Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   nunta dintre un ortodox si un catolic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13290)

Marinela 13.07.2011 16:01:57

nunta dintre un ortodox si un catolic
 
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la ortodoxi. El nu vrea sa isi schimbe religia. Nici eu nu vreau sa o schimb pe a mea. In conditiile astea ( el sa ramana catolic) se poate face cununia ortodoxa?
Multumesc anticipat.

gdf-fdc 13.07.2011 16:09:31

Citat:

În prealabil postat de Marinela (Post 377097)
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la ortodoxi. El nu vrea sa isi schimbe religia. Nici eu nu vreau sa o schimb pe a mea. In conditiile astea ( el sa ramana catolic) se poate face cununia ortodoxa?
Multumesc anticipat.

nu se poate face asa ceva. sa nu parasesti ortodoxia pt casatoria cu un catolic

Mihnea Dragomir 13.07.2011 16:16:07

Din câte am înțeles de la o situație asemănătoare, se poate face căsătorie ortodoxă cu aprobare de la episcop. Pentru soțul dv, ar fi mai comod să își schimbe religia, deoarece, din punct de vedere catolic, o asemenea căsătorie este invalidă.

Nu se poate face căsătorie catolică, deoarece faptul că sunteți deja căsătorită și soțul dv trăiește este impediment absolut pentru o nouă căsătorie.

AlinB 13.07.2011 17:22:49

Citat:

În prealabil postat de Marinela (Post 377097)
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la ortodoxi. El nu vrea sa isi schimbe religia. Nici eu nu vreau sa o schimb pe a mea. In conditiile astea ( el sa ramana catolic) se poate face cununia ortodoxa?
Multumesc anticipat.

Canonic, nu prea.
Dar daca platesti bine un preot mai usurel cu canoanele, cred ca da..

AlinB 13.07.2011 17:24:58

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 377104)
Din câte am înțeles de la o situație asemănătoare, se poate face căsătorie ortodoxă cu aprobare de la episcop. Pentru soțul dv, ar fi mai comod să își schimbe religia, deoarece, din punct de vedere catolic, o asemenea căsătorie este invalidă.

Nu se poate face căsătorie catolică, deoarece faptul că sunteți deja căsătorită și soțul dv trăiește este impediment absolut pentru o nouă căsătorie.

Acum este de inteles de ce vrea la ortodocsi pentru casatorie..

Da, ar fi mai bine sa o schimbe, pentru ca si (sau mai ales) prin casatoria asta este un proscris pentru BRC, din punctul ei de vedere traind practic in concubinaj cu o femeie casatorita ceea ce nu e lucru de luat usor..

Hartford 13.07.2011 19:32:40

Citat:

În prealabil postat de Marinela (Post 377097)
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la ortodoxi. El nu vrea sa isi schimbe religia. Nici eu nu vreau sa o schimb pe a mea. In conditiile astea ( el sa ramana catolic) se poate face cununia ortodoxa?
Multumesc anticipat.

vai vai iar casatorii mixte.........doi copii ai mei s-au casatorit cu catolici si ghici? casatoriile nu ai tinut ambele...

LaReine 13.07.2011 19:35:57

Eu stiu o ortodoxa casatorita cu un reformat, casnicie ce a durat pana la batranete cand moartea i-a despartit.

AlinB 13.07.2011 19:45:24

Banuiesc ca macar unul dintre ei nu prea se omora ori cu ortodoxia ori cu "reformatismul"..

LaReine 13.07.2011 19:46:32

Fiecare mergea la biserica lui.

AlinB 13.07.2011 20:23:53

Deci duminica ziceau: "astazi drumurile noastre se despart" si fiecare se ducea sa se intalneasca cu Dumnezeul lui..

Si ea s-a rugat pana la moarte ca el sa vina la Adevar..
Si degeaba..
Tragic.

Si copii?
Unul ortodox, unul reformat?


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:22:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.