Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   parastas de 7 ani (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3920)

karinuta 11.06.2008 14:43:50

[b]stie cineva ce randuieli se fac la parastasul de 7 ani de la deces? ce anume se duce la cimitir, ce se da de pomana,etc.?

Noesis 11.06.2008 15:44:31

Intreaba la biserica unde vrei sa faci pomenirea --pe parinte sau pe cineva care a mai facut. De multe ori depinde de regiune.
Aici la noi in Bucovina trebuie sa aduci paine (colaci, de obicei 3 mai marisori si unul mai micut), o sticla de vin rosu, coliva daca vrei, lumanari cu prosoape pentru preot, dascali, lumanari de pus in colaci, niste bani pentru preot si dascal. Si mancare de dat de pomana (la noi -- sarmale, cozonac, coliva, niste carne, branza, oua rosii daca este inainte de Inviere si dupa Pasti, ceva de baut -- suc, rachiu). Cei mai cu dare de mana au sa faca chiar praznic la pomenirea de sapte ani, adica intinzi masa la cunoscuti, familie si cine o mai fi.

georgeval 11.06.2008 16:04:35

Citat:

În prealabil postat de karinuta
[b]stie cineva ce randuieli se fac la parastasul de 7 ani de la deces? ce anume se duce la cimitir, ce se da de pomana,etc.?

La pomenirea de sapte ani, cand unii crestini obisnuiesc a face deshumarea osemintelor, trupul fiind complet descompus, se face iar un parastas, daca nu, se face un parastas. CA SI IN CAZUL CELORLALTE PARASTASE SE FACE IN BISERICA. Se aduce o coliva , o prescura si o sticla cu vin, restul dupa puterea fiecaruia de a face milostenie. Importanta este pomenirea la Sf Liturghie.

danyel 11.06.2008 17:02:39

Io cred k importanta-i rugaciunea pt cel adormit, nu prosoapele sau nush ce colaci, important e sa faci ceva milostenie impletita cu rugaciunea, nu inteleg de ce oamenii se complica atat de mult cu tot felu de randuieli nefolositoare, mie imi place ca in Ardeal e mai simplu, duci un colac la biserica si o sticla de vin, iar dupa ce se termina slujba parastasului se imparte colacul celor prezenti

glykys 05.05.2011 13:49:01

Ca la orice parastas: coliva, vin, o paine (sau un covrig), lumanari. Restul - ce va mai lasa inima.

Cu mentiunea ca parastasul trebuie facut in biserica si in continuarea Sfintei Liturghii - iar decedatul sa fie pomenit la Sfanta Liturghie (trebuie sa veniti dimineata la altar, cu pomelnicul de vii si morti, lumanarea si prescura). Alegeti, deci, pentru parastas, o zi in care se face si Liturghia (de preferinta, sambata, caci duminica e ziua Invierii). Fireste, la manastiri nu sunt probleme, caci acolo se face Liturghia zilnic.

Profetul de carton 03.02.2012 09:16:50

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 77799)
La pomenirea de sapte ani, cand unii crestini obisnuiesc a face deshumarea osemintelor, trupul fiind complet descompus

dar de ce se face asta? ce insemnatate are sa dezgroape oasele?

DragosP 03.02.2012 09:45:17

Alta decât una practică (eliberarea unui loc de veci, dar numai de veci nu e dacă tulburi liniștea mortului) eu nu știu.

Profetul de carton 03.02.2012 10:07:14

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 426750)
Alta decât una practică (eliberarea unui loc de veci, dar numai de veci nu e dacă tulburi liniștea mortului) eu nu știu.

nu se pune scheletul la loc? se scoate definitiv?

DragosP 03.02.2012 10:42:08

Să mă ierte Dumnezeu, eu când am avut nevoie urgentă acu' 5 ani de un loc, am scos-o pe mamaia și am pus-o la un loc cu tataia într-un săculeț. Am tămâiat, i-am rugat să mă ierte și mi-am îngropat mortul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:03:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.