Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   nas de cununie... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=589)

anaandreea 22.07.2006 10:59:36

poti sa fii nasul de cununie a cuiva daca nu esti casatorita?

Laurentiu 24.07.2006 11:08:48

Nu cred ca se poate..

Laurentiu 24.07.2006 11:18:35

Nasi trebuie sa fie casatoriti si cununati crestin-ortodox ei trebuie sa fie un exemplu pentru tinerii casatoriti
Ei sunt a doua pereche de parinti si anume "parinti duhovnicesti"
De aceea un tata daca cade in pacat cu fica sa dupa trup "DOAMNE FERESTE" primeste canon mai usor decat daca ar cadea in pacat cu nasa ...pentru ca atunci primeste canon mai aspru..
Vezi ce importanta au nasi..
Doamne iarta-ma!

DanielHalceanu 26.07.2006 06:01:30

De curand am fost si noi solicitati de o pereche tanara si draguta sa le fim nasi. Inteleg ca acest lucru implica anumite responsabilitati din partea noastra in societate si in fata lui Dumnezeu.
Prima problema cu care ne confruntam este faptul ca viitoarea fina nu se simte atrasa de biserica . As dori sa-mi da-ti un sfat, o idee despre cum as reusi sa o apropii de cele sfinte, cum as reusi sa-i redau ( de fapt sa-i dau ) motivatia si bucuria de a merge sa asculte Sfanta Slujba.
Va multumesc anticipat.

theodor 28.07.2006 16:27:52

Citat:

Īn prealabil postat de DanielHalceanu
De curand am fost si noi solicitati de o pereche tanara si draguta sa le fim nasi. Inteleg ca acest lucru implica anumite responsabilitati din partea noastra in societate si in fata lui Dumnezeu.
Prima problema cu care ne confruntam este faptul ca viitoarea fina nu se simte atrasa de biserica . As dori sa-mi da-ti un sfat, o idee despre cum as reusi sa o apropii de cele sfinte, cum as reusi sa-i redau ( de fapt sa-i dau ) motivatia si bucuria de a merge sa asculte Sfanta Slujba.
Va multumesc anticipat.

Ai putea sa incepi prin a-i explica Taina Cununiei sau a Nuntii, ceea ce implica, motivele pentru care se face si mai important, faptul ca trebuie sa aiba un duhovnic. Cred ca duhovnicul este cel mai in masura sa faca aceasta apropiere de biserica, incearca sa o convingi sa faca pasul asta de a merge la spovedanie sau cel putin a cere un sfat.

DanielHalceanu 29.07.2006 04:40:52

Theodor iti multumesc mult pentru mesaj. Sper din tot sufletul sa reusesc numai ca aici unde suntem noi in Portland , SUA comunitatea romaneasca ortodoxa este infima in comparatie cu celelalte culte. In plus distantele pana la cele doua biserici ortodoxe romanesti sunt destul de mari . Bine, asta nu este o scuza, asa ca o sa i-au aminte la ce mi-ai spus si o sa incerc marea cu degetul. :)

theodor 01.08.2006 17:20:47

Citat:

Īn prealabil postat de DanielHalceanu
Theodor iti multumesc mult pentru mesaj. Sper din tot sufletul sa reusesc numai ca aici unde suntem noi in Portland , SUA comunitatea romaneasca ortodoxa este infima in comparatie cu celelalte culte. In plus distantele pana la cele doua biserici ortodoxe romanesti sunt destul de mari . Bine, asta nu este o scuza, asa ca o sa i-au aminte la ce mi-ai spus si o sa incerc marea cu degetul. :)

Oricat de departe ar fi acele biserici sa nu crezi ca un drum pana acolo, si doar pentru a te ruga sau pentru a participa la Sfanta Liturghie, este fara folos. Dumnezeu apreciaza in mare mila Sa acest efort si iti va raspunde la fel dupa credinta ta.

dan73 13.08.2007 17:23:57

Este necesar sa fii casatorit. Trebuie sa dai marturie despre ce inseamna doi in unul.

marria_sb 13.08.2007 20:57:09

Citat:

Īn prealabil postat de anaandreea
poti sa fii nasul de cununie a cuiva daca nu esti casatorita?

Da trebuie.Nasii sunt parintii spirituali ai cuplului ce se formeaza.Si cum pot sa ii indrume pe acestia din moment ce ei(nasii) nu stiu ce implica formarea unei familii,cu responsabilitati si tot tacamul.Nu pot sa ii ajute in problemele ce ar putea sa apara,iar afaturile ar fi doar superficiale.

danut 29.08.2007 21:20:57

Citat:

Īn prealabil postat de anaandreea
poti sa fii nasul de cununie a cuiva daca nu esti casatorita?

Daca nu esti casatorit nu poti fi nas de cununie. In general ca sa fii nas de cununie trebuie sa stii ca ai o responsabilitate mare, esti ca un parinte spiritual penru viitorii miri, ei trebuie sa-l aiba pe Dumnezeu in suflet. Poti fi nas de botez, aici in Bucuresti se practica dar la tara tot nasii de cununie sunt si nasii de botez.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:11:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.