Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Semnificatia unui cantec (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8960)

The_Fallen 25.03.2010 23:09:42

Semnificatia unui cantec
 
Sunt curios ce credeti despre semnificatia acestui cantec.Este in engleza si imi pare rau dar nu am chef sa il traduc la ora asta, dar este usor de inteles pentru cine stie cat de cat engleza, si e de Metallica.

Pride you took
Pride you feel
Pride that you felt when youd kneel

Not the word
Not the love
Not what you thought from above

It feeds
It grows
It clouds all that you will know
Deceit
Deceive
Decide just what you believe

I see faith in your eyes
Never your hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

Find your peace
Find your say
Find the smooth road in your way

Trust you gave
A child to save
Left you cold and him in grave

It feeds
It grows
It clouds all that you will know
Deceit
Deceive
Decide just what you believe

I see faith in your eyes
Never you hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

I see faith in your eyes
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by the deepened nail

Follow the God that failed

Pride you took
Pride you feel
Pride that you felt when youd kneel

Trust you gave
A child to save
Left you cold and him in grave

I see faith in your eyes
Never you hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by deepened nail

Follow the God that failed

zoridezi 25.03.2010 23:58:27

Aici scrie ceva:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_God_That_Failed_(song)

cherub 26.03.2010 01:22:19

mesajul cantecului respectiv transmite revolta la adresa lui Dumnezeu
 
Personal, mesajul (satanic, dealtfel) mi se pare o revolta si insulta la adresa lui Dumnezeu. Cam vag, inconsistent, ne-original si repetitiv, totusi... atat cuvintele, cat si aranjarea lor in contextul respectiv - formatul; probabil si pt. ca numai asa... rimeaza. :4:
Am gasit si un website cu unele dezbateri pe aceeasi tema, referitor la mesajul acestui cantec; iata si link-ul: http://www.songmeanings.net/songs/view/36916/

The_Fallen 26.03.2010 22:24:39

In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!

cristiboss56 26.03.2010 22:35:23

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 228222)
Personal, mesajul (satanic, dealtfel) mi se pare o revolta si insulta la adresa lui Dumnezeu. Cam vag, inconsistent, ne-original si repetitiv, totusi... atat cuvintele, cat si aranjarea lor in contextul respectiv - formatul; probabil si pt. ca numai asa... rimeaza. :4:
Am gasit si un website cu unele dezbateri pe aceeasi tema, referitor la mesajul acestui cantec; iata si link-ul: http://www.songmeanings.net/songs/view/36916/

Sper sa inteleaga si initiatorul , de altfel un om destul de inteligent , putin peste media de jos . . .:66:

cristiboss56 26.03.2010 22:52:03

Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 228541)
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!

Conspiratii , d" ule , sunt minti si minti , de nu minti . . .:21:

cherub 27.03.2010 01:35:43

acest thread este din cele care nu-si au rostul
 
Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 228541)
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!

din moment ce stiai raspunsul si aveai deja o concluzie formulata, nu-ntelg de ce a mai fost necesar sa intrebi aici... dar, iarasi, acest forum abunda in intrebari fara rost precum aceasta, postate doar de dragul de a fi postate, asa, ca sa se 'afle-n treaba' si pers. care le posteaza ori 'ca sa n-adoarma'... :28::21::4:

heaven 27.03.2010 06:38:32

Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 228541)
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!

E interesant acest punct de vedere al unora:cand este sa ne arogam niste calitati,acelea sunt doar ale noastre,Dumnezeu nu are nici un merit,cand este,insa sa fim revoltati de "nenorociri si nedreptati" acelea clar de la Dumnezeu se trag,un Dumnezeu nedrept care nu vede cat de iubitori,cinstiti,lipsiti de lacomie,inocenti suntem,dragii de noi si ne pedepseste ca nu are ce face pe acolo prin ceruri si si-a gasit obiect de amuzament din bietii muritori!
Hai ca deja devenim ridicoli...iarta-ma!
Crezi ca versurile de la Metallica sunt neaparat un etalon?
Apreciez muzica rock,am fost rockeritza inraita pot spune si am frecventat aceasta lume ani de zile.
In ea am intalnit oameni inteligenti,cu personalitate,insa,din anumite puncte de vedere,sa am iertare...cam limitati.Nu spun de toti ca sunt asa,am avut si foarte multe surprize placute.
Egoul exacerbat si limitarea la doar anumite unghiuri prin care vezi viata,din punctul meu de vedere nu sunt atributele unei persoane realmente open-minded.

AlinB 29.03.2010 12:13:53

Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 228541)
In concluzie cantecul reprezinta revolta unui om impotriva lui Dumnezeu, revolta pe care am simtit-o si noi cand am fost loviti de nenorociri si de nedreptati, iar scopul lui nu este sa disemineze credinta in diavol si respingerea crestinismului.
Multumesc!

Revolta de ce? In baza carui fapt?
Ca desi nu dai doi bani pe Dumnezeu, te astepti sa te scoata din toate nenorocirile spre care alergi singur si in care ii impingi si pe altii?

Pe urma cand te intalnesti cu consecintele faptelor tale, Dumnezeu este cel care a ratat, ce?

razvan_andrei 31.03.2010 18:47:04

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 229207)
Revolta de ce? In baza carui fapt?
Ca desi nu dai doi bani pe Dumnezeu, te astepti sa te scoata din toate nenorocirile spre care alergi singur si in care ii impingi si pe altii?

Pe urma cand te intalnesti cu consecintele faptelor tale, Dumnezeu este cel care a ratat, ce?

De ce revolta? Pt ca tatal lui James Hetfield, solistul trupei, si-a parasit familia cand el avea 13 ani, iar mama lui a murit de cancer cand el avea 16 ani, ea neputandu-se trata din cauza religiei ei(se astepta ca vindecarea sa vina de la Dumnezeu si din acest motiv religia lor nu permitea sa se trateze). Oare cat de usor este pt un copil sa treaca peste asta? Chiar daca la maturitate lucrurile se schimba, acel copil care a ramas in el inca nu poate accepta ce s-a intamplat, si atunci, prin aceasta piesa(f frumoasa, de altfel) reuseste sa transmita ce are pe suflet. Nu vad niciun mesaj satanic aici. De fapt, daca asculti cu atentie fiecare melodie de la Metallica, nu vei gasi nicio melodie satanica, ci doar impotriva societatii, razboiului, manipularii, politicii, barfei si multe altele. Dar se pare ca in ziua de azi e suficient sa zici rock si instantaneu se intelege si satanism. Metallica e trupa mea preferata si are mesaje de zeci de ori mai profunde decat multe formatii din toata industria muzicala, mesaje transmise atat prin versuri, cat si doar instrumental.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:40:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.