Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6023)

mihailt 09.04.2009 17:02:46

Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana?
 
Sfantul Ioan Damaschinul scrie despre islamism in cartea sa "Despre erezii" caci religia musulmana este o erezie ariana.
El zice ca Mohamed a vorbit cu un calugar arian si apoi de aici a iesit erezia musulmanistica , o erezie ariana.
Sfantul Ioan Damaschinul o numeste antemergatoare a Antihristului.

Si e foarte clar caci musulmanismul este o erezie ariana ca o considera pe Maica Domnului Fecioara iar pe Domnul nostru Iisus Hristos ca trimis special a lui Dumnezeu dar nu ca Dumnezeu intrupat.
Si pe Mohamed profet.

Cred ca se gaseste si in Romania respectiva carte.
(eu am gasit undeva pe internet respectivul capitol)

Marius22 09.04.2009 17:42:45

Nici budismul si nici alte religii nu-l recunosc pe Hristos ca Dumnezeu intrupat dar asta nu inseamna ca adeptii sunt arieni. Sa nu uitam ca arianismul a aparut in sanul crestinismului. Terminologia arianismului este una crestina. Biserica a numit eretici arieni pe toti cei care au imbratisat erezia lui Arie, fie din randul crestinilor, fie din randul popoarelor increstinate sub forma ariana (de exemplu: gotii).

mihailt 09.04.2009 17:52:58

Arianismul e clar legat si cu ideeile eretice care considerau ca materia e ceva rau care trebuie sa se distruga.
Ca tot de la ereticii arieni musulmani a venit si iconoclasmul.
Sa nu uitam ce zice despre Maica Domnului:
" pântecele tău mai desfătat decât Cerurile l-a lucrat"

Ca la musulmani se tine post considerandu-se materia ca ceva rau iar la ortodocsi se tine post considerandu-ne noi rai si nevrednici.
Apoi Domnul nostru Iisus Hristos este Dumnezeu si s-a inaltat cu trupul la cer asemenea si Maica Domnului a fost inaltata cu trupul la cer.

oana_maria 18.04.2009 14:18:12

toate celelalte culte sunt eretice,numai credinta ortodoxa este cea adevarata...

tigerAvalo9 18.04.2009 15:27:51

Culte inseamna penticostali,baptisti etc.

Islamul este o religie foarte numeroasa.



DUPA PAREREA MEA DOAR CRESTINISMUL(ORTOXIA SI CATOLICISMUL)se apropie de adevar si de adevaratul Dumnezeu.

scrabble 18.04.2009 15:34:33

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 129303)
Culte inseamna penticostali,baptisti etc.

Islamul este o religie foarte numeroasa.

DUPA PAREREA MEA DOAR CRESTINISMUL(ORTOXIA SI CATOLICISMUL)se apropie de adevar si de adevaratul Dumnezeu.

Religia e religie. Un cult, cel putin in Romania, e o miscare religioasa recunoscuta de catre stat.

IonelS 28.07.2010 14:57:32

Islamismul este o sminteala. Bine este sa cititi Istoria religiilor de Mircea Eliade.
Mahomed, preocupat de destinu alor sai, in special al berberilor, a cautat sa le gaseasca o religie. In acea vreme exista acolo un amestec de religii - crestinism, iudaism, politeism...
A apelat mai intai la iudei, dar acestia l-au refuzat. Apoi la crestini si acestia nu i-au spus nu. Pt o vreme a devenit crestin, apoi sihastru si fiind sihastru a trait o experienta extatica si luata ca atare de catre marii teologi. Era obosit dupa rugaciune, a simtit ca i se inchid ochii, loveste un ulcior cu apa care incepe sa se verse, dupa care este dus la ceruri, unde , spune el, este tinut o perioada insemnata de timp..Nu stiu cate zile. La intoarcere, atunci cand deschide ochii, remarca ca apa inca nu se scurse-se din ulcior.
Necazul cu el a fost ca a cazut. Nu se stie cum. Faptele de mai tarziu o demonstreaza: pune mana pe sabie, impune o suma de reguli, bune sau mintite,ca dogma religioasa, etc.
Nu-i sminteala ariana, ci aeriana. Islamismul produce oameni labili.

andreicozia 28.07.2010 16:20:12

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 272580)
Islamismul este o sminteala. Bine este sa cititi Istoria religiilor de Mircea Eliade.
Mahomed, preocupat de destinu alor sai, in special al berberilor, a cautat sa le gaseasca o religie. In acea vreme exista acolo un amestec de religii - crestinism, iudaism, politeism...
A apelat mai intai la iudei, dar acestia l-au refuzat. Apoi la crestini si acestia nu i-au spus nu. Pt o vreme a devenit crestin, apoi sihastru si fiind sihastru a trait o experienta extatica si luata ca atare de catre marii teologi. Era obosit dupa rugaciune, a simtit ca i se inchid ochii, loveste un ulcior cu apa care incepe sa se verse, dupa care este dus la ceruri, unde , spune el, este tinut o perioada insemnata de timp..Nu stiu cate zile. La intoarcere, atunci cand deschide ochii, remarca ca apa inca nu se scurse-se din ulcior.
Necazul cu el a fost ca a cazut. Nu se stie cum. Faptele de mai tarziu o demonstreaza: pune mana pe sabie, impune o suma de reguli, bune sau mintite,ca dogma religioasa, etc.
Nu-i sminteala ariana, ci aeriana. Islamismul produce oameni labili.

Nu te comporti crestineste. Exprimindu-te astfel te umpli de ura si dispret pentru aproapele tau oricare ar fi el..ceea ce contravine cu ce ti-a PORUNCIT Hristos!
Nu ai respect pentru alte religii si inciti la violenta( daca ai empatie, imagineaza-ti ce ar SIMTI un musulman citindu-ti rindurile pe care le-ai scris) si prin asta iti miscorezi sufletul.
Fanatismul din orice religie se bazeaza pe labilitatea practicantilor.
Nu este treaba noastra sa judecam cum isi astern altii!

IonelS 28.07.2010 17:03:47

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 272628)
Nu te comporti crestineste. Exprimindu-te astfel te umpli de ura si dispret pentru aproapele tau oricare ar fi el..ceea ce contravine cu ce ti-a PORUNCIT Hristos!
Nu ai respect pentru alte religii si inciti la violenta( daca ai empatie, imagineaza-ti ce ar SIMTI un musulman citindu-ti rindurile pe care le-ai scris) si prin asta iti miscorezi sufletul.
Fanatismul din orice religie se bazeaza pe labilitatea practicantilor.
Nu este treaba noastra sa judecam cum isi astern altii!

Stai linistit ! Am fost foarte detasat cand am scris. Si sincer, nu m-am gandit la resentimentele unor potentiali musulmani. Dar recunosc ca sunt ingrijorat de profilul uman modelat de islamism. "Iubitii pe toti, dar NU cu cele lumesti ale lor"

andreicozia 28.07.2010 17:07:35

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 272650)
"Iubitii pe toti, dar nu cu cele lumesti ale lor"

..si nu-ti aminteste de nici o vorba similara de pe la noi?...."Iubeste omul nu pacatul"...ceea ce ar insemna ca si ortodoxia te infioreaza?


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:49:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.