Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Numele copilului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8958)

casiana 25.03.2010 20:37:57

Numele copilului
 
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

Fani71 25.03.2010 21:10:50

Noi am dat numele primului copil cam asa:
Ne-am uitat la liste de nume din calendar si am notat numele care ne-au placut (unele si pentru sonoritate, altele pentru ca iubeam in mod deosebit acel sfant)
Pe urma din acestea am ales unul care s-a nimerit sa fie numele unui bunic de-al meu pe care l-am iubit mult, si care inseamna (in greaca) ceva important pentru noi.
Acel nume este purtat de vreo 20 de sfinti, si l-am ales pe cel care ne-a ales - ne-a facut cu ochiul, ca sa zic asa, in felul lui.

Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...

Casiana, ai sa vezi, optiunile tale se vor mai schimba, si pentru ca si sotul tau va avea preferintele lui, si penru ca te vei mai schimba tu, si pentru ca poate 'iti va face cu ochiul' un sfant sau altul.

LapetiteMoc 25.03.2010 21:17:19

Mama
 
Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228117)
Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...


Minunata veste !!! Felicitari !!!

Fani71 25.03.2010 22:45:17

Multumesc. Sunt deja in luna a 7a.
:53:

LapetiteMoc 25.03.2010 23:37:24

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228152)
Multumesc. Sunt deja in luna a 7a.
:53:


http://www.bouquetnantais.com/images...s-2448-300.jpg

giana3 26.03.2010 11:53:36

eu am un baiat Stefan si o fetita Maria si daca o sa mai am copii as vrea sa-i cheme asa. pt baiat Serafim, Cipian,Arsenie, Iustin, pt fete : Ecaterina, Irina, Anastasia

casiana 26.03.2010 12:08:49

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 228117)
Noi am dat numele primului copil cam asa:
Ne-am uitat la liste de nume din calendar si am notat numele care ne-au placut (unele si pentru sonoritate, altele pentru ca iubeam in mod deosebit acel sfant)
Pe urma din acestea am ales unul care s-a nimerit sa fie numele unui bunic de-al meu pe care l-am iubit mult, si care inseamna (in greaca) ceva important pentru noi.
Acel nume este purtat de vreo 20 de sfinti, si l-am ales pe cel care ne-a ales - ne-a facut cu ochiul, ca sa zic asa, in felul lui.

Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...

Casiana, ai sa vezi, optiunile tale se vor mai schimba, si pentru ca si sotul tau va avea preferintele lui, si penru ca te vei mai schimba tu, si pentru ca poate 'iti va face cu ochiul' un sfant sau altul.

...nu m-am gandit sa citesc vietile sfintilor pentru numele de copilasi ce-mi plac...e f bun sfatul... sunt hotarata sa il pun in practica cat de curand..multumesc mult.
Sarcina fara probleme in continuare si o nastere usoara.. .iar pruncul ce se va naste sa va aduca numai bucurii si sa va umple sufletele!

casiana 26.03.2010 12:12:42

Citat:

În prealabil postat de giana3 (Post 228312)
eu am un baiat Stefan si o fetita Maria si daca o sa mai am copii as vrea sa-i cheme asa. pt baiat Serafim, Cipian,Arsenie, Iustin, pt fete : Ecaterina, Irina, Anastasia

si noua ne place f mult numele de Serafim pt baiat..imi fac putin griji sa nu fie prea monahicesc.

luminita- 26.03.2010 12:53:32

orice s-ar scrie aici decizia va revine tie si sotului tau ca pana la urma este copilul vostru....sfatul meu este sa-i pui un nume de sfant pt ca bebelusul sa fie sub protectia lui

si felicitari,sa creasca sanatos copilul si sa aiba noroc in viata:)

Samy02 26.03.2010 14:04:21

Dumnezeu a vrut ca eu sa am doi baieti si nu ma supar , sunt foarte fericita..... noua luni de zile m-am gandit si razgandit ce nume sa-i pun copilului, aveam o lista lunga ......abia in momentul in care l-am tinut in brate pe micut am realizat care nume i se potriveste.....in schimb pe mine parintele m-a certat ca i-am pus copilului doua nume.......

caliyo 26.03.2010 16:31:32

Eu imi doresc sa pun un singur nume copilului din doua motive: pentru ca este vorba de o singura persoana si pt. ca oricum va fi strigat pe un singur nume, deci al doilea e inutil.
Ca nume de baieti imi plac: Antonie, Andrei, Bogdan, Mihai, iar ca nume de fete: Irina, Veronica, Iustina.

Rodica50 10.05.2010 17:57:45

Cred ca numele copilului trebuie ales de parinti . Intre ei si copil este o legatura speciala... Se mai obisnuieste, in semn de cinstire pentru Sfantul care se afla in calendar in preajma zilei de nastere a copilului, sa se dea numele acelui Sfant, care devine protectorul copilului...Eu am ales numele copilului dupa inspiratia pe care mi-a dat-o DUMNEZEU.nASII VOR INTELEGE. SI ESTE MAI BINE SA SE ALEAGA UN SINGUR NUME.

eudany01 13.05.2010 18:51:16

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 228105)
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

eu la primul copil la fetita nu i-am ales numele si l-a ales ea, adica am visat mai demult ca aveam o fetita frumoasa si o chema alexandra, si uite ca s-a ales cu numele de alexandra, iar la baietel m-am rugat Sfantului Nectarie(aveam deja o Icoana mare cu el in casa), ca daca o sa imi daruiasca un baiat o sa ii pun numele lui si o sa il cresc in credinta ortodoxa ca sa ii slujeasca lui si lui Dumnezeu. si il cheama andrei-nectarie. andrei asa a vrut sotul, si ca are 2 nume nu ma deranjeaza. am citit undeva ca la fel cum o biserica are mai multe hramuri si se tine praznic la fiecare hram nu vad de ce ca o persoana sa aibe 2 nume, il protejeaza mai multi sfinti(atata timp cat numele sa fie de sfinti). nu sunt o mare persoana in a da sfaturi, dar asta e parerea mea. a si inca ceva, andrei-nectarie are ochii albastrii la fel ca Sf. Nectarie, dar nici eu si nici sotul nu avem ochii albastrii, iar in familie doar mama mea are ochii verzii iar tatal sotului la fel verzii. ochisorii lui sunt ca albastrul cerului.

hanico 13.05.2010 19:19:39

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 228105)
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

Daca voi avea un fiu il voi numi Ioan de la Sf. Ioan Evanghelistul, pentru fetita mi-ar place sa-i pun numele de Veronica, a Sf. Veronica.

Tisa-Nistru 15.05.2010 04:08:10

Pe mine mă cheamă Dionisie, iar pe surioara mea Victorița.
Am mai adăugat și eu nume frumoase =) Să fiți sănătoși! Doamne-ajută!

naomy 15.05.2010 07:29:23

Eu nu sunt de acord cu parintii care pun numele copiilor inspirandu-se din filme sau cine stie ce "vedete" ale momentului. Si moda asta este de ceva ani, (oare e mai interesan sa-o cheme pe copila ta Vanessa sau Francesca etc) oare numele romanesti nu mai sunt la "moda".

O alta problema ar fi ca unii nasi se supara daca finii lor nu le vor purta numele, cu asa ceva s-a confruntat si mama ca pe nasa o chema Vasilica, mamei mele nu i-a placut dar sa nu se supere totusi mi-a pus numele de Valentina cu toate ca nici valentina nu ii placea si asa ca mi-a pus un al 2-lea nume.
Eu la copilul meu (cand l-oi avea) nu i-asi pune 2 nume, (ex pe mine niciodata nimeni nu ma chemat valentina si cred ca de m-ar stiga asa nici nu asi intoarce capul)

............. sunt o gramada de nume frumoase (copii sa ai ). Mie imi place pt baiat Mihai, iar pt fata Elena Maria Georgiana
Pt cei interesati sunt dictionare cu nume
O zi buna tuturor ! Doamne ajuta !

gabriela8 15.05.2010 19:30:57

Casiana
 
La numele scrise de tine as adauga la fete Ariadna e sarbatorita in septembrie si la baieti Matei, Luca, Ioan... Sunt foarte multe nume frumoase, dar nume de sfinti!

casiana 15.05.2010 22:43:28

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 248527)
La numele scrise de tine as adauga la fete Ariadna e sarbatorita in septembrie si la baieti Matei, Luca, Ioan... Sunt foarte multe nume frumoase, dar nume de sfinti!

De Sf Mc Ariadna nu stiam... frumos nume :) Si cele enumerate de tine pt baieti sunt frumoase, doar ca deja sunt doi copilasi care poarta numele Matei si Luca la noi in familie...si a trebuit sa le tai de pe lista mea.

Scotianul 15.05.2010 22:51:42

in cazul meu
 
Teodor si Daniel.Daca ar fi vorba de o fata>Ana.

niculaes 19.05.2010 01:44:49

originea numelor
 
Va recomand pagina
http://www.behindthename.com/

De aici puteti afla originea (aproape) fiecarui nume de fata sau baiat si ce inseamna. Majoritatea numelor, chiar daca in romana nu inseamna nimic, in limba de origine insemna ceva.

Nume de origine latina:
Traian, Ovidiu, Iulian, Laurentiu, Cornel, Anton, Adrian, Liviu, Claudiu, Clement, Marcu, Marius, Titu, Paul, Aurelian, Constantin, Emil, Victor, Sergiu, Iustin, Felix, Lucia, Lucretia, Lavinia, Angela, Laura, Gloria, Beatrice, Tatiana, Natalia, Marcela, Felicia

Nume de origine greceasca:
Gheorghe, George, Alexandru, Cristian, Filip, Nicolae, Dumitru, Vasile, Andrei, Teodor, Miron, Stelian, Ilarion, Luca, Olimpia, Andra, Irina, Elena, Ileana, Veronica, Zoe, Zina (Zinaida)

Nume de origine evreiasca:
Ion, Daniel, Gabriel, Mihai, Adam, David, Ilie, Toma, Simion, Solomon, Abraham, Moise, Zaharia, Iosif, Aron, Iacob, Ieremia, Achim, Bartolomeu, Simona, Ilinca, Ana, Oana, Maria, Elisabeta, Isabela, Magdalena

Nume de origine slava:
Mircea, Bogdan, Svetlana, Nadia

Nume germanice:
Carol, Oscar, Francisc, Fernando, Eduard, Robert, Luis, Oliver, Olivia, Amelia, Luiza, Olga (vine de la Helga)

Nume celtice:
Brigita, Briana

Daca vreti nume pur romanesti: Horea (Horia), Gelu, Crin, Codrin, Bujor, Ghiocel, Lacramioara, Luminita

Sau daca ii simpatizati pe stramosii nostri, dacii: Decebal, Geta, Bristena, Dacian/Daciana. (Sau daca vreti ceva mai excentric: Deceneu, Scorilo, Gerula, Sarmizegetuza)

Alte nume:

Razvan - nu se stie sigur. Fie vine de la slavicul Radovan, fie e de origine tiganeasca.

Darie - persan (de la Darius)

Roxana - persan (a fost una dintre sotiile lui Alexandru Macedon).

Stefan vine de la grecescul Stephanos, care e insa traducerea in greaca a numelui evreiesc Kilal. Kilal e numele adevarat al sfantului Stefan si inseamna "coroana", care in greaca se traducea ca "stephanos".

Petre vine de la Petros, care e traducerea in greaca a numelui evreiesc Kephas. Pe sfantul Petru il chema de fapt Shimon bar-Yonah, adica Simon, fiul lui Yonah, insa era poreclit si Kephas, adica "piatra".


Alta pagina, de data asta in romana:
http://www.copilul.ro/nume-copii/

windorin 19.05.2010 09:21:55

De va fi baiat, va fi numit Ioan. De va fi fata, va fi numita Teodora.

casiana 19.05.2010 13:47:37

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 250092)
De va fi baiat, va fi numit Ioan. De va fi fata, va fi numita Teodora.

Ce nume frumoase.

Eu nu stiu cum o sa fac ca nu ma pot hotari la unul singur nici cum...nu e inca cazul, dar sper si ma rog sa fie cat mai curand :)

Am citit si vietile sfintilor ce poarta numele la care m-am gandit... n-am putut sa folosesc asta ca un criteriu pt ca toate m-au impresionat.

Dumitru73 19.05.2010 15:34:10

Sa nu uitam ca aceste nume vor fi purtate toata viata de copii nostri.

Ar trebui sa le dam nume frumoase care sa le placa si lor cand vor creste.
Dar nu am inteles niciodata de ce alegem, uneori, nume oarecum straine de numele noastre romanesti.
La inceput erau nume ca Fernando, Vanessa, Flavius, Ronald, etc.
Acum sunt la moda numele de sfinti. Foarte frumos.
Dar nu am inteles de ce trebuie sa alegem variantele grecesti ale acestor nume.
Un prieten de-al meu si-a numit baietelul Nectarius ... de ce nu Nectarie? Si il striga prin casa Nectarut :)
Cum ar fi acum sa apara doar nume ca Dimitrios sau Dimitrov?
Si asta cand Dumitru este un nume foarte frumos.

IulianBobo 19.05.2010 15:43:41

Nume copii
 
Noi avem o fetita de 2 ani. Numele pe care ne gandisem sa i-l dam a fost Elena. Ne-am inspirat dupa numele uneia dintre strabunicile mele, dar ne-a si placut, fiind un nume deosebit de frumos ca sunet si semnificatie ortodoxa. Al doilea nume pe care l-a primit, Casiana, i-a fost daruit de duhovnicul nostru care este staret la manstirea Sf. Ioan Casian din jud. Constanta. A iesit un nume superb, fara sa planuim prea mult: Elena-Casiana.
Doamne ajuta.

Heurtebise 24.05.2010 13:26:04

Citat:

În prealabil postat de caliyo (Post 228408)
Eu imi doresc sa pun un singur nume copilului din doua motive: pentru ca este vorba de o singura persoana si pt. ca oricum va fi strigat pe un singur nume, deci al doilea e inutil.
Ca nume de baieti imi plac: Antonie, Andrei, Bogdan, Mihai, iar ca nume de fete: Irina, Veronica, Iustina.

Mie imi plac numele Mihai, Dragos(asta mai ales!), Radu, Stefan, Vlad; la fete: Maria-Elena, Adela, Diana.

costel 24.05.2010 13:36:41

Nu se mai pun nume de sfinti, pentru ca nu mai avem legaturi cu ei. Nu ne mai rugam lor, ni se par ca tin de domeniul trecutului. Cand am vazut ca niste prieteni i-au pus fetitei lor numele de Ecaterina, mi-am zis ca nu i se potriveste. De fapt ce inseamna sa i se potriveasca? Sa-mi sune bine in ureche, sa-mi fie foarte cunoscut. Iar in momentul in care am vazut cat de bine cunoasteau acei prieteni viata sfintei, mi-am schimbat parerea. Mi-am dat seama ca sunt niste rugatori.

AndruscaCIM 24.05.2010 15:36:56

Citat:

În prealabil postat de IulianBobo (Post 250350)
Noi avem o fetita de 2 ani. Numele pe care ne gandisem sa i-l dam a fost Elena. Ne-am inspirat dupa numele uneia dintre strabunicile mele, dar ne-a si placut, fiind un nume deosebit de frumos ca sunet si semnificatie ortodoxa. Al doilea nume pe care l-a primit, Casiana, i-a fost daruit de duhovnicul nostru care este staret la manstirea Sf. Ioan Casian din jud. Constanta. A iesit un nume superb, fara sa planuim prea mult: Elena-Casiana.
Doamne ajuta.

Un nume foarte, foarte frumos!

Sa va traiasca, si sa va aduca numai bucurii! Doamne ajuta!

Serafima 24.05.2010 20:54:21

Iar eu m-am gandit ca nume a copiilor mei cand va fii sa fie : SEBASTIAN si TEODORA-MARIA

casiana 27.05.2010 14:03:47

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 228105)
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

De parca nu era suficient de lunga lista cu numele de copii care imi plac, mai adaug doua nume : pt baietel Siluan si pt fetita: Anisia

eea 27.05.2010 20:02:01

Eu am un baietel care e Marian iar fetita care, cu ajutorul Domnului se va naste in 7 saptamani se va numi Macrina...imi mai placea si Mateea iar daca ar fi fost baietel Teofan..dar Dumnezeu le randuieste pe toate, asa ca nu se stie daca nu voi avea ocazia sa pun si aceste nume ...

AndruscaCIM 27.05.2010 20:37:35

Citat:

În prealabil postat de eea (Post 253702)
Eu am un baietel care e Marian iar fetita care, cu ajutorul Domnului se va naste in 7 saptamani se va numi Macrina...imi mai placea si Mateea iar daca ar fi fost baietel Teofan..dar Dumnezeu le randuieste pe toate, asa ca nu se stie daca nu voi avea ocazia sa pun si aceste nume ...

Frumoase nume...

Felicitari pentru fetita pe care o asteptati, si numai bucurii sa va aduca copilasii!

Nastere usoara! Sa iti ajute Dumnezeu!

lore86 31.05.2010 18:18:56

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 228105)
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?


noi avem trei copilasi:am aflat ca sunt insarcinata cu ANASTASIA de ziua sf anastasia patriciana, iar micuta s-a nasut in preajma sf anastasia romana.

in ziua in care am aflat ca sunt insarcinata ce de-al doilea, am avut parte de un moment superb,
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...maica+domnului.
daca mai socotim ca eram in ajunul praznuirii sf apostol timotei, se intelege de ce am ales "cel ce cinsteste pe Dumnezeu"TIMOTEI
iar pe cel de-al treilea l-am numit LUCIAN-ANDREI

Erethorn 17.06.2010 15:11:55

Copilul meu se numeste Fabian Mihai.

Mihai, pentru ca eu sunt Mihai iar sotia Mihaela :)

Cu al doilea nume e povestea mai interesanta. Tatal si bunicul meu sunt, amandoi, Fabius, iar strabunicul a fost Fabian. Ei, m-am sfatuit cu sotia, ne-a placut numele, l-am botezat. Pe vremea aceea eram ateu.

Dupa ce m-am convertit, am avut curiozitatea sa verific calendarul. Ei, ce sfant credeti ca era in calendar la doar doua zile de data nasterii lui Fabian ? :)

delia31 17.06.2010 22:30:15

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 260156)
Copilul meu se numeste Fabian Mihai.

Mihai, pentru ca eu sunt Mihai iar sotia Mihaela :)

Cu al doilea nume e povestea mai interesanta. Tatal si bunicul meu sunt, amandoi, Fabius, iar strabunicul a fost Fabian. Ei, m-am sfatuit cu sotia, ne-a placut numele, l-am botezat. Pe vremea aceea eram ateu.

Dupa ce m-am convertit, am avut curiozitatea sa verific calendarul. Ei, ce sfant credeti ca era in calendar la doar doua zile de data nasterii lui Fabian ? :)

pt.erethorn si lore86
ce frumos!!!!
coincidenta e modul lui Dumnezeu de a ramane anonim - Albert Einstein
Domnul si Maica Domnului si Sf. Fabian si Sf.Anastasia si ceilalti sfinti sa ne binecuvinteze pe toti!

si o mica dedicatie literara pentru toti

Omul a soptit: Doamne vorbeste-mi!
Si o ciocarlie a inceput sa cante, dar omul nu a auzit.
Asa ca omul a strigat: Doamne vorbeste-mi!
Si bubuitul tunetului a rasunat de la o margine a cerului la cealalta, dar omul nu a ascultat.
Omul a privit in jurul sau si a spus: Dumnezeule, da-mi voie sa Te vad!
Si o stea a stralucit scanteietoare, dar omul nu a observat-o.
Si omul a strigat: Doamne, arata-mi o minune!
Si o viata s-a nascut, dar omul a luat-o ca pe ceva banal.
Asa ca omul a strigat in disperare: Doamne, atinge-ma ca sa stiu ca existi!
La care Dumnezeu l-a atins pe om. Insa omul a dat cu mana alungand fluturele si si-a vazut mai departe de drum.

Binecuvantarea lui Dumnezeu are de multe ori alte forme decat ne asteptam.

disclaimer: pentru orice interpretari si critici panteisto-fantasmagorice, doritorii se pot adresa autorului necunoscut Google G.

Miha-anca 18.06.2010 02:05:01

Citat:

În prealabil postat de casiana (Post 253574)
De parca nu era suficient de lunga lista cu numele de copii care imi plac, mai adaug doua nume : pt baietel Siluan si pt fetita: Anisia

Si eu am avut niste nume pregatite petnru copilul meu, care se nastea; dar nu am pus nici unul dintre acestea, ci altul, care mi s-a parut mai potrivit dupa nasterea copilului. Dumnezeu ne inspira, atunci cand e momentul.
Si Siluan si Anisia sunt nume f frumoase, dar vor fi si mai frumoase, daca cel, care le poarta, va fi un bun crestin cu cei 7 ani de acasa. Omul nu sfinteste numai locul, ci si propriul nume.

Noesisaa 18.06.2010 02:52:15

Citat:

În prealabil postat de eea (Post 253702)
Eu am un baietel care e Marian iar fetita care, cu ajutorul Domnului se va naste in 7 saptamani se va numi Macrina...imi mai placea si Mateea iar daca ar fi fost baietel Teofan..dar Dumnezeu le randuieste pe toate, asa ca nu se stie daca nu voi avea ocazia sa pun si aceste nume ...


Foarte frumoase nume, nu spun -- dar mie imi suna de calugari si calugarite.

Ce e rau in ziua de azi in Maria, Ioan, Ioana, Vasile, Elena, Lucretia, Gheorghe, George, Constantin, Petru, Daniel, Nicolae, Ilie si asa mai departe -- nume pe care le purtau bunicii si strabunicii nostri, si care, chiar daca mai obisnuite, au in spate sfinti cu totul mari si deosebiti. Ca si numele de mai de sus, doar ca nu suna de parca ar fi obste de manastire.

sophia 18.06.2010 13:20:17

@Noesisaa
Da par suna a nume de calugari si calugarite. Sunt nume de personaje religioase de fapt.
Sunt insa frumoase si mai deosebite.
Cele pe le-ai propus tu sunt mult prea comune si sunt prea multi oameni cu aceste nume. Prea multi. Si poate ca multi leaga aceste nume cu satul si tocmai asta vor sa evite.

Si eu aveam nume pregatite pentru copii mei, chiar nume simple de sfinti, dar nu Maria, Elena si Ion sau Vasile, Gheorghe.

Mai este ceva: in general numele de sfinti si alte personaje religioase nu prea sunt romanesti. Sunt ori de origine greaca, ori de origine rusa (slavona).
Anisia este nume rusesc.
Teofan, Siluan, Nectarie, etc. sunt tipic grecesti.

Daniela87 18.06.2010 15:00:28

Baietelul cel mai mare se numeste Alex iar bebe care o sa vina, daca e fetita o sa fie Anastasia (ma gandeam chiar sa ii pun doua pentru ca imi plac multe nume) iar daca e baietel... nu m-am gandit inca. Am gasit totusi pe aici nume foarte frumoase :).

Noesisaa 18.06.2010 15:14:49

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 260465)
@Noesisaa
Da par suna a nume de calugari si calugarite. Sunt nume de personaje religioase de fapt.
Sunt insa frumoase si mai deosebite.
Cele pe le-ai propus tu sunt mult prea comune si sunt prea multi oameni cu aceste nume. Prea multi. Si poate ca multi leaga aceste nume cu satul si tocmai asta vor sa evite.

Si eu aveam nume pregatite pentru copii mei, chiar nume simple de sfinti, dar nu Maria, Elena si Ion sau Vasile, Gheorghe.

Stiu, stiu ca sunt mai deosebite, si fiecare parinte isi doreste ca al lui copil sa fie deosebit de credincios, inteligent, etc, etc, si deci alege nume mai deosebite. Spuneam doar ca in general numele de mai sus sunt nume care au fost purtate de calugari: Siluan, Nectarie, si ceilalti. Nu e rau, dar cum eu ma gandesc ca in general sansele ca un copil sa devina calugar sunt mici, si daca intr-adevar devine calugar capata un nume calugaresc oricum, deci de ce sa nu ne folosim de nume de sfinti care pot da foarte mult sens si vietii de mirean. De exemplu Sf. Gheorghe. Sau Sf. Dumitru. Sa nu mai spun ca ma indoiesc ca sunt multi baietei care se nasc in zilele de azi pe care sa ii cheme Georghe sau Dumitru. Mie imi plac numele de sfinti apostoli, de exemplu Matei sau Tadeus sau Luca sau Ioan, Timotei. Siluan nu stiu. Teofan -- daca devin mare fana a IPS Moldovei si Bucovinei, si asa mai departe.

Fani71 18.06.2010 19:44:28

Noi pentru al doilea baiat am ales de data asta un nume occidental, adica al unui sfant dinainte de schisma.
Este mai rar si cred ca in Romania nu este cunoscut: Géry (se pronunta cu j).
Pe primul il cheama Anastase (pronuntat à la française insa)/ Da, suna si asta a nume de calugar dar nu in Blegia unde este total necunoscut (Anastasia este mai cunoscut).
Cred ca este lmai greu sa gasesti in calendar sfinti necalucari (pentru ca sfintenia in viata de familie este mai discreta si mai greu de identificat de catre oameni, cred) si daca mai pui si asta la criterii, este greu de gasit nume.
De ex. noi am vrut pentru al doilea baiat sa fie un nume de sfant local (de aici) si gasisem si alt nume care era al unui sfant care a fost si casatorit, dar nu imi placea mie cum suna, din motive greu de identificat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:08:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.