fără deosebire. La fel și Marele Vasile(Regulile pe scurt, 309 și întrebarea III din Cuvântul II despre Botez) și Simeon al Tesalonicului(Răspunsurile XIV și XV) și Ioan al Chitrului(Răspunsul XXVIII) și Balsamon(Răspunsul X), toți într-o unire spun că preoții și mirenii care vor avea scurgere în somn să se oprească în acea zi de la Taine.

Afară numai dacă n-ar fi vreo primejdie, de nu s-ar cumineca mireanul sau n-ar face liturghie. Sau dacă ar fi zi însemnată, în care este neapărată nevoie să se săvârșească Liturghia, fiindcă atunci trebuie să se sfărâme cursa diavolului și să se înalțe puterea preoției.”

AthosT 06.02.2010 22:57:30

S-a mai discutat ceva despre asta si pe aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ht=pacate+somn

ghost7 06.02.2010 22:58:22

multumesc mult si in final daca am scurgeri si Sfintele Pasti sau VINEREA - DUMINICA? pot face metanii sau nu?

andrei_im 06.02.2010 23:11:08

daca duhovnicul ti-a zis sa faci metanii, atunci le faci mereu. La Sfintele Pasti daca se intampla nu cred ca e bine sa faci metanii. insa doar atunci... Doamne ajuta!

cristiboss56 06.02.2010 23:27:45

Citat:

În prealabil postat de ghost7 (Post 209329)
multumesc mult si in final daca am scurgeri si Sfintele Pasti sau VINEREA - DUMINICA? pot face metanii sau nu?

Fă-le liniștit! Căința e cea mai importantă. Conștientizarea păcatului în sine ( oricare ) și dorința de îndreptare , e mai mult decât ce crezi tu, eu sau altcineva. Nu te mai gândi obsesiv la păcatul în sine, este dăunătoare această gândire. Patima malahiei și tot ce este legată de ea, e o patimă perfidă, prin menținerea unei vigilențe amăgitoare, a gândului perfid , obsesiv de a numai greși , tocmai aici este mare pericol necunoscut de mulți , pentru că scriind, citind mai mereu de această patimă, vei fi pradă mult mai ușoară și vei ajunge la faptă mult mai ușor. Te rog pe tine și pe cei ce doriți cu adevărat îndreptarea să nu neglijați acest aspect ! ! !

iosif 10.02.2010 12:42:41

Sa nu uitam ca aceste scurgeri fac parte si din firescul omului. Nu trebuie sa le demonizam!

E posibil sa fie produse din cauza unei incarcari voite cu ganduri trupesti, dar se poate intampla si datorita unei inactivitati trupesti indelungate.

Vizavi de duhovnic, el trebuie sa iti dea dezlegare de impartasanie in acest sens, daca in ziua precedenta s-au chiar in ziua impartasaniei ti s+a intamplat asa ceva.

Eu cred ca al nostru cuget ar trebui sa ne spuna cum sa reactionam, dar cugetul neimpuiat de tot felul de idei si fanatisme! Dumnezeu nu da cu parul pentru ca ai avut scurgeri in somn.

Insa e bine sa nu ne hranim imaginatia cu spurcaciune!

mihailt 10.02.2010 15:37:48

Metoda simpla:
Nu manca cu cateva ore bune inainte de culcare,fa activitate fizica inainte de culcare.
Poti sa incerci sa dormi pe un pat mai tare sa nu fie prea moale.
Peste zi daca poti nu te intarata pe nimeni ca zice Sfantul Apostol Petru:"nu va imbatati de vin intru care este curvie".
Vin e mania si imbatarea de vin e manierea prea multa.Ca te-ai maniat un pic nu e pacat dar sa nu tii manie si sa nu continui in manie si ura si ganduri rele asupra cuiva.
Normal ca se refera si la celalalt vin adica a nu bea prea mult.
Si ce intelesuri a mai zis Sfantul Apostol ca nu putem noi intelege cum zicea Sfantul Apostol Petru cu mintea transfigurata de Duhul Sfant.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:21:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.