Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Sfantul Ioan Botezatorul + (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5278)

cristiboss56 06.01.2009 20:36:09

Sfantul Ioan Botezatorul +
 
"Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia ! + " ( condacul 13 din Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul ) .

cristiboss56 06.01.2009 21:07:15

Lumina necuprinsa de ochii omenesti !
 
Botezul lui Ioan nu era botezul nostru, al crestinilor. El insusi facea deosebire intre cele doua botezuri :" Eu va botez cu apa spre pocainta. Mesia va boteza cu Dug Sfant si cu foc , sre mantuire ." ( Matei 3, 11 ) . Dar Sfantul Ioan , si pentru botezul sau, cere " roada vrednica de pocainta" ( Matei 3 , 8 ) , dragoste de oameni, milostenie, dreptate, omenie, osandind pe fatarnici care-l ispiteau, carora el le spunea " pui de vipera" ( Matei 3, 7 ). Multi se intrebau : " nu cumva Ioan este Hristos- Mesia ? " Iar Ioan le raspundea : " Nu sunt eu Hristos. Eu sunt glasul celui ce strîga in pustie ; Gatiti calea Domnului, drepte facetî cararile Lui. Sunt solul trimis sa gatesc calea inaintea Lui. Eu va botez cu apa, dar in mijlocul vostru sta Unul , pe care voi nu-L stiti, Care este mai mare decat mine si eu nu sunt vrednic sa-I dezleg cureaua incaltamintelor Lui. Si tocmai pentru aceasta am venit, botezand cu apa, ca El sa fie cunoscut in Israel". ( Ioan 1 , 31 ). + Prin tine izbavindu-ne de tot necazul , dupa datorita multumire, pe tine aparatorul si fierbinte sprijinitorul nostru te rugam, cel ce ai indraznire catre Domnul, din toate nevoile ne slobozeste pe noi, ca sa-ti cantam : Bucura-te , Sfinte Ioane, preacinstite Inaintemergatorule ! +

cristiboss56 06.01.2009 23:04:22

Stihira a 3 -a de la Litia zilei
 
"Veniti sa urmam fecioarelor celor intelepte, veniti sa intampinam pe Stapanul, Cel ce S-a arat. Ca vine ca un Mire la Iordan ; Iordanul vazandu-Te s-a temut si asteapta ;Ioan a strigat ; Nu cutez a ma atinge de crestetul cel fara de moarte . Duhul S-a pogorat in chip de porumbel sa sfinteasca apele; si glas din cer s-a auzit : Acesta este Fiul Meu, Cel ce a venit in lume sa mantuiasca neamul omenesc ; Doamne , slava Tie"

georgeval 06.01.2009 23:24:13

"Pomenirea dreptului cu laude, iar tie destul iti este marturia Domnului, Ianintemergatorule. Ca te-ai aratat cu adevarat si decat prorocii mai cinstit. ca si a boteza in repejuni pe Cel propovaduit te-ai invrednicit. Drept acee, pentru adevar nevoindu-te, bucurandu-te, ai binevestit si celor din iad pe Dumnezeu, Cel ce S-a aratat in trup, pe Cel ce a ridicat pacatul lumii si ne-a daruit noua mare mila."
Iata ca Sfantul Ioan nu -si incheie misiunea de propovaduitor al lui Hristos in urma mortii, ci-L binevesteste si celor din iad. Minunat este acest tropar.

cristiboss56 07.01.2009 13:33:46

Sfinte , izbaveste de toate nevoile pe toti cei ce alearga catre tine, la dumnezeiasca pomenirea ta cea purtatoare de lumina si cu raze stralucitoare ; ca ai indraznire catre Dumnezeu , si poti sa izbavesti din nevoi pe cei ce cu dragoste Ii canta Lui : A l i l u i a ! +

Yasmina 24.06.2011 00:00:43

Acatistul Sf.Ioan Botezatorul-24 iunie
 
http://youtu.be/kjRaoKG9lag

Yasmina 24.06.2011 00:02:56

Rugaciune catre Sf.Ioan Botezatorul
 
Sfantul Ioan Botezatorul
Zid esti oamenilor, Sfinte Ioane, si turn nebiruit intru razboaie, ca, prin folosirea ta cea nebiruita, se biruiesc taberele vrajmasilor; iar noi, fiind mantuiti graim catre tine unele ca acestea :
Bucura-te, folositorul cel tare al pamantenilor;
Bucura-te, alungatorul cel tare al dusmanilor;
Bucura-te, cel ce biruiesti tabere in zile de razboi;
Bucura-te, cel ce daruiesti sfaturi de taina;
Bucura-te, crin iubitor de mir al mirosului celui de taina;
Bucura-te, trandafirul cel nevestejit al mirosului celui dumnezeiesc;
Bucura-te, ca izvorasti raul vindecarii;
Bucura-te, ca din tine curg paraie minunate;
Bucura-te, steaua care luminezi lumea;
Bucura-te, lumina care luminezi cele intunecate;
Bucura-te, umblarea si taria schiopilor;
Bucura-te, povata si lumina orbilor;
Bucura-te, Sfinte Ioane, preacinstite Inaintemergatorule !
Proorocule sfinte botezatorule, pentru multimea minunilor tale celor vrednice de lauda, de ti-am aduce cantari si glasuri care sa minuuneze tot neamul omenesc, nimic nu savarsim cu vrednicie, fata de darurile tale, pe care le daruiesti noua celor ce cantam lui Dumnezeu : Aliluia !
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Yasmina 24.06.2011 00:26:41

Vietile Sfintilor-Nasterea Sf.Ioan Botezatorul- Sinaxar 24 Iunie
 
http://youtu.be/YGpSFdoQIjI

Un Sfant pt care am mare evlavie,care m-a impresionat cu moartea sa pe cand eram o copila,iar mai apoi m-a scapat intr-o zi de 24 iunie de o mare PRIMEJDIE!
Fii binecuvantat Inaintemergatorul Domnului si roaga-te pt noi,nevrednicii!

Scotland The Brave 24.06.2011 11:35:03

Ioan Botezatorul
 
Motto "El este acela despre care a zis proorocul Isaia: "Glasul celui ce strigă în pustie: Pregătiți calea Domnului, drepte faceți cărările Lui" (Matei 3:3)

În zilele arhiereilor Anna și Caiafa, a fost cuvântul lui Dumnezeu către Ioan, fiul lui Zaharia, în pustie. Și a venit el în toată împrejurimea Iordanului, propovăduind botezul pocăinței, spre iertarea păcatelor. Precum este scris în cartea cuvintelor lui Isaia proorocul: "Este glasul celui ce strigă în pustie: Gătiți calea Domnului, drepte faceți cărările Lui. Orice vale se va umple și orice munte și orice deal se va pleca; căile cele strâmbe se vor face drepte și cele colțuroase, drumuri netede. Și toată făptura va vedea mântuirea lui Dumnezeu" (Luca 3:2-6).

Unde boteza Ioan Botezatorul: ,,Acestea se petreceau în Betabara, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan"(Ioan 1:28). "Evenimentele se petrec de cealaltă parte a Iordanului, la Betabara, numită așa fiindcă însemna "loc de trecere", sau "vad", acesta fiind probabil și locul pe unde israeliții conduși de Iosua au intrat în Țara Făgăduinței, în Canaan. Ocolind Samaria care era interpusă între Iudea (în sud) și Galilea (în nord), de multe ori iudeii treceau în dreapta Iordanului, prin Perea și Decapole. De acolo, și-a început Isus călătoriile Sale prin Palestina. După ce I-a găsit pe primii ucenici, El se îndreaptă spre nord, ajungând în Cana din Galilea."

Ce a spus Ioan Botezatorul: "Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor.Eu vă botez cu apă, dar vine Cel ce este mai tare decât mine, Căruia nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintelor. El vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc, A Cărui lopată este în mâna Lui, ca să curețe aria și să adune grâul în jitnița Sa, iar pleava o va arde cu foc nestins.Încă și alte multe îndemnând, propovăduia poporului vestea cea bună." (Matei 3:2, Luca 3:16-18)

Ioan mărturisea despre El și striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era. Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos.Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut." (Ioan 1:15-18)

"A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el și a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii. Acesta este despre Care eu am zis: După mine vine un bărbat, Care a fost înainte de mine, fiindcă mai înainte de mine era, Și eu nu-L știam; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă. Și a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El. Și eu am văzut și am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 1:29-34)

Ucenicii,amintindu-si despre invatatura lui Ioan Botezatorul: "Și pe când Se ruga Iisus într-un loc, când a încetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: Doamne, învață-ne să ne rugăm, cum a învățat și Ioan pe ucenicii lui." (Luca 11:1)

Botezul Domnului: "Și în zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii și s-a botezat în Iordan, de către Ioan. Și îndată, ieșind din apă, a văzut cerurile deschise și Duhul ca un porumbel coborându-Se peste El. Și glas s-a făcut din ceruri: Tu ești Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit." (Marcu 1:9-11)

Mantuitorul despre Ioan Botezatorul: "După plecarea acestora, Iisus a început să vorbească mulțimilor despre Ioan: Ce-ați ieșit să vedeți în pustie? Au trestie clătinată de vânt? Dar de ce ați ieșit? Să vedeți un om îmbrăcat în haine moi? Iată, cei ce poartă haine moi sunt în casele regilor. Atunci de ce-ați ieșit? Să vedeți un prooroc? Da, zic vouă, și mai mult decât un prooroc. Că el este acela despre care s-a scris: "Iată Eu trimit, înaintea feței Tale, pe îngerul Meu, care va pregăti calea Ta, înaintea Ta".

Adevărat zic vouă: Nu s-a ridicat între cei născuți din femei unul mai mare decât Ioan Botezătorul; totuși cel mai mic în împărăția cerurilor este mai mare decât el." (Matei 11:7-12)

georgeval 24.06.2011 16:22:16

Sfantul Ioan Botezatorul este pilda de smerenie.
Smerenia absoluta a Botezatorului reiese cu prisosinta din textul celor patru Evanghelii care folosesc aproape aceleasi cuvinte centrate in jurul a cinci idei:
- Iisus e mai puternic decat Ioan
- Ioan nu este vrednic sa-I dezlege cureaua incaltamintei
- Ioan nu poate boteza decat cu apa, pe cand Iisus va boteza cu Duh Sfant si cu foc
- Iisus este anterior lui Ioan
- Iisus este Cel ce va sa vina.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:04:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.