Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   despre vesmintele preotesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3574)

stefanbogdan 22.04.2008 01:43:32

daca as imbraca asa ceva fara sa fiu hirotonisit am inteles ca poti ramane paralizat
asa e?
nu am facut asa ceva dar am purtat o discutie cu cineva si mia spus asa ceva
dar deca le cauper de la o manastire si vreasu sa le tin in camera mea?
si asa e un pacat?
va rog cei care cun asa ceva sa imi spuna si mie

Leinarius 22.04.2008 09:42:19

Vorbesti de vestminte preotesti sau de hainele monahilor? Ca nu e tot una...

Vestmintele preotesti sunt pentru slujirea in sfanta biserica, ele nu se imbraca oriunde si oricum, exista o rinduiala. Daca nu esti preot nu fa o asemenea impietate. Nu imbraca haina daca nu duci si crucea.

Daca e vorba de straiele monahilor atunci nu cred ca e acelasi lucru, dar totusi nu mi se pare o preocupare buna. De ce vrei sa ai acele straie? Vrei sa vezi cum iti stau?
Conteaza asta?

Sau ai impresia ca au straiele/ vestmintele vreo putere? Ca nu au, sa stii! Harul lui Dumnezeu lucreaza asupra si prin preot/ ieromonah, straiele sunt simbolice.
Sa nu cumva sa crezi ca au vreo putere acele haine, ca asta e inselare si e impotriva dumnezeiestilor porunci.

Pazeste-te de necuviinta, as zice, cerandu-ti iertare pentru cuvintele mai aspre.

ioanhodean 22.04.2008 14:02:37

poi...faza e ca..cei de la teologie si cei de la seminar , ei fac practica.si nu am vz vreu n student la teologie paralizat..

eea 22.04.2008 14:48:39

cei care fac practica si nu sunt hirotoniti poarta vesminte care nu sunt sfintite, ale preotior sunt sfintite,exista o randuiala speciala in moltfelnic, dar oricum nu e indicat sa faci asa ceva daca nu ai de gand sa devii preot, nu mai stiu unde am citit ca de isi va pune cineva epitrahilul pe gat sa se faca preot sau sa i se taie gatul.

ancalpop 22.04.2008 17:14:06

Citat:

Īn prealabil postat de eea
cei care fac practica si nu sunt hirotoniti poarta vesminte care nu sunt sfintite, ale preotior sunt sfintite,exista o randuiala speciala in moltfelnic, dar oricum nu e indicat sa faci asa ceva daca nu ai de gand sa devii preot, nu mai stiu unde am citit ca de isi va pune cineva epitrahilul pe gat sa se faca preot sau sa i se taie gatul.

Nu stiu cine o fi scris asta dar oricum nu cred ca trebuie luat adlitteram.Doamne fereste sa i se taie cuiva gatul pt asa ceva. Omul este mai important decat orice lucru fie el chiar vestmant preotesc.

stefanbogdan 29.04.2008 23:05:16

stiu ca nu au nicio putere dar am intrebat pe un preot ca le pot avea dar nu ca sa si imbrac
am vrut sa devin preot dar am avut un accident cu corzile vocale si nu mau mai lasat sa continui
am acest har si acum
iar vocea mia revenit la loc dar acum e tarziu sa mai intru la seminar
va multuimesc
fie ca invierea domnului sa va aduca multa sanatate si fericire
sa iertati pe cei ce va prigonesc

ioanhodean 30.04.2008 18:11:23

dar totusi poti merge la facultatea de teologie..niciodata nu e prea tarziu...


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:39:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.