Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Stie cineva un preot bun in Galati?? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10277)

anika12 02.08.2010 23:25:02

Stie cineva un preot bun in Galati??
 
Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???

anika12 03.08.2010 18:22:35

Nimeni??? Chiar nimeni???

Pandion 03.08.2010 20:12:56

Tu vorbesti serios, adica in tot orasul Galati nu ai gasit un preot bun? Pai daca e asa e grav!

anika12 04.08.2010 21:02:01

Sunt sigura ca sunt preoti buni dar eu nu am timp si nu am cum sa caut. Nu mai locuesc in Romania.

Carmen FUNIERU 06.08.2010 17:24:07

Cred că ar fi bine să cauți o biserică ortodoxă cât mai apropiată de orașul unde locuiești acum, și să întrebi acolo de un preot care știe să vorbească și românește.

viviana 06.08.2010 20:10:05

Citat:

În prealabil postat de anika12 (Post 274273)
Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???

Buna. Sunt preoti foarte buni si in Galati.Dar inteleg ca nu locuiesti aici.Nu cred ca poti coresponda...Daca ti-as spune numele lor cum ti-ar folosi???

anika12 15.08.2010 14:40:12

Draga Viviana
Aici unde locuiesc este o Biserica Romana Ortodoxa si un preot tot roman. Cu toate ca e la o distanat de 50 Km merg si ma spovedesc regulat. Cel din Galati era pentru cumnata mea. Incearca de 2 ani sa faca un copil. A facut o gramada de tratamente si tot degeaba. Vorbind de problema asta cu ea, i-am sugerat sa incerce si biserica. Sa mearga si sa se spovedeasca. Ea nu prea crede in Dumnezeu si cred ca nu s-a mai spovedit de cand era mica. A venit imediat cu argumente ca preotii sunt niste sarlatani ca a vazut ea la stiri ca nu stiu ce a facut unul sau altul. Eu am zis sa nu-i bage pe toti in aceiasi oala. A ramas ca daca eu voi gasi un preot bun, v-a merge la spovedanie. Ma gandesc ca daca v-a gasi un duhovnic bun se va apropia mai mult de biserica si isi v-a schimba si parerea despre credinta.
Deci daca cunosti un preot cu inima buna si care sa fie bland cu cei mai putin credinciosi te rog sa imi spui. Eu cunosc unul , pe duhovnicul meu ,dar e prea departe pentru ea.

anika12 23.08.2010 23:37:17

?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ??????????

viviana 24.08.2010 11:22:30

Buna ti-am scris un mesaj pe privat.

diana-lorena 24.08.2010 23:17:31

Citat:

În prealabil postat de anika12 (Post 274273)
Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???

Ar fi frumos ca toti preotii sa aiba ,,timp'' pentru a vorbi cu oamenii,pentru ca li se va cere socoteala,ca tuturor...
Ar trebui sa fie de la sine inteles ca orice preot trebuie sa aiba frica de Dumnezeu,ca orice crestin,de altfel...
Dar,din pacate,sunt cazuri si cazuri...
Anika,draga mea, nu e nevoie intreprinzi un drum prea lung in cautarea unui duhovnic...ai grija cu acest aspect,pt ca poate fi o ispita-adica vine asa gandul:,,eh,daca nu am gasit nici un preot cu care sa ma inteleg si fata de care sa ma deschid,asta e, stau si asa sau mai caut''. Dar nu, tu nu trebuie sa lasi astfel de ganduri sa te stapaneasca si nici nu renunta in a te apropia de Dumnezeu prin Sfintele Taine! iar pt asta ai nevoie de un duhovnic.
Daca ai neaparata nevoie de un duhovnic,mergi la cea mai apropiata biserica,asa cum ai fost sfatuita.
Daca nu, mergi la slujbe in diferite biserici si, in timpul slujbei,iti dai seama daca un anumit parinte stie sa te apropie spiritual.
Pt ca ,,recomandari'' nu prea se dau in astfel de cazuri...sa stii ca,asa cum spunea un parinte renumit,orice preot poarta harul lui Dumnezeu.
Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:11:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.