Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3203)

Nosam 21.02.2008 21:43:50

Daca nu esti de acord cu acest topic, evita sa intri
pe el. Daca ai bunavointa de a ne impartasi si noua din ceea ce stii tu despre lipoveni, este foarte frumos din partea ta.
Doamne ajuta!

moro.d 21.02.2008 21:48:42

vezi cum te dai de gol singur... ?
am zis eu ca nu-s de acord?
hai sa facem o intelegere daca vrei sa te cred si nu te mai bat la cap. vrei?

Nosam 21.02.2008 21:54:13

De aceasta bunavointa a dat dovada seminaristul! Nu a postat ca o slavire a rusilor lipoveni, dar, CINSTE LUI CA A POSTAT CATEVA GENERALITATI despre noi.
Cred ca sunt multe de descoperit despre lipoveni, si nu ar fi indicat sa discutam despre altele mai de necinste a credintei ortodoxe - in general vorbind. Deci, dupa cum ai vazut, pe fiecare topic pe care am postat, nu m-am abatut la alte subiecte, vatamatoare, uneori, relatiilor dintre oameni.

quasar 21.02.2008 22:16:50

Sf Glicherie tine numai de cei pe stil vechi?Sau il avem si noi in calendar?..

seminaristul 21.02.2008 22:24:41

Citat:

În prealabil postat de quasar
Sf Glicherie tine numai de cei pe stil vechi?Sau il avem si noi in calendar?..

e doar al celor pe stil vechi, fratii pe stil vechi pot sa-ti dea mai multe detalii despre persoana lui:)

moro.d 21.02.2008 22:25:20

aoleu! trebuie sa mentionam ceva foarte important: ritul vechi este diferit de stilul vechi.
din cate stiu, Sf Glicherie este trecut doar in sinaxarul ortodocsilor rasariteni (de stil vechi), nu si al lipovenilor.. iar in sinaxarul Bisericii oficiale nici atat..
dar sunt si altii care il cinstesc pt viata lui curata.. nu este absolut necesar ca cineva sa fie recunoscut oficial ca sfant pt a fi cinstit.. ar fi aproape imposibil sa-i recunosti pe toti, sunt foarte multi.

Nosam, mi-ai evitat intrebarea...

Nosam 21.02.2008 23:15:32

Acum 6 ani, BISERICA ORTODOXA DE RIT VECHI s-a imbogatit duhovnicese cu un sfant ierarh: SF. IER. AMBROZIE, cel ce a adus harul arhieriei in Biserica noastra. Trupul sau se odihneste in capela mitropoliei de rit vechi, intrucat catedrala este in proces de restaurare totala.

quasar 21.02.2008 23:58:37

Am intrebat asta pt ca am fost invitati de 2 calugari care stateau pe strada si strangeau niste bani la Manastirea Dornelor din satul Neagra Sarului,si miruiau si dadeau o hartiuta cu adresa manastirii nr de tel si..mai era scris ca la Manastire se gasesc moaste ale SF Haralambie,Glicherie si 40 de mucenici.Si cand am citit despre Sf Glicherie mi-am amintit ca parca tine de stilul vechi...

Laurentiu 22.02.2008 01:05:38


Nosam 22.02.2008 02:18:55

Laurentiu, in acea imagine este PF. ALEXEI. Noi ascultam de LEONTIE, si este mult mai tanar! are pana in 50 de ani.
dar, ca sa vezi diferentele confesionale intra pe site-ul oficial al rusilor lipoveni din Dobrogea: www.crlr.ro sau cauta pe google: Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania. vi vedea si imagini cu toti ierarhii incepand de la Sf. AMBROZIE.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:38:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.