Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   astrologie=pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6407)

klaudyuhhz 29.05.2009 23:23:28

astrologie=pacat?
 
Este oare pacat sa credem in chestii astrologice? Horoscopul e si el o metoda de a prezice viitorul, chiar daca nu e chiar precis! Prezicerea viitorului chiar ca e pacat. In ce masura pacatuim bazindu-ne si crezind in horoscop, compatibilitati zodiacale etc!
Astept parerile voastre!

cristiboss56 30.05.2009 00:03:09

Există topic pe tema asta !
 
Citat:

În prealabil postat de klaudyuhhz (Post 141869)
Este oare pacat sa credem in chestii astrologice? Horoscopul e si el o metoda de a prezice viitorul, chiar daca nu e chiar precis! Prezicerea viitorului chiar ca e pacat. In ce masura pacatuim bazindu-ne si crezind in horoscop, compatibilitati zodiacale etc!
Astept parerile voastre!

Există topic despre tema asta chiar aici. Fă clik pe Vrăjitorie pe denumirea topicului și caută in istoric. De vrei poti pune întrebări noi pe acel topic. Toate bune ție !

BogdanF2 30.05.2009 19:33:01

Da, e mare pacat:

Deut 18:10-11
10. Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator,
11. Nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii.

Lev 19:26:
26. Sa nu mancati cu sange; sa nu vrajiti, nici sa ghiciti.



heaven 31.05.2009 07:14:02

O nedumerire am si eu: cum ramane cu cei trei magi care au vestit nasterea lui Iisus si au venit sa i se inchine mergand dupa acea stea luminoasa?
Eu nu am vazut sa ii fi damnat nimeni in Biblie.

oana_21 31.05.2009 08:38:42

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 142064)
O nedumerire am si eu: cum ramane cu cei trei magi care au vestit nasterea lui Iisus si au venit sa i se inchine mergand dupa acea stea luminoasa?
Eu nu am vazut sa ii fi damnat nimeni in Biblie.

Cei 3 magi nu au facut o prezicere, ei pur si simplu au studiat scripturile si astfel au descoperit si calculat data cand Mesia se va naste.

Cat despre astrologie (horoscop) si aici ma refer practic la citirea horoscopului, cred ca trebuie sa ai o minte foarte scurta sa crezi in asa ceva, cititi in aceiasi zi 10 horoscopuri pentru aceiasi zodie pe 10 siteuri diferita (foarte usor astazi cu linternetul) si o sa vedeti nu numai ca nu seamana intre ele deloc dar se contrazic total. Deci ?

heaven 31.05.2009 10:51:13

Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?

cristiboss56 31.05.2009 16:44:01

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 142072)
Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?

Una este a cunoaste ceva sau dorinta de a cunoaste cat mai multe despre ceva anume , si alta este a sta cu gura cascata la stele inventand o pseudostinta, precum astologia si a arunca in stele un destin imaginar ale unor oameni disperati sau dornici de imbogatire . . .

heaven 31.05.2009 16:51:45

Ce sa spun,parerile sunt impartite aici,numai ca un lucru cert este ca cei trei magi se ocupau si cu astrologia,iar Iisus a fost vestit si printr-o astfel de cale.

BogdanF2 31.05.2009 18:55:10

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 142072)
Unde scrie ca au studiat scripturile,cu atat mai mult cu cat ei veneau din Orient?
Chiar si urmarea acelei stele ar putea fi interpretata ca fiind o notiune de astrologie,nu crezi?
Oare de ce ar fi ales Fiul Omului sa fie prevestit de un astfel de semn,daca el este de natura malefica?
Oare voi confundati cunoasterea despre ceea ce ne inconjoara cu vrajitoria?

Vinovatia vine din incalcarea legii cu buna stiinta. Nu scrie nicaieri in Biblie ca cei 3 magi ar fi primit Legea lui Dumnezeu care sa spuna asta.

windorin 01.06.2009 09:00:59

"Nasterea ta, Hristoase Dumnezeul nostru, Rasarit al lumii Lumina cunostintei, ca intru dansa [COLOR=darkred]Cei ce slujeau stelelor, de la stea s-au invatat, sa se inchine Tie, Soarelui dreptatii[/COLOR], si sa Te cunoasca pe tine, Rasaritul cel de sus. Doamne, slava Tie."

Magii au trecut de la o veche randuiala, la una noua, pe care nu o cunoasteau pana atunci.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:02:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.