Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   O intrebare... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16627)

mariusz 10.07.2013 15:12:15

O intrebare...
 
Buna Ziua ! Numele meu este Marius si am 20 de ani .

Nu am fost vreodata la biserica si nu cred , sau nu imi amintesc sa ma fi spovedit vreodata . Acum insa simt ca am nevoie sa vorbesc cu un preot , nu pentru ca as avea probleme sau pentru a cere ceva special . Pur si simplu simt nevoia sa fac lucrul asta .
Problema este ca nu suport preotii din bisericile noastre ( 99 % afaceri foarte profitabile de pe urma " credinciosilor " ) , dar am auzit ca exista preoti ( foarte rari dar sunt ) care il slujesc
pe Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului , care sunt curati si la care nu trebuie sa iti vinzi casa pentru o spovedanie .
Intrebarea mea este urmatoarea : Mai exista in ziua de azi astfel de preoti , si daca da unde ii poti gasi ?


Multumesc !

Ekaterina 10.07.2013 15:22:48

In niciun caz nu vei auzi de asemenea preoti la stirile Protv. Daca ii cauti acolo, vei afla doar de cei care au afaceri profitabile. De altfel tot la aceste stiri auzi de hoti, viloatori, criminali, dar asta nu inseamna ca toti romanii sunt asa. Cu siguranta cunoasteam si oameni cinstiti, gospodari, eruditi, in functie de cercurile in care ne invartim.

Preoti deosebiti, cu deschidere spre om si spre durerea lui, ce au dragoste adevarata, sunt foarte multi trebuie doar sa ii cunosti. Ei nu sunt mediatizati, nu li se face reclama, ci traiesc frumos si discret intr-o relatie autentica cu Dumnezeu.

cezar_ioan 10.07.2013 15:26:51

Lucrarea Tainei Spovedaniei în sufletul și viața ta nu depinde de însușirile morale sau de alt gen de însușiri ale preotului săvârșitor.
Dacă îți pasă de calitatea preotului, nu știu ce sfat să-ți dau. În afară de faptul că îți recomand pe duhovnicul meu.

Dacă, însă, îți pasă de sufletul tău, iar nu de al altora, atunci te încurajez să intri în prima biserică pe care ți-o scoate Dumnezeu în cale și să ceri spovedanie.
Nu preotului te spovedești, ci Preotului Hristos, prin intermediul părintelui duhovnic.
Fă așadar ce e bine sufletului tău și spovedește-te grabnic, dacă simți nevoia.
Apoi vei mai vedea, cu harul lui Dumnezeu.

Toate cele bune!
Doamne ajută!

mariusz 10.07.2013 15:36:11

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 526003)
Lucrarea Tainei Spovedaniei în sufletul și viața ta nu depinde de însușirile morale sau de alt gen de însușiri ale preotului săvârșitor.
Dacă îți pasă de calitatea preotului, nu știu ce sfat să-ți dau. În afară de faptul că îți recomand pe duhovnicul meu.

Dacă, însă, îți pasă de sufletul tău, iar nu de al altora, atunci te încurajez să intri în prima biserică pe care ți-o scoate Dumnezeu în cale și să ceri spovedanie.
Nu preotului te spovedești, ci Preotului Hristos, prin intermediul părintelui duhovnic.
Fă așadar ce e bine sufletului tău și spovedește-te grabnic, dacă simți nevoia.
Apoi vei mai vedea, cu harul lui Dumnezeu.

Toate cele bune!
Doamne ajută!

Adevarat ce spui , ca atunci cand te duci la spovedanie te spovedesti domnului , dar prin intermediul unui persoane care are sufletul curat si foarte legat de Dumnezeu . Pentru ce sa te duci la spovedanie la un " preot " care nu are legatura cu Domnul ci vrea doar bani . Care ar fi diferenta intre a te spovedi prin intermediul acestui " preot " sau a te duce la vecinul de la etajul 3 caruia sa-i spui aceleasi lucruri ?

DragosP 10.07.2013 15:43:33

Darul primit prin punerea mâinilor la hirotonisire.
"Decât" atât.

cezar_ioan 10.07.2013 16:14:23

Citat:

În prealabil postat de mariusz (Post 526004)
Adevarat ce spui , ca atunci cand te duci la spovedanie te spovedesti domnului , dar prin intermediul unui persoane care are sufletul curat si foarte legat de Dumnezeu . Pentru ce sa te duci la spovedanie la un " preot " care nu are legatura cu Domnul ci vrea doar bani . Care ar fi diferenta intre a te spovedi prin intermediul acestui " preot " sau a te duce la vecinul de la etajul 3 caruia sa-i spui aceleasi lucruri ?

Fii bun și citește mai întâi o pagină, două, despre Sfânta Spovedanie. Ce este, în ce constă, cine e săvârșitorul, cine e primitorul, care sunt condițiile săvârșirii Tainei, care sunt foloasele etc.
Găsești multe surse de informare în Biserică. La pangar sau în librării.

Apoi, cu toată bucuria, îți voi răspunde (cu puțina mea experiență) dacă vei avea nevoie reală de un dialog pe tema mărturisirii păcatelor personale.

MariS_ 10.07.2013 16:34:24

Citat:

În prealabil postat de mariusz (Post 525998)
Buna Ziua ! Numele meu este Marius si am 20 de ani .

Nu am fost vreodata la biserica si nu cred , sau nu imi amintesc sa ma fi spovedit vreodata . Acum insa simt ca am nevoie sa vorbesc cu un preot , nu pentru ca as avea probleme sau pentru a cere ceva special . Pur si simplu simt nevoia sa fac lucrul asta .
Problema este ca nu suport preotii din bisericile noastre ( 99 % afaceri foarte profitabile de pe urma " credinciosilor " ) , dar am auzit ca exista preoti ( foarte rari dar sunt ) care il slujesc
pe Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului , care sunt curati si la care nu trebuie sa iti vinzi casa pentru o spovedanie .
Intrebarea mea este urmatoarea : Mai exista in ziua de azi astfel de preoti , si daca da unde ii poti gasi ?


Multumesc !


Bine ai venit, Marius!

Nu stiu sa-ti raspund la ultima intrebare, dar nu cred ca ar fi o piedica pentru ceea ce iti dicteaza constiinta. Adica sa mergi sa te spovedesti.
E bine sa ascultam de glasul constiintei!
Iti doresc sa cresti in dragoste si pace sufleteasca!
Bucurii!

antoniap 10.07.2013 16:38:22

Citat:

În prealabil postat de mariusz (Post 525998)
Buna Ziua ! Numele meu este Marius si am 20 de ani .

Nu am fost vreodata la biserica si nu cred , sau nu imi amintesc sa ma fi spovedit vreodata . Acum insa simt ca am nevoie sa vorbesc cu un preot , nu pentru ca as avea probleme sau pentru a cere ceva special . Pur si simplu simt nevoia sa fac lucrul asta .
Problema este ca nu suport preotii din bisericile noastre ( 99 % afaceri foarte profitabile de pe urma " credinciosilor " ) , dar am auzit ca exista preoti ( foarte rari dar sunt ) care il slujesc
pe Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului , care sunt curati si la care nu trebuie sa iti vinzi casa pentru o spovedanie .
Intrebarea mea este urmatoarea : Mai exista in ziua de azi astfel de preoti , si daca da unde ii poti gasi ?


Multumesc !

Ai adunat acolo in sufletelul tau multe indoieli pentru a-ti justifica fuga de spovedanie. Autoindreptatirea e o dovada de mandrie, un pacat subtil, de care ne dam seama cu adevarat dupa ce invatam smerenia. Si cum smerenia se deprinde foarte greu, avem tendinta sa gasim peste tot vinovati pentru caderile noastre.

Nu te gandi ca mie nu-mi trec prin cap astfel de ganduri. Ba da. Si eu mai caut vinovati pentru caderile mele. E vorba despre razboiul gandurilor pe care ai sa-l intelegi dupa ce incepi sa te spovedesti. Daca poti, citeste cartea intitulata Libraria SOPHIA - Razboiul nevazut :: Nicodim Aghioritul, sf. - Pret ...

Si ai sa vezi atunci ca exista trei feluri de ganduri: gandurile noastre, ganduri pe care ni le inspira diavolul si ganduri pe care ni le inspira Dumnezeu.

La inceput, noi habar nu avem de acest lucru si avem impresia ca toate gandurile care ne trec prin cap sunt ale noastre in totalitate. Nu e asa, insa. Trebuie sa treaca o perioada de spovedanie sincera pana sa le putem deosebi. Numai Dumnezeu ne poate lumina mintea, astfel incat sa luam decizii corecte. Pentru mantuire, e important sa luptam cu pacatele noastre.

Preotul este un martor al pocaintei noastre. Iti iei un indreptar de spovedanie si iti scrii pacatele din copilarie, de cand iti aduci aminte. Apoi te rogi lui Dumnezeu sa te calauzeasca spre un duhovnic potrivit pentru tine. Tu stii daca esti sau nu dispus sa mergi mai departe la un calugar sau daca preferi un preot din paroohie. E important sa poti colabora cu el si sa ai incredere in el. Nu e bine sa te crezi mai presus decat duhovnicul in nicio privinta. Roaga-te si pentru duhovnicul tau si toate gandurile de la vrajmasul vor disparea.

Citeste carti precum ,,Pelerinul rus'', Mantuirea pacatosilor'' etc.

Leonid7 10.07.2013 16:42:57

Citat:

În prealabil postat de mariusz (Post 525998)
Buna Ziua ! Numele meu este Marius si am 20 de ani .

Nu am fost vreodata la biserica si nu cred , sau nu imi amintesc sa ma fi spovedit vreodata . Acum insa simt ca am nevoie sa vorbesc cu un preot , nu pentru ca as avea probleme sau pentru a cere ceva special . Pur si simplu simt nevoia sa fac lucrul asta .
Problema este ca nu suport preotii din bisericile noastre ( 99 % afaceri foarte profitabile de pe urma " credinciosilor " ) , dar am auzit ca exista preoti ( foarte rari dar sunt ) care il slujesc
pe Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului , care sunt curati si la care nu trebuie sa iti vinzi casa pentru o spovedanie .
Intrebarea mea este urmatoarea : Mai exista in ziua de azi astfel de preoti , si daca da unde ii poti gasi ?


Multumesc !

Este la mine in parohie.

Lucian008 13.07.2013 14:27:51

Citat:

În prealabil postat de mariusz (Post 525998)
Bdar am auzit ca exista preoti ( foarte rari dar sunt ) care il slujesc
pe Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului , care sunt curati si la care nu trebuie sa iti vinzi casa pentru o spovedanie .
Intrebarea mea este urmatoarea : Mai exista in ziua de azi astfel de preoti , si daca da unde ii poti gasi ?

Uite vezi, iti dai cu presupusul despre ceva ce nu cunosti. Nu stiu unde ai auzit asta, dar sursa pare a fi altcineva care nu are nici o legatura cu Biserica. Nu exista preoti care sa iti ceara sa iti vinzi casa pentru spovedanie. De altfel, sumele pe care le lasa credinciosii preotului (daca le lasa) la spovedanie chiar sunt foarte mici. Banii ce se cer/ se dau sunt pentru alte slujbe.
Si o singura completare: Taina Sfintei Spovedanii nu este consiliere psihologica. Acolo vii daca te caiesti pentru pacatele facute si crezi invataturile de credinta marturisite de Biserica. Deci cred ca tu ai avea nevoie de niste sfaturi si sa fii ascultat. Si nu e rau sa vorbesti nici pentru asta cu un preot. Doar ca nu e acelasi lucru cu Spovedania.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:15:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.