Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre pomeni si parastase (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=834)

dora 24.10.2006 19:12:26

Buna seara. Este prima oara cind ma aflu in fata unei situatii de genul acesta. Mi-a murit cineva din familie si vreau sa ii fac toate pomenile trebuincioase, numai ca nu prea stiu ce se cuvine. Stiu datele la care trebuie facute, dar nu am idee despre ce anume sa da de pomana, cind anume... Ma poate ajuta cineva?. Multumesc.

Va_iubesc 25.10.2006 21:46:07

Draga Dora,

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l puna cu Sfintii "unde nu este durere, nici intristare, nici suspin". Nu stiu cand s-a intamplat. Daca inca nu e inmormantat si se mai sta la priveghere, bine e sa se faca in rugaciune, ati putea sa cititi din Psaltire. Atmosfera cand oamenii plang in continuu mie nu-mi place, parca nu avem credinta ca moartea e numai trecere si ca Dumnezeu primeste sufletul celui adormit.

Hai sa vedem ce poti sa faci pentru sufletul de langa tine.
1. In primul rand, sa-l pomenesti la Sfanta Litrughie. Mergi duminica si de sarbatori la Biserica si dai pomelnicul la proscomidie, adica inainte de inceperea Sf. Liturghii. Mergi la Biserica dimineata, de cand incepe slujba (la utrenie) ca sa dai pomelnicul, cu o paine si o sticla de vin si o lumanare. Multi dau "Sarindar", adica mergi la o manastire unde se oficiaza Sf. Liturghie zilnic si dai o foaie cu numele celui adormit pentru pomenire la patruzeci de Liturghii. O data cu pomelnicul se aduc si prescuri, vin, ulei, lumanari si tamaie pentru slujba. Datul sarindarului nu trebuie sa conduca la a nu mai calca pe la Biserica, ca "m-am asigurat pe 40 de zile ca e pomenit"! Participarea noastra e si ea importanta.

2. La forma asta de pomenire, se adauga pomenirea in rugaciunile personale (in rugaciunile de dimineata, de seara sau in orice moment cand te gandesti la acea persoana).

3. Si apoi am ajuns la milostenie, la parastas sau pomana cum se mai spune.
Dupa cum stii, termenele sunt la 3 zile - la inmormantare, la 9 zile si la 40 de zile, la trei saptamani, apoi la 3 luni, 6 luni, 9 luni si un an. Mai departe, in fiecare an - in ziua decesului sau cu cateva zile inainte - pana la 7 ani, fiecare din aceste date avand semnificatia ei. Semnificatiile le gasesti pe internet chiar pe site-ul acesta. Daca nu dai de ele, imi spui sa-ti gasesc link-ul.

Intrebi ce sa dai de pomana. La Altar se dau pomelnicul, prescura, vin, ulei, tamaie. Se face si coliva. In general, la inmormantare, la 40 de zile si la 1 an se face masa acasa. Dar nu e o regula, daca nu se poate, poti imparti in alta parte, la azile, orfelinate, la pensionari, la cei care au nevoie. De impartit pentru cei nevoiasi se pot face si pachete in care sa puneti ceva de mancare: paine, oua, branza topita, cascaval, pateuri, conserve de diferite tipuri, fructe, dulciuri, niste vin sau suc, etc. Dati ce va place, ce e sanatos si ce e intr-adevar bun. Mare atentie sa nu fie ceva perisabil, sa fiti atenta la impachetarea produselor, la datele de expirare, la normele de igiena. Bunica mea zicea mereu: "Dam de pomana ce e mai bun". Pentru mine a fost o lectie de viata. Se pot face pachete si sa le dati la azile de batrani. Sunt unele f sarace si batranii sunt atat de fericiti ca primesc ceva. Sau le dati la cei care au nevoie.

Acum depinde de posibilitati, unii dau chiar pat, masa, scaune la o familie de tineri fara posibilitati; imbracaminte (astea se dau la un an, in general). La inmormantare, la 40 de zile si la 1 an daca se face masa acasa, se dau si pahare, cani, tacamuri, etc. la toata lumea care vine. Parerea mea, masa e bine sa se faca, dar de dat vesela si tacamuri la fiecare, cred ca nu prea mai "merge". Astea sunt traditii care mergeau la tara acum ceva vreme, cand oamenii aveau 15 farfurii de 15 feluri; nu prea mai poti sa dai o farfurie la fiecare, ca nu suntem colectionari si omul tot pe ale lui le foloseste. Eu cred ca e bine, daca cunoasteti o familie care are nevoie (niste tineri casatoriti care nu au sau o familie cu mai multi copii care chiar au nevoie), le dati un set complet de vesela si tacamuri.

Nu fiti fixista ca trebuie facut parastasul neaparat acasa. In afara de inmormantare, 40 de zile si un an, in rest puteti sa va duceti sa dati de pomana in alte locuri (la azil, la orfelinate, la pensionari in nevointa, etc). Sunt familii care si la inmormantare, la 40 de zile si la an au dat tot la orfelinate si azile, sau la cantinele de saraci. Dumnezeu stie ca faceti parastas, nu trebuie sa vuiasca tot blocul sau toata strada. Ce e mai ascuns e mai placut lui Dumnezeu, fiindca ne incredem in faptul ca El vede. Si apoi parastasul are rolul de a ne sensibiliza la a da mai mult, la a-l vedea si pe cel care e in suferinta, la a iesi din egocentrismul nostru si a ne deschide catre ceilalti, la a iubi...

Sunt langa tine,
Elena

Va_iubesc 25.10.2006 21:59:04

Dora draga,

O sa-ti spun cateva randuri despre rolul parastasului. Acest parastas il ajuta si pe cel pentru care se da, si pe cel care da. Pentru cel adormit parastasul e de folos fiindca el, nemaiputand face fapte bune, are nevoie ca noi sa facem pentru el si astfel cei ajunsi in iad mai au o sansa la Judecata de Apoi sa fie lasati sa treaca in Rai. Asta sa nu-i faca pe unii sa se culce pe o ureche ca o sa se roage ceilalti pentru ei dupa moarte, ca la Dumnezeu nu merg abilitati din acestea de inselare. :cool:

Pentru cel care da, parastasul este o innobilare a sufletului, care vine din iubire si e aducatoare de iubire, fiindca se presupune ca se da cuiva care are nevoie de toate acestea. Un parastas facut "ca asa trebuie" sau "ca ma rade satul" sau din alte considerente, sau unde mancarea si toate se impart intre rude care nu sunt deloc nevoiase, nu stiu cat conteaza in fata lui Dumnezeu, dar eu cred ca putin. Dumnezeu, cred eu, se uita la iubirea din inima noastra, la sinceritatea si curatenia noastra.

Poate e ocazia ca un parastas sa ne faca sa devenim noi mai buni, mai placuti lui Dumnezeu, sa ne intoarca mai mult pe calea Bisericii, sa ne curatim de pacate prin spovedanie, impartasanie, sa fim prezenti la fiecare Liturghie ca mesageri ai celor adormiti, ai celor in suferinta, in necazuri, in durere, in ispite, sa ne deschida inima spre iubire, sa ne faca sa transformam casa si inima noastra intr-o biserica vie, sa ne schimbam pe noi. Si toate acestea numai cu, in si prin Iisus Hristos, Cel Care S-a jertfit pentru noi.

Iertare pentru unele idei cam disparate. As fi vrut sa vin langa tine, sa te iau de mana si sa discutam. Daca e ceva neclar, poti sa-mi scrii pe messenger si te pot suna. Nu ezita! Sunt langa tine, sa stii asta, iar daca ne vei spune numele celui adormit, poate va fi cineva care se va ruga pentru el. Ce zici? :)

Sunt cu inima langa tine,
Elena



silverstar 25.10.2006 22:44:49

Ma bucur, Elena!

dora 26.10.2006 00:53:29

Citat:

Īn prealabil postat de Va_iubesc
Draga Dora,

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l puna cu Sfintii "unde nu este durere, nici intristare, nici suspin".
Sunt langa tine,
Elena

Multumesc din suflet, Elena, pentru ajutor. Este nesperat si nepretuit. Sunt pe mare fuga acum dar promit ca intr-un din zilele viitoare sa intru pe forum sa "stam de vorba" putin mai mult.
Este vorba de Aurelia Constanta, eu ii zic mama Rela, este mama sotului meu.
Inca nu m-am obisnuit sa vorbesc despre dumneaei la timpul trecut,probabil ca nu o voi face niciodata.
Inca o data, multumesc mult. Am printat mesajele primite pe forum ca sa le impart si celor din familie - ma gindesc ca ii vor mingiia si pe ei la fel de mult ca si pe mine.

maria55 09.11.2006 05:50:57

Elena , spui ca "la Judecata de Apoi sa fie lasati sa treaca in Rai " .
Pina atunci nu se schimba nimic ? Si inca ceva , e posibil ca Dumnezeu sa ne arate unde sint ,daca ne-am rugat cu dragoste si cu iubire ? Sau e numai inselare ?
Parintele Cleopa spunea o data ca a citit Psaltirea de 40 de ori pina a inteles cu mila lui Dumnezeu unde se afla unul din fratii lui.
Stiu ca nu trebui sa cercetam prea mult ce nu e de cercetat , dar parca tot asi vrea sa stiu macar un pic , un pic de tot....
Doamne ajuta !

ClaudiaLungu 19.02.2016 19:57:01

cimitir parastas 40 de zile
 
Este obligatoriu sa mergi cu preotul la cimitir la parastasul de 40 de zile,daca crucea de piatra este comuna si a mai fost sfintita?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:39:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.