Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Religia Islamica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5032)
-   -   casatorii intre ordodocsi si musulmani interzise? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2268)

veronica_dorina 04.09.2007 22:40:09


Concluzia este sa un ortodox si un musulman nu se pot casatori doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?

alexandra28again 05.09.2007 22:43:04

da,nu se pot casatori in biserica dar foarte multe femei o fac considerand ca daca s-au casatorit in moschee,este ca si cum au facut-o in fata lui Dumnezeu.
desi este interzis,am vazut intr-o emisiune un preot cunoscut de la noi care ii facuse o promisiune psihologului mirela zivari ca va ii va face slujba de casatorie in biserica,ea fiind casatorita cu un musulman.din cate am inteles,a divortat pana sa faca aceasta casatorie(nu sunt sigura de asta).daca este asa,atunci cu siguranta nu a fost intamplator.

alexandra28again 05.09.2007 22:47:55

iar dilema nu e mare.atat de multe femei isi lasa religia pentru un barbat.asta pentru ca nu au educatie religioasa,nu stiu cu ce se mananca una si cu ce se mananca cealalta,considera ca toate religiile sunt de la Dumnezeu.nici eu, acum ceva ani nu stiam ce inseamna islamul,ii admiram atat de mult pentru faptul ca sunt credinciosi,si inca ii mai admir,dar nu stiam ce contine aceasta religie,pana nu m-aminformat si am citit coranul.de aceea cred ca romanilor le lipseste educatia religioasa,informarea...

drosida 06.09.2007 12:33:52

Mirela,nu a divortat,pt ca ei au un copil iar ei(musulmanii)nu-si lasa familia.
:)

costel 06.09.2007 13:52:06

In conformitate cu doctrina si practica canonica ortodoxa trebuie retinute urmatoarele aspecte :

1. Casatoriile interconfesionale si interreligioase sunt interzise.

2. In cazul in care sunt tolerate, prin aplicarea iconomiei, slujba cununiei trebuie oficiata in biserica ortodoxa de catre preotul ortodox.

3. Posibilitatile si formele de aplicare a iconomiei depind de necesitatile practice ale fiecarei Biserici Ortodoxe locale, care are dreptul de decizie in judecarea fiecarui caz in speta.

4. Copiii rezultati dintr-o astfel de casatorie trebuie botezati si educati in credinta ortodoxa.

5. Conform privilegiului paulin (I Cor. VII, 12-16), casatoria mixta se admite numai in cazul in care ea a fost incheiata inainte ca unul dintre soti sa fi fost increstinat.

6. In baza dispozitiei canoanelor 10 Laodiceea si 23 Ioan Postitorul, nu este admisa casatoria unui crestin ortodox cu o persoana de alta credinta.

7. Canoanele 31 Laodiceea si 14 IV ecumenic ingaduie casatoria intre un crestin ortodox si o persoana eterodoxa, cu conditia insa ca sotul eterodox sa tagaduiasca solemn - cu prilejul contractarii casatoriei - ca va trece la Ortodoxie.

8. Canonul 72 trulan - care a uniformizat practica canonica de pana atunci - privind casatoriile mixte - interzice, in mod categoric, sub pedeapsa excomunicarii asemenea casatorii.

Considerandu-le lovite de nulitate, acelasi canon da putere de lege universal obligatorie pri¬vilegiului paulin, in sensul ca sotul devenit crestin - dupa incheierea - casatoriei respective - "sa nu se desparta".



urzicuta 06.09.2007 14:01:31

:D..cine a zis ca nu-si lasa musulmanii familia?unii si-o lasa..sunt tari musulmane unde nu este atat de multa strictete...cat despre faptul ca ei sunt foarte buni familisti o dovedesc aventurile tuturor arabilor veniti "la studii" cu romancutele noastre ..nu cerd ca sunt buni familisti ..se bat doar cu pumnul in piept,iar legenda circula..s-au nenorocit pe viata aproape toate femeile casatorite cu ei..sunt isterici,needucati,nu respecta o femeie,sunt orgoliosi,rai..si prosti(poate sunt cam dura..asta-i parerea pe care mi-am format-o si nu mi-o scoate nimeni din cap)..fata de copii dezvolta ce-i drept un fel de idolatrie,pana si oaia primeste mai mult respect decat femeia in familia musulmanului..din auzite(surse sigure)...urasc credinta lor ratacita nu pe ei ca persoane iubirea crestineasca ce ni se cere sa o aratam nu inseamna a ne amesteca cu ei,uleiul cu apa nu se amesteca,,nu-i dusmanim noi pe ei ci EI pe noi(dovada toate atacurile teroriste.,toate rautatile si vicleniile lor:angry:..)..nu este nadejde de mantuire la acesti pagani..data fiind si firea lor indaratnica..degeaba il faci ortodox pe musulman el nu o sa vrea sa primeasca cu sufletul acesta..doar formal..pentru el e un bussines.Cat despre Coran este o moda gen Sandra Brown sa-l citesti..coelho,Coranul,Codul lui Da vinci......

asia 06.09.2007 19:23:29

Depinde din perspectiva carei religii privesti problema.Din punct de vedere al religiei crestine,NU este posibil.Din punct de vedere al religiei islamice,barbatului musulman ii este permis sa se casatoreasca cu o femeie de religie iudaica sau cresina.Si asta FARA CA EA SA FIE OBLIGATA SA-SI SCHIMBE RELIGIA.

drosida 06.09.2007 19:32:53

scuze,eu ma refeream la Mirela si la faptul ca e casatorita cu un siit nu sunit.Si din declaratiile ei au ajuns la un compromis.(siiti au dreptul la o singura sotie,adulterul se pedepseste cu inchisoarea sotului si divortul pe loc).cit despre studenti...sunt tineri si ei ...parca ai nostrii sunt mai breji.Si chiiar daca nu-si schimba sotia religia copilul e musulman obligatoriu.Eu cred ca sunt interzise,oricum e interzis unei musulmance sa se casatoreasca cu atcineva de alta religie,decit daca se converteste.Daca el vrea sa stea in Rom (ca asta e scopul lor de fapt,prin cas.cu o romanca)sa se converteasca si ei sa fie ca toata lumea.vrajeala ca-i omoara daca se convertesc...nu vor ei de fapt .am cunoscut cupluri ortodoxe si au mers la ei in tara si s-au intors ok de acolo.dar daca se poate de ce nu?pt ei e o virtute sa convertesti un crestin la islam asa ca aveti grija fetelor...ca mint de sting .SI F F IMP:mergeti la un notar si stabiliti cu ei toate cond de casatorie si de divort si drepturile asupra copiilor absolut tot.daca nu faci asta esti pierduta ca-ti "da" cu canoanele din coran.Ei cind se casatoresc isi stabilesc inainte obligatiile din timpul casatoriei ai ambilor soti si in caz de divort ,si dreptul asupra copiilor,in contract.nu va bazati pe legea rom.pt ei nu exista,in tara lor va va elibera un alt contact de casatorie(certificatul de casatorie) si cel mai bine este ca acel precontract sa-l aveti la voi tradus in limba lui,atunci va fi luat in discutie si se tine cont de el.dar de cert. de cas nu tin cont .Sper ca v-am dat un sfat bun (e din surse f sigure) IAR TOTI CARE VIN IN ROM.SI VOR SA SE CAS> O FAC PT PERMISUL DE SEDERE asa ca puneti-va conditiile ei asa sunt educati scrisul nu vorbele.:)

urzicuta 06.09.2007 20:54:29

da Drosida ei sunt atat de smecheri atunci cand reusesc sa converteasca un crestin la islam,vuiesc toate ziarele la ei in tara este o mare victorie,apare la stiri...apoi urmeaza dezastrul......cei casatoriti intra intr-o lume straina si cruda,zambetele sunt inlocuite trptat cu persecutie,din partea familiei a sotului adesea,divortul nu este incurajat,la iranieni ca despre ei vorbesti este permis inca poligamia,legea lor este f.dura,in urma unui divort tatal obtine custodia copilului(mama neavand mijloace materiale)fniciodata mama nu va obtine custodia mai ales daca ea a fost crestina..e privita ca o paria(haram=caine).Cunosc un caz in care tatal se droga mama a adus dovezi la tribunal si totusimcopilul a fost dat tatalui...si nu sunt filme..asa ca OCHII MARI...nu va mai lasati vrajite de vorbe goale fara suport real.Se profita mulkt de naivitatea celor care nu au vazut in viata lor o pereche de blugi.

drosida 07.09.2007 14:38:47

pt ei femeile nu conteaza,oricum.dar mai ales una de alta religie...M-am interesat asa este:sunt interzise religios,se accepta doar daca-si schimba religia si asta e valabil pt toate cultele nu doar pt musulmani. Da m-am referit la IRAN dar acolo nu exista alta religie decit cea SUNITA nu primesti acte decit daca arati o hirtie de la un imam precum ca esti de-a lor altfel nu-ti dau nici un act..deci nu exista crestina in iran casatorita cu un iranian.Restul e vrajeala de doi lei:D

nicola06 08.09.2007 19:09:12

Am citit parerile de pana acum... Situatia femeii intr`o tara islamica depinde de la tara la tara... In tari ca Pakistan, Irak, Arabia Saudita, Egipt regulile sunt mai stricte si femeile mai putin respectate. Dar si sunt state unde femeia are mai multe drepturi, cei drept mai recent. Vorbesc in cunostinta de cauza, cunoscand persoane din Maroc.Fiind o fosta colonie franceza si pastrand inca legaturi cu ei, este influentata atitudinea lor cu privire la statutul femeii.. Sunt fete care se imbraca in stil european, pantaloni, jeans, fara hichab ( batic) si femei care inca mai respecta portul traditional, fara ca ceilalti sa faca diferente sau discriminare intre ele.
Am intrebat si eu pe unul dintre ei referitor la dreptul de a avea 4 femei. El mi`a zis ca normal este sa ai o singura sotie, iar cei care isi iau mai multe, se folosesc de religie pentru a face asta.
Atitudinea si comportamentul fata de sotie consider ca depinde de la persoana la persoana, cum se intampla si in societatea noastra de altfel, si intr`adevar mai putine drepturi, cel putin referitor la copii intr`un divort. Mentalitatea este un pic mai arhaica, sa spunem ca la noi acum cateva zeci ani, cand femeile noastre, primeau si ele " tratamente " de la soti. Si inca se mai intampla din pacate, mai ales in mediul rural.
Consider casatoria dintre un musulman si un ortodox de nerealizat, in principal, pentru ca noi credem in Hristos " Calea, Adevarul si Viata", in Sfanta Treime,in puterea Sfintei Cruci in Maica Domnului, in Sfintii placuti lui Dumnezeu iar musulmanii in Mohamed si Coran.
Dumnezeu si Maica Domnului sa dea putere tuturor fetelor crestine de a nu cadea in ispita de a se indragosti si casatori cu un musulman...

alexandra28again 09.09.2007 21:16:13

am fost indignata astazi sa vad la dd tv, la emisunea fara frontiere,in care se vorbeste despre islam,si in cazul de fata,despre ramadan,un preot ortodox care a vorbit de postul nostru si de al lor,ca si cum am fi fost frati intru Hristos cu ei.desi sunt de acord cu toleranta intre oameni nu cred ca este cuviincios pentru un preot sa se alieze cu dusmanii lui Hristos.emisiunea nu era una in care sa se prezinte postul crestin,ci preotul era invitat ca sa se arate cat de uniti si asemanatori suntem in credinta cu ei.
ce ma indigna si mai rau este ca intr-o tara crestina ca a noastra,nu exista la televizor vreo emisiune in care sa fie prezentat crestinismul ,dar exista o emisune musulmana,fiind prezentat,desigur atat de frumos,ignorandu-se acele fapte ,,minunate ale ,,profetului,,.un preot ortodox a ajuns sa fie invitat in tara lui,de origine crestina,la o emisiune musulmana,religie blasfemitoare pentru noi,crestinii.rusine dan diaconescu!!!!!!

Alina2 10.09.2007 16:29:44

Buna!
Sunt noua pe acest forum. Am citit mesajele voastre si am vazut ca aveti experienta in relatiile cu iranienii veniti in Romania. Sunt si eu intr-o relatie cu un iranian si as vrea sa stiu parerea voastra despre ei. Sunt chiar asa de rai? Cel pe care il cunosc este foarte dragutz, amabil...
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Alina

urzicuta 10.09.2007 16:50:04

ha-ha-ha.:D..eu chiar nu am si nici nu-mi doresc experiente de genul asta..vorbesc din auzite..cunosc pers,casatorite cu greci cu iranieni,italieni s.a.m.d.p
..sunt si romani buni,bruneti misteriosi cum par acesti arabi.. macar cu ei impartasesti credinta in care te-ai nascut......relatiile acestea sunt f.periculoaSE..am o cunostinta care s-a casatorit cu un grec si dupa 8 ani a aflat ca se drogheaza...e bine sa ai unde te informa despre omul de langa tine,sa-i vezi familia,daca sunt nebuni(de multe ori nebunia e ereditara)sa vezi cum se poarta tatal in familia respectiva,ce educatie a primit s.a.m.d.p)
E doar o parere nu o lua de buna.:D

urzicuta 10.09.2007 18:58:00

..dragut si amabil..ma indoiesc..prefacut da..si poi de unde stii tu cat de mult te pretuieste,respecta,daca cu pritenii nu cumva rade de tine,in prezenta ta,caci nu prea cred ca sunt ei educati incat sa aiba bunul simt sa vb.romaneste..tu vorbesti persana?
despre romance stiu sigur ca le considera niste usuratice,iar pe barbatii romani proxenetii lor,fiindca se bucura vazandu-si nevestele despuiate pe strada chiar se lauda cu lucrul acesta,cu tatuajele lor,cu silicoanele diverse..asa ne trebuie..ia sa-l repezi cat colo sa vezi ce reactie are..si aceea e firea lui adevarata..sa incerci numai sa-l contrazici..ai avea rabdare sa-ti petreci viata alaturi de unul care numai se ciondaneste?te imbolnavesti de nervi.
un lucru e cert iranienii nu mai sunt cei despre care se spunea candva ca sunt o mare civilizatie,ca si grecii grecii nu mai sunt decat niste mancatori de saorme si tzatzichi...daca intrebi un iranian cine a fost Saadi,Moulavi habar n-au si ce carti au scris sunt convinsa ca nu stie.sa-l intrebi despre poemul sah name vezi are habar..sunt niste ingamfati o tin una si buna ca ei sunt altfel decat arabii ca au fost liberi sub sah ca femeile lor sunt moderne...vrajeala de doi lei...nu te lasa fascinata de istoria lor,nici de banii lor..adesea fac afaceri cu droguri paravanul fiind afaceri mici,vanzari de toale prin Europa(standul)

dillema 12.09.2007 14:56:16

Citat:

În prealabil postat de Alina2
Buna!
Sunt noua pe acest forum. Am citit mesajele voastre si am vazut ca aveti experienta in relatiile cu iranienii veniti in Romania. Sunt si eu intr-o relatie cu un iranian si as vrea sa stiu parerea voastra despre ei. Sunt chiar asa de rai? Cel pe care il cunosc este foarte dragutz, amabil...
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Alina

Draga mea te rog din tot sufletul, fugi de el, de musulmani unde vezi cu ochii. Ai grija de sufletul tau, de viata ta pe pamantul asta si de de viata de dupa. Nu te lasa vrajita de cuvintele mieroase si avutia (daca o are ) caci se vor transforma in venin si iti vor disturge viata. Daca doresti mai multe detalii tontacteaza-ma pe privat. FUGII !!!!!!!!

dillema 12.09.2007 15:00:05

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
am fost indignata astazi sa vad la dd tv, la emisunea fara frontiere,in care se vorbeste despre islam,si in cazul de fata,despre ramadan,un preot ortodox care a vorbit de postul nostru si de al lor,ca si cum am fi fost frati intru Hristos cu ei.desi sunt de acord cu toleranta intre oameni nu cred ca este cuviincios pentru un preot sa se alieze cu dusmanii lui Hristos.emisiunea nu era una in care sa se prezinte postul crestin,ci preotul era invitat ca sa se arate cat de uniti si asemanatori suntem in credinta cu ei.
ce ma indigna si mai rau este ca intr-o tara crestina ca a noastra,nu exista la televizor vreo emisiune in care sa fie prezentat crestinismul ,dar exista o emisune musulmana,fiind prezentat,desigur atat de frumos,ignorandu-se acele fapte ,,minunate ale ,,profetului,,.un preot ortodox a ajuns sa fie invitat in tara lui,de origine crestina,la o emisiune musulmana,religie blasfemitoare pentru noi,crestinii.rusine dan diaconescu!!!!!!

....cum Satana isi vara coada...curand vom fi stransi ca intr-o menghina...nu pot sa cred ca un preot a facut asa ceva....toleranta...dar pana cand???? pana cand ne vor subjuga platindu-le tribut sa ne lase in viata? Vremurile anuntate de Hristos iata ca vor ajunge curand si prigoana crestinilor va incepe iar...pregatiti-va!

alexandra28again 12.09.2007 17:03:44

lasati si voi un mesaj sa se opreasca aceasta emisiune.

http://www.ddtv.ro/site/index.php?option=com_contact&Itemid=3

cristinarusu 20.10.2007 16:10:31

Toate cele bune!Daca vreo fata indragostita de un musulman citeste ce scriu eu aici, o indemn din suflet sa ma asculte! Cel pe care l-am iubit parea atat de bun, incat- cand ne mai certam la inceputul relatiei nostre- nu numai sora, dar si parintii mei ii luau apararea cu o inversunare de neimaginat.( Nu trebuie ei judecati ca mi-au permis sa fim impreuna, bietii de ei au avut incredere in mine mereu- dar de asta data s-au inselat...)Ce sa zic, in trei ani de relatie am ajuns sa ma ia cu senzatie de voma si stari de panica cand messangerul ma anunta ca am un ...mesaj nou sau cand- inevitabil, sa zicem la cumparaturi- in mod intamplator un barbat priveste in directia noastra;fetelor, doamnelor, partenerul gelos te poate face la inceput sa te simti oarecum bine(e asa pt ca ma iubeste..asa e el...)ce se intampla cu acesti barbati e patologic; cultura diferita + religia diferita = cu adevarat un coctail exploziv, in cel mai urat sens
Dumnezeu e unul dar oamenii( diferitele natii si religii) il privesc diferit........................................... .va rog din toata inima sa luati aminte de sfatul si marturisirea mea; ( ca o paranteza, dau de pomana in mod regulat unor musulmani; ei primesc cu multa delicatete si deschidere, dar acest lucru nu ma convinge de ...stiti bine la ce ma refer..acel ceva ...ata de fascinant si emotionant pe care il simtim cand privim botezul si preotul care tamaiaza si atatea altele...care ne pastreaza spiritul viu
ca sa intelegeti mesajul meu la adevarata masura va spun ca DE 3 ANI SIMT CA MA INVART IN CERC,FARA SA POT IESI, FARA PIC DE VOINTA; nu-mi plang de mila dar am ajuns sa ma urasc..poate de aceea inca nu ne-am despartit, dar regret cu tot ce am ca l-am cunoscut
" ASA, VA INTREBATI DE CE NU FUG? Am incercat o data, nu am rezistat, ma chema inapoi atat de romantic si insistent; va rog nu ma judecati DAR LUATI AMINTE!NU VA BATETI JOC DE SINGURA VOASTRA VIATA!
Din acest motiv, nu m-am putut gandi pana acum la un copil( un lucru dureros, poate chiar de dispretuit, stiu...)
Cumva, inca il iubesc- simt ca niciodata nu am sa pot sa mai cred in sansa mea la fericire- si de aici inainte o sa incerc sa schimb ceva, ca de ex sa spun ce simt in leg cu el, precum o fac aici
va incurajez sa nu faceti greseala mea intrucat- inima fiind de multe ori mai puternica decat ratiunea- ne furam caciula;
sper sa nu fi enervat pe nimeni cu firul subtire de inconsecventa al povestii mele( il iubesc dar vreau sa-l parasesc..........), pur si simplu am scris ce am simtit, nu am "pictat" nimic
Probabil,in inconstient, dand sfaturi- despre care automat sper ca vor fi urmate- ma simt ca si cum mie mi s-ar intampla binele pe care- din lasitate- il impiedic sa imi intre in viata acum
va doresc cel mai binele din lume ASA CUM ATI FOST VOI INVATATE CAND ERATI MICI

Glamorous_witch 20.10.2007 18:27:15

Unchiul meu este musulman,si are o relatie f buna cu o crestin-ortodoxa.Bine,niciunul din ei nu este f religios,dar eu cred ca se poate.

urzicuta 28.10.2007 19:30:18

pana cand?pana cand s-or plictisi unul de moaca celuilalt..pana apare o ea mai sexy,mai subtirica,mai disponibila...hai sa fim seriosi,doi oameni care nu au impreuna nimic(spiritual vorbind)nu sunt decat doua trupuri goale,care vor sfarsi prin a se respinge..astea sunt legile trupesti neguvernate de un spirit de o credinta.

dillema 31.10.2007 04:47:20

Citat:

În prealabil postat de veronica_dorina
Concluzia este sa un ortodox si un musulman nu se pot casatori doar daca unul dintre cei 2 se converteste.

Da! Si asa trebuie sa ramana chiar Biserica ar trebui sa faca mai multe in acest sens sa protejeze nenorocitele de femei care se lasa duse de nas.

dillema 31.10.2007 04:51:26

Citat:

În prealabil postat de cristinarusu
Toate cele bune!Daca vreo fata indragostita de un musulman citeste ce scriu eu aici, o indemn din suflet sa ma asculte! Cel pe care l-am iubit parea atat de bun, incat- cand ne mai certam la inceputul relatiei nostre- nu numai sora, dar si parintii mei ii luau apararea cu o inversunare de neimaginat.( Nu trebuie ei judecati ca mi-au permis sa fim impreuna, bietii de ei au avut incredere in mine mereu- dar de asta data s-au inselat...)Ce sa zic, in trei ani de relatie am ajuns sa ma ia cu senzatie de voma si stari de panica cand messangerul ma anunta ca am un ...mesaj nou sau cand- inevitabil, sa zicem la cumparaturi- in mod intamplator un barbat priveste in directia noastra;fetelor, doamnelor, partenerul gelos te poate face la inceput sa te simti oarecum bine(e asa pt ca ma iubeste..asa e el...)ce se intampla cu acesti barbati e patologic; cultura diferita + religia diferita = cu adevarat un coctail exploziv, in cel mai urat sens
Dumnezeu e unul dar oamenii( diferitele natii si religii) il privesc diferit........................................... .va rog din toata inima sa luati aminte de sfatul si marturisirea mea; ( ca o paranteza, dau de pomana in mod regulat unor musulmani; ei primesc cu multa delicatete si deschidere, dar acest lucru nu ma convinge de ...stiti bine la ce ma refer..acel ceva ...ata de fascinant si emotionant pe care il simtim cand privim botezul si preotul care tamaiaza si atatea altele...care ne pastreaza spiritul viu
ca sa intelegeti mesajul meu la adevarata masura va spun ca DE 3 ANI SIMT CA MA INVART IN CERC,FARA SA POT IESI, FARA PIC DE VOINTA; nu-mi plang de mila dar am ajuns sa ma urasc..poate de aceea inca nu ne-am despartit, dar regret cu tot ce am ca l-am cunoscut
" ASA, VA INTREBATI DE CE NU FUG? Am incercat o data, nu am rezistat, ma chema inapoi atat de romantic si insistent; va rog nu ma judecati DAR LUATI AMINTE!NU VA BATETI JOC DE SINGURA VOASTRA VIATA!
Din acest motiv, nu m-am putut gandi pana acum la un copil( un lucru dureros, poate chiar de dispretuit, stiu...)
Cumva, inca il iubesc- simt ca niciodata nu am sa pot sa mai cred in sansa mea la fericire- si de aici inainte o sa incerc sa schimb ceva, ca de ex sa spun ce simt in leg cu el, precum o fac aici
va incurajez sa nu faceti greseala mea intrucat- inima fiind de multe ori mai puternica decat ratiunea- ne furam caciula;
sper sa nu fi enervat pe nimeni cu firul subtire de inconsecventa al povestii mele( il iubesc dar vreau sa-l parasesc..........), pur si simplu am scris ce am simtit, nu am "pictat" nimic
Probabil,in inconstient, dand sfaturi- despre care automat sper ca vor fi urmate- ma simt ca si cum mie mi s-ar intampla binele pe care- din lasitate- il impiedic sa imi intre in viata acum
va doresc cel mai binele din lume ASA CUM ATI FOST VOI INVATATE CAND ERATI MICI

Si eu sper din tot sufletul sa citesti acest mesaj. FUGIIIIIIIIIIIIIIIIIII de rupe pamantul de el. Te implor eu, caci intr-un moment de slabiciune (faptul ca ai pierdut 3 ani din viata ta si faptul ca cei din jur se uita stramb la tine )ai sa accepti sa te casatoresti si in acel moment ti-ai distrus viata pentru totdeauna. Nu mai lungi boala. Roaga-te la D-zeu sa iti lumineze mintea si sa il lasi pana nu e prea tarziu. Ai sa iti plangi de mila si ai sa blestemi si ziua in care te-ai nascut. Macar tu sa nu faci aceasta greseala ...caci multe s-au nenorocit chiar de au fost sfatuite..dar nu au ascultat si acum regreta viata pierduta

Dia20_diana 31.10.2007 13:30:12

Buna ziua! consider ca nu ar trebui sa fim asa drastici cu musulmanii si sa avem astfel de prejudecati, gen o femeie crestina casatorita cu un barbat musulman e condamanta la o viata crunta pentru ca nici unii din barbatii nostri ortodocsi nu sunt mai breji,cati nu isi bat sotiile sau le inseala sau le parasesc? cate familii nu sunt distruse din cauza asta?de exemplu eu conussc personal un preot ortodox care isi bate sotia si fetita vitrega si saraca nu poate divrota de el pt ca el o ameninta ca o omoara? o casnicie reusita nu trebuei sa depinda neaparat de reiligia sotiei sau a sotului, ci de firea lor si cum se comporta ei, mai mult cum se face ca in tarile musulmane rata divortului, sau a prositutie, sau a abandonului de copii e cea mai mica in comparatie cu tarile crestine? poate ca exsita si musulmani extremisti, dar sunt destul de multi si romani care iti trateaza sotiile ca p e niste obiecte, este de ajuns sa te uiti la televizor sau sa citesti prin ziare

urzicuta 31.10.2007 15:31:07

oameni josnici sunt si printre medici si printre profesori sa nu generalizam..cine si-a ales partenerul gandindu-se la sit.materiala,cum sa scape de saracie..merita o astfelde soarta.cUMVA TREBUIE SA PLATIM LIPSA PRINCIPIILOR,A SISTEMLUI de valori.Si majoritatea fetelor(fie ca recunosc sau nu-sunt doua categorii)alearga sa se marite cu un strain tocmai pentru o viata lipsita de griji materiale.Sunt multe fete care se marita cu viitori preoti tot pentru asta..cat despre coana preoteasa,daca a fost maritata si s-a maritat cu taica parintele au facut lucrul asta impotriva canoanelor..deci cumva isi merita soarta..dar sa nu fiu rautacioasa..eu in locul vostru as deschide un topic in carte as intreba de ce dragi barbati va tratati sotiile ca pe niste obiecte,stati cu nASU IN ZIAR CAND BIATA NEV.ARE NEVOIE DE CONVERSATIE,vi se ineaca corabiile adesea(tocmai cand ajungeti acasa..!).Intrebarea ta pe care am reluat-o este retorica.Invata sa-ti raspunzi sg.la ea...ori incearca sa-l educi(ca pe un bebe)pe barbatul obosit,indiferent,apatic,morocanos si mai ales cauta sa-l intelegi,sa-i intelegi tabieturile..sa le accepti daca nu sunt deranjante..faza cu ziarul nu-mi displace chiar de tot..pe mine ma apuca nervii)cand incep sa sune patru-cinci telefoane deodata si la capatul firului sunt oameni care uita de buna cuviinta ca e ora tarzie,ori ca barbatul meu mai are si alte lucruri de facur decat sa vb.2 ore la telefon..de pilda sa se joace cu proprii copii,sa discute cu ei...nu am auzit pana acum un barbat sa se planga de nevasta..desi asa cum le cunosc eu pe cateva fiice ale Evei ar avea si ei motiv sa se planga ba ca nevasta pleaca tot timpul prin pelerinaje si ca el nu are mancate gatita,ba ca e prea guraliva si nu stie decat sa reproseze cand deschide gura,ba ca nu stie sa se comporte calm si intr-un mod demn vaicarindu-se zilnic la toti vecinii de povara sacoselor.de liupsa de ajutor,de copii si cate si mai cate..ei cu nepasarea noi cu logoreea...totusi exista si o cale de mijloc,iar pe aceea cu credinta si cu bunatate(ingaduinta)trebuie sa o descoperim.Si e f.importasnt doi oameni sa "vorbeasca aceeasi limba"(sa fie cu frica de Dumnezeu,sa frecventeze Biserica,sa aiba duhovnic,sa duca o viata cumpatata,sa-si doreasca si sa lupte pentru mantuirea lor IMPREUNA)...cu cati dintre ARABI PUTETI FACE TOATE ACESTEA??????

dillema 31.10.2007 17:41:45

Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
Buna ziua! consider ca nu ar trebui sa fim asa drastici cu musulmanii si sa avem astfel de prejudecati, gen o femeie crestina casatorita cu un barbat musulman e condamanta la o viata crunta pentru ca nici unii din barbatii nostri ortodocsi nu sunt mai breji,cati nu isi bat sotiile sau le inseala sau le parasesc? cate familii nu sunt distruse din cauza asta?de exemplu eu conussc personal un preot ortodox care isi bate sotia si fetita vitrega si saraca nu poate divrota de el pt ca el o ameninta ca o omoara? o casnicie reusita nu trebuei sa depinda neaparat de reiligia sotiei sau a sotului, ci de firea lor si cum se comporta ei, mai mult cum se face ca in tarile musulmane rata divortului, sau a prositutie, sau a abandonului de copii e cea mai mica in comparatie cu tarile crestine? poate ca exsita si musulmani extremisti, dar sunt destul de multi si romani care iti trateaza sotiile ca p e niste obiecte, este de ajuns sa te uiti la televizor sau sa citesti prin ziare

Nu cred o iota din ce debitezi matale mai ales ca nu ai adus nici o dovada...esti doar aici sa spurci cu noroi cum is de obicei musulmanii sau alea imbrobodite de musulmani (adica a colectat de prin discoteci vreunul). Trebuie sa fii drastic astfel ne ducem de rapa...deja am fost prea toleranti (poate asta vrei sa spui). Exact!!! o femeie crestina este condamnata la o viata de rahat cu un musulman...va deveni doar un obiect de multiplicat musulmani (asta daca tipa nu are personalitate si accepta orice conditie a musulmanilor) ATAT! si apoi urmeaza depersonalizarea, dezradacinarea de cultura, traditia si religia ei, pur si simplu un NIMIC!

Daca romanii isi bat muierile...o fac impotriva Bibliei, si o fac din instinctele primare animalice SI NU DIN PORUNCA LUI Allah/ Mohamed care permite masculului sa isi bata femeia nesupusa. Un ex: un saudi mascul si-a ucis fiica pentru ca a facut sex cu prietenul ei (asta s-a petrecut in Liban) si i s-a dat doar 9 luni de inchisoare). IAta femeia in islam...
Esti jalnica cu exemplul care l-ai dat cu preotul insurat cu preoteaza. O conditie importanta de a fi preot este sa se casatoreasca cu o femeie care nu a mai fost casatorita...iar daca o face are nevoie de aprobari si ras- aprobari ...asta inseamna o mareeee iubire din partea acelui viitor preot pentru acea preoteasa vaduva (caci preoteasa nu are voie sa fie divortata). Si nu mai scorni minciuni doar sa incerci matale sa ne arati punctele noastre negre ...Ca nu vei gasi nici un preot SA ISI AMENINTE NEVASTA CU MOARTEA...VEZI CA TE-AI C-AM PRINS IN PROPRIA CAPCANA
Si nu mai zi de barbatii "NOSTRI ORTODOCSI" ca tu nu mai ai nici in clin nici in maneca cu noi sa spui "nostri".

IAr balivernele cu " nu este prostitutie, pedofilie, abandon de copii..." asta sa le vinzi musulmanilor tai caci nu ESTE ADEVARAT!. MAi mult prostitutia se practica "legal" in sanul familiei cu 4 femei indobitocite sa fie sclave de cand se nasc, la fel ca si prostitutia, sclavia, abuzul copiilor si asa mai departe.
Du-te pe siturile musulmane si te minte pe tine insati ca aici NU ITI MERGE!

Ca sa iti dovedesc ca minti...te rog da-mi situl in care acel preot isi bate nevasta (ca trebuie sa fie o stire nationala) si te rog furnizeaza-mi situl cu PROSTITUTIA, ABANDONUl de copii si divortul in coeficient mic in comparatie cu tarile vestice.

Un alt punct de vedere: divortul este permis doar barbatului in islam, femeia nu are dreptul, iar in vest ambii au dreptul sa divorteze.

Dia20_diana 31.10.2007 22:39:51

in primul rand ar trbui sa subliniez ca eu sunt ortodoxa, nu musulamana, apoi sa sti ca femeile au dreptul sa divorteze in islam, de fapt coranul i-a dat acest drept femeii cu mult timp inainte ca in vest sa aiba acest drept, si poate sa faca acest lucru daca sotul este in inchisoare, este plecat de mult timp undeva,. iar femeia nu mai stie de el sau daca nu o poate intretine, cat despre acel preot, este un caz real, nu am motive sa inventez nimic pentru ca eu nu incerc sa convign pe nimeni pur si simplu am expus acest caz, iar daca vrei a afli mai multe despre religia musulmana si cum este vazuta femeia in islam intra p acest site:www.islamul.ro pe forum si ai sa vezi acolo despre ce e vb si ce presupune o casatoriein islam

oSofos 31.10.2007 22:48:57

Cu toate ca principala mea intrbare este in mesajul meu precedent, as vrea sa mai adaug ceva cu privire la ce s-a vorbit pe aici: sa nu catalogam un popor mare din cauza unui studenta ratacit prin Romania. Sa stiti ca multi din grecii care vin in Romania sunt cam socialisti ori in fine foarte liberali dar asta nu inseamna ca toti grecii sunt asa. Sa nu uitam ce a insemnat acest popor pentru ortodoxie. Sa nu uitam care e nivelul actual al invatamantului teologic la ei, cel putin in comparatie cu alte tari ortodoxe, inclusiv Romania (vorbesc in cunostinta de cauza).

Si pentru a nu fi suspiciuni eu sunt roman.

Dia20_diana 01.11.2007 00:18:31

http://www.youtube.com/watch?v=8u5mBxufCcc, despre casatoria in islam, dovezi ca femeia musulmana poate divorta si ca sa demonstrez ca o casnicie intre o femeie crestina si un musulman poate fi una fericita eu am avut o colega in liceu al carui tata era musulman, mama ei catolica si ambii copii au fost botezati si in biserica, deci nu toti musulmanii trateaza femeia ca pe un obiect, tinand cont ca ei sunt casatoriti de mai bine de 20 de ani,deci depinde si de persoana nu doar de religie, daca nu se deschide link-ul intrati pe youtube si cautati casatoria si divortul in islam
PS: poate ca majoritatea vor crede ca m-am trezit eu aparatoarea musulmanilor, dar nu cred ca e corect sa avem prejudecati despre ei, mai ales ca toti oamenii sunt egali in fata Lui Dumnezeu indiferent daca ei sunt ortodocsi sau musulmani si sa nu uitam ca cele mai mari crime din istorie s-au intamplat din cauza prejudecatilor si din cauza faptului ca oamenii eu respins diferitul

mirelat 01.11.2007 05:24:46

Citat:

În prealabil postat de oSofos
Un barbat crestin-ortodox practicant se indragosteste o musulmanca mai moderna/liberala.

n-avem la ce concluzii sa ajungem in situatia data ptr ca, dupa parerea mea, studiul de caz pe care ni-l propui porneste de la o ipoteza gresita:

1. crestinului ortodox practicant nu ii umbla ochii dupa femei, iar daca sa zicem prin absurd ca la un moment dat ar fi in cautarea perechii pentru a-si intemeia o familie, cu atat mai putin s-ar gandi la cineva care nu ii impartaseste credinta, dat fiind ca el este practicant.

2. musulmanca daca este moderna si liberala inseamna cu nu este musulmanca cu adevarat, deci ar trebui sa n-o deranjeze prea tare sa isi schimbe religia, din moment ce nu o respecta.

mirelat 01.11.2007 05:30:41

Citat:

În prealabil postat de oSofos
multi din grecii care vin in Romania sunt cam socialisti ori in fine foarte liberali dar asta nu inseamna ca toti grecii sunt asa.

nu prea inteleg sensul frazei, eu stiam ca socialismul e in contradictie cu liberalismul.... si pana la urma cum sunt majoritatea grecilor care vin in RO? ca o oarece concluzie se poate trage si pe baza acestui esantion.

oSofos 01.11.2007 15:04:26

ca o concluzie la esantionul ala de greci, multi greci din Romania sunt nepracticanti, ori mai putin practicanti (nu vreau sa generalizez, sunt si unii traditionalisti). Ca orice studenti, multi au pacatele tineretii. Asta nu inseamna ca sunt reprezentativi.

1.In ceea ce priveste situatia de mai sus, aici nu este vorba despre o UMBLARE dupa femei, ci despre un sentiment de dragoste care a venit inopinat, atat pt el, cat si pt ea. Tu ai impresia ca un barbat se indragosteste doar daca VREA??? Nu e asa garantez. Uneori se intampla... Nu! De cele mai multe ori se intampla pe ne-simtite, mai ales daca el nu umbla dupa trupul femeilor ci ii pasa de suflet, de caracter etc. Acest crestin ortodox practicant nu e unul dintre cei alesi de Dumnezeu pt calugarie... ori cel putin nu cred ca e. La fel si cu musumlmanca, care nu cred ca isi pusese in minte sa se indragosteaca de el, dar se mai intampla.

Auzi: umbla dupa femei! Fii atenta, omul asta are multe prietene fete, care ii sunt doar prietene si nu s-a indragostit de ele. S-a intamplat tocmai cu o musulmanca.

2.Ea este moderna in sensul ca nu poarta voal ori asa ceva. Dar de ex. nu bea alcool si tine Ramazanul. Asa, overall, nu e foarte practicanta, preocuparile ei nu tin musai de religie, ea doar respecta cateva reguli de morala.

vsovi 01.11.2007 16:34:12

domnule, islam = iISus LA Moarte! shi alah = potrivnic al harului, shi muselim = sfinte muze nelimitate, poi daca ashtia asculta de cel care a scris sa nu-l urmatzi pe Hristos ci pe el, poi nu vedetzi ca tot Coranul se bazeaza pe dialectica potrivnica lui Hristos? deci in ei exista :

-inchinare de idoli facandu-se inchinatori de idoli shi mincinoshi ca i-a trimis cineva, i-a trimis dracul
-desfranarea in miezul casatoriei, in interiorul familiei, in inima credintzei lor
-fiara poftei pustiirii la loc sfant, bairamurile nocturne dupa zilele de post, poi de aia posteshti ca sa mananci apoi dinbelshug, shi sa te destrabalezi? adica sa ai pofta mai mare?
-elevatzia duhului personal in moschee cu turnul lor cu tot, shi nu a lui Dumnezeu, nu a lui Hristos, aduc slava trupeasca, inchinari omeneshti a sufletului omenesc fara valoare de mergere spre indumnezeire
-prozelitismul shi orbirea shi inchinarea la naluciri shi vedenii, asha a pornit Mahomed, ascultand de bataia de joc a spiritelor, shi uite pe catzi a prostit un singur credul care a scris o carte groasa dar falsa pentru mantuire ca te surpa shi nu te ajuta
-sunt o religie a prostiei sufletului omenesc ridicata la intzelepciune de la Dumnezeu, o religie pagana care formeaza oameni cruzi, care ishi surpa singuri sufletul shi merg spre nedesavarshirea cu Dumnezeu, o religie a sinuciderii lente
-in numele lui Alah, poi cum shi cand i-a pus Dumnezeu sa faca ceva in numele Sau, adica cu totzii sunt trimishii lui Alah?, un fel de prooroci sau mesageri ai Domnului?, ai lui Avraam? sau doar asha ca a zis Mahomed ca ei trebuie sa supuna lumea... adica pe ideea supunetzi pamantul, ei au priceput shi aplicat supunetzi oamenii, semenii care pentru ei sunt un fel de animale; doar ca a zis Mahomed, asculta totzi orbeshte ca pe un zvon, ca pe o faima, o credintza lipsit de orice sens dar plina de pompa shi zvonul ciudat al inshelarii care iata ca prinde mai ushor decat adevarul in Hristos care astfel devine urat shi de neurmat, fiindca oamenii se atasheaza mult mai ushor la cele ce isvorasc din patimile lor decat la cele intr-adevar Dumnezeieshti
-poi nu va datzi seama ca duhul lor are mirosul oboselii de prea multe pacate, de aia este asha placut, ca pacatele sunt arse de multzimea de pacate shi de aia sfaraie, dar e placut fiindca in acel miros se simte starnirea poftelor shi ispiteshte e mirosul insashi al poftelor omeneshti, ale noastre, deci mirosul acela nu este har shi e placut nu fiindca ar fi de la Dumnezeu, ci fiindca miezul religiei lor este miezul pacatelor care arzand de prea multa pacatuire sunt arse apoi printr-o ascultarea a unei legi false, a legilor islamului... deci nenorocirea musulmanilor este fara de margini, fiindca sunt doar trupuri iar cu duhul shi cu sufletul transformat shi acelea in trupuri deci nu mai sunt oameni, iar jertfele lor animaliere sunt batjocura inaintea lui Dumnezeu ca nu le-a cerut nimeni altcineva decat un inshelat ca sa creeze o religie a lor dupa evrei, dupa Avraam...

vai de ei ca sufletul lor inca de aici shade instaurat prin religia lor in gheena ca stare continua de slujire, ca stare de existentza...

este morga sufletului, este abatorul Duhului lui Dumnezeu, este inshelarea totala ridicata la o forma de religie...

dar nu sunt ei de vina, oamenii, nu sunt ei de vina pentru inshelarea lui Apgar, ca lunatic a fost Mahomed shi lunatici au ramas ca totzi sunt adulterini, adica este religia adulterului, adica unul din cele mai grele pacate shi stricaciuni ale sufletului omului...

sintetizand, poi ashtia sunt mincinoshi inchinatori de idoli, slujitori la marirea duhului de slava de sine, shi adulterini in miezul regiliei lor intronand shi sensul pentru trup in locul postului pentru iertare de pacate...

deci daca cineva din creshtinii ortodocshi ajunge in relatzie cu ei, ca oameni sunt bineprimitzi, ca straini, ca semeni, dar trebuie sa shtim ca inhaitarea cu ei duce la uciderea sufletului, fiind defapt religia pacatuirii fondata tocmai pe opozitzia la adevarul lui Dumnezeu, la cuvantul mantuitor, fiind religia opozitziei la Hristos.

caci daca spune Coranul (satanul, vorbitzi prin cat mai multe limbi) sa nu urmatzi la Hristos ci lui Mahomed, inseamna ca totul e fondat ca opozitzie la Hristos, dar defapt nu sunt ashtia antihrishtii adevaratzi ci ashtia sunt doar oameni sarmani shi inshelatzi de lumea in care s-au nascut, deci sunt doar bietzi oameni inshelatzi, nenorocitzi de parintzii lor care au dat crezare la un inshelat ci antihrishtii adevaratzi locuiesc prin vazduhuri shi sunt cum spunea parintele Cleopa, ca atunci cand incerci sa te rogi, vei intampina doua opozitzii, pana vei ajunge sa te rogi in inima, opozitzia shi batjocura inchipuirilor shi nalucirilor shi opozitzia arhiconilor care se arata ca ingeri ai luminii shi ai dreptatzii shi care se straduie toata ziua sa te poticneasca, shi sa-tzi formeze firea 666 (pofta fara minte, naluciri pripite sa te crezi vrednic, manie fara judecata shi dreapta socotintza), sa te faca sa te despartzi singur de Dumnezeu prin ura shi anatema dar shi de aproape shi sa te statorniceasca in patimi shi neascultare de Dumnezeu cantandu-tzi in struna insushirilor shi capacitatzilor tale benefice, adevarurilor pe care le cunoshti, vredniciei tale, ca in final sa te despartzi singur de Dumnezeu, de mantuire shi adevar ca sa iubeshti minciuna, inshelarea, fermecatura fiindca shtii ca te simtzi bine sa iubeshti dar nu realizezi ca ajungi sa iubeshti insashi anatema shi ura fatza de Hristos shi mai ales sa iubeshti inshelarea shi autoinshelarea shi minciuna, prin mandria fortzelor proprii, shi prin vrerile shi judecatzile tale facandu-te partash cruzimii pentru munca in slujba slavei lumii care itzi nashte primirea aprecierilor de la oameni, uitandu-l astfel pe Dumnezeu... nemaidorind ridicarea din patimi shi unirea cu Hristos Domnul nostru...

deci musulmanii nu sunt decat o momeala am impresia, nishte oameni sarmani, folositzi de diavoli pentru scopurile lor, deci trebuie planshi shi NU JUDECATZI! Trebuie eventual ajutatzi sa se intoarca la adevarata credintza daca o vor...

deci daca ii ingaduie Dumnezeu care le cunoashte nenorocirea, shi oricand s-ar putea mania pe danshii, i-ar putea spulbera de pe fatza pamantului shi nu o face, atunci tot asha trebuie sa-i ingaduim shi noi ortodocshii, ca semenii noshtri, shi eventual sa-i indrumam shi sa-i plangem daca chiar avem un suflet asha de bun shi curat cum pretindem...

urzicuta 01.11.2007 19:29:35

citindu-va mesajele deduc doua lucruri:ca vsovi are o atitudine 100% crestineasca autentica..asa ar trebui sa gandim noi crestinii despre musulmani sa-i tolaram,sa avem mila fata de ei dar nu simpatie exageratz(atentie fete!)si ca dillema s-a cam ars ea candva de vb.atat de inversunat(se pare ca din experineta..ma insel???)

AdrianB 21.11.2007 01:53:20

Sunt atat de multe aberatii si insulte in ceea ce s-a postat incat am citit numai in graba. Am observat insa ca nimeni nu a raspuns la intrebare corect ( probabil prea ocupati cu jignirile).
Este permis pentru un barbat musulman sa se casatoreasca cu o femeie crestina insa o femeie musulmana nu se poate casatori cu un crestin. Motivul? Barbatul poate impune anumite lucruri sotiei insa nu si invers (indiferent de religie). Daca o musulmana se casatoreste cu un crestin atunci isi poate pierde libertatea de a-si practica religia.

Raspuns pentru femeile care vor sa se casatoreasca cu musulmani:
Daca studiati macar putin Coranul si nu cititi doar cateva afirmatii extrase din context (asa cum se practica deseori)veti fi uimite cat de multe drepturi le sunt acordate femeilor in Islam.
Raspuns pentru dillema: te inseli amarnic. In islam femeia poate divorta oricand si din orice motiv, nu numai barbatul are acest drept. Din pacate insa sunteti atat de porniti impotriva islamului incat sunteti dispusi sa ziceti orice ar putea sa puna aceasta religie intr-o lumina proasta. Aproape tot ceea ce ati spus e din auzite; ce va spun voua altii sau ce vedeti/auziti in mass-media, iar asta se numeste...folclor. Cati dintre voi ati incercat sa gasiti raspuns in Coran sau la alti musulmani?

philalex 21.11.2007 08:36:00

....da.. nu mi-as lua o araboaica...orice ar fi....nu trebuie sa ne schimbam religia, sotia....dar o araboaica nu as lua.....sunt sigur ca nu ne-am intelege......arabii cu ai lor ,noi cu ale noastre.....in fine, trebuie sa ne respectam unii pe altii..dar care credem cu adevarat...este bine sa ne mentinem acesta latura si respectiva credinta;)

nistor 21.11.2007 10:35:14

Citat:

În prealabil postat de AdrianB
Sunt atat de multe aberatii si insulte in ceea ce s-a postat incat am citit numai in graba. Am observat insa ca nimeni nu a raspuns la intrebare corect ( probabil prea ocupati cu jignirile).
Este permis pentru un barbat musulman sa se casatoreasca cu o femeie crestina insa o femeie musulmana nu se poate casatori cu un crestin. Motivul? Barbatul poate impune anumite lucruri sotiei insa nu si invers (indiferent de religie). Daca o musulmana se casatoreste cu un crestin atunci isi poate pierde libertatea de a-si practica religia.

Raspuns pentru femeile care vor sa se casatoreasca cu musulmani:
Daca studiati macar putin Coranul si nu cititi doar cateva afirmatii extrase din context (asa cum se practica deseori)veti fi uimite cat de multe drepturi le sunt acordate femeilor in Islam.
Raspuns pentru dillema: te inseli amarnic. In islam femeia poate divorta oricand si din orice motiv, nu numai barbatul are acest drept. Din pacate insa sunteti atat de porniti impotriva islamului incat sunteti dispusi sa ziceti orice ar putea sa puna aceasta religie intr-o lumina proasta. Aproape tot ceea ce ati spus e din auzite; ce va spun voua altii sau ce vedeti/auziti in mass-media, iar asta se numeste...folclor. Cati dintre voi ati incercat sa gasiti raspuns in Coran sau la alti musulmani?

ahhh cat se minte si cat se ascunde adevarul.orbi sunteti dragi musulmani,orbi!va lasati impresionati de cuvintele frumoase din coran crezand ca este o religie pasnica.nici nu stiti cum isi baga dracul coada fara sa va dati seama.
iar raspunsul la intrebare este nu.un crestin cu un musulman nu se pot casatori deoarece crestinismul nu accepta casatoria cu o persoana de alta religie.in islam se poate dar doar daca este vorba de un barbat.de ce?pentru ca femeia nu are libertate.si nu o mai intoarceti atata cu drepturile femeii din islam ca acelea nu exista.sunt doar drepturi de ordin material.femeia musulmana nu are dreptul nici macar la propriul copil.

AdrianB 21.11.2007 19:19:41

Gaseste-mi un verset in Coran in care se spune ca femeia este inferioara barbatului in fata lui Dumnezeu. Apoi un verset in care se spune ca nu are dreptul la propriul copil.
Iata ce a spus Mohamed(pacea fie asupra lui) despre mama:
"Once Hakim bin Hizam came to the Prophet of Islam and asked: "To whom should I be kind?" The Prophet replied, "Your mother." Hakim asked, "Then to whom?" The Prophet said, "Your mother." Hakim asked, "Then to whom?" The Prophet replied, "Your mother." Only when Hakim asked the fourth time that, "Then to whom?" the Prophet replied, "Your father." This shows that the right of mother upon the children is three times more than the rights of father as far as kindness is concerned."
Sper ca stii engleza si ca ai inteles cata afectiune primeste mama in Islam. Ceea ce ai spus tu, ca mama nu are dreptul la propriul copil nu e decat o alta aberatie.

nicola06 21.11.2007 19:37:20

Eu am avut o relatie cu un arab, si am intrat in lumea lui, si a islamului. Mi`a zis foarte clar: daca ne despartim sau ceva intervine intre noi, copilul ramane cu el, chiar daca pentru asta este nevoie si de mijloace mai dure.Asta o sa`ti spuna oricare bun musulman :)... Da.. mama are drepturi atat timp cat ramane de sotul ei.. normal ca trebuie sa aiba grija de ei.. dar in caz de divort... copiii raman in custodia tatalui..

AdrianB 21.11.2007 20:20:17

Asta pentru ca esti crestina. Daca iti ramanea tie copilul atunci l-ai fi crescut in religia crestina. Era de datoria lui ca tata si musulman sa il creasca in Islam.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:12:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.