Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Religia Islamica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5032)
-   -   casatorii intre ordodocsi si musulmani interzise? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2268)

veronica_dorina 04.09.2007 23:40:09


Concluzia este sa un ortodox si un musulman nu se pot casatori doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?

alexandra28again 05.09.2007 23:43:04

da,nu se pot casatori in biserica dar foarte multe femei o fac considerand ca daca s-au casatorit in moschee,este ca si cum au facut-o in fata lui Dumnezeu.
desi este interzis,am vazut intr-o emisiune un preot cunoscut de la noi care ii facuse o promisiune psihologului mirela zivari ca va ii va face slujba de casatorie in biserica,ea fiind casatorita cu un musulman.din cate am inteles,a divortat pana sa faca aceasta casatorie(nu sunt sigura de asta).daca este asa,atunci cu siguranta nu a fost intamplator.

alexandra28again 05.09.2007 23:47:55

iar dilema nu e mare.atat de multe femei isi lasa religia pentru un barbat.asta pentru ca nu au educatie religioasa,nu stiu cu ce se mananca una si cu ce se mananca cealalta,considera ca toate religiile sunt de la Dumnezeu.nici eu, acum ceva ani nu stiam ce inseamna islamul,ii admiram atat de mult pentru faptul ca sunt credinciosi,si inca ii mai admir,dar nu stiam ce contine aceasta religie,pana nu m-aminformat si am citit coranul.de aceea cred ca romanilor le lipseste educatia religioasa,informarea...

drosida 06.09.2007 13:33:52

Mirela,nu a divortat,pt ca ei au un copil iar ei(musulmanii)nu-si lasa familia.
:)

costel 06.09.2007 14:52:06

In conformitate cu doctrina si practica canonica ortodoxa trebuie retinute urmatoarele aspecte :

1. Casatoriile interconfesionale si interreligioase sunt interzise.

2. In cazul in care sunt tolerate, prin aplicarea iconomiei, slujba cununiei trebuie oficiata in biserica ortodoxa de catre preotul ortodox.

3. Posibilitatile si formele de aplicare a iconomiei depind de necesitatile practice ale fiecarei Biserici Ortodoxe locale, care are dreptul de decizie in judecarea fiecarui caz in speta.

4. Copiii rezultati dintr-o astfel de casatorie trebuie botezati si educati in credinta ortodoxa.

5. Conform privilegiului paulin (I Cor. VII, 12-16), casatoria mixta se admite numai in cazul in care ea a fost incheiata inainte ca unul dintre soti sa fi fost increstinat.

6. In baza dispozitiei canoanelor 10 Laodiceea si 23 Ioan Postitorul, nu este admisa casatoria unui crestin ortodox cu o persoana de alta credinta.

7. Canoanele 31 Laodiceea si 14 IV ecumenic ingaduie casatoria intre un crestin ortodox si o persoana eterodoxa, cu conditia insa ca sotul eterodox sa tagaduiasca solemn - cu prilejul contractarii casatoriei - ca va trece la Ortodoxie.

8. Canonul 72 trulan - care a uniformizat practica canonica de pana atunci - privind casatoriile mixte - interzice, in mod categoric, sub pedeapsa excomunicarii asemenea casatorii.

Considerandu-le lovite de nulitate, acelasi canon da putere de lege universal obligatorie pri¬vilegiului paulin, in sensul ca sotul devenit crestin - dupa incheierea - casatoriei respective - "sa nu se desparta".



urzicuta 06.09.2007 15:01:31

:D..cine a zis ca nu-si lasa musulmanii familia?unii si-o lasa..sunt tari musulmane unde nu este atat de multa strictete...cat despre faptul ca ei sunt foarte buni familisti o dovedesc aventurile tuturor arabilor veniti "la studii" cu romancutele noastre ..nu cerd ca sunt buni familisti ..se bat doar cu pumnul in piept,iar legenda circula..s-au nenorocit pe viata aproape toate femeile casatorite cu ei..sunt isterici,needucati,nu respecta o femeie,sunt orgoliosi,rai..si prosti(poate sunt cam dura..asta-i parerea pe care mi-am format-o si nu mi-o scoate nimeni din cap)..fata de copii dezvolta ce-i drept un fel de idolatrie,pana si oaia primeste mai mult respect decat femeia in familia musulmanului..din auzite(surse sigure)...urasc credinta lor ratacita nu pe ei ca persoane iubirea crestineasca ce ni se cere sa o aratam nu inseamna a ne amesteca cu ei,uleiul cu apa nu se amesteca,,nu-i dusmanim noi pe ei ci EI pe noi(dovada toate atacurile teroriste.,toate rautatile si vicleniile lor:angry:..)..nu este nadejde de mantuire la acesti pagani..data fiind si firea lor indaratnica..degeaba il faci ortodox pe musulman el nu o sa vrea sa primeasca cu sufletul acesta..doar formal..pentru el e un bussines.Cat despre Coran este o moda gen Sandra Brown sa-l citesti..coelho,Coranul,Codul lui Da vinci......

asia 06.09.2007 20:23:29

Depinde din perspectiva carei religii privesti problema.Din punct de vedere al religiei crestine,NU este posibil.Din punct de vedere al religiei islamice,barbatului musulman ii este permis sa se casatoreasca cu o femeie de religie iudaica sau cresina.Si asta FARA CA EA SA FIE OBLIGATA SA-SI SCHIMBE RELIGIA.

drosida 06.09.2007 20:32:53

scuze,eu ma refeream la Mirela si la faptul ca e casatorita cu un siit nu sunit.Si din declaratiile ei au ajuns la un compromis.(siiti au dreptul la o singura sotie,adulterul se pedepseste cu inchisoarea sotului si divortul pe loc).cit despre studenti...sunt tineri si ei ...parca ai nostrii sunt mai breji.Si chiiar daca nu-si schimba sotia religia copilul e musulman obligatoriu.Eu cred ca sunt interzise,oricum e interzis unei musulmance sa se casatoreasca cu atcineva de alta religie,decit daca se converteste.Daca el vrea sa stea in Rom (ca asta e scopul lor de fapt,prin cas.cu o romanca)sa se converteasca si ei sa fie ca toata lumea.vrajeala ca-i omoara daca se convertesc...nu vor ei de fapt .am cunoscut cupluri ortodoxe si au mers la ei in tara si s-au intors ok de acolo.dar daca se poate de ce nu?pt ei e o virtute sa convertesti un crestin la islam asa ca aveti grija fetelor...ca mint de sting .SI F F IMP:mergeti la un notar si stabiliti cu ei toate cond de casatorie si de divort si drepturile asupra copiilor absolut tot.daca nu faci asta esti pierduta ca-ti "da" cu canoanele din coran.Ei cind se casatoresc isi stabilesc inainte obligatiile din timpul casatoriei ai ambilor soti si in caz de divort ,si dreptul asupra copiilor,in contract.nu va bazati pe legea rom.pt ei nu exista,in tara lor va va elibera un alt contact de casatorie(certificatul de casatorie) si cel mai bine este ca acel precontract sa-l aveti la voi tradus in limba lui,atunci va fi luat in discutie si se tine cont de el.dar de cert. de cas nu tin cont .Sper ca v-am dat un sfat bun (e din surse f sigure) IAR TOTI CARE VIN IN ROM.SI VOR SA SE CAS> O FAC PT PERMISUL DE SEDERE asa ca puneti-va conditiile ei asa sunt educati scrisul nu vorbele.:)

urzicuta 06.09.2007 21:54:29

da Drosida ei sunt atat de smecheri atunci cand reusesc sa converteasca un crestin la islam,vuiesc toate ziarele la ei in tara este o mare victorie,apare la stiri...apoi urmeaza dezastrul......cei casatoriti intra intr-o lume straina si cruda,zambetele sunt inlocuite trptat cu persecutie,din partea familiei a sotului adesea,divortul nu este incurajat,la iranieni ca despre ei vorbesti este permis inca poligamia,legea lor este f.dura,in urma unui divort tatal obtine custodia copilului(mama neavand mijloace materiale)fniciodata mama nu va obtine custodia mai ales daca ea a fost crestina..e privita ca o paria(haram=caine).Cunosc un caz in care tatal se droga mama a adus dovezi la tribunal si totusimcopilul a fost dat tatalui...si nu sunt filme..asa ca OCHII MARI...nu va mai lasati vrajite de vorbe goale fara suport real.Se profita mulkt de naivitatea celor care nu au vazut in viata lor o pereche de blugi.

drosida 07.09.2007 15:38:47

pt ei femeile nu conteaza,oricum.dar mai ales una de alta religie...M-am interesat asa este:sunt interzise religios,se accepta doar daca-si schimba religia si asta e valabil pt toate cultele nu doar pt musulmani. Da m-am referit la IRAN dar acolo nu exista alta religie decit cea SUNITA nu primesti acte decit daca arati o hirtie de la un imam precum ca esti de-a lor altfel nu-ti dau nici un act..deci nu exista crestina in iran casatorita cu un iranian.Restul e vrajeala de doi lei:D


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:41:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.