Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11030)

Bast-et 26.10.2010 00:11:01

Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos?
 
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
:39:

Erethorn 26.10.2010 00:13:13

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300467)
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.


Corect.

Biserica nu sustine ca Isus Cristos s-ar fi nascut pe 25 decembrie, ca un fapt istoric.

Bast-et 26.10.2010 00:15:18

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 300469)
Corect.

Biserica nu sustine ca Isus Cristos s-ar fi nascut pe 25 decembrie, ca un fapt istoric.

Deci de ce ceasta data? Nu cumva voi sarbatoriti nasterea acestui zeu? :39:

VEGIRO 26.10.2010 00:22:06

Iisus nu a fost zeu a fost Dumnezeu incarnat sau a 2 persoana din sf treime si sarbatorim de craciun nasterea 25 fiind perioada aprox nasterii lui si da bradul nu e din traditie crestina luat e din traditii pagane dar nicaieri in biblie nu scrie sa impodobim bradul daca ma intelegi asta au luato oamenii ca si traditie alte nelamuriri?

Adrinskaia 26.10.2010 00:49:40

...stim ca Mantuitorul S-a nascut cu circa sase luni dupa Sfantul Ioan Botezatorul, dar cum nu sunt expert in cunoasterea Scripturii prin duh precum Maria Egipteanca, nici aceasta nu stiu cat de exacta poate fi, decat ca de regula, se serbeaza ziua trecerii sfintilor la vesnicie, ca fiind mult mai importanta decat nasterea acestora pe pamant, si chiar si unii pagani se bucurau pentru cei ce plecau din aceasta lume, si plangeau la nastere...

LapetiteMoc 26.10.2010 13:18:24

Nasterea Mantuitorului
 
Acum doi ani, in ajunul Craciunului, intr-un orasel cochet din Sudul Frantei, ma opreste o babuta pe strada cu un pliant in mana incercand sa-mi explice ca nu 25 decembrie este ziua nasterii Mantuitorului. Am oprit-o si i-am spus ca nu ma intereseaza, "ziua nasterii poate fi si 32 decembrie, dar asta nu ma impiedica sa-L iubesc si sa cred in EL". A facut babuta niste ochi!!! Raspunsul meu nu intra in tiparul pe care l-a invatat ea cu raspunsuri gata fabricate.

Fani71 26.10.2010 13:31:05

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300467)
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
:39:

Nu se cunoaste data nasterii lui iisus. Data sarbatoririi ei a fost aleasa prin secolul 4 (daca nu ma insel) din motiove pedagogice-strategice si simbolice:
- pedagogice -strategice: pentru ca atunci era la cei care tineau de religia greco-romana o sarbatoare a zeului soare; astfel, sarbatoarea pagana nu mai facea concurenta crestinismului, ci era inglobata de el (de altfel mai toate religiile au o sarbatoare in mijlocuml iernii)
- simbolice: pentru ca este aproximativ ziua in care ziua incepe sa fie mai lunga decat noaptea, lumina incepe sa invinga intunericul.

NB: mai intai a fost 6 ianuarie ziua sarbatorii, sfarsitul sarbatorilor saturnalii, si se sarbatorea odata cu botezul, adorarea magilor si nunta din Cana (toate sunt Teoofanii). Mai tarziu sarbatorile au fost 'splitate': nasterea si adorarea magilor pe 25 decembrie, restul teofaniilor pe 6 ianuarie (la armeni au ramas toate pe 6 ianuarie pana in zilele noastre, in occident magii au ramas pe 6 ianuarie).

Te poti desigur indoi de divinitatea lui Iisus, care nu poate fi dovedita, dar faptul ca Iisus Hristos a fost un personaj istoric si ca a fost considerat Fiul lui Dumnezeu de discipolii sai este totusi un fapt istoric dovedit si de alte surse independente de evanghelii.

costel 26.10.2010 14:44:39

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300471)
Deci de ce ceasta data? Nu cumva voi sarbatoriti nasterea acestui zeu? :39:

Este exact invers. Sarbatorim Nasterea Domnului pe 25 decembrie ca sa nu mai sarbatorim un zeu. Daca vei intra intr-o biserica in aceasta zi, vei auzi ca nu se face referire decat la Hristos.

georgeval 26.10.2010 15:16:47

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300467)
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.

:39:

Dincolo de raspunsurile date trebuie sa avem in vedere si data nasterii Sfantului Ioan Botezatorul- Elisabeta mama Sfantului Ioan era insarcinata in a sasea luna la vestea pe care Fecioara Maria i-a dat-o cu privire la zamislirea Mantuitorului, iar pruncul a saltat in pantecele ei la glasul salutarii Mariei- detalii Evanghelia dupa Luca.

Fani71 26.10.2010 15:25:38

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 300597)
Dincolo de raspunsurile date trebuie sa avem in vedere si data nasterii Sfantului Ioan Botezatorul- Elisabeta mama Sfantului Ioan era insarcinata in a sasea luna la vestea pe care Fecioara Maria i-a dat-o cu privire la zamislirea Mantuitorului, iar pruncul a saltat in pantecele ei la glasul salutarii Mariei- detalii Evanghelia dupa Luca.

Da, dar din cate stiu eu data nasterii sfantului Ioan a fost calculata dupa cea a nasterii Mantuitorului.

Dar in fine, de ce nu ar corespunde suportul simbolic cu ceea ce este simbolizat? de ce sa nu se fi nascut iisus Hristos chiar la acea data, pentru a arata ca prin nasterea Sa, lumina invinge intunericul?
Se poate..

georgeval 26.10.2010 15:55:20

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 300599)
Da, dar din cate stiu eu data nasterii sfantului Ioan a fost calculata dupa cea a nasterii Mantuitorului.

Dar in fine, de ce nu ar corespunde suportul simbolic cu ceea ce este simbolizat? de ce sa nu se fi nascut iisus Hristos chiar la acea data, pentru a arata ca prin nasterea Sa, lumina invinge intunericul?
Se poate..

Nu contrazic. Dar Evanghelia dupa Luca este clara in doua versete.
"In a sasea luna, trimis a fost de la Dumnezeu ingerul Gavriil intr-o cetate din Galileea........ "
"Si iata, Elisabeta, rudenia ta, a zamislit si ea fiu la batranetea ei, si aceasta este a sasea luna pentru ea, cea numita stearpa".
Biserica a avut in vedere ambele versete cand a hotarat stabilirea zamislirii Sfantului Ioan Botezatorul si a Mantuitorului. Pentru calendarul iudaic, ca si pentru calendarul crestin prima luna ar fi septembrie- de aceea este si inceputul anului bisericesc, iar a sasea martie- cand cade si Buna- Vestire.
Inclin sa cred ca nasterea Sfantului Ioan Botezatorul nu a trecut neobservata, fara a fi consemnata, stiut fiind ca tatal lui era arhiereul Zaharia. Probail ca pana la dovezi concrete raman niste ipoteze.

iustin10 26.10.2010 23:48:48

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300467)
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
:39:

Daca vrei sa gasesti microbi intr-un pahar cu lapte,o sa gasesti sute de mii.
Totusi nimic mai alb si mai hranitor decat laptele.....

ionica49 16.11.2016 22:30:34

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 300843)
Daca vrei sa gasesti microbi intr-un pahar cu lapte,o sa gasesti sute de mii.
Totusi nimic mai alb si mai hranitor decat laptele.....

Si atunci oare , de ce stie la modul general oriunde cauti , ca Craciunul nu a fost sarbatorit ,DELOC ,de primii crestini,,,,

stefan florin 17.11.2016 09:06:26

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 635957)
Si atunci oare , de ce stie la modul general oriunde cauti , ca Craciunul nu a fost sarbatorit ,DELOC ,de primii crestini,,,,

el impreuna cu martorii lui Iehova

Mihnea Dragomir 17.11.2016 11:11:13

Anul asta au inceput mai devreme ca anul trecut.

DragosP 17.11.2016 11:57:49

Anu' ăsta nici nu s-au oprit.

Seraphim7 17.11.2016 13:48:53

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 300467)
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
:39:

Din start ai un raționament defect,o abordare ieftină asupra chestiunii.Nu poți pleca de la premisa ca neștiind data corectă a nașterii unei persoane,aceasta ar știrbii autenticitatea acesteia și implicit a religiei în cadrul careia este încorporată.Chiar dacă Iisus Hristos nu ar fi existat,tot nu poți nega sau distruge patrimoniul creștinismului.Că să intelegi etapele formării unei religii sau mișcări spirituale trebuie sa înțelegi puțin contextul politic si istoric in care s-a format.Fiecare tradiție,sărbătoare,ritual etc are in substrat părți de la religia deja existența,sau pe care s-a format.De la botez,împărtășanie,ritual,toate erau practicate deja inainte,doar ca ele au fost incorporate de crestinism si au primit o noua semnificație.La fel aplică si in cadrul nașterii lui Iisus si a datei aferente.Consultă IBU sau Patrologie si vei vedea mai multe detalii.

flying 17.11.2016 20:35:40

Ingerul i-a adus lui Zaharia vestea zamislirii Inaintemergatorului exact in singura zi din an in care arhiereul intra in Sfanta Sfintelor.Daca stim data asta, stim cand se naste Inaintemergatorul.Mai stim ca e mai mare cu 6 luni decat Mantuitorul.

1.«In luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii[calendarul evreiesc], să postiți și nici un lucru să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care este între voi, căci în ziua aceasta vi se face curățire, ca să fiți curați de toate păcatele voastre, înaintea Domnului, și curați veți fi. Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică. De curățit însă să vă curețe preotul care este uns ca să slujească în locul tatălui său. Să se îmbrace el cu veșmintele cele de in și cu veșmintele sfinte; și va curați Sfânta Sfintelor, cortul adunării, va curați jertfelnicul și pe preoți și va curați și toată obștea poporului… o dată în an să curățiți pe fiii lui Israel de păcatele lor». Și Aaron a făcut așa cum poruncise Domnul lui Moisi” (Levitic 16, 29-34).

2.„Și s-a spăimântat Zaharia și frică a căzut peste el. Iar îngerul a zis către el: Nu te teme, Zaharia, că s-a auzit rugăciunea ta și Elisabeta, femeia ta, va naște fiu și se va chema numele lui Ioan… și poporul aștepta afară pe Zaharia și se mira că întârzie în templu. Și ieșind, nu putea să vorbească… și el le făcea semne” (Luca 1, 12-13, 21-22).

3.„Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea și Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. Și iată Elisabeta, rudenia ta, a zămislit fiu la bătrânețea ei și aceasta este a șasea lună pentru ea, cea numită stearpă. Că la Dumnezeu nimic nu este cu neputință” (Luca 1, 34-37).

-> de la Sf.Ioan Gura de Aur-Cuvânt la Nașterea Domnului (25 decembrie)

Mihnea Dragomir 18.11.2016 11:07:59

Citat:

Nu este mai putin adevarat ca exista si contra-argumente si au existat inca din antichitate la stabilirea acestei date: isi scoteau pastorii oile la pascut in acel anotimp friguros si ploios in Betleem ? Ar fi organizat romanii, in intreg Imperiul, un recensamant in plina iarna, cu obligatia fiecaruia de a ajunge la locul de bastina ?
.

Daca, in privinta celei de a doua obiectii, cea cu recensamantul, problema este extrem de complicata (dar si extrem de importanta pentru apologetica fata de ateii care contesta istoricitatea lui Isus), in schimb pot afirma ca, de 4 ani incoace, detin raspunsul pentru prima obiectie.

Ei bine, de 4 ani locuiesc in vestul Frantei, pe Valea Loarei, intr-o zona incomparabil mai friguroasa decat Viflaimul Iudeii. Si, in fiecare iarna, nu incetez sa ma mir ca oile (ca si vitele) pasc tot anul si stau pe camp tot timpul, inclusiv noaptea. Acolo pasc ziua, acolo dorm noaptea. Adaposturi exista, adesea improvizate (precum "grota" despre care vorbesc Evangheliile), dar acolo oile intra numai in caz de furtuna (lucru care aici nu e tocmai rar, "Vandeea" vine de la "vant"). Iarba creste continuu, iarna ca si vara. Fanul se recolteaza, dar pentru export in Germania ori alte tari mai putin favorizate climatic. Cand circul cu masina seara tarziu, inclusiv in preajma Craciunului, trebuie sa fiu atent sa nu dau peste vreo oaie. Se pare ca oile nu numai ca sunt rezistente la ploaie si frig (spre deosebire de capre), dar chiar le place. Dimpotriva, ele nu suporta caldura (capiaza, adica se baga una in alta, formand plutoane compacte si incep sa se invarta in bloc de parca au inebunit, fapt care le incalzeste si mai tare).

Asadar, nu am nicio indoiala ca a fost perfect posibil ca, in Alba Sanctissima Nox, oile sa fi fost scoase in camp la pascut nocturn (dupa ce vor fi dormit ziua) fiindca am vazut cu ochii mei ca exact acest lucru se intampla chiar in jurul satului unde locuiesc.

stefan florin 18.11.2016 14:51:17

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636096)
.

Daca, in privinta celei de a doua obiectii, cea cu recensamantul, problema este extrem de complicata (dar si extrem de importanta pentru apologetica fata de ateii care contesta istoricitatea lui Isus), in schimb pot afirma ca, de 4 ani incoace, detin raspunsul pentru prima obiectie.

Ei bine, de 4 ani locuiesc in vestul Frantei, pe Valea Loarei, intr-o zona incomparabil mai friguroasa decat Viflaimul Iudeii. Si, in fiecare iarna, nu incetez sa ma mir ca oile (ca si vitele) pasc tot anul si stau pe camp tot timpul, inclusiv noaptea. Acolo pasc ziua, acolo dorm noaptea. Adaposturi exista, adesea improvizate (precum "grota" despre care vorbesc Evangheliile), dar acolo oile intra numai in caz de furtuna (lucru care aici nu e tocmai rar, "Vandeea" vine de la "vant"). Iarba creste continuu, iarna ca si vara. Fanul se recolteaza, dar pentru export in Germania ori alte tari mai putin favorizate climatic. Cand circul cu masina seara tarziu, inclusiv in preajma Craciunului, trebuie sa fiu atent sa nu dau peste vreo oaie. Se pare ca oile nu numai ca sunt rezistente la ploaie si frig (spre deosebire de capre), dar chiar le place. Dimpotriva, ele nu suporta caldura (capiaza, adica se baga una in alta, formand plutoane compacte si incep sa se invarta in bloc de parca au inebunit, fapt care le incalzeste si mai tare).

Asadar, nu am nicio indoiala ca a fost perfect posibil ca, in Alba Sanctissima Nox, oile sa fi fost scoase in camp la pascut nocturn (dupa ce vor fi dormit ziua) fiindca am vazut cu ochii mei ca exact acest lucru se intampla chiar in jurul satului unde locuiesc.

o informatie FOARTE IMPORTANTA!

AlinB 18.11.2016 15:35:59

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 636016)
Din start ai un raționament defect,o abordare ieftină asupra chestiunii.Nu poți pleca de la premisa ca neștiind data corectă a nașterii unei persoane,aceasta ar știrbii autenticitatea acesteia și implicit a religiei în cadrul careia este încorporată.Chiar dacă Iisus Hristos nu ar fi existat,tot nu poți nega sau distruge patrimoniul creștinismului.Că să intelegi etapele formării unei religii sau mișcări spirituale trebuie sa înțelegi puțin contextul politic si istoric in care s-a format.Fiecare tradiție,sărbătoare,ritual etc are in substrat părți de la religia deja existența,sau pe care s-a format.De la botez,împărtășanie,ritual,toate erau practicate deja inainte,doar ca ele au fost incorporate de crestinism si au primit o noua semnificație.La fel aplică si in cadrul nașterii lui Iisus si a datei aferente.Consultă IBU sau Patrologie si vei vedea mai multe detalii.

Omul a facut deja o alegere, din cu totul alte considerente decat cele rationale, acum incearca sa o justifice si rational, pentru stima de sine, dar nu inseamna ca e dispus sa mearga chiar pana in panzele albe mai ales cand vede ca altii, evident mai destepti, i-o pericliteaza si mai mult :)

Seraphim7 19.11.2016 13:13:08

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 636126)
Omul a facut deja o alegere, din cu totul alte considerente decat cele rationale, acum incearca sa o justifice si rational, pentru stima de sine, dar nu inseamna ca e dispus sa mearga chiar pana in panzele albe mai ales cand vede ca altii, evident mai destepti, i-o pericliteaza si mai mult :)

Nu toți suporta durerea căutării.Multi se mulțumesc cu iluzia de masă,sau cu confortul ignoranței.

AlinB 19.11.2016 19:35:48

Sau cu o alegere facila, aparente..

ionica49 24.11.2016 22:07:17

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 635984)
el impreuna cu martorii lui Iehova

Da ce primii crestini ,au fost Martori ? .Nu , au fost crestini ortodocsi .

ionica49 24.11.2016 22:16:15

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636096)
.

Daca, in privinta celei de a doua obiectii, cea cu recensamantul, problema este extrem de complicata (dar si extrem de importanta pentru apologetica fata de ateii care contesta istoricitatea lui Isus), in schimb pot afirma ca, de 4 ani incoace, detin raspunsul pentru prima obiectie.

Ei bine, de 4 ani locuiesc in vestul Frantei, pe Valea Loarei, intr-o zona incomparabil mai friguroasa decat Viflaimul Iudeii. Si, in fiecare iarna, nu incetez sa ma mir ca oile (ca si vitele) pasc tot anul si stau pe camp tot timpul, inclusiv noaptea. Acolo pasc ziua, acolo dorm noaptea. Adaposturi exista, adesea improvizate (precum "grota" despre care vorbesc Evangheliile), dar acolo oile intra numai in caz de furtuna (lucru care aici nu e tocmai rar, "Vandeea" vine de la "vant"). Iarba creste continuu, iarna ca si vara. Fanul se recolteaza, dar pentru export in Germania ori alte tari mai putin favorizate climatic. Cand circul cu masina seara tarziu, inclusiv in preajma Craciunului, trebuie sa fiu atent sa nu dau peste vreo oaie. Se pare ca oile nu numai ca sunt rezistente la ploaie si frig (spre deosebire de capre), dar chiar le place. Dimpotriva, ele nu suporta caldura (capiaza, adica se baga una in alta, formand plutoane compacte si incep sa se invarta in bloc de parca au inebunit, fapt care le incalzeste si mai tare).

Asadar, nu am nicio indoiala ca a fost perfect posibil ca, in Alba Sanctissima Nox, oile sa fi fost scoase in camp la pascut nocturn (dupa ce vor fi dormit ziua) fiindca am vazut cu ochii mei ca exact acest lucru se intampla chiar in jurul satului unde locuiesc.

Cu toate astea, profetiile Scripturii indicau ca perioade importante , botezul lui Hristos Iisus, si moartea sa ca jertfa , si nu anul nasterii . La pag 104 din cartea lui Gabriel Gheorghe se spune asa ,,Evangheliile nu marturisesc nimic privitor la data nasterii lui Hristos , iar in primele ei secole Biserica Crestina nu a avut o astfel de sarbatoare.

stefan florin 25.11.2016 10:41:37

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636596)
Cu toate astea, profetiile Scripturii indicau ca perioade importante , botezul lui Hristos Iisus, si moartea sa ca jertfa , si nu anul nasterii . La pag 104 din cartea lui Gabriel Gheorghe se spune asa ,,Evangheliile nu marturisesc nimic privitor la data nasterii lui Hristos , iar in primele ei secole Biserica Crestina nu a avut o astfel de sarbatoare.

de unde stie acest Gabriel Gheorghe (si altii ca el) ca in primele secole, Biserica nu a sarbatorit Nasterea Domnului?

ionica49 25.11.2016 21:50:44

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 636616)
de unde stie acest Gabriel Gheorghe (si altii ca el) ca in primele secole, Biserica nu a sarbatorit Nasterea Domnului?

Da nu autorii sant cei care s-au gandit ei asa in somn sa spuna lucrul asta , ci este un lucru care se stie de multa vreme la modul general. Orce carte despre credinta Bisericii primare din orce parte a lumii , indiferent de limba autorilor , catolici sau ortodocsi spun acelasi lucru. Asa cum an de an , de atatia ani auzim aceleasi lucruri la televizor in preajma ori a Craciunului, ori a Pastelui , si anume ca sant sarbatori cu multe preluari de obiceiuri sau traditii ce vin din negura vremurilor. Adica sant precrestine pagane. Cine e de vina aici , televiziunile , sau cel care spune lucrul asta la stiri?. Nu. Este un lucru stiut .

DragosP 25.11.2016 23:48:21

Clar ca lumina nopții.
Este știut. M-ai spart.

Mihnea Dragomir 26.11.2016 00:49:09

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636596)
cartea lui Gabriel Gheorghe se spune asa ,,Evangheliile nu marturisesc nimic privitor la data nasterii lui Hristos , iar in primele ei secole Biserica Crestina nu a avut o astfel de sarbatoare.

Da. De acord. Si ce-i cu asta ?

DragosP 26.11.2016 07:14:22

Este știut.

ionica49 27.11.2016 22:35:21

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 636715)
Clar ca lumina nopții.
Este știut. M-ai spart.

Pai atunci ,,nu este stiut nimic,, . Nici Iisus insusi , nici micul grup al celor care il urmau n-au avut sentimentul sau dorinta unei rupturi cu iudaismul. Sau cuvintele crestinismul provine in linie dreapta din iudaism. Ce pot sa insemne cuvintele astea cu privire la esenta crestinismului.

ionica49 27.11.2016 22:38:36

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636718)
Da. De acord. Si ce-i cu asta ?

Cum ce-i cu asta. Asa ganditi lucrurile. Daca in Vechiul Testament evreii la un moment dat se luau dupa practicile si sarbatorile vecinilor pagani , si de dragul fastului tineau asa ceva, Dumnezeu era oare de acord. Sau ziceau si ei tot asa ,, Si ce-i cu asta,, doar nu e nimic grav in asta.

Mihnea Dragomir 28.11.2016 00:05:16

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636825)
Cum ce-i cu asta. Asa ganditi lucrurile. Daca in Vechiul Testament evreii la un moment dat se luau dupa practicile si sarbatorile vecinilor pagani , si de dragul fastului tineau asa ceva, Dumnezeu era oare de acord. Sau ziceau si ei tot asa ,, Si ce-i cu asta,, doar nu e nimic grav in asta.

Mai intai, vechii evrei nu o faceau de dragul fastului: din ce carte le luati, ca nu e din Biblie ? Pe urma, ei nu "se luau dupa", ci treceau la practici paganesti de-a binelea. In sfarsit, care sarbatoare paganeasca era pe 25 Decembrie si va obsedeaza pe dv ? Care e intrebarea dv, in fond ? Presupunand ca aveti una, si nu ati venit sa ne reproduceti ce va spun dv paganii la sinagoga ?

stefan florin 28.11.2016 08:51:18

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636710)
Da nu autorii sant cei care s-au gandit ei asa in somn sa spuna lucrul asta , ci este un lucru care se stie de multa vreme la modul general. Orce carte despre credinta Bisericii primare din orce parte a lumii , indiferent de limba autorilor , catolici sau ortodocsi spun acelasi lucru. Asa cum an de an , de atatia ani auzim aceleasi lucruri la televizor in preajma ori a Craciunului, ori a Pastelui , si anume ca sant sarbatori cu multe preluari de obiceiuri sau traditii ce vin din negura vremurilor. Adica sant precrestine pagane. Cine e de vina aici , televiziunile , sau cel care spune lucrul asta la stiri?. Nu. Este un lucru stiut .

nu mi-ai raspuns la intrebare: DE UN STIU ACEI AUTORI ca primii crestini NU au sarbatorit Nasterea Domnului? Mussolini a a afirmat ca Dumnezeu nu exista. A avut dreptate?
ps: si evreii au cerut rege, la fel ca la celelalte popoare pagane. Ce a facut Dumnezeu cu cererea lor?

ionica49 28.11.2016 20:39:20

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636830)
Mai intai, vechii evrei nu o faceau de dragul fastului: din ce carte le luati, ca nu e din Biblie ? Pe urma, ei nu "se luau dupa", ci treceau la practici paganesti de-a binelea. In sfarsit, care sarbatoare paganeasca era pe 25 Decembrie si va obsedeaza pe dv ? Care e intrebarea dv, in fond ? Presupunand ca aveti una, si nu ati venit sa ne reproduceti ce va spun dv paganii la sinagoga ?

Ba da tocmai de dragul ,,fastului,, evreii de multe ori derapau de la monoteismul lor. Asta tocmai pentru ca , credinta lor era simpla , fata de ritualurile fertilitatii si Cultul Solar, pe care vecinii lor asirieni , babilonieni , egipteni il aveau. La descrierea religiei egiptenilor in cartea sa ,,Istoria universala a poporului evreu,, Alfred Harlauanu, spune ca egiptenii credeau in ,,nemurirea sufletului , si aveau un cult solar. Reminiscente din aceste credinte ale egiptenilor antici se gasesc astazi undeva anume , stiti cred unde , nu va mai zic. Deci evreii desi erau adesea tratati cu respect de vecinii lor , tot atat de adesea erau priviti ca un popor extrem de ciudat, poate chiar putin traznit, venarand un Dumnezeu pe care nimeni nu-l putea vedea. Pe de alta parte primii crestini formau o secta care , fiind apatrida corupea alte natiuni. Evreii luau parte activa la guvernare , si atunci cand nu se ridicau impotriva Romei din pricina nedreptatilor , luptau cot la cot cu legionarii romani pentru a pastra Imperiul intact.In schimb crestinii se retrageau din cursul normal al vietii , din fata responsabilitatilor de guvernare , din fata obligatiei de a se inrola in armata. Acestea au fost pricinile care i-au facut pe romani sa considere ca faradelegea crestinilor nu consta in ceea ce faceau , ci in ceea ce erau. Si in privinta Craciunului ca sarbatoare . Pai sarbatoare paganeasca era pt paganii care sarbatoarea Saturnaliile romane intre 17 si 24 sau 26 a lunii respective din calendarul lor , sigur asta avea loc in jurul datei ,,solstitiului de iarna,, cand Soarele considerat zeu incepea sa cresca si lumea se bucura. Asta inseamna ca atat de puternic a fost cultul Soarelui la stramosii nostrii , incat nu s-a putut renunta la multe obiceiuri si practici . Etnologul Ion Ghinoiu in cartea s-a ,,Varstele Timpului,, la pag 14 spune ,, Mai potrivita s-a dovedit vechea credinta in zeii specializati pastrati in memoria poporului. Compromisul a fost usor de realizat : calendarul popular a pastrat , in general data de sarbatorire a sfintilor crestini pe seama carora au fost trecute multe din atributiile zeilor pagani.

ionica49 28.11.2016 20:45:06

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 636852)
nu mi-ai raspuns la intrebare: DE UN STIU ACEI AUTORI ca primii crestini NU au sarbatorit Nasterea Domnului? Mussolini a a afirmat ca Dumnezeu nu exista. A avut dreptate?
ps: si evreii au cerut rege, la fel ca la celelalte popoare pagane. Ce a facut Dumnezeu cu cererea lor?

Pai daca se stie ce haine sau ce podoabe purtau scitii , sau tracii , sau chinezii cu mult inaintea primelor secole de crestinism, ce intrebare pui tu. Intre acum si eu ca si tine. Da de unde oare stiau unii ca primii crestini erau numiti o secta iudaica , sau ca scitii beau vin din cupe facute din craniile celor ucisi de ei ca dusmani. Adica majoritatea autorilor indiferent ce carti scriu , de arheologie , Istorie etc mint , sant sarlatani sau nestiutori.

AlinB 29.11.2016 00:14:42

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636918)
Adica majoritatea autorilor indiferent ce carti scriu , de arheologie , Istorie etc mint , sant sarlatani sau nestiutori.

Toti mai putin sursele tale, nu? :24:

Mihnea Dragomir 29.11.2016 08:28:19

Citat:

În prealabil postat de ionica49 (Post 636917)
Pai sarbatoare paganeasca era pt paganii care sarbatoarea Saturnaliile romane intre 17 si 24 sau 26 a lunii respective din calendarul lor , sigur asta avea loc in jurul datei ,,solstitiului de iarna,,

Pai v-ati raspuns singur la intrebarea dv retorica. Saturnaliile durau de pe 17 pe 24 (si nu "24 sau 26", nu mai trageti realitatea de par ca sa va acoperiti teoria). Prin urmare, la data Craciunului, Saturnaliile se incheiasera.

Desigur, o continuitate cu ideea reconvertita a Saturnaliilor exista. Cristos este Soarele nostru. Este Sol Invictus. Sclavii, care erau liberi o saptamana, de Saturnalii, sunt liberi definitiv cu Nasterea Domnului, care ne elibereaza din sclavie. Acuma, ca nu toti o sfarsesc liberi, ca sunt multi care, in stare de libertate adusa de Sol Invictus fiind, aleg in mod liber sa se faca sclavi, e alta discutie. Precum dv, de exemplu, care, in loc sa fiti printre iudei, in loc sa veniti in fiecare Duminica in Ierusalim, pe Muntele Golgota, sa aduceti jertfa cea noua a Mielului, preferati sa fiti printre samariteni, umbland pe alti munti, pe la capistile voastre.

Daca acolo la voi, in Samaria, Fiul lui Dumnezeu nu mai este deofiinta cu Tatal, ci un tip de treaba, in care Dumnezeu S-a regasit, atunci este normal sa nu aniversati nasterea Lui in trup. Pentru ce ati aniversa inomenirea cuiva care nu este decat om ? Daca, pentru voi, El nu este Sol Invictus, atunci se explica de ce va obsedeaza si va revolta faptul ca noi aniversam in fiecare an Craciunul.

Asa se amagesc toti care isi spun lorusi si care striga in stanga si in dreapta ca iudeu sau samaritean e totuna. Ca sunt doua chipuri diferite de a fi evreu. Cand pierzi legatura cu Ierusalimul, pierzi, mai devreme sau mai tarziu, legatura cu credinta si nu te mai numeri in Poporul Ales. Problema dv nu este de ce arhiereii Ierusalimului au fixat 25 Decembrie ca aniversare: dv nu negati doar data aniversarii, ci aniversarea insasi.

ioan67 29.11.2016 14:52:53

Începe să mă pună serios pe gânduri treaba asta cu identitatea. Pare tot mai confuză, în dinamica ei accentuată...

Cum ați făcut dvs. să deveniți, din român creștin ortodox care își făcea veacul de taumaturg prin Bărăgan, cum ați ajuns greco-catolic, care își face veacul în Franța și care susține că e evreu. Ba, chiar, de la o vreme vă siliți să ne convingeți pe toți că ... suntem evrei.
Hîm...
Doctore, sunteți sigur că vă simțiți bine? Vă întreb așa, cu totul amical: când v-ați pus ultima dată termometrul?...

ionica49 29.11.2016 20:28:38

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 636933)
Pai v-ati raspuns singur la intrebarea dv retorica. Saturnaliile durau de pe 17 pe 24 (si nu "24 sau 26", nu mai trageti realitatea de par ca sa va acoperiti teoria). Prin urmare, la data Craciunului, Saturnaliile se incheiasera.

Desigur, o continuitate cu ideea reconvertita a Saturnaliilor exista. Cristos este Soarele nostru. Este Sol Invictus. Sclavii, care erau liberi o saptamana, de Saturnalii, sunt liberi definitiv cu Nasterea Domnului, care ne elibereaza din sclavie. Acuma, ca nu toti o sfarsesc liberi, ca sunt multi care, in stare de libertate adusa de Sol Invictus fiind, aleg in mod liber sa se faca sclavi, e alta discutie. Precum dv, de exemplu, care, in loc sa fiti printre iudei, in loc sa veniti in fiecare Duminica in Ierusalim, pe Muntele Golgota, sa aduceti jertfa cea noua a Mielului, preferati sa fiti printre samariteni, umbland pe alti munti, pe la capistile voastre.

Daca acolo la voi, in Samaria, Fiul lui Dumnezeu nu mai este deofiinta cu Tatal, ci un tip de treaba, in care Dumnezeu S-a regasit, atunci este normal sa nu aniversati nasterea Lui in trup. Pentru ce ati aniversa inomenirea cuiva care nu este decat om ? Daca, pentru voi, El nu este Sol Invictus, atunci se explica de ce va obsedeaza si va revolta faptul ca noi aniversam in fiecare an Craciunul.

Asa se amagesc toti care isi spun lorusi si care striga in stanga si in dreapta ca iudeu sau samaritean e totuna. Ca sunt doua chipuri diferite de a fi evreu. Cand pierzi legatura cu Ierusalimul, pierzi, mai devreme sau mai tarziu, legatura cu credinta si nu te mai numeri in Poporul Ales. Problema dv nu este de ce arhiereii Ierusalimului au fixat 25 Decembrie ca aniversare: dv nu negati doar data aniversarii, ci aniversarea insasi.

Da aveti dreptate ca Hristos este numit in Maleahi ,,Soarele dreptatii,, dar asta in sensul de lumina , de cunoastere . Si mai stiti bine ce avertismente a dat Dumnezeu prin profeti despre inchinarea la Soare ,Luna , stele ,etc. Atunci era foarte usor sa se treaca de la ,,Soarele dreptatii,, la Soarele propriu zis , la adorarea lui mascata. Tot Hristos este cel care le spune Apostolilor asa ,,Sa nu tineti seama la basme , sau povesti frumos mestesugite,,. Cred ca stiti de ce se pune de obicei Icoana in casa pe peretele dinspre rasarit . Poate nu toata lumea face lucrul asta , dar asa se cere. Sau constructia Bisericilor sau Catedralelor trebuie sa respecteo anumita tehnica , si altarul trebuie sa fie orientat tot asa spre rasarit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:15:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.