Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Mirungerea(Ungerea cu Mir) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5018)
-   -   Cum se procedeaza? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8897)

kotom9 22.03.2010 16:14:16

Cum se procedeaza?
 
Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.

AlinB 22.03.2010 18:38:14

In principiu da, asa se procedeaza.

E un subiect delicat si complicat, nu o sa fie usor.

Cauta niste preoti cu care sa vorbesti, s-ar putea ca pararile sa difere destul de substantial..

cherub 22.03.2010 21:05:20

Mirungerea
 
Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).

hanico 22.03.2010 21:08:11

Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 226618)
Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.

Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

cherub 22.03.2010 21:16:29

ortodocsii de rit vechi
 
Citat:

În prealabil postat de hanico (Post 226764)
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

caliyo 22.03.2010 21:49:39

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226774)
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

Iar cei de rit vechi ii considera pe cei de pe stil nou rataciti...

hanico 22.03.2010 21:51:10

...?
 
Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226774)
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc :17::39:

Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???

alinnasser2010 22.03.2010 22:00:25

Si la botez nu ai primit mirungerea?Ma indoiesc,daca a fost botez ortodox te-ai botezat ai primit si taina mirungerii,te-ai si impartasit.Daca intradevar nu ai sf taina a mirungerii facuta poti merge la o biserica si sa ii spui parintelui de acolo.
Mirungerea consta in ungerea cu Sf.Si marele Mir pe unele parti ale corpului rostind o rugaciune.

kotom9 23.03.2010 01:01:46

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 226760)
Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).

Da, Mirungerea, la ea ma refeream. Stiu care e direrenta dintre miruire si Mirungere, doar ca am facut o greseala din neatentie. Scuze.

Multumesc de raspuns.

kotom9 23.03.2010 01:03:58

Citat:

În prealabil postat de hanico (Post 226764)
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?

Da, tot ortodox sunt. Voi faceti confuzie intre stil vechi si rit vechi aici. Mai bine ziceam ca sunt lipovean(rit vechi), s-ar intelege mai bine. Cat despre ratacire :( sau nu, nu pot decat sa va dau dreptate. Pe rit vechi se tine calendatul iulian pe langa alte dogme neschimbate de sute de ani dar care s-au amestecat cu rataciri si si-au pierdut din esenta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:19:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.